Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milo kandidat DPS-a * Preko 100 radnika ostalo bez krova nad glavom * Svejedno mi je hoće li biti Milo ili Mišo * Milo kandidat DPS-a * Paul Van Dyk na Si staru * Šuterska rapsodija crveno-belih * Drama u Lionu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 16-03-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
DRITAN ABAZOVIĆ, LIDER GRAĐANSKOG POKRETA URA :
Apsolutno niko nema pravo da interese svoje partije stavi ispred Crne Gore.

Vic Dana :)

Svađaju se Mujo i komšinica. Kaže komšinica:
• Da ste kojim slučajem moj muž, sipala bih vam otrov za pacove u piće!
• A da ste vi kojim slučajem moja žena, ja bih ga i popio!

Dođe Mujo na pijacu i pita koliko su jabuke.
- Što više kupiš jeftinije- kaže trgovac.
- Tovari dok ne bude besplatno - reče Mujo.

Dolazi muž kući i vidi ženu kako se pakuje.
- Gdje ćeš?
- Idem u Las Vegas.
- ???
- Saznala sam da tamo mogu da dobijem $400 za ono što tebi dajem džabe.
Na to i muž poče da se pakuje.
- Gdje ćeš ti?
- U Las Vegas.
- ???
- Baš da vidim kako ćeš da živiš od $800 godišnje.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2018-03-15
Bitka za glavarstvo Izgleda, svi kandidati hoće da budu prvi, što vodi konsenzusu - svako nastupa samostalno, a u drugom krugu, drugi će podržati prvoga
Dan - novi portal
-Piše: Nikola Ivanović

Šest mjeseci lideri opozicionih partija dogovaraju se o zajedničkom kandidatu na predstojećim izborima za predsjednika Crne Gore, ali je dogovor izostao.
Krenimo od podalje prošlosti, koja potvrđuje sadašnjost. Kada su raspisani izbori 8. februara 1925. godine, izbio je spor među Crnogorcima – ko će biti prvi na listi Radikalne stranke. Nije bio problem koji će pojedinci biti kandidati za sedam srezova (Andrijevica, Kolašin, Nikšić, Šavnik, Podgorica, Bar i Cetinje), ali se nijesu mogli složiti ko će biti nosilac zajedničke liste – ko će biti prvi na listi. Hroničar vremena bilježi riječi Nikole Pašića: „Ovi Crnogorci, znaš, traže od mene da odredim nosioca liste Radikalne stranke za Crnu Goru. Ja sam riješio da ti ideš tamo, da vidiš njihove potrebe, da to uneseš u državni budžet i da se postaraš da se ti krediti ne samo odobre, nego posle i ostvare. Njihovim ministrima i oficirima treba priznati sve kao i našima; to važi i za invalidske potpore i penzije. Treba graditi puteve, podići škole i bolnice, unaprijediti zemljoradnju, koliko je moguće. Sve to imaš da sprovedeš. Staranje o Crnoj Gori od danas će biti tvoja briga. Ovo što ti kažem, takođe je i Kraljeva želja i poruka,” (Aleksandra Karađorđevića). Ovu svoju političku zadaću bilježi Milan Stojadinović, ministar finansija, kasnije predsjednik Vlade Kraljevine Jugoslavije, koju mu je dao predsjednik vlade Nikola Pašić. („Ni rat ni pakt”, str. 207, Buenos Ajres, 1961).
U istoj knjizi autor dalje svjedoči da je imao susret sa Musolinijem, kraljem Emanuelom i kraljicom Jelenom, kćerkom kralja Nikole.,,Kraljica Jelena je uz malu zadršku pomenula grobove svojih roditelja. Moji roditelji, rekla je, sahranjeni su u San Remu. Privremeno.” U sporazumu sa patrijarhom Srpske pravoslavne crkve, Gavrilom Dožićem, spremamo plan po kome bi se na Cetinju podigla nova crkva i u nju bi se onda imalo da prenesu posmrtni ostaci kralja Nikole i njegove žene kraljice Milene i da im se tako oda dužna posmrtna počast.” (ibid. str. 487).
Ovaj vremeplov nameće jedno pitanje: Da li nam se danas, nakon gotovo sto godina, reprizira ista priča političkog nadgornjavanja? Izgleda, svi kandidati hoće da budu prvi, što vodi konsenzusu - svako nastupa samostalno, a u drugom krugu, drugi će podržati prvoga. Vječno vraćanje istog je kazna vraćanja u školske klupe za početnike. To samoisticanje kao izraz vlastoljublja uočava Mihailo Lalić, imenujući ih,,Ja-Pa Ja! (,,Dokle gora zazeleni”).
Naši poznati etnolozi Dvorniković, Erdeljanović, Šobajić i Cvijić tragali su za korijenima samoisticanja. Vladimir Dvorniković u knjizi,,Karakterologija Jugoslovena” tvrdi da je ova bodljikavost i naježenost, budna poza u čuvanju ličnog prestiža, refleks nekadašnjeg patrijarhalnog budnog čuvanja časti i obraza, ali u jednom novom izvitoperenom obliku, koji ima vrlo malo posla sa obrazom, a više sa socijalnim i materijalnim interesom i ugledom.”
Odbačena je običajna kultura Crnogoraca, napuštena je duhovna vertikala i bježeći od sebe tražimo sebe u novom projektovanom duhovnom ambijentu koji imenuju kao,,mediteranski kulturni krug” pa su nam bliži Sicilijanci nego Srbijanci.
Veselin Đuranović, izuzetan političar, koji je imao najduže uspješno političko trajanje, odmah poslije Blaža Jovanovića, odbacio je prije 35 godina pristup koji je crnogorsku naciju tumačio kroz teoriju o različitom etničkom porijeklu Crnogoraca u odnosu na etničko porijeklo srpskog naroda. (,,Deset godina CANU,”,,Pobjeda,” 6. maj 1983. revija,,Ovdje,” za jun).
Osudio je crnogorske nacionaliste, koji su težili potpunom raskidu sa srpskim narodom i sa svim što u kulturnom i istorijsko-političkom smislu veže ta dva naroda. (,,Simpozijum o crnogorskoj nacionalnoj kulturi i putevima daljeg razvoja“, Praksa, Titograd, april 1968).
Ovo promišljeno zapažanje o mogućim širim crnogorskim zavadama i mržnjama nagovijestio je političar svojim političkim senzibilitetom za ovu balkansku problematiku.
Ne znam koliko će se konflikti i nesloge i sklonost partikularizmu i nadalje u evropskoj štampi objašnjavati,,balkanskim mentalitetima,” kao nosiocima antievropskih vrijednosti. Sjećam se jednog aforizma kao odgovora na ovakva plitka objašnjenja: Balkan je Evropi dao dvije velike civilizacije, grčku i vizantijasku, a Srednja Evropa je svijetu dala dvije ideologije: komunizam i fašizam.” Nesporno da je moderna Evropa građena na tri stuba: na grčkoj, antičkoj filozofiji, rimskom pravu i hrišćanstvu.
Prema popisu stanovništva 1907. godine, dakle za međunarodno priznate države Crne Gore, bilo je 95 odsto Srba. Danas su Srbi u Crnoj Gori nevidljiv narod. Ako je tvrdnja tačna, a jeste, nameće se pitanje šta valja raditi da ne bude tako. U svim političkim pitanjima postavlja se pitanje moći, gdje je prvo pitanje - šta se može pa se tek poslije pita - šta treba? A Srbi nastupaju u više kolona. Takođe, jedno od najboljih demokratskih načela obezbjeđuje prava manjini, a većina je samim brojem zaštićena. Srbi u strukturi stanovništva čine trećinu.
Dosta smo se na svojim greškama učili. Učimo se najzad na tuđim uspjesima. Hrvati u Crnoj Gori (HGI) nastupaju u jednoj izbornoj koloni (čine 0,98 odsto u strukturi stanovništva), ali su zato veoma vidljiv narod. Srbi nastupaju u naramak kolona.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"