Porudzbenica
Riječ
Dana |
Johanes Han, evropski komesar za proširenje:
– Crnu Goru i Srbiju prestižu Albanija i Makedonija.
|
Vic
Dana :) |
Posle smrti, odlazi gejmer u pakao.
Nakon nekoliko dana zove đavo Boga i kaže:
- Ajde, molim te, uzmi malo ovog što voli video igrice.
- Što?
- Pa, prevrnuo mi je sve kotlove, pobio sve đavolčiće, i već treći dan pomahnitalo trči i viče: Gdje je prolaz za sledeći nivo?
Vozi crnka plavušu kolima. Odjednom kola stadoše i crnka reče:
- Zamisli, nestalo nam je goriva!
A plavuša odgovori:
- Kako si ti pametna, a ja bih vozila, vozila, vozila i ništa ne bi primijetila...
Šta je to: Četvorica u jednoj sobi, a samo jedan radi?
Tri državna službenika i ventilator.
|

|
|
|
|
Povodi - datum: 2018-11-07
INSTITUT EVIDENTIRAO ŠIRENJE OBOLJENJA VARIČELE
Ovčijim boginjama zaraženo
3.137 građana
Ove godine broj registrovanih slučajeva varičele u Herceg Novom u poslednja tri mjeseca iznosio je ukupno 292 (u avgustu 15, u septembru 53 i u oktobru 224 slučaja) što je ukazalo na nešto intenzivniju lokalnu transmisiju virusa ove u odnosu na prethodnu godinu, ističu iz Instituta
Na osnovu podataka iz registra prijavljenih zaraznih bolesti Centra za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti Instituta za javno zdravlje, u Crnoj Gori je od početka godine do 5. novembra ukupan broj registrovanih slučajeva varičele (ovčije boginje) iznosio 3.137, što je nešto više od broja oboljelih u istom periodu prošle godine (2.504). Iz Instituta navode da su osnovne epidemiološke karakteristike obolijevanja od varičele da je broj oboljelih po pravilu visok zbog načina širenja (kapljično) i zaraznosti virusa, da broj oboljelih varira iz godine u godinu i od opštine do opštine, pri čemu pokazuje izraženu sezonalnost (jesen, zima i rano proljeće), kao i da se obolijevanje obično javlja u vidu većih ili manjih epidemija, naročito u dječjim kolektivima. U Herceg Novom je još 11. oktobra proglašena epidemija varičela, odnosno ovčijih boginja, a u Domu zdravlja je do sada prijavljeno 322 oboljelih.
– Na svu sreću, varičela ili ovčije boginje su po pravilu klinički blago osipno oboljenje koje ima jako visoku zaraznost usled prirode varičela zoster virusa koji je izaziva. Virus se lako i brzo širi među osjetljivom populacijom, a posebno među djecom u kolektivima. Tegobe obično traju oko dvije sedmice, pri čemu dominira visoka temperatura, iritantan osip po koži i nerijetko sluzokoži praćen svrabom i bolovima. Nakon preležane bolesti ostaje doživotan imunitet. Kod najvećeg broja djece varičela prođe bez komplikacija. U proteklih deset godina na teritoriji Crne Gore broj oboljelih od varičele kretao se u rasponu od 2.083 registrovana slučaja u 2010. godini do 6.057 slučajeva registrovanih u 2016. pri čemu se svake godine u prosjeku prijavi oko pet lokalnih epidemija – masovnijeg obolijevanja u lokalnoj zajednici. Ove godine broj registrovanih slučajeva varičele u Herceg Novom u poslednja tri mjeseca iznosio je ukupno 292 (u avgustu 15, u septembru 53 i u oktobru 224 slučaja) što je ukazalo na nešto intenzivniju lokalnu transmisiju virusa ove u odnosu na prethodnu godinu. Ova činjenica nije neuobičajena već naprotiv – u skladu je sa dugoročnim trendovima kretanja obolijevanja od varičele: izraženija masovnost na svakih nekoliko godina usled povećanja broja osjetljivih osoba obično rođenjem – ističu iz Instituta.
Iz Instituta navode da je bitno napomenuti da je epidemija po definiciji pojava poremećaja zdravlja u broju koji je veći od uobičajenog za određenu populaciju i određeni period.
– Prijava (registrovanje) epidemije podrazumijeva prijavljivanje većeg obolijevanja na određenoj teritoriji od očekivanog i to od strane lokalno nadležne epidemiološke službe. Proglašenje epidemije zarazne bolesti je drugačiji pojam od prijavljivanja i on se odnosi na pojedine situacije koje iziskuju viši stepen angažovanosti zdravstvene službe, obično u situacijama kada su neophodne dodatne mjere zaštite stanovništva od zaraznih bolesti – navode iz Instituta.
D.B.
Izolacija oboljele djece
Stručnjaci iz Instituta navode da kada se radi o mjerama prevencije – poseban značaj ima izolacija zarazne djece iz kolektiva i to na način da ne treba da pohađaju obdanište ili školu najmanje pet dana poslije pojave prvog osipa.
– Oboljeli treba da izbjegavaju kontakt sa trudnicama koje nijesu preležale varičelu, kao i sa osobama koje usled duge i teške bolesti, ili nekih terapijskih modaliteta (posebno hemio i radio terapija maligniteta) imaju oslabljen imuni sistem. Ne postoji specifična terapija za varičelu, već se samo tretiraju simptomi (svrab, visoka temperatura i sl.). Oboljeli treba da miruju i unose dovoljno tečnosti – preporučuju iz Instituta.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen. Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.
|
Karikatura DAN-a
Pogledaj sve karikature >>>
|