Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Žugićeva kćerka kupila poslovne prostore od 100.000 eura * Džaković da sam napiše odluku * Ranjen član „škaljarskog klana” * Gradska kasa oštećena za 2,3 miliona * Žugićeva kćerka kupila poslovne prostore od 100.000 eura * Prazna priča * Prihvatimo različitosti
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 31-08-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Daliborka Uljarević, direk.Centra za građansko obraz.:
– Pored ogromnih resursa koje kontroliše i obilato zloupotrebljava, DPS ne uspijeva da iznjedri kvalitetne kadrove, niti one koji imaju integritet. To je veliki poraz za Đukanovića.

Vic Dana :)

U jednom popularnom kafiću mladić odluči da pozve jednu djevojku na piće. Priđe njenom stolu i pita:
- Izvinite, mogu li vas pozvati na jedno piće?
Djevojka na sav glas zavika:
- ŠTA? ZAR U U TVOJOJ SOBI?
- Ne, ne razumijete. Samo vas pozivam na piće.
Djevojka još glasnije:
- ŠTA? A SAD BI U HOTELU?
Momak sav posramljen odleti do šanka, da što prije plati svoj račun i pobjegne od stida. Kad odjednom mu priđe ona djevojka i objasni:
- Izvinite za ono prije. Znate, studiram psihologiju i istražujem kako se ljudi ponašaju u neugodnim situacijama.
Tada se momak razdere na sav glas:
- ŠTA? ZA 200 EURA? NISAM LUD.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo BRITANSKI „INDIPENDENT” UPOZORIO NA SVE IZRAŽENIJE KLIMATSKE PROMJENE
Ilustracija Crnoj Gori 50 odsto šanse da preživi Promjene temperature vazduha su najizraženije na sjeveru Crne Gore gdje su veće za 1,4 stepena Celzijusa, upozorava koordinatorka u NVO „Grin houm” Jelena Marojević Galić
Dan - novi portal
Cr­na Go­ra za­jed­no sa Sr­bi­jom, Bo­snom i Her­ce­go­vi­nom i Ru­mu­ni­jom spa­da u ka­te­go­ri­ju dr­ža­va ko­je ima­ju od 50 do 59 od­sto ri­zi­ka da pre­ži­ve kli­mat­ske pro­mje­ne, dok bo­lje šan­se u re­gi­o­nu ima­ju Hr­vat­ska i Ma­đar­ska. Pre­ma ma­pi ko­ju je kre­i­rao bri­tan­ski „In­di­pen­dent”, a ko­ja po­ka­zu­je ko­li­ko je ko­ja ze­mlja sprem­na da se adap­ti­ra na kli­mat­ske pro­mje­ne ko­je pred­sto­je na osno­vu in­fo­gra­fi­ka do­bi­je­nih iz in­dek­sa glo­bal­ne adap­ta­ci­je ko­ji je dio pro­jek­ta Uni­ver­zi­te­ta No­tr­Dam u SAD, naj­bo­lje ran­gi­ra­ne su skan­di­nav­ske ze­mlje, Ve­li­ka Bri­ta­ni­ja, Austra­li­ja i Ja­pan, za­tim Ka­na­da i SAD i ze­mlje cen­tral­ne i ju­go­za­pad­ne Evro­pe. Naj­već́i pro­blem, po­sma­tra­juć́i ma­pu, ima­će sve afrič­ke ze­mlje, osim Bo­cva­ne, ju­žna Azi­ja i ve­li­ki dio ju­go­i­stoč­ne i ju­go­za­pad­ne Azi­je. Ma­pa je za­sno­va­na na ran­gi­ra­nju, a ne na obim­nim pro­cje­na­ma sva­ke ze­mlje.
U eko­lo­škom ne­vla­di­nom sek­to­ru sma­tra­ju da je Cr­na Go­ra već su­o­če­na sa kli­mat­skim pro­mje­na­ma i po­sle­di­ca­ma ko­je se ogle­da­ju u sve iz­ra­že­ni­jim eks­trem­nim po­ja­va­ma, kao što su sve če­šći pe­ri­o­di sa iz­ra­že­nim eks­trem­no vi­so­kim tem­pe­ra­tu­ra­ma ili eks­trem­nim pa­dav­na­ma.
– Sva­ka­ko da je Cr­na Go­ra ugro­že­na kli­mat­skim pro­mje­na­ma i ako se ova­ko neo­zbi­ljan od­nos pre­ma toj pro­ble­ma­ti­ci od stra­ne ključ­nih do­no­sila­ca od­lu­ka i da­lje na­sta­vi, po­sle­di­ce će bi­ti ne­sa­gle­di­ve – oci­je­ni­io je u iz­ja­vi za „Dan” di­rek­tor Eko­lo­škog po­kre­ta „Ozon” Alek­san­dar Pe­ro­vić.
On is­ti­če da is­tra­ži­va­nje „In­di­pen­den­ta” uka­zu­je na glo­bal­nu pri­jet­nju ko­ja se mo­ra shva­ti­ti naj­o­zbilj­ni­je, bez ob­zi­ra na me­to­do­lo­gi­ju i even­tu­al­no do­vo­đe­nje u pi­ta­nje re­fe­rent­no­sti in­sti­tu­ci­je ko­ja ga je spro­vo­di­la, što se mo­že oče­ki­va­ti od onih struk­tu­ra ko­ji su na pla­gi­ja­tor­stvu i fal­si­fi­ka­ti­ma iz­gra­di­le svo­je po­zi­ci­je u si­ste­mu.
– Ja­sno je i da ma­li si­ste­mi ka­kva je Cr­na Go­ra ne­ma­ju moć da se sa­mo­stal­no iz­bo­re sa svim pri­jet­nja­ma od kli­mat­skih pro­mje­na i da su neo­p­hod­ne re­gi­o­nal­ne i glo­bal­ne stra­te­gi­je i ini­ci­ja­ti­ve. Cr­na Go­ra je za­jed­no sa ze­mlja­ma re­gi­o­na pri­mjer ka­ko se ne tre­ba od­no­si­ti pre­ma pri­rod­nim re­sur­si­ma i ka­ko lo­še upra­vlja­nje do­vo­di do po­gub­nih po­sle­di­ca i ozbilj­no ugro­že­ne bu­duć­no­sti ži­vo­ta na ovim pro­sto­ri­ma. Što se ti­če nas u Ozo­nu, mi oče­ku­je­mo da će iz­vr­šne vla­sti i ovu pro­ble­ma­ti­ku do­ve­sti u kon­tekst ula­ska u NA­TO pakt, pa će si­gur­no umje­sto sa ze­mlja­ma re­gi­o­na, što bi bi­lo pri­rod­no, po­ku­ša­ti da se so­li­da­ri­šu i po­sta­ve na ni­vo čla­ni­ca tog sje­ver­no­a­tlant­skog voj­nog sa­ve­za, iako je oči­gled­no da ta me­đu­nar­do­na or­ga­ni­za­ci­ja ne­ma rje­še­nje za kli­mat­ske pro­mje­ne – is­ti­če Pe­ro­vić.
Ocje­nju­je ka­ko je ja­sno da je i ovo trop­sko lje­to na­ni­je­lo do­sta šte­te i ka­da su jav­no zdra­vlje i po­ljo­pri­vred­na pro­iz­vod­nja u pi­ta­nju, pa ima­mo pra­vo da kao gra­đa­ni bu­de­mo ne sa­mo ne­za­do­volj­ni po­sto­je­ćim sta­njem, već mo­ra­mo bi­ti i od­go­vor­ni pre­ma se­bi i bu­du­ćim ge­ne­ra­ci­jama i uti­ca­ti da se za­u­sta­ve po­gub­ne jav­ne po­li­ti­ke ka­da su ži­vot­na sre­di­na i kli­mat­ske pro­mje­ne u pi­ta­nju, za­jed­no sa oni­ma ko­ji su od­go­vor­ni i koji­ma je pri­vat­ni in­te­res pre­či od op­šteg do­bra.
Ko­or­di­na­tor­ka u NVO „Grin ho­um” Je­le­na Ma­ro­je­vić Ga­lić iz­ja­vi­la je da je na­ša dr­ža­va već su­o­če­na sa kli­mat­skim pro­mje­na­ma, kao i po­sle­di­ca­ma ko­je one no­se.
– Pre­ma po­da­ci­ma Hi­dro­me­te­o­ro­lo­škog za­vo­da, pro­mje­ne tem­pe­ra­tu­re va­zdu­ha su naj­i­zra­že­ni­je na sje­ve­ru Cr­ne Go­re gdje su ve­će za 1,4 ste­pe­na Cel­zi­ju­sa. Ta­ko­đe, osmo­tre­no je i sma­nje­nje bro­ja ve­o­ma hlad­nih da­na, po­ve­ća­nje bro­ja ve­o­ma to­plih da­na, po­ve­ća­nje pro­sječ­ne du­ži­ne to­plot­nih ta­la­sa, broj da­na bez ki­še, a po­ve­ćan je i in­ten­zi­tet pa­da­vi­na u krat­kom vre­men­skom pe­ri­o­du. Osim to­ga, tem­pe­ra­tu­ra po­vr­ši­ne mo­ra je po­ra­sla i da­lje ra­ste za 0.02 ste­pe­na Cel­zi­ju­sa go­di­šnje, a i ni­vo mo­ra je u po­ra­stu. U bu­duć­no­sti se mo­že oče­ki­va­ti na­sta­vak ili još iz­ra­že­ni­ji uti­caj ovih pro­mje­na u Cr­noj Go­ri što po­red uti­ca­ja na ži­vot­nu sre­di­nu i bi­o­di­ver­zi­tet ima iz­ra­žen uti­caj i na po­ljo­pri­vre­du, ali i eko­no­mi­ju ima­ju­ći u vi­du nji­hov uti­caj na sma­nje­nje ras­po­lo­ži­vo­sti vod­nih re­sur­sa i hi­dro­e­ner­get­skog po­ten­ci­ja­la, kao i na vi­so­ke nov­ča­ne šte­te ko­je na­sta­ju usred ka­ta­stro­fal­nih po­pla­va ili, pak, šum­skih po­ža­ra ko­ji su sve iz­ra­že­ni­ji u ljet­njim pe­ri­o­di­ma ve­li­kih su­ša – is­ti­če Ma­ro­je­vić Ga­lić.M.S.


Pro­du­blju­ju pro­blem

Alek­san­dar Pe­ro­vić na­vo­di da Usta­vom de­kla­ri­sa­na eko­lo­ška dr­ža­va, od­no­sno vla­da­ju­će struk­tu­re, ne bi smje­le do­zvo­li­ti ig­no­rant­ski, pa i pre­va­rant­ski od­nos ne sa­mo pre­ma po­tvr­đe­nim me­đu­na­rod­nim ugo­vo­ri­ma i ini­ci­ja­ti­va­ma, već i pre­ma svom sta­nov­ni­štvu či­ji je kva­li­tet ži­vo­ta na ni­vou ze­ma­lja tre­ćeg svi­je­ta, iako smo ne­spor­no ka­da je ži­vot­na sre­di­na u pi­ta­nju, ne­ras­ki­di­vi dio Evro­pe.
– Na­ža­lost, sve rad­nje go­vo­re da se upra­vo to ra­di, pa ako sa­mo uzme­mo u raz­ma­tra­nje oprav­da­nost pro­je­ka­ta ka­kav je auto­put, pla­ni­ra­ni dru­gi blok Ter­mo­e­lek­tra­ne Plje­vlja ili HE na Mo­ra­či. Sve sa bez­o­bra­zno ve­li­kim bro­jem ma­lih HE na vo­do­to­ci­ma ši­rom Cr­ne Go­re, de­va­sta­ci­ja šum­skih i vo­de­nih eko­si­ste­ma, mo­ra­mo za­klju­či­ti da se ne shva­ta ne sa­mo opa­snost od kli­mat­skih pro­mje­na, već svje­sno ne­ga­tiv­no uti­če na taj po­gub­ni pro­ces – na­vo­di on.


Neo­p­hod­na hit­na ak­ci­ja

Cr­na Go­ra bi mo­ra­la da se mno­go ozbilj­ni­je i što hit­ni­je po­sve­ti pi­ta­nji­ma adap­ta­ci­je na kli­mat­ske pro­mje­ne, pre­ven­ci­je ne­kih ri­zič­nih i eks­trem­nih po­ja­va kao što su po­pla­ve i po­ža­ri, či­je su po­sle­di­ce da­le­ko ozbilj­ni­je ne­go što se to če­sto pred­sta­vlja u jav­no­sti, re­kla je Je­le­na Ma­ro­je­vić Ga­lić. U tom smi­slu, ka­ko na­vo­di, kao naj­hit­ni­je u na­red­nom pe­ri­o­du je neo­p­hod­no pri­pre­mi­ti Stra­te­gi­ju adap­ta­ci­je na kli­mat­ske pro­mje­ne, pri­pre­mi­ti Ak­ci­o­ne pla­no­ve za bor­bu pro­tiv po­pla­va, po­ža­ra, ma­pi­ra­ti ri­zič­na pod­ruč­ja, ali i zna­čaj­no ka­drov­ski i in­sti­tu­ci­nal­nio oja­ča­ti sek­to­re za­du­že­ne za ova pi­ta­nja ka­ko bi­smo kao dr­ža­va bi­li u mo­guć­no­sti da pru­ži­mo ade­kva­tan od­go­vor na sve iz­ra­že­ni­je uti­ca­je kli­mat­skih pro­mje­na i nji­ho­ve po­sle­di­ce ko­je su u na­šoj ze­mlji već iz­ra­že­ne.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"