Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Džigijeva pravila jača od Ustava * Falsifikovanim dokumentom pokušao da naplati 179 hiljada * U Visbaden poslati lažni DNK uzorci Vuka Vulevića * Džigijeva pravila jača od Ustava * Tramp prijeti napadom, Moskva upozorava da će odgovoriti * Milov patent za Komove * Iz Bosne bježe i imami
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-04-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Branka Lakočević, predsjednica Upravnog suda:
– I dalje se ne poštuju presude Upravnog suda, samo se formalno ispoštuje postupak, ali se suština presude ne ispoštuje.

Vic Dana :)

Perica pita majku:
- Mama, reci mi kada i gdje si me poslednji put prebila?!
- Zašto?
- Ma, učiteljica traži da joj donesemo potvrdu o prebivalištu...
Već mjesec dana sam na dijeti. Rezultati su neviđeni,... niti ih vidim ja, niti iko drugi!
Izveo Bosanac Dalmatinku na večeru. Dalmatinka naručuje:
- Ja ću dagnje...
- Ne kaže se dagnje, nego jagnje, bona - prekide je Bosanac!
Skupile se životinje u šumi da se takmiče u pričanju viceva. Prethodno se dogovore da ubiju onoga čijem se vicu ne budu svi smijali. Prva počne lisica. Ispriča vic i na kraju svi se smiju, osim mede, pa ubiju liju. Zatim dođe vuk. Ispriča vic, svi ćute, samo se meda smije. Pitaju ga ostali:
- Šta je, medo, što se smiješ?
Meda će:
- Ala je bio dobar onaj lijin!









Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2018-04-10 OMBUDSMAN LANI DOBIO 857 PRITUŽBI ZBOG KRŠENJA LJUDSKIH PRAVA
Šućko Baković Bakoviću se žalili i sa Filipina Osim crnogorskih, ombudsmanu su se žalili i građani drugih država, pa je od državljana Srbije stiglo 19 pritužbi, od čega tri sa Kosova, iz Bosne i Hercegovine tri, Hrvatske i Njemačke po dvije, a Holandije i Filipina po jedna
Dan - novi portal
Zaštitniku ljudskih prava i sloboda tokom protekle godine podnijeto je 857 pritužbi građana, koji su se žalili da im je prekršeno neko od osnovnih ljudskih prava, konstatovano je u godišnjem izvještaju o radu ombudsmana Šućka Bakovića. U tom dokumentu se precizira da su lani u radu imali ukupno 889 pritužbi, od kojih su 32 prenesene iz 2016. godine. Osim crnogorskih, ombudsmanu su se žalili i građani drugih država, pa je od državljana Srbije stiglo 19 pritužbi, od čega su tri sa Kosova, iz Bosne i Hercegovine tri, Hrvatske i Njemačke po dvije, a Holandije i Filipina po jedna.
– U poređenju sa prethodnom godinom zaštitnik je u tekućoj godini primio 37 pritužbi manje. Od 889 predmeta koji su bili u radu u izvještajnoj godini, postupak je okončan u 862. Pritužbe primljene u izvještajnoj godini odnosile su se na rad državnih i organa državne uprave, upravnih i drugih organizacija (315), sudova (96), Državnog tužilaštva (17), Uprave policije (41), javnih službi i drugih nosilaca javnih ovlašćenja (241), organa lokalne samouprave i lokalne uprave (71) i na rad organa, službi i nosilaca javnih ovlašćenja u drugim državama, privrednih društava, drugih pravnih lica, preduzetnika, fizičkih lica i dr. (76) – navodi se u izvještaju.
U dokumentu je precizirano da su pritužbe najviše podnosili građani Podgorice (283) i Danilovgrada (107), dok ih je iz drugih gradova bilo manje – i to Cetinja (10), Andrijevice (1), Bara (41), Berana (41), Bijelog Polja (64), Budve (23), Gusinja (1), Herceg Novog (41), Kolašina (10), Kotora (48), Mojkovca (4), Nikšića (50), Plava (8), Pljevalja (18), Plužina (2), Rožaja (29), Šavnika (2), Tivta (19), Ulcinja (24) i Žabljaka (3).
Lani je primljeno 96 pritužbi na rad sudova, pri čemu u 21 slučaju nije utvrđeno kršenje prava. Zaštitnik je u više slučajeva dao mišljenje u kojima je primijetio određene propuste, ne zalazeći u meritum sudske odluke, poštujući nezavisnost i samostalnost suda.
– S tim u vezi, građani su prepoznali značaj mišljenja zaštitnika, pa mu se obraćaju, kako bi imali podršku u postupku po ustavnoj žalbi kod Ustavnog suda i eventualno, uz predstavku Evropskom sudu za ljudska prava, s obzirom na to da se Evropski sud, u svojim odlukama poziva na mišljenje ombudsmana ukoliko je dato. U izvještajnom periodu, pritužbe građana najviše su se odnosile na neopravdano dugo trajanje sudskog postupka, zatim na sporo izvršavanje sudskih odluka ili njihovo neizvršavanje, a rjeđe na zloupotrebu procesnih ovlašćenja. Što se tiče vrste postupka, pritužbe su se u najvećem broju odnosile na parnični postupak, u manjem broju na krivični, izvršni i stečajni postupak – navodi se u izvještaju.
Tokom prošle godine primljeno je 17 pritužbi na rad državnog tužilaštva, pri čemu u tri slučaja nije bilo povrede prava.
Zaštitnik je u 2017. godini imao u radu 40 pritužbi u kojima su podnosioci ukazivali na povrede prava na rad i prava iz radnog odnosa.
– Zaposleni u privatnom i javnom sektoru zbog teške finansijske situacije u kojoj se nalaze i u strahu od gubitka posla i ugrožavanja životne egzistencije uglavnom svoje nezadovoljstvo prijavljuju najčešće tek kada ostanu bez posla i kada je dokazivanje prava moguće isključivo u sudskom postupku. Ima i onih koji upravo iz navedenih razloga najčešće pristaju na gotovo sve što poslodavci od njih traže ili im nezakonito uskraćuju. Zaštitnik i u ovom izvještaju ukazuje da neostvarivanje prava iz radnog odnosa, poput prava na odgovarajući dnevni, nedjeljni i godišnji odmor. Problem sa kojima se susrijeću zaposleni u privatnom sektoru su razlog za ozbiljnu zabrinutost – navodi se u izvještaju.M.S.


Novinari bez policijske zaštite

Ombudsman navodi da ga je Uprava policije obavijetila da je tokom 2017. imala devet događaja u kojima se kao oštećeni pojavljuju novinari, mediji ili njihova poslovna i lična imovina. U 2016. prijavljena su četiri takva događaja, a u 2015. bilo ih je 15.
– Od prijavljenih devet događaja - tri su procesuirana podnošenjem prekršajnih prijava, za jedan slučaj se nadležni tužilac izjasnio da nema elemenata bića krivičnog djela ni prekršaja za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti, a jedan nije kvalifikovan od strane tužioca. Takođe, po jedan slučaj je dostavljen na ocjenu nadležnom tužiocu; kvalifikovan kao krivično djelo uništenje i oštećenje tuđe stvari,koje se goni po privatnoj tužbi; arhiviran nakon identifikacije izvršioca – radi se o duševno oboljeloj osobi i ustupljen je na nadležnost i odlučivanje drugom ODT. Tokom 2017. nije bilo slučajeva dodjele policijske zaštite novinarima, ni slučajeva u kojima je policija obezbjeđivala prostorije nekih medija – navodi se u izvještaju.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"