Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Po žalbama prve familije poništeni tenderi vrijedni 1,1 milion * Dali živote da bi spasili bebu * Vlada ponovo uvodi ekonomsko državljanstvo * Papiri o Đininom računu iz francuske policije * Po žalbama prve familije poništeni tenderi vrijedni 1,1 milion * Netanijahu strahuje od zapadnih vjetrova * Jeste svejedno
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 15-03-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Dolazi Perica kući i pohvali se majci:
- Mama, mama dobio sam 5.
- Mama upita:
- Kako to Perice?
- Pa normalno, u pet rata!!!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2015-03-12 DR MIRA RADOJEVIĆ: MILAN GROL – U BORBI ZA NACIJU, DRŽAVU I DEMOKRATIJU (3)
Milan Rakić, Grolov doživotni prijatelj Upravnik beogradskog Narodnog pozorišta Uz odobrenje profesorice Radojević, feljton smo uradili po njenoj knjizi „Milan Grol”, koju je izdao „Filip Višnjić” iz Beograda, 2014
Dan - novi portal
PRI­RE­DIO: MI­LA­DIN VELj­KO­VIĆ


Po­red već ste­če­ne lju­ba­vi za fran­cu­sku knji­žev­nost, fran­cu­ski in­te­lek­tu­al­ni duh i ide­je fran­cu­ske re­vo­lu­ci­je, to­kom dvo­go­di­šnjeg bo­rav­ka u Pa­ri­zu po­čeo je da i tu sre­di­nu osje­ća kao svo­ju. Ka­ko je doc­ni­je pi­sao, srp­ski stu­den­ti su se sa stu­di­ja na nje­mač­kim uni­ver­zi­te­ti­ma, u Min­he­nu, Laj­pci­gu i Ber­li­nu, vra­ća­li sa di­plo­ma­ma, ali „du­hov­no je u doc­ni­joj ka­ri­je­ri isto kao za vri­je­me ško­lo­va­nja od sre­di­ne u ko­joj su pro­vo­di­li po ne­ko­li­ko naj­u­pe­ča­tlji­vi­jih go­di­na“. U Pra­gu je srp­ski na­ci­o­na­li­zam, pod sna­žnim uti­ca­jem na­pred­ne slo­ven­ske sre­di­ne i so­ci­jal­nih ide­ja To­ma­ša Ma­sa­ri­ka, pro­ši­ri­van u ju­go­slo­ven­ski. U Fran­cu­skoj pak uklju­či­va­li su se u at­mos­fe­ru ko­ja je vri­la od ras­pra­va o knji­žev­no­sti, po­zo­ri­štu i po­li­ti­ci. Na bu­ke­va­ri­ma, u škol­skim klu­pa­ma, ka­fa­na­ma i stu­dent­skim so­bi­ca­ma la­tin­skog kvar­ta „iz­mje­nji­va­ni su uti­sci mla­dih lju­di – u jed­noj va­ro­ši u ko­joj sve uz­bu­đu­je, ži­vot isto ko­li­ko i umjet­nost“. Ko je htio da uče­stvu­je u to­me „mo­rao je pra­ti­ti stva­ri, mo­rao je či­ta­ti“ i du­hov­no se sa­o­bra­ža­va­ti sa oko­li­nom“. Jer, ta­mo su iz­ra­đi­va­na i mi­šlje­nja i lič­no­sti.
Vra­ća­ju­ći se iz Pa­ri­za, Mi­lan Grol je krat­ko bo­ra­vio u Bri­se­lu i Ber­li­nu, da bi po do­la­sku u Be­o­grad u isto vri­je­me ra­dio po ne­ko­li­ko, če­sto raz­li­či­tih po­slo­va: škol­skih, po­li­tič­kih, pu­bli­ci­stič­kih i po­zo­ri­šnih.
U apri­lu 1903. pre­mje­šten je zbog po­li­tič­kog opo­zi­ci­o­nar­stva u Ne­go­tin­sku gim­na­zi­ju. U Be­o­grad je vra­ćen u av­gu­stu 1904, na po­sao u Tre­ćoj be­o­grad­skoj gim­na­zi­ji, u ko­joj je pre­da­vao do 1906. go­di­ne. Na­red­ne tri go­di­ne (1906–1909) bio je pro­fe­sor u Pr­voj be­o­grad­skoj, a od ok­to­bra 1910. do 1. ja­nu­a­ra 1911. u Dru­goj be­o­grad­skoj gim­na­zi­ji.
U po­li­tič­kom po­gle­du pri­stu­pio je Sa­mo­stal­noj ra­di­kal­noj stran­ci, ko­ja je, ka­ko je pi­sao, „po­ni­kla iz jed­ne uz­bu­ne sa­vje­sti“, iz­dva­ja­njem iz Ra­di­kal­ne stran­ke, „iza iz­ja­ve Ni­ko­le Pa­ši­ća na pri­je­kom su­du, u ko­joj se ovaj bio ogra­dio od svo­jih okri­vlje­nih dru­go­va, i iza kom­pro­mi­sa Ra­di­kal­ne stran­ke sa lič­nim re­ži­mom kra­lja Alek­san­dra i kra­lji­ce Dra­ge. Uz­bu­na na­ro­da pro­tiv tog vi­še sram­nog ne­go na­sil­nog re­ži­ma, bi­la je u pr­vom re­du mo­ral­na. Po­ni­kla u tim na­rod­nim ras­po­lo­že­nji­ma, stran­ka sa­mo­stal­nih ra­di­ka­la osta­la je bi­la ne­po­mir­lji­va u za­htje­vi­ma či­šće­nja jav­nog ži­vo­ta. Taj po­li­tič­ki pu­ri­ta­ni­zam do­nio joj je bio na­ziv ’mo­ral­ne žan­dar­me­ri­je’“. Bu­du­ći da je ova stran­ka bi­la pr­va ko­ja je u pro­gram uni­je­la ide­ju ju­go­slo­ven­ske za­jed­ni­ce, za­jed­no sa dru­gim isto­mi­šlje­ni­ci­ma, na­ro­či­to sa Jo­va­nom Sker­li­ćem, po­čeo je i sam da se za­la­že za ju­go­slo­ven­stvo, te je u no­vem­bru 1905. go­di­ne uče­stvo­vao u or­ga­ni­zo­va­nju Kon­gre­sa ju­go­slo­ven­skih knji­žev­ni­ka i pu­bli­ci­sta. Osam go­di­na ka­sni­je, 1913, ko­op­ti­ran je u Glav­ni od­bor.
Kao član Sa­mo­stal­ne ra­di­kal­ne stran­ke ure­đi­vao je nje­na naj­va­žni­ja gla­si­la: Dnev­ni list (1906–1909), za ko­ji je pi­sao sve do pre­stan­ka nje­go­vog iz­la­že­nja 1911. go­di­ne, i Od­jek (1912–1915). Po­se­ban zna­čaj ima­lo je nje­go­vo pri­su­stvo u Dnev­nom li­stu, oko ko­ga se oku­plja­lo lje­vi­čar­sko stra­nač­ko kri­lo.
Upo­re­do s an­ga­žo­va­njem u par­tij­skim gla­si­li­ma, pi­sao je za vi­še srp­skih ča­so­pi­sa, na­ro­či­to za Zve­zdu Jan­ka Ve­se­li­no­vi­ća i Srp­ski knji­žev­ni gla­snik, u či­jem je ure­đi­vač­kom od­bo­ru bio od 1907, a sa­rad­nik sve do Dru­gog svjet­skog ra­ta 1941. go­di­ne.
U obla­sti po­zo­ri­šne umjet­no­sti, u ju­nu 1902. go­di­ne po­sta­vljen je za pe­ro­vo­đu ko­mi­si­je za iz­ra­du Za­ko­na o Na­rod­nom po­zo­ri­štu. Vr­ši­lac du­žno­sti dra­ma­tur­ga bio je do 1906, a uprav­nik od 17. ju­la 1909. do 31. mar­ta 1910. go­di­ne. U me­đu­vre­me­nu, no­vem­bra 1909. go­di­ne pri Na­rod­nom po­zo­ri­štu je osno­vao Glu­mač­ku ško­lu, či­ji je bio uprav­nik i pre­da­vač. Za uprav­ni­ka Na­rod­nog po­zo­ri­šta po dru­gi put je po­sta­vljen ja­nu­a­ra 1911, ostav­ši na tom mje­stu do iz­bi­ja­nja Pr­vog svjet­skog ra­ta 1914. go­di­ne.
Go­di­ne 1909. za­sno­vao je svo­ju po­ro­di­cu, ože­niv­ši se Lju­bi­com Ra­kić, unu­kom Mi­la­na Đ. Mi­li­će­vi­ća, kćer­kom Mi­te Ra­ki­ća i se­strom pje­sni­ka Mi­la­na Ra­ki­ća, sa ko­jim ga je ve­zi­va­lo du­bo­ko i traj­no pri­ja­telj­stvo. Sa njom je imao dvo­je dje­ce: Mi­loj­ku (1910–1918) i Vo­ji­sla­va (1911–1987).
Za vri­je­me Bal­kan­skih ra­to­va (1912–1913) i pr­vih go­di­na Ve­li­kog ra­ta (1914–1915) bio je cen­zor na be­o­grad­skom te­le­gra­fu, a po­tom na ni­škom. Po­sli­je po­vla­če­nja pre­ko Al­ba­ni­je, ži­vio je u Švaj­car­skoj, gdje je bio za­du­žen za pro­pa­gan­du rat­nih ci­lje­va Sr­bi­je. Na­kon uče­šća na Kon­fe­ren­ci­ji mi­ra, u Be­o­grad se vra­tio u av­gu­stu 1919, od­mah pre­u­zev­ši du­žnost uprav­ni­ka Na­rod­nog po­zo­ri­šta, ko­ju je vr­šio do 1924. go­di­ne.
Go­di­ne 1927. po­stao je član Srp­skog PEN klu­ba, či­ji je pred­sjed­nik bio 1933–1934. go­di­ne. Uprav­nik Ko­la­r­če­ve na­rod­ne za­du­žbi­ne po­stao je 1. mar­ta 1929, ostav­ši na tom mjestu do 31. ok­to­bra 1938. go­di­ne.
(NA­STA­VI­ĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"