Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Za Acove milione niko neće odgovarati * Milutin u ponoć lomi glasače * Kandidat DPS-a gradi na divlje * Tražiću odmah da robijam * Ovo je puč, UAE stoje iza napada * Mišolovka * Svetosavska nedjelja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-01-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
BOŠKO VUKIĆEVIĆ, Pokret „Sloboda narodu":
– Plata poslanika i ministara mora biti na nivou prosječne plate u Crnoj Gori, ili da oni polovinu svoje zarade daju u dobrotvorne svrhe i najugroženijima.

Vic Dana :)

Crnogorac sjedi zavaljen u dnevnoj sobi:
- Ženo, teško mi je da te gledam kako samo radiš i mučiš se ... Ona se raznježi i taman htjede nešto da mu kaže, a on viknu:
- Zatvori vrata od kuhinje!

Dva Crnogorca opljačkali banku, vratili se kući i donijeli novac. Kaže jedan drugom:
- I, hoćemo li da brojimo ili da čekamo da na Dnevniku kažu koliko smo uzeli?

Zove Crnogorac TV šop, javi mu se operaterka i kaže:
- Dobar dan, izvolite?
A Crnogorac će:
- Ništa, ništa, samo razgledam ...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-01-27 DR BILJANA VUČETIĆ: DIPLOMATA MIHAILO G. RISTIĆ I SRPSKI NACIONALNI RAD U OSMANSKOM CARSTVU (6) Osnivanje Političko- prosvjetnog odjeljenja Feljton smo uradili po knjizi dr Biljane Vučetić „Naša stvar u Osmanskom carstvu”, koju je izdao Istorijski institut Beograd
Dan - novi portal
-PRI­RE­DIO: MI­LA­DIN VELj­KO­VIĆ

U Ca­ri­gra­du je Sto­jan No­va­ko­vić na­pra­vio još je­dan od­lu­čan ko­rak – za­tra­žio je od ca­ri­grad­skog pa­tri­jar­ha da na­re­di mi­tro­po­li­ti­ma u Sko­plju i So­lu­nu da po­mog­nu srp­skim kon­zu­li­ma u ra­du na otva­ra­nju srp­skih ško­la. Prem­da ovaj pr­vi ko­rak ni­je uspio, Sto­jan No­va­ko­vić je u pe­ri­o­du od 1887. do 1890. pre­go­va­rao sa Ca­ri­grad­skom pa­tri­jar­ši­jom o otva­ra­nju srp­skih ško­la na osno­vu pa­tri­jar­šij­skih pri­vi­le­gi­ja, od­no­sno pod nje­nom za­šti­tom. No­va­ko­vić je po­čet­kom 1888. go­di­ne pred­lo­žio da se u Ca­ri­gra­du štam­pa­ju srp­ski udž­be­ni­ci, po­čev­ši od Ma­ke­don­skog bu­kva­ra na ma­ke­don­skom je­zi­ku. U tom bu­kva­ru tre­ba­lo je spo­ji­ti ma­ke­don­ski i srp­ski bu­kvar, ta­ko da bi ma­ke­don­ski ob­u­hva­tao dvi­je tre­ći­ne knji­ge, a srp­ski jed­nu tre­ći­nu.
Ubr­zo su se u srp­skom Mi­ni­star­stvu ino­stra­nih dje­la po­ja­vi­le tri ver­zi­je tog bu­kva­ra; je­dan ko­ji su u Ca­ri­gra­du sa­sta­vi­li Ko­sta Grup­če­vić i Na­um Evro­vić kao pre­vod srp­skog Bu­kva­ra Ste­va­na Ču­tu­ri­la na za­pad­ni ma­ke­don­ski di­ja­le­kat (br­sjač­ko-mi­jač­ki); dru­gi ko­ji je sa­sta­vio De­spot Ba­dže­vić na osno­vu sta­ri­jeg pred­lo­ška Ču­tu­ri­lo­vog srp­skog Bu­kva­ra, ko­ri­ste­ći ta­ko­đe za­pad­ni ma­ke­don­ski di­ja­le­kat; i tre­ći ko­ji je sa­či­nio Mi­loj­ko Ve­se­li­no­vić upo­tri­je­biv­ši srp­ski pra­vo­pis i is­toč­ni (strum­ski) ma­ke­don­ski di­ja­le­kat. Ko­mi­si­ja Mi­ni­star­stva pro­svje­te i cr­kve­nih dje­la je od­lu­či­la da se tur­skoj cen­zu­ri pre­da Ve­se­li­no­vi­ćev ru­ko­pis Bu­kva­ra, ko­ji je na­kon odo­bre­nja od­štam­pan 18. ma­ja 1889. go­di­ne.
Sto­jan No­va­ko­vić je bio iz­u­zet­no za­do­vo­ljan jer je sma­trao da naj­bo­lji put po­ti­ski­va­nja bu­ga­r­ske na­ci­o­nal­ne ide­je pred­sta­vlja nje­go­va­nje ma­ke­don­ske na­ci­o­nal­ne po­seb­no­sti. Ma­ke­don­ski di­ja­le­kat je dje­li­mič­no upo­tri­je­bljen i u štam­pa­nju srp­skog ka­len­da­ra „Go­lub” ko­ji je iza­šao u no­vem­bru 1889. go­di­ne u Ca­ri­gra­du. U av­gu­stu 1889. u Ca­ri­grad je pre­mje­šten Mi­loj­ko Ve­se­li­no­vić sa za­dat­kom da ru­ko­vo­di iz­da­va­njem udž­be­ni­ka u Ca­ri­gra­du. On je pri­pre­mio pr­vu či­tan­ku na ma­ke­don­skom di­ja­lek­tu, ko­ja je iza­šla 1890. go­di­ne.
Po­kre­tač na­ci­o­nal­nog ra­da u Ma­ke­do­ni­ji bi­lo je Mi­ni­star­stvo ino­stra­nih dje­la, a 1886. go­di­ne osno­va­no je pa­tri­ot­sko Dru­štvo Sve­tog Sa­ve, za­mi­šlje­no kao po­ma­gač u ra­du mi­ni­star­stva na po­slo­vi­ma pro­pa­gan­de. U mar­tu 1887, u Mi­ni­star­stvu pro­svje­te i cr­kve­nih dje­la osno­van je i tre­ći or­gan ko­ji se ba­vio na­ci­o­nal­nom pro­pa­gan­dom – Odje­ljak za srp­ske ško­le i cr­kve van Sr­bi­je. Sva ova ti­je­la su osno­va­na da bi na dje­lo­tvor­ni­ji na­čin vo­di­la srp­sku na­ci­o­na­nu po­li­ti­ku. Me­đu­tim, de­si­lo se upra­vo su­prot­no, jer se me­đu nji­ma po­ja­vio ri­va­li­tet. Pro­ble­me je naj­vi­še stva­ra­lo Dru­štvo Sv. Sa­ve, ko­je se pred­sta­vlja­lo kao no­si­lac srp­ske mi­sli, ali je u sa­mom Osman­skom car­stvu pra­vi­lo neo­d­go­va­ra­ju­će po­te­ze. Po­čet­kom ju­la 1889. uki­nut je Odje­ljak za srp­ske ško­le i cr­kve van Sr­bi­je, a u Mi­ni­star­stvu ino­stra­nih dje­la osno­va­no je Po­li­tič­ko-pro­svjet­no, PP Odje­lje­nje, či­ji je pr­vi šef bio Vla­di­mir Ka­rić. Dru­štvo Sv. Sa­ve je sve vi­še su­ža­va­lo svoj obim ra­da, pa je 1. av­gu­sta 1891. Mi­ni­star­stvo ino­stra­nih dje­la uki­nu­lo fi­nan­si­ra­nje svo­jih pi­to­ma­ca u sve­to­sav­skoj ško­li i na taj na­čin mu od­u­ze­lo le­gi­ti­mi­tet ra­da na na­ci­o­nal­nim po­slo­vi­ma.
Sve ve­ći uti­caj u pro­pa­gand­nom ra­du do­bi­ja­lo je PP Odje­lje­nje, ko­je je kao dio Mi­ni­star­stva ino­stra­nih dje­la uti­ca­lo da se po­slo­vi oba­vlja­ju di­plo­mat­skim ka­na­li­ma i ra­znim po­li­tič­kim ak­ci­ja­ma. Bi­lo je fi­nan­si­ra­no iz bu­dže­ta Kra­lje­vi­ne Sr­bi­je, što zna­či da je ima­lo obez­bi­je­đe­na sred­stva. PP odje­lje­nje je tre­ba­lo da se ba­vi otva­ra­njem no­vih ško­la i odr­ža­va­njem sta­rih, po­sta­vlja­njem uči­te­lja, ure­đe­njem Pri­zren­ske bo­go­slo­vi­je, pri­ma­njem pi­to­ma­ca iz Sta­re Sr­bi­je i Ma­ke­do­ni­je, osni­va­njem srp­skih op­šti­na, štam­pa­njem i ras­tu­ra­njem srp­skih knji­ga, an­ga­žo­va­njem age­na­ta u pro­pa­gan­di, otva­ra­njem knji­ža­ra i tr­go­vač­kih agen­tu­ra. Una­pre­đe­nje ra­da PP Odje­lje­nja uči­nje­no je u to­ku ma­ja 1890. go­di­ne, ka­da je osno­van Pro­svjet­ni od­bor kao sa­vje­to­dav­ni or­gan u pi­ta­nji­ma na­ci­o­nal­nog ra­da u Sta­roj Sr­bi­ji i Ma­ke­do­ni­ji.
Po­sto­ja­la je po­tre­ba da se na­pra­vi kon­kre­tan plan ra­da na te­re­nu u Ma­ke­do­ni­ji i Sta­roj Sr­bi­ji. Sto­ga je Vla­di­mir Ka­rić, kon­zul u Sko­plju, dao ini­ci­ja­ti­vu za sa­zi­va­nje kon­zul­ske kon­fe­ren­ci­je, ko­ja bi oku­pi­la lju­de sa te­re­na ko­ji ru­ko­vo­de na­ci­o­nal­nim ra­dom i pred­stav­ni­ke vla­de Kra­lje­vi­ne Sr­bi­je. Mi­ni­star ino­stra­nih dje­la Mi­ha­i­lo Đor­đe­vić je sa­zvao kon­zul­sku kon­fe­ren­ci­ju za 10. april 1891. go­di­ne, na ko­ju su po­zva­ni kon­zu­li u Sko­plju, So­lu­nu, Bi­to­lju i čla­no­vi Pro­svjet­nog od­bo­ra. Kon­zul­ska kon­fe­ren­ci­ja je utvr­di­la plan na­ci­o­nal­nog ra­da na ma­ke­don­skom te­re­nu ta­ko što se te­ri­to­ri­ja na­ci­o­nal­ne rad­nje di­je­li­la pre­ma nad­le­žno­sti­ma kon­zu­la­ta: Bi­tolj­ski kon­zu­lat do­bio je Bi­tolj­ski vi­la­jet, So­lun­skom kon­zu­la­tu pri­pao je So­lun­ski vi­la­jet bez Ve­le­sa, a Skop­ski kon­zu­lat je imao skop­ski, ku­ma­nov­ski i te­tov­ski okrug sa Ve­le­som.
Kon­zu­li su bi­li nad­le­žni da, uz sa­gla­snost mi­ni­star­stva, po­sta­vlja­ju uči­te­lje, sve­šte­ni­ke, knji­ža­re i agen­te. Za fi­nan­si­ra­nje ra­da kon­zu­la­ta bi­la su od­re­đe­na sred­stva iz bu­dže­ta za do­stoj­no za­stu­pa­nje dr­žav­nih in­te­re­sa i iz van­red­nih bu­džet­skih sred­sta­va. Od­lu­če­no je da se uki­ne Sve­to­sav­sko-bo­go­slov­ska-uči­telj­ska ško­la u Be­o­gra­du i da se pi­tom­ci ras­po­re­de po gra­do­vi­ma u unu­tra­šnjo­sti. Do­go­vo­re­no je da se iz­ra­de for­mu­la­ri na srp­skom je­zi­ku za cr­kve­nu ad­mi­ni­stra­ci­ju srp­skih cr­ka­va u Osman­skom car­stvu. (NA­STA­VI­ĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"