Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Podržaću premijera koji je moralan i stručan * Koncesionar pritiska, institucije ćute * „Ne damo Crnu Goru”: Krivokapića za mandatara * I Blažo ne da državu * Članovi NKT-a da podnesu ostavke * Na naplatu stiže 15 miliona eura * Pokazali smo pravu energiju
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 07-09-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dejan Milovac, direktor Istraživačkog centra MANS-a:
- Osim ekonomske krize koja nas očekuje kao posledica virusa korona, ali i ogromne prezaduženosti, jedan od ključnih izazova za novu vlast će svakako biti borba protiv korupcije i organizovanog kriminala

Vic Dana :)

Idu dva klikera ulicom, a prvi kaže:
-Pazi kaktusssss.
A drugi će:
-Glupane, nismo mi u tom vicu.

Jednog lijepog aprilskog dana mali Perica ulijeće u kuću i kaže:
- Mama! Drug mi je razbio flašu o glavu! - JUUUUU, sine!
- Apri-li-li-li-li! Nije flašu nego ciglu!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-09-03 DRŽAVA I CRKVA KROZ VJEKOVE U CRNOJ GORI 10
Dio jednog od dokumenata koji svjedoči o radu Komisije iz 1929. godine Kraljevina na sudu poštovala hrisovulje Feljton je priređen na osnovu knjige Miloša K. Vojinovića „Država i crkva kroz vjekove – Izabrana dokumenta”, koja će se uskoro pojaviti s blagoslovom mitropolita Amfilohija kao izdanje „Štampar Makarija”, Beograd i NVO „Društvo za istorijska istraživanja”, Podgorica
Dan - novi portal
-PRIREDILA: ŽIVANA JANjUŠEVIĆ

U skladu sa članom 156 Finansijskog zakona za 1927/28. godinu, obrazovana je Stručna komisija za razgraničenje državnog od crkveno-manastirskih imanja u Crnoj Gori i regulisanje odnosa između zavatinara-zakupaca i crkvenih vlasti. Pravosnažna i izvršna rješenja Komisije imala su snagu izvršnih sudskih presuda. Cjelokupna dokumentacija o radu ove komisije koja se odnosi na sporove crkava i manastira u Crnoj Gori čuva se u Arhivu Jugoslavije u Beogradu, fond 69 – Ministarstvo vera Kraljevine Jugoslavije.

SPOR MANASTIRA CETINjSKOG PROTIV VAROŠI CETINjA OKO NAPLATE LAKTARINE

Ivan Crnojević sačinio je 6993. (1482) godine mjeseca genuarija (januara) 4. dan u Rijeci, rukopisnu knjigu, nazvanu i „Cetinjski ljetopis“ za koji dr Niko S. Martinović u fototipskom izdanju iz 1962. godine navodi da „je karakterističan dokumenat, za istoričara, po tome što, pored notiranja nekoliko događaja, od početka do kraja odražava duh nemanjićke države i nastoji da tu tradiciju sačuva. To potvrđuje činjenicu da je Crnojevića država bila posljednji ostatak stare srpske države, koja je sačuvala i njen simbol (dvoglavi orao), koji se i do danas sačuvao na oltaru Cetinjskog manastira“.

Jedan dio prepisa Hrisovulje nalazi se u spisma predmeta Stručne komisije za razgraničenje državnog od crkveno-manastirskih imanja u Crnoj Gori, broj 297-1928/285 od 5. juna 1928. godine. On je uz ostale dokaze poslužio za donošenje rješenja kojim je Opština cetinjska obavezana da plaća Manastiru cetinjskom 95 napoleona u zlatu godišnje kao naknadu za korišćenje zemljišta koje koristi varoš Cetinje...

RAD KOMISIJE DO 1941. GODINE

Ova Komisija tokom svog rada 1928–1930. godine pravosnažno je riješila 89 predmeta po sporu više crkava i manastira u Crnoj Gori: Manastir Cetinjski, Manastir Vranjina, Riječko namjesništvo, Čevska crkva, Manastir Ostrog, Manastir Župski, Manastir Ždrebaonik, Saborna crkva u Nikšiću, Manastir Podmalinsko, Manastir Piva, Manastir Dobrilovina, Manastir Morača, Manastir Duga u Bratonožićima, Manastir Svete Srpske patrijaršije u Peći, Crkva u Brezojevici kod Plava, Manastir Visoki Dečani, Manastir Sv. Trojica, Manastir Dovolja, Manastir Sv. Trojice u Majstorovini kod Bijelog Polja, Crkva Sv. Nikole u Bijelom Polju, Manastir Đurđevi stupovi. Neka od rješenja potvrđena su od građanskih sudova u drugostepenom postupku. Ova arhivska građa pala je u potpuni zaborav i nije istražena i ako ona nudi dokaze za rješavanje velikog broja imovinskih sporova Crkve protiv Države ali i pravnih i fizičkih lica u Crnoj Gori.

Darovne povelje ktitora u velikom broju su tokom vjekova ratovanja uništene.

Znatan broj posjeda građani na prostoru današnje Crne Gore stekli su u periodu Kraljevine SHS i Kraljevine Jugoslavije po osnovu sprovođenja agrarne reforme na uštrb crkvene imovine. Brojni zakoni i podzakonski akti koji uređuju naznačenu oblast išli su im na ruku, posebno kada je u pitanju svojatanje crkvene i manastirske imovine koja je usled brojnih ratova ostala bez sveštenika i monaha. Seljaci bezemljaši koji su pod arendu obrađivali crkvena imanja i kojima je čipčijski odnos još od turskog doba bio silom nametnut, koristili su svaku priliku da crkvena imanja proglase za seoska, plemenska, bratstvenička ili privatna.

Zaključno sa 1932. godinom donijet je veći broj naredaba, pravilnika i zakona kojima je likvidirana agrarna reforma na velikim posjedima.

DOLAZAK DRUGOG SVJETSKOG RATA

Do ratnih dana 1941. godine, za sve hramove za koje su tražena sredstva za obnovu, bili su finansijski pomognuti iz budžeta Kraljevine Jugoslavije. Ista je situacija sa podizanjem i obnovom spomenika i uređenjem vojničkih grobalja.

Napad sila Osovine na Kraljevinu Jugoslaviju, 6. aprila 1941. doveo je do brzog sloma njene vojske, međunacionalnog sukoba i građanskog rata u kojem je stradalo oko 1.700.000 stanovnika. U Crnoj Gori komunisti su pod parolom „borbe za oslobođenje“ izazvali građanski rat u kojem je stradalo između 45.000 i 50.000 njenih građana.

Okupatori su tokom rata sa svih pravoslavnih hramova poskidali metalne krovove i crkvena zvona, a materijalna dobra opljačkali tako da je stanje u Mitropoliji bilo više nego očajno.


Nastaviće se


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"