Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Platili 6,2 miliona kamate na pare koje još nisu uzeli * U pet muzejskih jedinica fali 2.914 eksponata * Daćemo imena kada dobijemo resore * Bečiću rade procjenu bezbjednosti mjesec dana * Evropsko, a naše * Zaraženo još 1.096 osoba, preminulo desetoro * Na Balkanu kao u tijesnom stanu bez mira
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-10-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Nikola Bajčetić, portparol PzP-a:
– I nakon izbora, dok se odlazeća vlast nalazi u tehničkom mandatu, aktuelno je partijsko zapošljavanje, u čemu prednjači resor Ministarstva odbrane, poznat i po političkom progonu časnih i poštenih službenka VCG.

Vic Dana :)

Fudbaler dolazi u crkvu i razgovara sa sveštenikom:
- Oče, da li je grijeh da igram u nedjelju?
- Sinko, gledam te već godinama i za tebe je grijeh da igraš ma koji dan bio.


Dva čovjeka diskutuju: Moja žena me vara s vodoinstalaterom.
- Pobogu, pa kako znaš da je baš vodoinstalater?
- Jutros sam našao kutiju s vodoinstalaterskim alatom ispod kreveta.
- Stvarno? Sada si me doveo u sumnju... Znači da me moja vara s konjem.
- Kako s konjem?
- Juče sam našao jednog džokeja u ormaru.


Zatekla Fata Muju sa ljubavnicom i uvatila da je bije, da joj čupa kosu... A Mujo će na to : To Fato, udri kurvu, ne daj joj da nam pokvari brak.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-10-14 RUSKI PISCI NOBELOVCI 14
Brodski ’90. godina 20. vijeka Od „brbljivca“ do nobelovca Feljton je priređen po knjizi prof. dr Dragana Koprivice „Ruski pisci nobelovci“, ITP „Unireks“, Podgorica, 2005. godine
Dan - novi portal
-Piše: PROF. DR DRAGAN KOPRIVICA

Kako smo u prethodnom broju feljtona naveli, u kritikama, koje su upućene mladom Brodskom u listu „Večernji Lenjingrad“, između ostalog je navedeno da su njegovi stihovi na nivou običnog brbljanja. Zato je njemu preostalo da prođe trnovit put od „brbljivca“ do nobelovca, i dokaže da je bio u pravu da će proslaviti svu Rusiju.

A za tako nešto mu je prvo bio potreban odlazak iz SSSR-a, u čemu je i uspio 1972, kada odlazi u SAD. Sljedeće godine objavljuje i na engleskom. Izdavač „Ardis“ štampa mu 1977. knjige „Kraj lijepe epohe“ i „Vrsta riječi“, a „Nove stance za Avgustu“ 1983, zatim 1984. „Mramor“, i potom „Uraniju“ 1987, a 1986. štampa prozno djelo „Manje od jedan“ na engleskom. Bavio se i prevođenjem Orvela, Česlava Miloša i drugih pisaca, pisao i književnu kritiku.

U Rusiji postaje popularniji od 1990. lirskim zbirkama „Stanica u pustinji“, „Kraj divne epohe“, „Rimske elegije“ i „Nove pjesme“. Nakon sticanja američkog državljanstva, od 1980. predaje književnost na američkim univerzitetima i koledžima, dobija Makarturovu nagradu, nacionalno književno priznanje, i počasno zvanje pjesnika laureata, dodijeljeno od Biblioteke Kongresa za najistaknutije pjesnike u SAD. Poezija mu nosi pečat viđenja svijeta kao metafizičke i kulturne cjeline, uz simbolističku potku i približavanje akmeističkoj poetici, uz eksperimentisanje sintaksičkim izazovima.

Nobelovu nagradu dobija 1987, po ocjeni Žirija, za „sveobuhvatno djelo, prožeto jasnoćom misli i poetskom snagom“. U svom govoru u Stokholmu odao je priznanje Mandeljštamu, Cvetajevoj, Frostu, Ahmatovoj i Vistanu Odnu, ističući, kao filantrop, da je manji od svakog od njih pojedinačno, uz opasku da se u svojim najboljim literarnim trenucima smatra i za njihovu ukupnost.

A povodom strahota Drugog svjetskog rata i Staljinovih arhipelaga, rekao je i ovo: „Činjenica da nije sve prekinuto, barem ne u Rusiji, može se u velikom stepenu pripisati mojoj generaciji, i jednako sam ponosan što joj pripadam, koliko sam ponosan i što danas stojim ovdje. A činjenica da stojim ovdje je priznanje zaslugama te generacije za kulturu; mogao bih da dodam i Mandeljštamov izraz: za kulturu svijeta. Gledajući unazad, opet mogu reći da smo počeli na praznom – zapravo, užasno opustošenom – mjestu, i da smo, prije nagonski nego svjesno, težili upravo obnavljanju kontinuiteta kulture, rekonstrukciji njenih oblika i tropa, ka ispunjavanju njenih nekoliko preživjelih, i često potpuno izopačenih oblika, našim novim, ili nama naizgled novim, savremenim sadržajima.“

Godine 1995. Brodski je postao počasni građanin Sankt Peterburga, onog Lenjingrada, iz kojeg su ga sudske vlasti kao mladića, navodno, nedoličnog ponašanja, i autora štetnih stihova po mlade, slali na psihijatriju i u progonstvo.

Brodski je umro od infarkta, relativno mlad, sa pedeset pet godina, u Njujorku, gdje je i sahranjen; potom je iz Rusije uslijedio predlog da posmrtni ostaci budu preneseni u Sankt Peterburg, na Vasiljevsko ostrvo, ali se rodbina usprotivila predlogu da bude sahranjen u zemlji gdje je ponižavan u mladosti. Tim prije što je supruga Brodskog, Marija, bila porijeklom iz Italije, prijatelji pjesnika su pomogli da posmrtni ostaci budu preneseni u Veneciju, na groblje San Mikele 21. juna 1997. Na spomeniku je uklesano ime i citat „Letum non omnia finit“: „Smrću se sve ne završava.“

A za kraj feljtona o ruskim piscima nobelovcima, Bunjinu, Pasternaku, Šolohovu, Solženjicinu i Brodskom, nek uslijedi i nekoliko stihova iz čuvene elegije Brodskog „Velika elegija Džonu Donu“, u prevodu Milovana Danojlića: „//Džon Don je usnuo, i sve s njim spava,/stol, zid, postelja, pod; uspavale se/slike i sveće; reze sa brava/ćilimi, ormani i zavese./(...) Džon Don usnuo. Spavaju poeme./Slike. I rime. Jake, nikad slabe./Stih stihu (brat bratu) šapće na uvo:/makni se! Od rajskih vrata daleko/sve je tu čisto, gusto, suvo/da se postiže jedinstvo neko./Spava jamb ispod strogog svoda./Horej k’o stražar, tu, tamo, spava./Sni priviđenje Leticinih voda./Sve što postoji. On. Spi slava./Spavaju patnje. Poroci. Nesreće./Zlo i dobro se nerazlučno grle.//“

Kraj


Ispravka autora
U broju 9. Feljtona o ruskim piscima nobelovcima, usljed sažimanja teksta, došlo je do omaške: navedeno je da je film „Tihi Don“ (1957–1958) režirao Sergej Bondarčuk, a reditelj je Sergej Gerasimov. Bondarčuk je takođe režirao „Tihi Don“, a ta premijera bila je 2006. godine; montažu filma uradio je sin velikog reditelja, jer je Bondarčuk umro još 1994. Autor Feljtona upućuje izvinjenje čitaocima.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"