Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
GODINU OBILJEŽILI PAD REŽIMA ĐUKANOVIĆA, EPIDEMIJA I NOVA ZADUŽENJA NA TERET GRAĐANA * Osnovna karakteristika ove vlade biće rezultat * Vjerske zajednice da poštuju ustavni princip odvojenosti * Smijenićemo udarne pesnice režima * Teškoće nas ujedinile u borbi za zajednička prava * Vjera jača i od vlasti * „Škaljarci“ i „kavčani“ okrvavili tlo Evrope
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 31-12-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Đorđe Blažić, profesor:
– Nedopustivo je da DIK ne radi ono što je njena dužnost.

Vic Dana :)

Muž i že -na se bučno raspravljaju u pozorištu za vrijeme jedne predstave. Nakon petnaestak minu-ta, čovjek koji je sjedio iza njih izgu-bi strpljenje i obrati im se:• Izvinite, ali ništa ne čujem!A muž će:• I ne treba da čujete, to se tiče samo nas dvoje!Žena natjerala muža da radi po kući. I tako, ... muž stoji u kupatilu i pokušava da u mašini za veš opere svoju majicu. Posle dva minuta razmišljanja, pita ženu:• Koji program na mašini treba da uklju-čim?• Zavisi, - odgovori mu žena - Vidi šta piše na majici?• Manchester United - odgovori muž.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton EPIKUR SA SAMOSA – FILOZOF NEPOMUĆENOG DUHA (11)
Epikur i njegova teorija sreće Ugodnim životom do sreće Feljton smo priredili prema rukopisu knjige Vojislava Buda Gledića o znamenitom grčkom misliocu Epikuru i njegovom učenju, koja je u pripremi za štampu
Dan - novi portal
-Priredio: MILADIN VELjKOVIĆ

„Ništa ne vrijede riječi filozofa koji ne liječi nikakve ljudske patnje. Jer, kao što je beskorisna medicina ako nije u stanju da istjera bolest iz tijela, isto je tako beskorisna i filozofija ako nije kadra da istjera patnju iz duše.” Ovakvim Epikurovim stavom prema filozofiji, u čijoj osnovi je bilo njeno shvatanje kao načina izgradnje i sprovođenja ispravnog puta koji vodi sreći, blaženom životu i obezbjeđivanju ugodnog fizičkog i, naročito, nepomućenog duhovnog uživanja – Epikurova etika je imala dominirajuću ulogu u njegovom filozofskom sistemu. Ona je bila zasnovana na individualističkoj i naturalističkoj osnovi, zato što on čovjeka posmatra kao čulno biće koje svijet doživljava i prihvata, u prvom redu, preko svojih osjeta. Čovjek teži (nastoji) da stvori najugodnije i najprihvatljivije uslove života, koji će mu obezbijediti najveći stepen postizanja uživanja koje ga vodi dostizanju sreće. U neposrednom i smirenom uživanju, koje stremi blaženstvu, sastoji se cilj i smisao čovjekovog života, što se može ostvariti putem ispoljavanja vrline koja, međutim, nije potrebna sama po sebi, već zato što omogućuje i pomaže da se dođe do tog uzvišenog čovjekovog cilja. Svako dobro je za Epikura, dakle, sadržano u osjetu, u kome se istovremeno nalazi i zlo koje, naravno, treba otklanjati i izbjegavati. Uživanje je osnovni i krajnji cilj čovjekovog života, ali je ono, takođe, i univerzalni princip egzistencije svih živih bića. „Zato mi i proglašavamo” – zaključuje Epikur – „uživanje za princip i cilj blaženog života”.

Neposredno, čulno doživljavanje, koje je sastavni dio postojanja svakog živog bića, jeste osnova za Epikurovo utemeljenje etičkih kategorija. On je smatrao da uživanje predstavlja dobro, dok odsustvo naslade i njenog uticaja na čovjeka predstavlja zlo. Ipak, trenutno, neposredno i kratkotrajno zadovoljstvo, koje se postiže u datom trenutku, nije ono što, po Epikurovom mišljenju, predstavlja dobro i put ka postizanju sreće i spokojstva. I životinje posjeduju sposobnost da osjete nasladu, neposredno zadovoljstvo, ali se čovjek mora bitno razlikovati od takvog načina postizanja čulnih zadovoljstava i uživanja. Životinja doživljava neposredno zadovoljstvo, vezano za određeni objekat i trenutak, čime je osjećanje doživljava u neposrednom kontaktu sa izvorom djelovanja ugode i prijatnosti. Čovjek je, međutim, misaono, intelektualno biće, živi stvor koji posjeduje razum, koji ga bitno odvaja od životinja i daje mu mnogo dublju i drugačiju egzistenciju. Upravo je zato, za njega način dobijanja i prihvatanja, a posebno vrednovanja zadovoljstva, bitno drugačiji i specifičniji.

U principu, čovjek ne treba da teži i da upražnjava trenutna zadovoljstva, tjelesne naslade i ugode koje se kratkoročno javljaju i djeluju. On kao svjesno biće, posebno obdareno razboritošću, znanjem i pamćenjem, treba da teži da postigne i dosegne blagougodno, postojano i dugotrajno zadovoljstvo. U tom smislu, treba neprekidno nastojati da se ostvari osmišljen način života koji će mu omogućiti da izbjegava zlo, bol i patnju, neprijatnosti i neugodnosti. Čovjek treba da nastoji da iz čitavog toka života, ili bilo kog njegovog dijela, bez obzira na vremensku dužinu, izvuče najviše koristi za sebe i da obezbijedi prevagu radosti, zadovoljstva i zdravlja u odnosu na suprotna, negativna djelovanja iz spoljašnjeg svijeta, kao što su bol, patnja, bolest i neprijatnosti. U tim razmatranjima Epikur čovjeka posmatra kao individualno, samosvojno biće, odvojeno od društva i drugih bića, ali uvijek i svugdje izloženo uticaju spoljašnjih faktora. Neprekidno djelovanje spoljašnjih činilaca, koji su nužni i sastavni dio objektivnog svijeta, utiče na čovjeka i oni vrše neprekidno pozitivan ili negativan uticaj na njegovo duhovno stanje i raspoloženje.

U svom razmatranju pitanja djelovanja spoljašnjeg okruženja na čovjeka, Epikur uvijek ima u vidu pojedinca i njegovo mjesto i ulogu kao samosvjesnog subjekta. Pri tome, dominantni značaj ima čovjekova moralna djelatnost koja se ispoljava u sveukupnom toku životnih prilika i dešavanja. Upravo u tom okviru, u smislu čovjekove sveukupne praktične društvene djelatnosti, ispoljava se Epikurova filozofska misao o potrebi postizanja što većeg kvantuma uživanja, lagodnosti i duhovne nepomućenosti.


(Nastaviće se)




Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"