Porudzbenica
Riječ
Dana |
BORIS RAONIĆ, ČELNIK GRAĐANSKE ALIJANSE:
Atmosfera na poslednjim izborima nije bila demokratska.
|

|
|
|
|
Politika
TUŽILAŠTVO NEEFIKASNO PROCESUIRA AKTERE PREDIZBORNIH MANIPULACIJA
Izborni proces i dalje obilježen brojnim nepravilnostima
Odbačene 53 prijave
za izbornu krađu
Crnogorsko tužilaštvo odbacilo je čak 53 od ukupno 74 prijave za djela koja se tiču povrede izbornih prava, dok znatan broj predmeta iz ranijeg perioda nije riješen
Zvanična statistika pokazuje da državno tužilaštvo nije baš voljno da goni počinioce krivičnih djela protiv izbornih prava, što, po ocjeni opozicije, dodatno podriva povjerenje javnosti u izborni proces. Postupanje tužilaštva u tim predmetima opisano je u poslednjem izvještaju o radu Tužilačkog savjeta i Državnog tužilaštva za 2017. godinu. Prema tom dokumentu, crnogorsko tužilaštvo odbacilo je čak 53 od ukupno 74 prijave, dok znatan broj predmeta iz ranijeg perioda nije riješen.
Kako se navodi u izvještaju, 25 prijava se odnosilo na povredu prava glasanja iz člana 185 Krivičnog zakonika Crne Gore, a čak 47 prijava podnijeto je po članu 186 Krivičnog zakonika – povreda slobode opredjeljenja pri glasanju. Po jedna prijava bila je predata zbog sastavljanja netačnih biračkih spiskova i sprečavanje održavanja glasanja.
U izvještaju se navodi da su tokom 2017. godine u tužilaštvu imali 39 neriješenih prijava iz ranijeg perioda. Tokom prošle godine bilo je svega šest optuženja, i to jedno zbog sprečavanja održavanja glasanja, a pet zbog povrede slobode opredjeljenja pri glasanju.
Evropska komisija (EK) je u izvještaju o Crnoj Gori konstatovala da je Specijalno državno tužilaštvo (SDT), na čijem je čelu Milivoje Katnić, nakon parlamentarnih izbora u oktobru 2016. godine otvorilo 198 predmeta kako bi istražilo navode o povredi izbornih prava. Od tih predmeta 113 je zatvoreno zbog nedostatka dokaza, dok su u šest predmeta podignute optužnice. U tri predmeta pravosnažno su izrečene uslovne kazne. U jednom predmetu izrečena je dvomjesečna zatvorska kazna, a u druga dva slučaja krivične prijave su odbačene.
–Organizacije civilnog društva i opozicione političke partije ranije su saopštile da je ovaj sudski epilog neadekvatan i da dalje podriva povjerenje građana u izbore – navodi se u izvještaju Evropske komisije o progresu Crne Gore na putu EU.
U tom izvještaju se sugeriše da je potrebno razmotriti i sveobuhvatnu reformu izbornog zakonodavstva.
– Lokalni izbori se ne odvijaju istog dana u cijeloj zemlji, već u kontinuitetu, stoga političkim pejzažom dominira dugotrajno i veoma personalizovano izborno raspoloženje. Usled takvog izbornog ciklusa, posmatranje izbora je komplikovano, posebno za međunarodne posmatrače, čime se ostavlja dovoljno prostora za tvrdnje o nepravilnostima, koje se ne mogu nezavisno ocijeniti. Nije bilo novih događaja u smislu političkog i sudskog epiloga navodne zloupotrebe javnih sredstava za partijske političke ciljeve iz 2012. godine (afera „Snimak”) – napomenula je EK.
Iz ugla briselske administracije, posebno je problematično što Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) nije utvrdila nikakvu zloupotrebu javnih resursa u partijske svrhe, uprkos upornim prijavama opozicije i civilnog sektora da su takve zloupotrebe široko rasprostranjene.
– ASK treba da izradi kvalitetnu metodologiju za ocjenu rizika i da djelotvornije koristi svoja istražna ovlašćenja, uključujući i obavljanje više detaljnijih provjera. Novi softver koji omogućava detaljne provjere orijentisane na rezultate, a na osnovu ocjene rizika i strateškog planiranja, ima potencijal da poboljša bilans ostvarenih rezultata Agencije u ovom smislu – navodi se u izvještaju.
M.V.–Vl.O.
Ne provjeravaju ko dolazi u partijske štabove
Opozicione partije se godinama žale da Demokratska partija socijalista (DPS) nedaleko od glasačkih mjesta formira izborne štabove u kojima isplaćuje glasače i preko kojih vrši izborne zloupotrebe. Iako opozicioni aktivisti tokom izbornog dana policiji i tužilaštvu prijavljuju štabove DPS-a, zloupotrebe obično ne budu otkrivene, jer policija i tužilaštvo ne reaguju. Kako bi stali tome na kraj, a u nedostatku drugih mehanizama borbe sa režimom, opozicioni aktivisti su na nedavno održanim izborima pokušavali da upadaju u sporne štabove i spriječe izborne krađe.
Komentarišući incidente tokom izbornog dana krajem maja ove godine, čelnik DPS-a Milo Đukanović je izjavio da nema izbornog procesa ni u jednom društvu a da nema prigovora i pojedinačnih incidenata, te da je upadanje opozicionih aktivista u štabove DPS-a traženje đavola.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen. Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.
Uslovi korišćenja
Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama.
Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.
MARKETING
loading...
|
Karikatura DAN-a
Pogledaj sve karikature >>>
|