Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Predsjednik i dvoje sudija bez pravosudnog ispita * Odbornicu uhapsili zbog telefonskog poziva * Mila tumačio uz pomoć rječnika * Tužilaštvo da ispita bogatstvo Vujovića * Decembar u znaku dobrog zvuka * Savremena srpska umjetnost pred kineskom publikom * Predsjednik i dvoje sudija bez pravosudnog ispita
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 02-12-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Janko Vučinić, predsjednik Radničke partije :
Ako državni funkcioneri ne mogu da dokažu da su nešto stekli od svojih primanja, svu takvu imovinu im treba oduzeti. Mnogi su stekli imovinu na račun pljačke države i naroda.

Vic Dana :)

Mujo se jedva dovukao kući mrtav pijan u sitne sata, a bijesna Fata ga dočeka u kuhinji i zvizne mu jednu za uho:
- Pijanduro jedna obična, ‘o’š još pit’?
Mujo ćuti, a Fata mu zalijepi još jednu:
- A, budalet’no, ‘o’š još pit’?
Mujo i dalje ćuti, pa ga Fata tresne nogom:
- Čuješ ti mene? ‘O’š još pit?!
Mujo slegne ramenima:
- A daj onda još jednu kad s’ već tol’ko navalila...

Utrčava muž u kuću i s vrata viče:
- Ženooo... šta bi radila kad bih dobio na lotou?
- Uzela bih ti pola i ostavila te!
Muž izvadi 20 eura, daje ženi 10 i kaže:
- Briši.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Politika - datum: 2020-02-22 POSLANIK DŽORDAN BARDELA IZ FRANCUSKE PREDLOŽIO REZOLUCIJU EVROPSKOM PARLAMENTU O CRNOJ GORI
Džordan Bardela Vrijeme je da Brisel osudi napad na Crkvu U predlogu rezolucije parlament Savjeta EU se poziva da posveti posebnu pažnju situaciji u vezi vjerskih sloboda i prava srpske zajednice u Crnoj Gori, te izražava duboku zabrinutost zbog zakona koji se odnosi na imovinu vjerskih zajednica a koji je Crna Gora usvojila
Dan - novi portal
Evropska unija (EU) treba da izrazi ozbiljnu zabrinutost zbog odredbi iz Zakona o slobodi vjeroispovijesti, koji se odnosi i na vjersku imovinu, a koji je Crna Gora usvojila krajem decembra 2019. godine. To se navodi u predlogu rezolucije o Crnoj Gori u Evropskom parlamentu (EP), koja je zvanično nazvana „Rezolucija Evropskog parlamenta o vjerskim slobodama u Crnoj Gori”.
Taj dokument predložio je Žordan Bardela, francuski poslanik u Evropskom parlamentu, ističući da je u Crnoj Gori – kao državi koja je kandidat za prijem u Evropsku uniju – potrebno zaštititi osnovna prava i slobode.

Bardela je rekao da rezoluciju predlaže uzimajući u obzir članove dva i tri Ugovora o Evropskoj uniji i članove 10 i 215 Ugovora o funkcionisanju Evropske unije, koji obavezuju Evropsku uniju i njene države članice da štite i promovišu univerzalna ljudska prava i zaštite ljude u sistemu evropskih politika.
Francuski poslanik se pozvao i na evropske vrijednosti u oblasti vjerskih sloboda i član deset Povelje o osnovnim pravima Evropske unije, koji se odnosi na vjerske slobode.
– Budući da je zakon koji se odnosi na imovinu vjerskih zajednica, koji je Skupština Crne Gore usvojila 27. decembra 2019. godine, predviđao da država treba da postane vlasnik svih vjerskih objekata izgrađenih prije 1918. godine, te podsjećajući da su usvajanje ovog zakona pratili snažni nemiri, blokade i nasilje na cijelom Balkanskom poluostrvu u znak podrške srpskoj zajednici i pravoslavnoj crkvi, EU izražava duboku zabrinutost zbog zakona koji se odnosi na imovinu vjerskih zajednica, a koji je Crna Gora usvojila krajem decembra 2019. godine – navedeno je u predlogu rezolucije.
Podsjeća se da je Crna Gora, koja je kandidat za pristupanje EU, izjavila da je privržena vrijednostima kulturnih i vjerskih sloboda.
– Poziva se Savjet EU da posveti posebnu pažnju situaciji u vezi vjerskih sloboda i prava srpske zajednice u Crnoj Gori – ukazano je u predlogu rezolucije koji je sačinio Žordan Bardela.

Ukoliko sa tim bude saglasno rukovodstvo Evropskog parlamenta (EP), predlog rezolucije biće dostavljen u proceduru i poslanici će se izjasniti o njemu.
Svaki poslanik Evropskog parlamenta ima pravo da predloži individualno rezolucije i deklaracije u vezi sa ključnim pitanjima evropske politike, uključujući i u vezi sa stanjem u zemljama koje streme članstvu u EU.
M.V.


Ukloniti sporne odredbe
Zakon o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom statusu vjerskih zajednica u Crnoj Gori usvojen je u Skupštini 27. decembra 2019. godine, a stupio je na snagu 8. januara. Zakon, kako su kazali predlagači iz Vlade, utvrđuje imovinska prava države nad vjerskim objektima koji predstavljaju kulturnu baštinu Crne Gore.

S druge strane, mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije izrazio je nadu, nakon otpočinjanja masovnih litija u znak protesta zbog usvajanja zakona, da je Vlada iskreno opredijeljena za konačno otvaranje suštinskog i ljudskog razgovora u cilju da se, u skladu sa pravnim poretkom Crne Gore, ukloni Zakon o slobodi vjeroispovijesti ili sve diskriminatorne odredbe u njemu.
Amfilohije je poručio da se isključivo poslije rješenja tog ključnog problema današnje Crne Gore, može i treba otvoriti dijalog radi rješavanja drugih, veoma složenih pitanja – kao što je restitucija crkvene imovine i zaključivanje temeljnog ugovora između SPC i Crne Gore.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"