Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Branova žena ostala bez imovine od 460 hiljada * Za pobjedu u prvom krugu potrebno 160.000 glasova * Trećina prijava ostala neriješena * Tuže penzionere za dug sindikata * Branova žena ostala bez imovine od 460 hiljada * Pepeo i prašina * Kulturni rat za kontrolu oružja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 08-04-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Amfilohije, mitropolit crnogorsko-primorski:
– Gubljenje smisla života je najopasnija bolest.

Vic Dana :)

- Dobar dan, koliko košta ova sprava za mučenje?
- Gospodine, to Vam je burma!


Što radi babaroga prije spavanja?
Pogleda pod krevet da provjeri da nema Čak Norisa.

Što radi medvjed kad sretne Čak Norisa?
Legne i pravi se mrtav.

Zašto je Čak Noris najjači?
Zato što vježba dva dana dnevno.

Čak Noris može istovremeno, jednim prstom pritisnuti Ctrl+Alt+Del.

Čak Noris može po bojama sortirati crne olovke.

Kad je Bel izmislio telefon, već je imao dva propuštena poziva od Čaka Norisa.

Čak Noris ne može disati pod vodom, ali to svejedno radi.


Mujo je uspio osvoji Fatu nakon dugog nagovaranja, pa je povede u šetnju parkom. Zamisli se nešto Mujo, pa je pita:
- Jel’, bona, jesi’l ti ‘odala s nekim prije mene?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Porodica - datum: 2018-04-01 PSIHOLOG ZORANA VUKOVIĆ SAVJETUJE KAKO DA RODITELJI PRIBLIŽE DJECI ZNAČAJ PROSLAVE PRAZNIKA
Porodična radost za srećno djetinjstvo
Dan - novi portal
Opu­šte­na, ve­se­la, sreć­na po­ro­di­ca na oku­pu sli­ka je ko­ja pra­ti no­vo­go­di­šnje, bo­žić­ne i us­kr­šnje pra­zni­ke, da­ne ko­ji­ma se dje­ca po­seb­no ra­du­ju. Tra­di­ci­ja obi­lje­ža­va­nja pra­zni­ka pri­li­ka je da na­u­či­mo naj­mla­đe ka­ko da usvo­je na­ša po­zi­tiv­na is­ku­stva, ali i ka­ko da obo­ga­te svoj unu­tra­šnji svi­jet, do­dat­no raz­vi­ju iden­ti­tet i emo­ci­o­nal­nost, i pu­nim sr­cem uži­va­ju u ovim po­seb­nim da­ni­ma. O sim­bo­li­ci obi­lje­ža­va­nja pra­zni­ka i nji­ho­vom pri­bli­ža­va­nju dje­ci za „Dan“ go­vo­ri psi­ho­log Zo­ra­na Vu­ko­vić.
-Dje­ca uvi­jek naj­bo­lje re­a­gu­ju na ono što se do­ga­đa u nji­ho­vom naj­bli­žem okru­že­nju, od­no­sno na po­na­ša­nje čla­no­va po­ro­di­ce, dru­ga­ra i vas­pi­ta­či­ce iz vr­ti­ća – ka­že psi­ho­log Vu­ko­vić. – Ka­da ma­li­ša­ni vi­de da se ro­di­te­lji ra­du­ju ne­kom po­seb­nom da­nu i da su po­sve­će­ni pri­pre­ma­ma po­že­lje­će da se ra­du­ju sa nji­ma i da im po­mog­nu, ali će ima­ti si­ja­set pi­ta­nja zbog če­ga je taj dan dru­ga­či­ji od dru­gih, za­što je ro­di­te­lji­ma va­žan... U tim tre­nu­ci­ma ro­di­te­lji bi tre­ba­lo da ob­ja­sne dje­ci sim­bo­li­ku pred­sto­je­ćeg sla­vlja, da im pre­pri­ča­ju ka­ko su se oni dok su bi­li dje­ca ra­do­va­li pra­zni­ku i če­mu su ih nji­ho­vi ro­di­te­lji na­u­či­li.
U kom uz­ra­stu će di­je­te ra­zu­mje­ti sim­bo­li­ku obi­lje­ža­va­nja od­re­đe­nog pra­zni­ka?
– Već od naj­ra­ni­jeg dje­tinj­stva di­je­te pra­ti šta nje­go­vi ro­di­te­lji ra­de i ka­ko se po­na­ša­ju. Sre­di­nom dru­ge go­di­ne ži­vo­ta di­je­te već mo­že da slu­ša i uči te­mat­ske pje­smi­ce, da raz­gle­da sli­kov­ni­ce i da gle­da cr­ta­ne fil­mo­ve sa pra­znič­nom te­ma­ti­kom... U naj­ve­ćem bro­ju slu­ča­je­va ro­di­te­lji sa­mi po­či­nju da pri­ča­ju o pra­zni­ku, na­ja­vlju­ju­ći pri­pre­mu po­klo­na, jer je to u na­šoj tra­di­ci­ji. Ta­ko di­je­te od ma­lih no­gu ve­zu­je pra­znik za osta­nak u ku­ći, dru­že­nje sa po­ro­di­com, po­seb­nu sve­ča­nu at­mos­fe­ru i da­ri­va­nje, po­čev od ro­đen­da­na, pre­ko pro­sla­ve No­ve go­di­ne, do vjer­skih pra­zni­ka. Ka­da di­je­te kre­ne u vr­tić, ta­mo će do­bi­ti no­ve in­for­ma­ci­je o pra­zni­ku od vas­pi­ta­či­ce; pred no­vo­go­di­šnje pra­zni­ke ču­će pri­če od De­da Mra­zu i pi­sa­će mu pi­smo, pred Osmi mart će do­bi­ti za­da­tak da na­u­či pje­smi­cu ili na­cr­ta ne­što za ma­mu i ba­ku, pred vas­kr­šnje pra­zni­ke cr­ta­će ze­ku i ša­re­na ja­ja i slu­ša­ti pje­smi­ce i pri­če na te­mu ovog pra­zni­ka... Dje­ca ko­ja ne idu u vr­tić uglav­nom ra­stu uz ba­ke i de­ke ko­ji­ma je pro­sla­va po­ro­dič­nih pra­zni­ka na vr­hu pi­je­de­sta­la, pa će ma­li­ša­ni ko­ji dje­tinj­stvo pro­vo­de u ku­ći vr­lo br­zo ste­ći pr­va sa­zna­nja o pra­zno­va­nju i na­u­či­ti obi­ča­je kroz pri­po­vije­da­nje.
Ko­li­ko su obi­ča­ji ko­ji pra­te pra­zni­ke ra­zu­mlji­vi dje­ci?
– Obi­ča­ji su dio po­ro­dič­ne tra­di­ci­je i pod­ra­zu­mi­je­va­ju po­na­vlja­nje od­re­đe­nih ri­tu­a­la, a sva­ko po­na­vlja­nje kod dje­te­ta pru­ža osje­ćaj si­gur­no­sti. Iako s jed­ne stra­ne dje­ca vo­le iz­ne­na­đe­nja, s dru­ge stra­ne, to­kom od­ra­sta­nja ja­ko im je va­žno da se osje­ća­ju si­gur­no i da mo­gu da pred­vi­de ne­ke si­tu­a­ci­je. Obi­ča­ji pru­ža­ju upra­vo to – ka­da jed­nom ne­što na­u­či, di­je­te tač­no zna šta bi tre­ba­lo da ura­di slje­de­ći put, si­gur­no je da ne­će po­gri­je­ši­ti i zna da će za tu rad­nju bi­ti i po­hva­lje­no i na­gra­đe­no. Ono što je iz­nad sve­ga va­žno je­ste da di­je­te usvo­ji duh po­ro­dič­nog za­jed­ni­štva, što je, uosta­lom, sim­bo­li­ka sva­kog pra­zni­ka. Na ko­ji na­čin će di­je­te pri­hva­ti­ti pri­če ko­je pra­te obi­ča­je u ve­zi sa pra­zni­ci­ma za­vi­si is­klju­či­vo od vje­šti­ne ro­di­te­lja da im te pri­če do­ča­ra­ju, sa ma­nje ili vi­še za­ni­mlji­vih de­ta­lja. Pri­li­kom upo­zna­va­nja sa obi­ča­ji­ma dje­te­tu bi tre­ba­lo ob­ja­sni­ti za­što se za No­vu go­di­nu ki­ti jel­ka, ko je De­da Mraz ko­ji dje­ci do­no­si po­klo­ne, za­što se za Vas­krs far­ba­ju ja­ja, za­što ih do­no­si ze­ka... Va­žno je, ta­ko­đe, uklju­či­ti dje­cu u sve ri­tu­a­le ko­ji pod­ra­zu­mi­je­va­ju obi­lje­ža­va­nje pra­zni­ka, od ki­će­nja jel­ke, pre­ko pra­vlje­nja ukra­sa i če­stit­ki, do spre­ma­nja pra­znič­ne tr­pe­ze, oda­bi­ra i pa­ko­va­nja po­klo­na. Ma­li­ša­ni će ta­ko ste­ći sa­mo­po­u­zda­nje, osje­ti­će da su rav­no­prav­ni dio po­ro­di­ce, da su kre­a­to­ri a ne sa­mo po­sma­tra­či i da im je uče­stvo­va­njem u pri­pre­mi pra­zni­ka do­pu­šte­no da „uđu u svi­jet od­ra­slih“.
Po­sljed­njih go­di­na či­ni se da je da­ri­va­nje pre­u­ze­lo pri­mat pri­li­kom pro­sla­ve pra­zni­ka. Ka­ko na­u­či­ti di­je­te da ne da­je pred­nost ma­te­ri­jal­nim stva­ri­ma?
– Pra­zni­ci su mo­žda i naj­bo­lji pe­ri­od ka­da bi di­je­te mo­gli da na­u­či­mo da je ono naj­dra­go­cje­ni­je što svi ima­mo za­pra­vo vri­je­me. Di­je­te zna da će od ro­di­te­lja po­vo­dom pra­zni­ka do­bi­ti ne­ki po­klon; mo­žda to ne­će uvi­jek bi­ti ono što di­je­te u tom tre­nut­ku že­li, jer ma­te­ri­jal­ne mo­guć­no­sti ni­su uvi­jek iste, ali sit­ni­ca u naj­ve­ćem bro­ju slu­ča­je­va ne­će iz­o­sta­ti. Da bi­smo dje­te­tu po­ja­sni­li po­jam da­ri­va­nja, tre­ba­lo bi da ga na­u­či­mo ka­ko da po­klo­ni svo­je vri­je­me umje­sto bi­lo ka­kve ma­te­ri­jal­ne stva­ri. Na pri­mjer, mo­gli bi­smo mu tra­ži­ti da nam po­mog­ne u po­sta­vlja­nju pra­znič­nog sto­la, da umje­sto ba­ke ode u obli­žnju pro­dav­ni­cu, da ta­ti po­mog­ne u ras­kla­nja­nju ala­ta, da de­ku na­u­či da igra igri­cu na kom­pju­te­ru ili da mu po­mog­ne u sre­đi­va­nju po­dru­ma... Pri­mje­ra je bez­broj, a sva­ki od njih ima je­dan cilj – da na­u­či di­je­te da po­klon ne mo­ra da ima ma­te­ri­jal­nu vri­jed­nost.
Sne­ža­na Mol­do­van

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"