Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
„Platićete za sve, ovo nema veze sa parama” * Nikšićki SNP nema kandidata za predsjednika * Potrošili 4,2 miliona, a od objekta samo „skelet” * Vukotić ima akcije u 18 firmi * „Platićete za sve, ovo nema veze sa parama” * Oproštaj Vučića od sebe * Dragi Čandaki
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 04-06-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Angela Merkel, njemački kancelar :
– Odluka Donalda Trampa o napuštanju Pariskog sporazuma ne može i neće zaustaviti one koji osjećaju obavezu da zaštite planetu.

Vic Dana :)

Pita ga učiteljica:
- Dobro, Perice, šta ti je to?
- Maska za kiseonik - odgovara Perica.
- Odakle ti?
- Uzeo sam od dede.
- I, šta ti je rekao deda kad si mu uzeo?
- Rekao je: „Aaaaaa...”!

- Halo, da li je to razredni starješina V-3?
- Da, ja sam!
- Telefoniram Vam da kažem da Perica danas neće doći u školu, bolestan je.
- A ko telefonira?
- Pa moj tata!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni PETNJIČKO SELO TRPEZI SUOČENO SA IZRAŽENOM MIGRACIJOM STANOVNIŠTVA
Zatvoren pogon fabrike tepiha Posla nema pa narod odlazi Na licu mjesta da se primijetiti da na ovom prostoru obitavaju uglavnom staračka domaćinstva i da postoji veliki broj novosagrađenih, luksuzno opremljenih kuća u kojima niko ne živi
Dan - novi portal
PET­NjI­CA – Ras­po­lo­ži­vi po­da­ci ja­sno uka­zu­ju da na pod­ruč­ju Bi­ho­ra, po­red pri­vred­nog i eko­nom­skog za­o­sta­ja­nja, mi­gra­ci­o­na kre­ta­nja i pad na­ta­li­te­ta po­pri­ma­ju za­bri­nja­va­ju­ći ka­rak­ter. To naj­bo­lje ilu­stru­je pri­mjer Mje­sne za­jed­ni­ce Tr­pe­zi ko­ja bro­ji oko 400 do­ma­ćin­sta­va. Sta­ti­sti­ka go­vo­ri da je mi­gra­ci­ja sta­nov­ni­štva po­seb­no iz­ra­že­na po­sled­njih go­di­na i da tre­nut­no u ino­stran­stvu ži­vi vi­še lju­di iz Tr­pe­zi ne­go u mje­stu svog ro­đe­nja. Na li­cu mje­sta da se pri­mi­je­ti­ti da na ovom pro­sto­ru obi­ta­va­ju uglav­nom sta­rač­ka do­ma­ćin­stva i da po­sto­ji ve­li­ki broj no­vo­sa­gra­đe­nih, luk­su­zno opre­mlje­nih ku­ća u ko­ji­ma ni­ko ne ži­vi. U ovom do­sta raz­u­đe­nom se­lu ra­de sve­ga jed­na pro­dav­ni­ca i jed­na ka­fa­na, iako ih je ne­ka­da bi­lo de­set. Mi­gra­ci­o­na kre­ta­nja de­set­ko­va­la su i broj uče­ni­ka u se­o­skoj osnov­noj ško­li. Pri­je dva­de­se­tak go­di­na ško­la u Tr­pe­zi­ma bro­ja­la je 450 uče­ni­ka, da bi taj br­oj da­nas bio sve­den is­pod sto. Pri­ču o de­po­pu­la­ci­ji sta­nov­ni­štva u Tr­pe­zi­ma upot­pu­nju­je po­da­tak da će u ovom ži­vo­pi­snom se­lu, ko­je je po po­sled­njem po­pi­su bro­ja­lo pre­ko hi­lja­du sta­nov­ni­ka, sle­de­će go­di­ne na­sta­vu po­ha­đa­ti sve­ga pet pr­va­ka. To je po­tvr­da da mla­di lju­di u ve­li­kom bro­ju na­pu­šta­ju ovo pod­ruč­je se­le­ći se ka za­pad­no­e­vrop­skim ze­mlja­ma, ali i pre­ma Pod­go­ri­ci i Pri­mor­ju. U Tr­pe­zi­ma je ne­ka­da ra­di­la fa­bri­ka za pro­iz­vod­nju te­pi­ha ko­ja je, upo­šlja­va­ju­ći oko 60 rad­ni­ka, bi­la no­si­lac raz­vo­ja či­ta­vog kra­ja. Mje­šta­ni tvr­de da je upo­re­do sa za­tva­ra­njem ovog po­go­na do­šlo i do na­glog od­li­va lo­kal­nog sta­nov­ni­štva. Oni na­vo­de da mla­di lju­di od­la­ze iz Tr­pe­zi uglav­nom zbog ne­do­stat­ka rad­nih mje­sta i ne­rav­no­mjer­nog re­gi­o­nal­nog raz­vo­ja.
– Oči­gled­no je da ne­do­sta­tak rad­nih mje­sta pod­sti­če mla­de lju­de da na­pu­šta­ju Tr­pe­zi. Na to uka­zu­je či­nje­ni­ca da je ovo se­lo do­ži­vje­lo sve­u­kup­ni na­pre­dak kad je ov­dje ra­dio po­gon za pro­iz­vod­nju te­pi­ha. Za­tva­ra­njem tog po­go­na po­če­la je da sla­bi i eko­nom­ska moć lju­di iz ovog kra­ja, ta­ko da ni­je čud­no to što je ve­li­ki broj mla­dih oti­šao u ne­ke raz­vi­je­ni­je kra­je­ve. Sve to uka­zu­je da raz­voj­nu šan­su Tr­pe­zi i či­ta­vog kra­ja tre­ba tra­ži­ti kroz in­sta­li­ra­nje pre­ra­đi­vač­kih ka­pa­ci­te­ta. Tre­ba otva­ra­ti dr­vo­pre­ra­đi­vač­ke po­go­ne, kao i po­go­ne za pre­ra­du mli­je­ka, me­sa i vo­ća, ako že­li­mo stvo­ri­ti uslo­ve za ne­ko bo­lje sju­tra, jer su no­va rad­na mje­sta naj­bo­lji li­jek za za­u­sta­vlja­nje mi­gra­ci­o­nih kre­ta­nja – tvr­di pred­sjed­nik Mje­sne za­jed­ni­ce Tr­pe­zi Mit­had Ci­ko­tić.
Slič­no mi­šnje­nje iz­nio je i stu­dent pra­va Amar Du­ra­ko­vić ko­ji na­vo­di da iz­la­zak iz ova­ko ne­po­volj­ne si­tu­a­ci­je tre­ba tra­ži­ti u osmi­šlja­va­nju pod­sti­caj­nih pro­gra­ma ko­ji bi za­do­vo­lji­li in­te­re­se mla­dih ge­ne­ra­ci­ja.
– Ako se že­le za­u­sta­vi­ti mi­gra­ci­o­na kre­ta­nja on­da se po­seb­na pa­žnja mo­ra po­sve­ti­ti mla­dim lju­di­ma. Po­treb­no je us­po­sta­vi­ti čvr­stu ve­zu sa na­šim stu­den­ti­ma i upo­zna­va­ti ih sa raz­voj­nim po­ten­ci­ja­li­ma Pet­nji­ce, ka­ko bi se na­kon za­vr­še­nih stu­di­ja u što ve­ćem bro­ju vra­ća­li i da­va­li pu­ni do­pri­nos raz­vo­ju sre­di­ne u ko­joj su ro­đe­ni. Isto ta­ko, tre­ba uve­sti sti­mu­la­tiv­ne mje­re za mla­de brač­ne pa­ro­ve ko­ji iz­ra­ža­va­ju sprem­nost da osta­nu da ži­ve u svom za­vi­ča­ju – is­ti­če Du­ra­ko­vić.
I mje­šta­nin Ismet Ko­žar tvr­di da kroz raz­li­či­te pro­gra­me tre­ba ma­te­ri­jal­no po­dr­ža­ti ve­ći­nu po­ro­di­ca i otvo­ri­ti no­va rad­na mje­sta uko­li­ko se že­li spri­je­či­ti bi­je­la ku­ga ko­ja ozbilj­no pri­je­ti da za­go­spo­da­ri na pro­sto­ru Bi­ho­ra. Po nje­go­vom mi­šlje­nju, i ne­po­vo­ljan am­bi­jent za raz­voj po­ljo­pri­vre­de je je­dan od uzroč­ni­ka sve­u­kup­nog za­o­sta­ja­nja pet­njič­kog kra­ja.
– Da se pri­mi­je­ti­ti da do­sa­da­šnja za­la­ga­nja u prav­cu raz­vo­ja se­la i po­ljo­pri­vre­de na sje­ve­ru Cr­ne Go­re ni­je­su da­la oče­ki­va­ne re­zul­ta­te. Na­ša se­la su pre­tvo­re­na u mje­sta iz ko­jih na­rod kon­stant­no od­la­zi, a vr­lo ri­jet­ko se vra­ća. Uzro­ke sva­ka­ko tre­ba tra­ži­ti u ne­do­stat­ku rad­nih mje­sta, jer mla­di lju­di u Tr­pe­zi­ma ne uspi­je­va­ju da po­kre­nu ne­ki bi­znis i ta­ko upo­sle i se­be i svo­je uku­ća­ne. Sve se za­vr­ša­va na po­ku­ša­ji­ma. Za­to omla­di­na i od­la­zi ta­mo gdje ima po­sla, jer ni­ko ne že­li da naj­ljep­še go­di­ne svo­ga ži­vo­ta pro­vo­di na bi­rou ra­da – za­klju­čio je Ko­žar. D.J.


Dr­ža­va na po­te­zu

In­te­lek­tu­al­ci iz Tr­pe­zi ko­ji ži­ve u ino­stran­stvu su po­ru­či­li da dr­ža­va Cr­na Go­ra tre­ba da do­ne­se po­seb­nu ured­bu ko­ja bi bar do­ne­kle uti­ca­la na to da se za­u­sta­vi sve iz­ra­že­ni­ja mi­gra­ci­ja sta­nov­ni­štva iz sje­ver­nog re­gi­o­na. Ka­za­li su da je to pri­o­ri­te­tan za­da­tak svih re­le­vant­nih či­ni­la­ca ko­ji Bi­ho­ru mi­sle do­bro.
– Sve što se ka­že za Pet­nji­cu mo­glo bi se re­ći i za mno­ge kra­je­ve sje­ve­ra Cr­ne Go­re. Tre­ba da shva­ti­mo da ni­ko vje­štač­ki ne mo­že za­u­sta­vlja­ti mi­gra­ci­o­na kre­ta­nja. To su pri­rod­ni to­ko­vi sa ko­ji­ma se su­o­ča­va­ju i dru­ge sre­di­ne. Ti to­ko­vi su iza­zva­ni eko­nom­skim pi­ta­nji­ma. Zna­či je­di­ni re­cept za za­u­sta­vlja­nje od­li­va sta­nov­ni­štva je stva­ra­nje od­go­va­ra­ju­ćih uslo­va za ži­vot. Za ta­ko ne­što je neo­p­hod­no uve­za­ti broj­ne či­ni­o­ce od ljud­skih re­sur­sa i pri­rod­nih po­ten­ci­ja­la, pa do po­li­tič­ke vo­lje sa­me dr­ža­ve i že­lje in­ve­sti­to­ra da ula­žu u ove kra­je­ve – za­pi­sa­no je u pre­po­ru­ka­ma prof. dr Aze­ma Ko­ža­ra sa Uni­ver­zi­te­ta iz Tu­zle, ko­ji je ro­đen u pet­njič­kom se­lu Tr­pe­zi.


Ago­vić obe­ća­va da do­la­ze bo­lji da­ni

Pred­sjed­nik op­šti­ne Pet­nji­ca Sa­mir Ago­vić is­ti­če da je svje­stan da na­gli od­liv sta­nov­ni­štva pred­sta­vlja ve­li­ki pro­blem sa ko­ji­ma se su­o­ča­va pod­ruč­je Bi­ho­ra. Za­to, ka­ko na­vo­di, lo­kal­na upra­va pred­u­zi­ma mak­si­mal­ne na­po­re da se ove po­ja­ve bar do­ne­kle ubla­že.
– Od ka­ko je Skup­šti­na Cr­ne Go­re do­ni­je­la od­lu­ku da Pet­nji­ca po­sta­ne sa­mo­stal­na op­šti­na, mi smo, i po­red broj­nih po­te­ško­ća, kroz pod­sti­caj­ne mje­re, do­sta to­ga ura­di­li da stvo­ri­mo što bo­lje uslo­ve za ži­vot lo­kal­nog sta­nov­ni­štva, pa i mje­šta­na Tr­pe­zi. Va­žno je is­ta­ći da je u to­ku sa­na­ci­ja pu­ta Pet­nji­ca–Be­ra­ne i da će usli­je­di­ti re­kon­struk­ci­ja pu­te­va pu­te­va Pet­nji­ca–Tr­pe­zi–Ka­la­če i Pet­nji­ca–Bi­o­ča. To su pro­jek­ti ko­ji će, uz osta­la in­ve­sti­ci­o­na ula­ga­nja, sva­ka­ko stvo­ri­ti šan­su za efi­ka­sni­ju va­lo­ri­za­ci­ju svih ras­po­lo­ži­vih po­ten­ci­ja­la. To zna­či da za pod­ruč­je Bi­ho­ra do­la­ze bo­lji da­ni i da će mla­di lju­di mo­ći da pro­na­đu mo­tiv da osta­nu da ži­ve u mje­stu svog ro­đe­nja – na­gla­sio je Ago­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"