Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Šarić sakrio 38.000 kvadrata * Zahtijevaju zatvaranje farme svinja i klanice * Stanković i Katnić ne mogu da štite regularnost glasanja * Dokazi o švercu cigareta su zakonito službena tajna * Prosvjetari traže stanove po uslovima kao za ministra * Odlazak iskrenog borca za slobodu i pravdu * Vuković sebe nagradio sa 13 službenih putovanja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 23-09-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
BORIS MARIĆ, POLITIČKI ANALITIČAR:
Službena putovanja u državnim organima najčešće nemaju potrebnu svrhu i jasne izvještaje o efektima putovanja.

Vic Dana :)

Kako saobraćajni policajac smanjuje gužvu na kružnom toku?
Ode na pauzu.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni U ZALIVU BOKE UČESTALI SLUČAJEVI UGINUĆA MORSKIH ŽIVOTINJA, U INSTITUTU ZA BIOLOGIJU TVRDE DA NEMA MASOVNOG POMORA
Mrtva kornjača u moru kod Prčanja Mrtve kornjače plutaju morem Kornjače se pojavljuju mrtve po zalivu najvjerovatnije zato što stradaju u sudarima sa brodovima i gliserima, i to je najčešći uzrok uginuća, kaže Slađana Gvozdenović
Dan - novi portal
U kotorskom akvatorijumu, kod Prčanja, u subotu, 21. septembra, mještani su uočili mrtvu morsku kornjaču koja je plutala na površini mora. Kako kažu radnici Komunalnog preduzeća Kotor, protekle sedmice sa plaže su uklonili leš velike morske kornjače, teške oko stotinu kilograma, koji se nekoliko dana nalazio na obali. Po riječima Slađane Gvozdenović, saradnice za istraživanje u Institutu za biologiju mora, ovo je treći takav slučaj u poslednjih mjesec dana evidentiran u ovoj naučnoj ustanovi. Dva su zabilježena kod Prčanja, a jedan u hecegnovoskom dijelu zaliva. U sva tri slučaja, precizira ona, radilo se vrsti „glavate” kornjače (Caretta Caretta), a najveći neprijatelji ovom morskom gmazu su brza plovila i gliseri, koji su i ovih septembarskih dana brojni u zalivu.

– Kornjače se pojavljuju mrtve po zalivu najvjerovatnije zato što stradaju u sudarima sa brodovima, sa gliserima. To je u suštini najčešći uzrok uginuća – izjavila je Gvozdenovićeva za „Dan”.

Institut, kako je naglasila, nije nadležan da reaguje u smislu obdukcije, niti da sklanja leševe životinja.

– I prethodnu, koja je takođe pronađena u Prčanju, smo evidentirali i stavili u bazu podataka koju vodimo o pojavljivanju kornjača u našem dijelu mora. Od početka godine evidentirano je šest do sedam mrtvih, a bilo je, naravno, i živih. Baš jutros i juče ih je kolega vidio kod Markovog rta i ispred Instituta. Dakle, nema nikakve prirodne neravnoteže ili da je to neki fenomen, one su prirodno tu – kazala nam je Gvozdenovićeva.

Upitana kako naučnici tumače toliku brojnost ovih životinja u zalivu, objašnjava da one ne dolaze za brodovima, već da ih inače ima u Jadranskom moru.

– Radi se o vrsti „glavate” kornjače i, u suštini, one dolaze u ovaj dio našeg mora, uključujući sjeverni Jadran, i hrane se. Što se konkretno Crne Gore tiče, njima je to „usputna” stanica. Tu ne provode mnogo vremena, ali ih opet ima u našim vodama. Na osnovu podataka, koje prikupljamo od 2011. godine, kornjača ima, samo su one plašljive i bježe od ljudi – kaže Gvozdenovićeva, dodajući da kornjače najčešće stradaju u sudaru sa gliserima, što je i najveći problem vezano i za delfine.

Stoga apeluje na vozače brzih plovila da smanje brzinu zalivom i da obrate pažnju, jer je teško uočiti kornjaču koja izađe na površinu mora da bi udahnula vazduh.

– Upravo je to taj najkritičniji momenat zato što gliseri i skuteri dosta brzo idu i onda jednostavno niti je vozači vide, niti ona stigne da zaroni i da pobjegne – zaključuje Gvozdenovićeva.

B. Marković




Gutaju plastične kese jer misle da su to meduze
Za kornjače je veliki problem i plastični otpad, posebno plastične kese koje miješaju sa meduzama kojima se intenzivno hrane.

– Te kese kada su u vodi dosta liče na meduze, pa ih kornjače onda progutaju. Definitivno je plastika, i uopšte otpad u moru, veliki problem za kornjače, delfine i kitove – podvači Slađana Gvozdenović i naglašava da je jedna naučna studija pokazala da svaka druga kornjača u svom stomaku ima neki oblik plastike.

Veličina oklopa „glavate” kornjače doseže 110 centimetara, a teže i do 115 kilograma, što je težina dvije odrasle osobe ili troje djece. Ime je dobila po velikoj glavi sa snažnim čeljustima, a značajno je i to da su to jedini gmazovi koji nastanjuju Sredozemno i Jadransko more. Mužjaci cijeli svoj život provedu u moru, dok ženke izlaze na obalu jedino radi polaganja jaja. Žive prosječno između 47 i 67 godina.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"