Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Država garantovala za švercovane kredite * Mišku Iran ne smeta kad ide u Teheran * Mitropolija obnavljala, vlast rušila i pljačkala * Firma povezana sa Šarićima dobija 1,6 miliona za remont * Lebdeći snivači u „bijelom crtežu” * Kriju 14 koncesionara koji rade bez ugovora * Otimaju Crkvi da daju Arapima
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-02-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Raško Konjević, poslanik SDP-a:
– Ne postoji šansa, a ni potreba za ujedinjenje opozicije.

Vic Dana :)

Zašto su žene jako loši vozači?
– Svi instruktori vožnje su muškarci.

– Zašto plavuša ne ide na skijanje?
– Zato što se boji ski-pasa!
– Koja je razlika između komarca i muškarca?
– Komarac nervira samo ljeti.

Šta je to depresija: – Depresija je kada kupiš hulahop da vrtiš, a on ti taman!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2020-02-09 SVIJET 2020
Milan Mišić Kralj Tramp
Dan - novi portal
-Piše:Milan Mišić

Tronedjeljni spektakl „suđenja” 45. predsjedniku SAD u Senatu, gornjem domu američkog Kongresa, završen je u srijedu onako kako se i očekivalo: optuženi je oslobođen krivice, iako nije sporno da je uradio ono za šta ga je optužnica teretila.

Donald Tramp je, dakle, ostao predsjednik SAD, pošto se i treći „impičment” u američkoj istoriji završio kao prethodna dva, kada su proceduru opoziva politički preživjeli njegovi prethodnici, Endrju Džonson (1868) i Bil Klinton (1999).

Neizvjesnosti oko ishoda nije bilo iz jednostavnog razloga što je za osudu predsjednika neophodna dvotrećinska većina u stočlanom Senatu, gdje je odnos snaga 53:47 za republikance. Za opoziv predsjednika bilo je potrebno najmanje 67 glasova, što je zahtijevalo da za to glasa najmanje 20 republikanaca.

To je učinio samo jedan: bivši predsjednički kandidat na izborima 2012, Mit Romni, koji je time stekao pravo na slavu jedinog senatora koji je tokom impičmenta glasao protiv „svog” predsjednika.

Uprkos tome što na prvi pogled ostaje sve isto, ovaj impičment bi mogao da bude međaš američke politike. Ne samo zato što je ovaj ustavni mehanizam za smjenu predsjednika koji se otme Ustavom predviđanoj kontroli diskreditovan, nego i suštinski obesmišljen.

U ovom slučaju je, naime, presuda donijeta prije suđenja. Lider republikanaca je, i poslije polaganja zakletve da će biti „fer i nepristrasan porotnik”, izjavljivao da će on i njegove partijske kolege svoje stavove stalno usaglašavati sa predsjednikovim timom i da u tom pogledu među njima neće biti nikakve razlike.

To je stvorilo paradoksalnu situaciju nezamislivu sa načelima pravosuđa: da sudije postupaju po volji optuženog.

Demokrate su optužnicu podigle poslije dokumentovanih saznanja, potvrđenih relevantnim svjedočenjima, da je Tramp, da bi iznudio da ukrajinske vlasti fabrikuju korupcionašku aferu koja bi diskreditovala njegovog potencijalnog rivala na predstojećim (u novembru) predsjedničkim izborima, demokratu Džo Bajdena – Ukrajini obustavio već od Kongresa odobrenu vojnu pomoć. Po optužnici, to je bila zloupotreba predsjedničkih ovlašćenja zbog lične koristi.

Drugi prekršaj be bio opstrukcija Kongresa; Tramp je odbio da učestvuje u istrazi vođenoj u dva komiteta Predstavničkog doma, zabranivši to i svojim saradnicima.

Argumenti odbrane – očigledno uvaženi, s obzirom na ishod - bili su, između ostalih, da ništa što predsjednik uradi ne može da bude nezakonito, zatim da „zloupotreba vlasti” ne može da bude razlog za opoziv, jer nema zakona koji to zabranjuje i, najzad, da predsjednik ima prava na svaki potez koji mu povećava izglede za reizbor – ako smatra da je to „u nacionalnom interesu”.

Posledice ovakvog ishoda impičmenta su višestruke: to je presedan koji redefiniše sistem ravnoteže i kontrole tri međusobno nezavisne grane vlasti (izvršne, zakonodavne i sudske), time što predsjednika pretvara u kralja: ako u Senatu ima najmanje 34 glasa (koji sprečavaju postizanje dvotrećinske većine) – može da radi šta god hoće.

Politički, ovo je nesumnjiv Trampov trijumf, koji mu povećava izglede da obezbijedi još jedan mandat. U tom pogledu mu pogoduje i haotična situacija u redovima demokrata među kojima se još ne vidi ko bi Trampa mogao da zaustavi. Otuda i sumorne prognoze – da bi Amerika mogla da prestane da bude ono što je dosad bila: ustavna republika.

(Autor je bivši glavni i odgovorni urednik „Politike”)






Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"