/ - CHRISTIAN KOBEL HITSCHKO
03/03/2023 u 08:33 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
StoryEditor

Ne zna se koliko ima Srba u Albaniji: Ne smiju da se slobodno izjasne da ne bi ostali bez posla

Prema popisu iz 2011. godine u Albaniji živi svega 155 Srba, a taj popis nije priznalo nijedno udruženje manjinskih naroda u zemlji.

Predstojeći popis stanovištva u Albaniji, najavljen za 18. septembar, pokazaće i koliko Srba tamo živi, piše Portal RTS-a. 

Zbog višedecenijske politike asimilacije, u Albaniji se ne zna tačan broj pripadnika nacionalnih manjina.

Srbi u Albaniji za sebe kažu da su autohton narod, jer na ovim prostorima žive još od vremena kneza Jovana Vladimira.

Vjekovima asimilovani kroz brojne golgote, ipak su uspjeli da očuvaju svoj identitet, jezik, kulturu i tradiciju. Danas mogu slobodno da žive u Albaniji, ali ih je sve manje.

- Šteta je da je Srba godinama sve manje zbog raznih politika i države Albanije i svih vremena istorije, ali i zbog malo brige majke Srbije- kaže Pavle Jakoja Brajović, predsjednik udruženja "Morača-Rozafa".

Albanizacija srpskog stanovništva počinje u vrijeme vladavine Ahmeta Zogua kada su ukinute srpske škole. U komunističkom režimu Envera Hodže, nisu smjeli da se izjašnjavaju kao Srbi. Nije bilo vjerske pripadnosti i postojala je samo jedna nacionalnost – albanska.

- Problem je bio da se građani izjasne. Postojale su kazne. Vjerujem da će se na predstojećem popisu građani slobodno izjašnjavati jer imaju na to pravo - navodi predsjednica Komiteta za nacionalne manjine Albanije Kostadina Bežani.

Pripadnici srpske manjine u Albaniji od popisa ne očekuju mnogo. I kod njih, kao i kod ostalih manjina, i dalje postoji strah da se slobodno izjasne o svojoj nacionalnosti.

- Oni neće doći da popišu tamo gde znaju da žive Srbi. Drugo, oni Srbi koji su zaposleni plaše se da se izjasne da ne bi ostali bez posla - ističe Salko Brajović, predsjednik Udruženja Srba "Skadarlija".

Nadležni očekuju da će predstojeći popis ispuniti sve međunarodne standarde i dati realnu demografsku sliku zemlje koja im je važna zbog velikog odliva stanovništva.

- Važno je da se na popisu dobije realna slika o broju građana, jer je značajan broj Albanaca otišao iz zemlje. Takođe, važno je da se dobije realan broj pripadnika nacinalnih manjina, posebno nakon usvajanja veoma naprednog zakona o manjinama- ukazuje zaštitnica prava građana Albanije Erinda Balanca.

Prema popisu iz 2011. godine u Albaniji živi svega 155 Srba.

Taj popis nije priznalo nijedno udruženje manjinskih naroda u zemlji.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
26. april 2024 20:24