Sofija Gođa / EPA-EFE-FOTO: EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT
17/12/2022 u 21:40 h
Dan portalDan portal

Gođa sa slomljenom rukom stigla do trijumfa u Sent Moricu

Italijanka trijumfovala u spustu, iako je 24 sata ranije polomila ruku i operisana je u Milanu

Italijanka Sofija Gođa slavila je u spustu koji su skijašice vozile u Sent Moricu, a do svoje 20. pobjede u Svjetskom kupu stigla je na nevjerovatan način.

Nakon što je u petak u spustu zauzela drugo mjesto u trci u kojoj je povrijedila ruku, Gođi je pregledom ustanovljen prelom druge i treće metakarpalne kosti na lijevoj šaci.

Nakon trke je operisana u Milanu, a potom se vratila u Švajcarsku kako bi nastupila na drugom spustu u dva dana.

Tridesetogodišnja Italijanka je skijala odlično i uprkos činjenici da od operacije nisu prošla ni 24 sata, ponovno je stigla ne samo do postolja, nego je osvojila prvo mjesto!

Bila je to njena 14. pobjeda u spustu u karijeri, treća ove sezone nakon dva slavlja u Lejk Luisu, te prva spustaška u Sent Moricu, gdje je 2019. bila najbolja u superveleslalomu.

Drugo mjesto osvojila je Slovenka Ilka Štuhec koja je za Gođom zaostala 43 stotinke.

Za slovensku skijašicu ovo je prvo postolje nakon 2019. godine.

Treće mjesto pripalo je Njemici Kiri Vidle sa zaostatkom od 52 stotinke za pobjednicom.

Pobjednica u petak Italijanka Elena Kurtoni zauzela je osmo mjesto sa 1.16 sekundi iza sunarodnjakinje.

Gođa je ubjedljivo vodeća u redoslijedu spustašica sa 380 bodova, druga je Švajcarkinja Korine Suter sa 218, a treća Štuhec 192.

U ukupnom redoslijedu Svjetskog kupa vodeća je Amerikanka Mikaela Šifrin sa 475 bodova, 50 više od druge Gođe, a 109 više od treće Švajcarkinje Vendi Holdener.

19. maj 2024 14:18