Застава Србије / - РТРС
16/04/2022 u 20:00 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
StoryEditor

О куповини борбених авиона Србија преговара и са Великом Британијом

Гледамо да што више модернизујемо војску да буде способнија да обави сваки задатак у одбрани земље, наводи Стефановић

Министар одбране Србије Небојша Стефановић изјавио је да су Војнотехнички институт (ВТИ), домаће компаније из намјенске индустрије и друге компаније из Србије створили могућност да Војска Србије данас може да ратује како "ратују најсавременије државе свијета", као и да је циљ Србије да задржи војни примат у региону наредних десет година, преноси Avaz.ba.

"Рафали" и "тајфуни"

Министар је казао и да се са више држава преговара о набавци нових авиона и да су ВС потребне три врсте авиона – са ловачко-бомбардерским способностима као што је МИГ 29, затим ловац бомбардер као што је српски "орао" и тренажна авијација која, како је објаснио, може да буде наоружана и да има и друге улоге, од заштите ваздушног простора до дјеловања попут Супергалеба.

- Нама треба авијација која може да се модернизује у наредних 10-20 година и да постиже ефекат који је потребан нашем ваздухопловству - рекао је Стефановић гостујући у специјалној емисији РТС посвећеној вјежби "Ватрени штит 2022" која је изведена прошлог викенда.

Додао је да се разговара са Француском о набавци "рафала", а са Великом Британијом о куповини "тајфуна".

- Са свима разговарамо и о новим и о половним авионима јер желимо да добијемо најбољу понуду. Ако нам, на примјер, Велика Британија уз авион сличних каракетристика као ‘рафал’ нуди ракету дупло већег домета, то је огромна предност за ратно ваздухопловство - казао је Стефановић.

Вјештачка интелигенција

Стефановић је казао да је држава фокусирана на то да обезбиједи да Војска Србије у наредних десет година задржи примат у региону не да би, како је истакао, било кога угрозила, већ да буде довољно способна да одбрани земљу од сваког ко мисли да може да је угрози. Он је додао да је циљ да се Војска Србије базира на новом концепту.

- Гледамо да што више модернизујемо војску да буде способнија да обави сваки задатак у одбрани земље, а то подразумијева беспилотне летјелице, роботе, информатику и вјештачку интелигенцију, уређаје за електронска дејства и наставак модернизације средстава која су већ у употреби - поручио је Стефановић.

Министар каже да се на вјежби могао видјети дигитализован "огањ", да је српска војска данас способна да испали ракете на 40 километара са успјешношћу 5 од 5 да ће пасти у обиљежено подручје са ракетама од 128 милиметара.

- Све је то произведено у Србији. Очекујемо у наредним мјесецима и нова оружја. Тенк М84 није исти онај који сте могли да видите прије 15 година, као што ни БОВ није исти - поручио је Стефановић.

Барјактар ТБ2

На питање да ли се у авионима који су долетјели из Кине налазиле и кинеске наоружане беспилотне летјелице Стефановић је одговорио да српска војска има беспилотне летјелице Ћ92 које су веома озбиљне и којима су пилоти ВС у потпуности овладали.

- Размишљамо о другим беспилотним летелицама јер то је будућност. Видимо то из искуства других ратова. Размишљамо о разним произвођачима. Треба нам беспилотна летјелица која може да остане у ваздуху 12-24 сата, која може да носи убојни терет од 150-300 килограма, која може да изврше електронска дејства на противника, да изврши осматрање дању и ноћу и наравно да оствари ракетне нападе по циљевима на земљи - прецизирао је Стефановић.

Он је подсјетио да је предсједник Александар Вучић разговарао са предсједником Турске о набавци Барјактара ТБ2, али да се преговара и са другима.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
27. april 2024 21:49