Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Firmu za trgovinu oružjem Vlada prodala šverceru kokaina i dijamanata * Braća pucala na dva brata * Za reforme potrošili 26 miliona * Odlučuju o blokadi Svetovog računa * Firmu za trgovinu oružjem Vlada prodala šverceru kokaina i dijamanata * „Bura” u Lamanšu uzburkala i nebo * Tender
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 16-04-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Posle svadbe kaže majka svojoj ćerki:
- Ćeri, posle devet mjeseci možda ćeš da budeš majka!
- Šest, mama šest!

…...............

Zemunska poslovica: Klan se klanom izbija!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2015-04-15 POVODOM 36 GODINA OD KATASTROFALNOG POTRESA NA PRIMORJU BRANISLAV GLAVATOVIĆ UPOZORAVA
Prva fotografija napravljena nakon razornog zemljotresa Novi zemljotres odnio bi 600 života Nekadašnji predsjednik opštine Bar Blažo Orlandić naveo je u svojoj knjizi „Kad zemlja podrhtava” da je „oslobođena energija iz zemljišta utrobe katastrofalnih razmjera izazvala vrisak, plač i suze, a mnoge i u crno zavila” Fotograf Anto Baković prisjeća se da je prve fotografije zemljotresom razorenog Bara snimio pola sata nakon prvog udara, dok je tlo još podrhtavalo U slučaju da nam se sada dogodi zemljotres razmjera onog iz 1979. godine, ukupne štete iznosile bi između pet i 50 milijardi eura, navodi
Dan - novi portal
U slu­ča­ju da na­šu dr­ža­vu po­go­di ze­mljo­tres sna­ge de­vet ste­pe­ni Mer­ka­li­je­ve ska­le, u pe­ri­o­du van tu­ri­stič­ke se­zo­ne od­nio bi od 300 do 600 žr­ta­va, dok bi to­kom se­zo­ne taj broj bio 10 pu­ta ve­ći, upo­zo­rio je ru­ko­vo­di­lac Sek­to­ra za se­i­zmo­lo­gi­ju u Za­vo­du za hi­dro­me­te­o­ro­lo­gi­ju i se­i­zmo­lo­gi­ju Bra­ni­slav Gla­va­to­vić.
Cr­nu Go­ru je pri­je 36 go­di­na, 15. apri­la u 7 ča­so­va i 19 mi­nu­ta, po­go­dio sna­žan ze­mljo­tres ja­či­ne se­dam ste­pe­ni Rih­te­ro­ve ska­le, ko­ji je od­nio 101 ljud­ski ži­vot. Epi­cen­tar ze­mljo­tre­sa bio je u Ja­dran­skom mo­ru iz­me­đu Ul­ci­nja i Ba­ra, na uda­lje­no­sti 15 ki­lo­me­ta­ra od oba­le.
U ze­mljo­tre­su 1979. go­di­ne uni­šten je ogro­man dio mo­der­nih ho­tel­skih ka­pa­ci­te­ta, ošte­će­na su 53 zdrav­stve­na objek­ta, 570 obje­ka­ta so­ci­jal­ne i dje­či­je za­šti­te, 240 škol­skih usta­no­va. Uni­šte­ni su bi­li i kul­tur­no-isto­rij­ski spo­me­ni­ci (ma­na­sti­ri, cr­kve, mu­ze­ji). Ve­li­ke šte­te kon­sta­to­va­ne su na put­noj mre­ži – ošte­će­no je oko 350 km ma­gi­stral­nih i 200 km re­gi­o­nal­nih pu­te­va. Ne­ke od spe­ci­fič­nih ma­ni­fe­sta­ci­ja ošte­će­nja tla iza­zva­ne ze­mljo­tre­som bi­le su po­ja­ve li­kvi­fak­ci­je (te­če­nja tla), kli­zi­šta i od­ro­ni.
U slu­ča­ju da nam se sa­da do­go­di ze­mljo­tres raz­mje­ra onog iz 1979. go­di­ne, ukup­ne šte­te iz­no­si­le bi iz­me­đu pet i 50 mi­li­jar­di eura, na­vo­di Gla­va­to­vić.
– Mi­slim da su ove ocje­ne pot­pu­no re­al­ne. Ne tre­ba za­bo­ra­vi­ti da su u ze­mljo­tre­su iz 1979. go­di­ne na­stra­da­li objek­ti, ko­ji ni­je­su bi­li kon­struk­tiv­no pri­la­go­đe­ni lo­ka­ci­ji na ko­joj su gra­đe­ni. Da vas pod­sje­tim, ni­vo di­rekt­nih šte­ta u tom ze­mljo­tre­su bio je iz­nad 20 mi­li­jar­di do­la­ra na da­na­šnjem ni­vou, a ni­je po­teb­no pod­sje­ća­ti ko­li­ko je u me­đu­vre­me­nu iz­gra­đe­no obje­ka­ta upra­vo u se­i­zmič­ki naj­u­gro­že­ni­jem di­je­lu – iz­ja­vio je Gla­va­to­vić. Pod­sje­ća na sta­ti­stič­ke po­dat­ke ko­ji uka­zu­ju da se na pod­ruč­ju Cr­no­gor­skog pri­mor­ja sva­kih 50 do 70 go­di­na do­ga­đa­ju sna­žni ze­mljo­tre­si.
On ka­že i da broj­na no­vi­ja i isto­rij­ska is­ku­stva u re­gi­o­nu svje­do­če o vi­so­kom ste­pe­nu se­i­zmič­ke opa­sno­sti na pro­sto­ru Cr­ne Go­re, kao i ci­je­log za­pad­nog Bal­ka­na.
– Obal­no pod­ruč­je Cr­ne Go­re i su­sjed­nih dr­ža­va je i na naj­no­vi­jim kar­ta­ma ze­ljo­tre­sne opa­sno­sti ozna­če­no kao zo­na sa mo­gu­ćim ze­mljo­tre­si­ma od de­vet ste­pe­ni Mer­ka­li­je­ve ska­le, pri če­mu je po­vrat­ni pe­ri­od ta­kvih do­ga­đa­ja re­la­tiv­no dug, ali je sa­ma vje­ro­vat­no­ća ta­kve prog­no­ze još skrom­na. Oče­ki­va­no je da je u bur­nom se­i­zmič­kim do­ga­đa­ju od pri­je rav­no 36 go­di­na iz ze­mlji­ne unu­tra­šnjo­sti is­pra­žnje­no to­li­ko se­i­zmič­ke ener­gi­je da se u na­šem pri­o­ba­lju ne­će do­go­di­ti ni­šta slič­no naj­ma­nje još 36 go­di­na, ko­li­ko nas di­je­li od ka­ta­stro­fal­nog ze­mljo­tre­sa – sma­tra Gla­va­to­vić.
On kon­sta­tu­je da su pri­mor­je i cen­tral­ni re­gi­on naj­u­gro­že­ni­ja pod­ruč­ja i is­ti­če da in­ten­ziv­na grad­nja ne­mi­nov­no po­ve­ća­va se­i­zmič­ki ri­zik zbog po­ve­ća­nja bro­ja sta­nov­ni­ka.
– Uko­li­ko se u pro­ce­su pla­ni­ra­nja, pro­jek­to­va­nja i iz­grad­nje obje­ka­ta svi re­le­vant­ni su­bjek­ti pri­dr­ža­va­ju pro­pi­sa u toj obla­sti, ne­pri­jat­na iz­ne­na­đe­nja se mi­ni­mi­zi­ra­ju. Objek­ti mno­go ve­će sprat­no­sti da­nas se sa­svim bez­bjed­no gra­de i na pr­o­sto­ri­ma ši­rom svi­je­ta ko­ji su mno­go se­i­zmič­ki ugro­že­ni­ji od ovih u Cr­noj Go­ri – is­ti­če Gla­va­to­vić.
Ka­ko je bi­lo pri­je 36 go­di­na na dan ve­li­kog ze­mljo­tre­sa do­bro se sje­ća fo­to­graf An­to Ba­ko­vić. Ma­lo ko u Cr­noj Go­ri se sje­ća da je pr­ve fo­to­gra­fi­je ze­mljo­tre­som ra­zo­re­nog Ba­ra sni­mio baš on, po­la sa­ta na­kon pr­vog uda­ra, dok je tlo još po­drh­ta­va­lo.
– Tog rad­nog da­na, 15. apri­la 1979. go­di­ne, drm­nu­lo je že­sto­ko. Ter­mo­peć je iz ku­hi­nje do­šla do so­be. Vri­ska, u hod­ni­ku gu­žva. Ni­smo od­mah iza­šli, ali sam sa fa­mi­li­jom če­kao is­pod do­vrat­ni­ka. Za pet mi­nu­ta sve se smi­ri­lo. Iza­šli smo na li­va­du is­pred la­me­la i po­ro­di­cu sam smje­stio u „fi­ću”, a ja sam mo­rao na po­sao – sje­ća se Ba­ko­vić.
Na Tri­kon­ho­su je, ka­že, bio kri­zni štab.
– Še­fe, sni­mam? Sni­maj. Uzmem apa­rat, i ka­me­ru 16mm. Sni­mim tri tra­ke sa To­po­li­ce. Zgra­da su­da i onaj „NSU princ” is­pred – ta fo­to­gra­fi­ja je ob­i­šla cio svi­jet. I fo­to­a­pa­ra­tom i ka­me­rom sam ja sni­mio. Tra­ke sam dao da he­li­kop­te­rom po­ne­su u TV Ti­to­grad. Ču­de se, ne zna­ju ko­ji je to re­por­ter. Snim­ci se raz­vi­ja­ju i od­la­ze kao pr­vi u svi­jet bez pot­pi­sa auto­ra. Za dva da­na u Ti­to­gra­du pi­tam ka­ko je bi­lo sa snim­ci­ma, oni odu­še­vlje­ni, da­ju mi de­set tra­ka da na­sta­vim. Sje­ćam se do­bro da je Šok Ra­do­ji­čić bio u pro­sto­ri­ji do sta­re la­bo­ra­to­ri­je RTCG. Imam sve ne­ga­ti­ve i dan-da­nas – ka­že Ba­ko­vić.
Ob­ja­šnja­va da je ob­i­šao sve čla­no­ve eki­pE ko­ja je pra­vi­la plan za po­moć.
– Na osno­vu to­ga je na­sta­la pr­va knji­ga, ko­ja je ugle­da­la svje­tlost da­na za­hva­lju­ju­ći Mo­mu Po­po­vi­ću. Da je sre­će, ta knji­ga bi tre­ba­lo da ima re­print, da se ne za­bo­ra­vi ka­ko je bi­lo ta­da. Od 109 sli­ka u knji­zi 102 su mo­je, autor­ske. No, ja sam htio da spo­me­ne­mo i osta­le ko­le­ge, da se zna da su bi­li tu – ka­že Ba­ko­vić.
Čel­ni čo­vjek op­šti­ne Bar ta­da je bio Bla­žo Or­lan­dić. U svo­joj knji­zi „Kad ze­mlja po­drh­ta­va”, 30 go­di­na na­kon ze­mljo­tre­sa, on je na­pi­sao da je „oslo­bo­đe­na ener­gi­ja iz ze­mlji­šta utro­be ka­ta­stro­fal­nih raz­mje­ra iza­zva­la vri­sak, plač i su­ze, a mno­ge i u cr­no za­vi­la. Ru­ši­la su se i ma­te­ri­jal­na do­bra, ali ni­je ubi­je­na od­luč­nost na­ro­da da ob­na­vlja po­ru­še­no i gra­di no­ve objek­te za bo­lji i ljep­ši ži­vot”.
Ze­mljo­tres je po­go­dio ši­re pod­ruč­je Cr­ne Go­re, ali su naj­ve­ća stra­da­nja do­ži­vje­le pri­mor­ske op­šti­ne Bar, Ul­cinj, Bu­dva, Ti­vat, Ko­tor i Her­ceg No­vi. Na pod­ruč­ju tih op­šti­na po­gi­nu­la je 101 oso­ba, a po­vri­je­đe­no je pre­ko 1.700. Sa­mo u bar­skoj op­šti­ni po­gi­nu­lo je 48 li­ca, te­že ih je po­vri­je­đe­no 210, a lak­še pre­ko 300. Sru­še­ni su mno­gi objek­ti – stam­be­ni, po­slov­ni, kul­tur­ni, vjer­ski i dru­gi. Po­ki­da­na je in­fra­struk­tur­na mre­ža, vo­do­vod­na, elek­trič­na, PTT i sa­o­bra­ćaj­na, put­na i že­lje­znič­ka, na­vo­di Or­lan­dić u knji­zi. Is­ti­če da je Bar do 1978. go­di­ne bio do­sti­gao za­vi­dan ni­vo raz­vi­je­no­sti, i bio je me­đu raz­vi­je­ni­jim op­šti­na­ma u re­pu­bli­ci.
M.S–D.S.


Lje­ka­ri se ni­je­su šte­dje­li

Je­dan od re­cen­ze­na­ta knji­ge, dr Lju­bo Živ­ko­vić, ta­da­šnji di­rek­tor bar­ske bol­ni­ce, ka­že da je u ša­to­ru po­red sru­še­ne bol­ni­ce pro­veo če­ti­ri mje­se­ca.
– Bio sam po­no­san na svo­je ko­le­ge lje­ka­re, me­di­cin­ske se­stre, po­moć­no oso­blje. Svi su bi­li tu, ni­je bi­lo bo­lo­va­nja ni od­su­stvo­va­nja. Ni­je bi­lo pri­je­kih na­mje­ra i ka­žnja­va­nja. Po­ma­ga­li su nam mno­gi. Ne­za­bo­rav­ne su ko­le­ge iz Slo­ve­ni­je, Šap­ca, Ivan­gra­da, Ti­to­gra­da, Nik­ši­ća... Ne­za­bo­ra­van je gest kra­gu­je­vač­kih ma­tu­ra­na­ta. Ko mo­že da za­bo­ra­vi mla­de voj­ni­ke iz gar­ni­zo­na? Spa­so­no­snu po­moć pru­žio nam je Cr­ve­ni krst Nje­mač­ke. Slu­ša­li smo mno­go o so­li­dar­no­sti i do­bro­ti, a ta­da smo je i do­ži­vje­li. To­li­ko po­mo­ći sa svih stra­na i to­li­ko do­brih lju­di, to­li­ko do­bro­te, pa­žnje i lju­ba­vi – na­pi­sao je dr Živ­ko­vić u re­cen­zi­ji, na­gla­siv­ši da je u to te­ško vri­je­me Bar imao sre­ću što je upra­vo Or­lan­dić bio nje­gov gra­do­na­čel­nik i pr­vi čo­vjek.
Dr Živ­ko­vić ka­že da je ple­me­ni­ta na­mje­ra auto­ra ove knji­ge da otrg­ne od za­bo­ra­va te da­ne i ta stra­da­nja, do­ga­đa­je i lju­de, en­tu­zi­ja­zam i pre­ga­la­štvo, ogrom­nu ener­gi­ju ko­ja se go­mi­la­la i tri­jum­fo­va­la.


Obu­ka za 910 đa­ka

Po­vo­dom go­di­šnji­ce od ka­ta­stro­fal­nog ze­mljo­tre­sa Di­rek­to­rat za van­red­ne si­tu­a­ci­je Mi­ni­star­stva unu­tra­šnjih po­slo­va, Pod­ruč­na je­di­ni­ca Bar, or­ga­ni­zo­vao je edu­ka­tiv­ne ak­tiv­no­sti u OŠ „Bla­žo Jo­kov Or­lan­dić“, jed­noj od naj­ve­ćih ško­la u toj op­šti­ni. Uče­stvo­va­lo je 910 uče­ni­ka, kao i 63 za­po­sle­na.
– Rad sa uče­ni­ci­ma ogle­dao se i u prak­tič­nim vje­žba­ma eva­ku­a­ci­je. Upra­va ško­le u sa­rad­nji sa PJ Bar sa­či­ni­la je de­ta­ljan plan pre­ma ko­jem su uče­ni­ci ima­li za­da­tak da ko­ri­ste sve eva­ku­a­ci­o­ne iz­la­ze, pri­dr­ža­va­ju­ći se pla­ni­ra­nih ak­tiv­no­sti vje­žbe i vo­de­ći ra­ču­na o pro­ce­du­ra­ma i di­sci­pli­ni pri nje­noj re­a­li­za­ci­ji – sa­op­šte­no je iz MUP-a.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"