Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kotoranin izrešetan u automobilu * Borba protiv kriminala ne dozvoljava zastoj * Poskupjeli struja, gorivo, cigarete... * Blažu sva zarada od državnog projekta * Kotoranin izrešetan u automobilu * Blagi dani * Sultanova papuča
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-01-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
RANKO KRIVOKAPIĆ, LIDER SDP-a:
– Kriminalizacija izbornog procesa, uvodi se na scenu i fizičko nasilje, a ne preza se ni od otvorenih prijetnji po život i fizičkog premlaćivanja protivnika autokratije.

Vic Dana :)

Mama grdi kćerku.
- Takva ti je današnja omladina. Imaš 15 godina, a svako veče sa drugim momkom u disko. A mamin 30. rođendan zaboravila.


Mujo krenuo s jaranima da slavi Novu godinu, a Fata ga upozorava na vratima:
- Mujo, bolan, paz’ š’a radiš, rek’o s’ mi da ‘š postat drugi čovjek, pa nemoj doć’ kuć’ p’jan k’o majka opet...
Mujo klimne i vraća se na Novu kasno ujutro, dobrano pijan. Fata ga dočeka i nervozno upita:
- A šta sam ja teb’ rekla? Već si zaboravio šta s’ obeć’o?!
Mujo štucne i odmahne glavom:
- Nije, bona, tako... ja sam drugi č’oek, k’o što sam i rek’o... al’ i taj drugi pije...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2018-01-01 BIVŠE KORISNICE NAKNADA PAMTIĆE 2017. GODINU PO UKIDANJU STEČENIH PRAVA
Tokom protesta majki ispred Skupštine bilo veliko policijsko obezbjeđenje Država je maćeha majkama Majke su poslije 18 mjeseci od kada su im počele isplate naknada ostale bez njih, nakon što je Skupština Crne Gore izglasala njihovo ukidanje. Prethodno je Ustavni sud ukinuo odredbe Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti kojima su naknade majkama sa troje i više djece bile garantovane
Dan - novi portal
Biv­še ko­ri­sni­ce na­kna­da po osno­vu ma­te­rin­stva, njih oko 22.000, pam­ti­će 2017. go­di­nu po to­me što su im uki­nu­ta ste­če­na pra­va ga­ran­to­va­na Za­ko­nom o so­ci­jal­noj i dje­či­joj za­šti­ti. To je ujed­no i je­din­stven pri­mjer u Cr­noj Go­ri da se uki­nu ste­če­na pra­va ko­ja šti­ti Ustav.
Maj­ke su po­sli­je 18 mje­se­ci od ka­da su im po­če­le is­pla­te na­kna­da osta­le bez njih, na­kon što je Skup­šti­na Cr­ne Go­re iz­gla­sa­la nji­ho­vo uki­da­nje. Pret­hod­no je Ustav­ni sud uki­nuo od­red­be Za­ko­na o so­ci­jal­noj i dje­či­joj za­šti­ti ko­ji­ma su na­kna­de ma­j­ka­ma sa tro­je i vi­še dje­ce bi­le ga­ran­to­va­ne. Ovo je pr­vi slu­čaj u cr­no­gor­skoj prak­si da se od­lu­ka o uki­da­nju ne­kog pra­va, ovaj put na­kna­da maj­ka­ma, pri­mi­je­ni re­tro­ak­tiv­no.
Pod­sje­ti­mo, 2015. go­di­ne pred­lo­že­no je usva­ja­nje za­ko­na ko­jim bi maj­ke do­bi­le na­dok­na­de. Pred­la­gač je bio ta­da­šnji po­sla­nik SNP-a Alek­san­dar Da­mja­no­vić. Pr­vi po­ku­šaj iz­gla­sa­va­nja ak­ta je pro­pao, jer na gla­sa­nju ni­je­su bi­la tri po­sla­ni­ka iz opo­zi­ci­o­nih re­do­va. Na sle­de­ćem gla­sa­nju 15. ju­la 2015, za­kon je usvo­jen gla­so­vi­ma 35 ta­da­šnjih po­sla­ni­ka opo­zi­ci­je. Za­kon su po­dr­ža­la i tri po­sla­ni­ka Bo­šnjač­ke par­ti­je, po­sla­ni­ci So­ci­jal­de­mo­krat­ske par­ti­je (SDP) Izet Bra­lić i Dža­vid Ša­bo­vić i An­dri­ja Po­po­vić iz Li­be­ral­ne par­ti­je. Po­sla­ni­ci De­mo­krat­ske par­ti­je so­ci­ja­li­sta (DPS) bi­li su pro­tiv.
Iz­vor­nim pred­lo­gom za­ko­na ko­ji je pod­nio Da­m­ja­no­vić bi­lo je pred­vi­đao da na­kna­de do­bi­ju sa­mo že­ne ko­je ima­ju rad­ni staž, ali je Bo­šnjač­ka stran­ka uslo­vi­la po­dr­šku ak­tu svo­jim amand­ma­nom ko­jim su pra­vo na na­dok­na­du ostva­ri­le i že­ne ko­je su 15 go­di­na bi­le na bi­rou ra­da. Upra­vo zbog to­ga je broj ko­ri­sni­ca na­dok­na­da po­ve­ćan, pa je to uslo­vi­lo i ve­će fi­skal­no op­te­re­će­nje po bu­džet. Na­kna­de po osno­vu ne­za­po­sle­no­sti do­bi­ja­lo je 13.000 od 22.000 maj­ki.
Pre­ma za­ko­nu iz ju­la 2015, maj­ke sa tro­je i vi­še dje­ce, ko­je su ima­le 25, od­no­sno 15 go­di­na rad­nog sta­ža, ima­le su pra­vo na do­ži­vot­nu mje­seč­nu na­kna­du u iz­no­su 70 od­sto pro­sječ­ne ne­to za­ra­de u Cr­noj Go­ri, ostva­re­ne u go­di­ni ko­ja pret­ho­di onoj ka­da je ostva­re­no to pra­vo. To pra­vo u iz­no­su 40 po­sto pro­sječ­ne ne­to za­ra­de mo­gle su da ostva­re i ne­za­po­sle­ne že­ne sa tro­je i vi­še dje­ce ko­je ima­ju 15 go­di­na ku­mu­la­tiv­nog rad­nog sta­ža.
Od ja­nu­a­ra 2016. maj­ke su po­če­le da pri­ma­ju na­dok­na­de, i od sa­mog star­ta iz DPS-a su go­vo­ri­li ka­ko su ta pri­ma­nja ne­u­stav­na, ali ni­je­su po­kre­ta­li ini­ci­ja­ti­vu.
Je­dan od pr­vih po­te­za Vla­de Du­ška Mar­ko­vi­ća, na­pra­vljen 18. de­cem­bra pro­šle go­di­ne, bio je pred­log iz­mje­ne Za­ko­na o so­ci­jal­noj i dječ­joj za­šti­ti, pa su na­kna­de maj­ka­ma sa tro­je i vi­še dje­ce sma­nje­ne 25 pro­cen­ata, od­no­sno sa 336 na 264 eura i sa 194 na 144 eura. Skup­šti­na je to sma­nje­nje ami­no­va­la, uz zdu­šnu po­dr­šku Bo­šnjač­ke stran­ke ko­ja je ra­ni­je po­dr­ža­la da­va­nje na­dok­na­da i di­rekt­no uti­ca­la da se broj ko­ri­sni­ca du­pli­ra.
Sma­nje­nje na­kna­da maj­ka­ma re­a­li­zo­va­no je pre­ko Mi­ni­star­stva ra­da i so­ci­jal­nog sta­ra­nja, ko­jim ru­ko­vo­di Ke­mal Pu­ri­šić, ko­ji je bio po­sla­nik Bo­šnjač­ke stran­ke i ko­ji je po­di­gao ru­ku ka­da je tre­ba­lo uve­sti to pra­vo.
Maj­ke su mo­žda vje­ro­va­le da im na­kna­de ne­će bi­ti sma­nje­ne, pa se ni­je­su ogla­ša­va­le, ali ka­da su pri­mi­le uma­nje­na pri­ma­nja, or­ga­ni­zo­va­le su pro­te­ste, u fe­bru­a­ru 2017. go­di­ne. Pr­vi pro­test or­ga­ni­zo­va­le su 16. fe­bru­a­ra is­pred Vla­de. Štrajk su pre­ki­nu­le na­kon obe­ća­nja da će ih pri­mi­ti mi­ni­stri ra­da i so­ci­jal­nog sta­ra­nja i fi­nan­si­ja – Ke­mal Pu­ri­šić i Dar­ko Ra­du­no­vić. Pre­go­vo­ri sa mi­ni­stri­ma su pro­pa­li, i po­če­la je no­va se­ri­ja pro­te­sta.
Maj­ke su to­kom 2017. or­ga­ni­zo­va­le 20 pro­te­sta, ali ni­jed­nim se ni­je­su iz­bo­ri­le za ono što su tra­ži­le. U mar­tu su ima­le naj­ra­di­kal­ni­je pro­te­ste ka­da su da­no­noć­no bi­le na uli­ci 26 da­na, od če­ga su 11 da­na štraj­ko­va­le gla­đu.
Po­dr­ška pro­te­sti­ma bi­la je ma­la uko­li­ko se ima u vi­du da je na­kna­de pri­ma­lo 22.000 že­na, ko­je ima­ju mi­ni­mum tro­je dje­ce i su­pru­žni­ke. To je ukup­no 110.000 gra­đa­na, či­ji bi iz­la­zak na uli­ce bio do­vo­ljan i za mno­go ve­ću bor­bu od one za ne­ko­li­ko de­se­ti­na eura po oso­bi ko­ja ostva­ru­je pra­vo na na­dok­na­du.
Ma­sov­nost pro­te­sta je iz­o­sta­la, pa je vlast ra­di­la po svo­me.
Ustav­ni sud je 24. mar­ta za­u­zeo stav u ko­rist Vla­de na­vo­de­ći da su iz­mje­ne i do­pu­ne Za­ko­na o so­ci­jal­noj i dje­či­joj za­šti­ti, ko­ji­ma su uma­nje­ne na­kna­de maj­ka­ma, u skla­du sa Usta­vom. Ni­je se du­go če­ka­lo ni na sle­de­ći po­tez, pa je Ustav­ni sud 19. apri­la do­nio od­lu­ku ko­jom su uki­nu­te od­red­be Za­ko­na o so­ci­jal­noj i dje­či­joj za­šti­ti, ko­ji­ma su pro­pi­sa­ne do­ži­vot­ne na­kna­de za maj­ke ko­je ima­ju tro­je i vi­še dje­ce. Za­kon je pro­gla­šen ne­u­stav­nim, na­kon nje­go­ve 16-mje­seč­ne pri­mje­ne, sa šest gla­so­va za i jed­nim pro­tiv. Maj­ke su is­pred zgra­de Ustav­nog su­da sa­če­ka­le od­lu­ku su­di­ja, na­kon če­ga su bur­no re­a­go­va­le po­ku­ša­va­ju­ći da uđu u zgra­du. Tom pri­li­kom ne­ko­li­ci­ni maj­ki je po­zli­lo, dok je gra­đan­ski ak­ti­vi­sta Dra­gan So­šić pri­ve­den. So­ši­će­vi sa­rad­ni­ci su sa­op­šti­li da ga je po­li­ci­ja pre­tu­kla dok je po­ku­ša­vao da za­šti­ti maj­ke ko­je su slu­žbe­ni­ci jav­nog re­da i mi­ra gu­ra­li sa ste­pe­ni­šta. Na­kon ove od­lu­ke Ustav­nog su­da, Vla­da je eks­pre­sno pri­pre­mi­la za­kon o iz­vr­še­nju od­lu­ke, ko­jim se sta­vlja tač­ka na na­dok­na­de za maj­ke.
Na­kon osam­na­e­sto­mje­seč­ne pri­mje­ne za­ko­na, ko­jim je 22.000 že­na ostva­ri­lo pra­vo na na­kna­du po osno­vu ro­đe­nja tro­je i vi­še dje­ce, Skup­šti­na je 29. ju­na 2017. iz­gla­sa­la uki­da­nje tih nov­ča­nih pri­ma­nja. Za uki­da­nje na­kna­da, na pred­log Vla­de, gla­sao je 41 po­sla­nik De­mo­krat­ske par­ti­je so­ci­ja­li­sta (DPS), So­ci­jal­de­mo­kra­ta (SD), Hr­vat­ske gra­đan­ske ini­ci­ja­ti­ve (HGI), For­ce i Bo­šnjač­ke stran­ke (BS), a uz­dr­žan je bio pred­stav­nik Li­be­ral­ne par­ti­je (LP) An­dri­ja Po­po­vić.
Bez na­kna­da i bez ika­kvog pri­ma­nja osta­lo je oko 16.000 že­na, jer je je­dan dio uspio da se vra­ti na pen­zi­je, a dio na pri­vre­me­ne na­dok­na­de na pe­ri­od od pet go­di­na.
Usli­je­di­la je no­va se­ri­ja pro­te­sta, ali je opet iz­o­sta­la po­dr­ška. Maj­ke i da­lje pro­te­stu­ju i ne od­u­sta­ju od bor­be. Na­ja­vlju­ju tu­žbe su­du u Stra­zbu­ru na­kon što is­cr­pe sva prav­na sred­stva u dr­ža­vi.
Pred­stav­ni­ca maj­ki Želj­ka Sav­ko­vić, ko­ja je ujed­no i je­dan od or­ga­ni­za­to­ra pro­te­sta, ka­že da je za maj­ka­ma du­ga go­di­na, ali da ni u sle­de­ćoj ne­će od­u­sta­ti od bor­be za ste­če­na pra­va. Ona is­ti­če da su sa ve­li­kim na­da­ma ušle u 2016, ka­da je oko 22.000 maj­ki uze­lo u „svo­je ru­ke” pr­ve do­ži­vot­no ste­če­ne pa­re.
– Sko­ro 13.000 maj­ki pr­vi put su ima­le svoj no­vac u ru­ka­ma, 40 od­sto pro­sječ­ne za­ra­de, u tom mo­men­tu 192 eura. Oko 9.000 maj­ki pen­zi­o­ne­r­ki i iz rad­nog od­no­sa, po 70 od­sto pro­sječ­ne za­ra­de ili u tom mo­men­tu 336 eura. Mir­ne, opu­šte­ne, di­je­le­ći to svo­je ma­lo bo­gat­stvo sa čla­no­vi­ma po­ro­di­ce, ni­je­su ni sa­nja­le šta im se spre­ma go­di­nu ka­sni­je. Vlast u Cr­noj Go­ri se na bes­kru­pu­lo­zan na­čin po­i­gra­la sa maj­ka­ma. Po­i­gra­li su se sa za­ko­nom ko­ji su sa­mi pu­sti­li da stu­pi na sna­gu, pro­la­ze­ći sve naj­ve­će in­stan­ce jed­ne dr­ža­ve. Pre­kra­ja­li ga, mi­je­nja­li ka­ko je nji­ma bi­lo mi­lo. Je­dan za­kon, a to­li­ko iz­mje­na i do­pu­na – pri­ča za „Dan” Sav­ko­vi­će­va.
Ona is­ti­če da maj­ke ni­je­su ću­ta­le na sma­nje­nje na­dok­na­da.
– Na­vik­nu­te na tr­plje­nje, po­tu­ra­nje svo­jih le­đa i gdje tre­ba i gdje ne tre­ba, pra­šta­nja, bor­bu za pre­ži­vlja­va­nje, ovaj put ni­je­su oću­ta­le. Di­gle su svoj glas 16. fe­bru­a­ra i na­ša bor­ba tra­je i dan-da­nas. Bez­ob­zir­no, ne okre­ću­ći se za so­bom osta­vlja­ju­ći hi­lja­de po­ro­di­ca bez jed­nog je­di­nog cen­ta pri­ma­nja, uki­nu­li su pri­ma­nja za pre­ko 18.000 maj­ki oslo­niv­ši se na svoj sud o maj­ci u Cr­noj Go­ri, da će maj­ke ću­ta­ti. I pre­va­ri­li su se. Su­vi­šno je ko­men­ta­ri­sa­ti maj­ke ko­je su na­pu­sti­le po­sao. Ne­ću ni da ih po­mi­njem po­seb­no, jer smo u ovo­me sve za­jed­no, maj­ke sa Za­vo­da za za­po­šlja­va­nje, iz pen­zi­je i iz rad­nog od­no­sa i ne­će­mo do­zvo­li­ti da nas di­je­le – ka­že Želj­ka Sav­ko­vić.
Sav­ko­vić na­vo­di da su maj­ke ima­le je­dan pro­test ko­ji je tra­jao pu­nih 26 da­na, od ko­jih su 11 da­na gla­do­va­le u ne­hu­ma­nim i hi­gi­jen­ski i vre­men­ski te­škim uslo­vi­ma na ploč­ni­ku is­pred Skup­šti­ne. Bi­lo je još 20 ured­no pri­ja­vlje­nih pro­te­sta, i još ko zna ko­li­ko oku­plja­nja.
Maj­ke su zbog svo­je bor­be za­vr­ša­va­le i na su­du za pre­kr­ša­je, pri­vo­đe­ne su u ma­ri­ca­ma, za­pla­ši­va­ne i vri­je­đa­ne.
– Na­si­lje nad maj­ka­ma ne­vi­đe­no u svi­je­tu spro­vo­di se upra­vo u Cr­noj Go­ri. Su­đe­nji­ma po­ku­ša­va­ju za­stra­ši­ti maj­ke, ali im to ne­će us­pje­ti. Uza­lud po­pi­si­va­nje maj­ki od stra­ne Mi­ni­star­stva unu­tra­šnjih po­slo­va, pri­vo­đe­nja na in­for­ma­tiv­ne raz­go­vo­re. Sud­skim pu­tem, pro­te­sti­ma ko­ji se ne­će pre­ki­da­ti dok nam ne vra­te na­še do­ži­vot­no ste­če­no pra­vo, maj­ke im po­ru­ču­ju: Od­go­va­ra­će­te zbog na­šeg po­re­me­će­nog mi­ra, a va­ma mi­ra ne­će­mo da­ti dok nam se do­ži­vot­no ste­če­no pra­vo ne vra­ti – po­ru­ču­je Sav­ko­vić.
Maj­ka Kse­ni­ja Čo­la­ko­vić za „Dan” ka­že da je oči­gled­no ja­sno šta mi­sli ve­ći­na u dr­ža­vi o uki­da­nju na­kna­da maj­ka­ma, ali je pro­blem u ma­nji­ni.
– Sva­ka­ko će osu­di­ti uki­da­nje do­ži­vot­no ste­če­nog pra­va, jer sad je sva­ko ugro­žen. Ipak, ni­je va­žno šta mi­sli ve­ći­na sve su pri­li­ke, ne­go je bit­na ma­nji­na ko­ja po­bje­đu­je, a po­dr­ža­va je ve­ći­na gu­bit­ni­ka. Me­ni je do­sta zna­či­la ta cr­ka­vi­ca od na­dok­na­de, jer smo svi ne­za­po­sle­ni, pa je su­vi­šan bi­lo ko­ji ko­men­tar ka­da ču­je­te da smo osta­le bez pri­ma­nja – na­vo­di Čo­la­ko­vić.
Ona is­ti­če da se na­da da će maj­ke opet do­bi­ti na­dok­na­de ka­da se „skraj­nu ovi sa vla­sti”.
Biv­ša ko­ri­sni­ca na­dok­na­de Se­mi­ja Su­lje­vić ka­že da vlast ni­ka­da ne bi smje­la uki­nu­ti na­dok­na­de da su maj­ke bi­le slo­žne od po­čet­ka.
– Ja se ipak na­dam da će se že­ne osvi­je­sti­ti pa će umje­sto od 300 do 500 že­na na pro­te­ste iza­ći naj­ma­nje njih 5.000. On­da će sve bi­ti mo­gu­će. Ne­ča­sni po­tez Vla­de ni­je vri­je­dan na­šeg ko­men­ta­ra. O nji­ma ni­je vri­jed­no ni­šta re­ći, po­seb­no ne o Bo­šnjač­koj stran­ci – is­ti­če Su­lje­vić.
Jed­na od upor­nih maj­ki ko­ja iz­la­zi na pro­te­ste je i Ol­ga Vu­ji­sić, ko­ja is­ti­če da je do­bi­la rje­še­nje za do­ži­vot­nu na­dok­na­du i da to i že­li da pri­ma.
– Pra­vo na ko­ri­šće­nje na­kna­de ste­kla sam ro­đe­njem če­tvo­ro dje­ce i na osno­vu 15 go­di­na pro­ve­de­nih na bi­rou. Ovaj po­tez ko­ji su na­pra­vi­li sa uki­da­njem je pre­va­ra i oma­lo­va­ža­va­nje. Raz­o­ča­ra­na sam u kom­plet­no po­stu­pa­nje pre­ma maj­ka­ma, jer funk­ci­o­ne­ri­ma ni­je­su uki­nu­li ne­u­stav­no ste­če­ne pri­vi­le­gi­je, ne­go su ri­je­ši­li da pro­ga­nja­ju sa­mo maj­ke – na­gla­ša­va Vu­ji­sić, ko­ja se na­da da će se maj­ke iz­bo­ri­ti za po­vra­ćaj ste­če­nog pra­va.
Aj­na Adro­vić je ra­di­la 22 go­di­ne i na­kon dvi­je de­ce­ni­je na­por­nog ra­da pro­gla­še­na je teh­no­lo­škim vi­škom. Na­kna­da po osno­vu ma­te­rin­stva za nju je bi­la no­va na­da.
– I to su mi ote­li. Imam če­tvo­ro dje­ce od ko­jih ni­jed­no ne ra­di, sem za dnev­ni­cu ako gdje na­đu. Po­li­ti­ča­re ko­ji su nam ovo ura­di­li tre­ba da je sra­mo­ta, ma­da oni obra­za ne­ma­ju pa ka­ko i da ih bu­de sra­mo­ta – ogor­če­na je Adro­vi­će­va.
Ve­ra Pe­ro­vić po­ru­ču­je da je ogor­če­na „ko­rum­pi­ra­nim, fa­ši­so­id­nim, ro­bo­vla­snič­kim, bes­prav­nim, ne­u­stav­nim i mon­stru­o­znim si­ste­mom dr­ža­ve Cr­ne Go­re ko­ji je po­ga­zio po­nos, čast i do­sto­jan­stvo 22.000 maj­ki i nji­ho­vih po­ro­di­ca”. Ka­že da je Cr­na Go­ra si­gur­no iz­u­ze­tak u svi­je­tu jer je uki­nu­la ste­če­no pra­vo za vi­še hi­lja­da gra­đa­na.
– Funk­ci­o­ne­ri­ma su sve pri­vi­le­gi­je osta­le. Oni kro­je sve po svo­joj me­ga­lo­man­skoj po­tre­bi, sve za nji­ho­vu do­bit, a na ne­sre­ću, ža­lost i bi­je­du si­ro­ti­nje. Za­to bez par­do­na mo­gu re­ći da ho­bot­ni­ca ko­ja se pru­ži­la i uze­la u svo­je vla­sni­štvo ci­je­lu Cr­nu Go­ru sa svo­jim pip­ci­ma tre­ba da od­go­va­ra za sve ukra­de­no od si­ro­tog na­roda – is­ti­če Pe­ro­vić.
Na­vo­di da je na­kon 20 go­di­na ra­da osta­la i bez pen­zi­je i bez na­dok­na­de, pa se zbog to­ga sa uli­ce i bo­ri za svo­je pra­vo.
– Mi maj­ke će­mo na­sta­vi­ti na­šu bor­bu za po­vra­ćaj ste­če­nog pra­va mir­nim pro­te­sti­ma is­pred Skup­šti­ne sve dok ne do­bi­je­mo ono što nam pri­pa­da. Is­traj­ne smo i ne mo­že nas ni­šta po­ko­le­ba­ti. Ovi­ma iz Vla­de že­lim da u No­voj go­di­ni do­ži­ve ono što su na­še po­ro­di­ce do­ži­vje­le zbog nji­ho­vih od­lu­ka – na­gla­si­la je Pe­ro­vić.
I Ivan­ka Ota­še­vić po­ru­ču­je da pred­stav­ni­ci­ma vla­sti že­li da is­ku­se sud­bi­nu ko­ju su oni pri­re­di­li maj­ka­ma i nji­ho­vim po­ro­di­ca­ma. Ona poručuje vla­sto­dr­šci­ma da ka­da su umje­li da uki­nu na­dok­na­de, ne­ka na­đu po­soa za sva­ku maj­ku ko­ja je osta­la bez pri­ma­nja, jer i osta­li na­rod mo­ra da ži­vi, a ne sa­mo fa­mi­li­je funk­ci­o­ne­ra.
Maj­ka Na­da Do­žić ka­že da je sa ostva­ri­va­njem pra­va na na­dok­na­du oče­ki­va­la da je ri­je­ši­la jed­no va­žno ži­vot­no pi­ta­nje. Ka­ko is­ti­če, do­bro­volj­ni je da­va­lac kr­vi, ali vi­še zbog go­di­na ne mo­že da do­ni­ra­ dra­go­cje­nu teč­nost.
– Krv sam da­la 60 pu­ta. Zar je to ma­lo? Dok sam mo­gla da ra­dim, ra­di­la sam, vi­še ne mo­gu jer imam 62 go­di­ne i če­ti­ri pu­ta sam ope­ri­sa­na. Na­dok­na­da je bi­la ba­rem ne­ka vr­sta si­gur­no­sti ko­ja mi je od­u­ze­ta –do­da­la je ona.M.SE­KU­LO­VIĆ


Vi­še pom­pe, ma­nje pra­va

Od 22.000 maj­ki ko­je su 18 mje­se­ci pri­ma­le na­dok­na­du po osno­vu ro­đe­nja tro­je i vi­še dje­ce, to pra­vo pre­ma Za­ko­nu o iz­vr­še­nju od­lu­ke Ustav­nog su­da od 19. apri­la ko­ri­ste sve­ga 1.902 že­ne. Da­kle, bez pri­ma­nja je osta­lo oko 20.000 maj­ki. Nji­ma je uki­nu­to do­ži­vot­no ste­če­no pra­vo na pri­ma­nje po osno­vu ma­te­rin­stva, a že­ne ko­je sa­da ima­ju pri­ma­nja, to pra­vo će ko­ri­sti­ti naj­du­že pet go­di­na. Oko 4.000 že­na vra­ti­lo se na ko­ri­šće­nje pen­zi­ja, ko­jih su se ra­ni­je od­re­kle ka­ko bi do­bi­ja­le sred­stva po osno­vu ma­te­rin­stva.
Pre­ma naj­no­vi­jim iz­mje­na­ma za­ko­na Vla­da je da­la na­dok­na­de i za 143 že­ne ko­je su ostva­ri­va­le na­dok­na­du na osno­vu ra­da u po­ljo­pri­vre­di i sa­mo­stal­noj dje­lat­no­sti. Vla­da je pom­pe­zno na­ja­vi­la vra­ća­nje tih na­dok­na­da iako se ra­di o mi­nor­nom bro­ju ko­ri­sni­ca.


Tem­pi­ra­ne bom­be i fi­nan­sij­ski mon­stru­mi

Pred­sjed­nik Vla­de Cr­ne Go­re Du­ško Mar­ko­vić je u vi­še na­vra­ta maj­ka­ma po­ru­či­vao da uza­lud pro­te­stu­ju. On je to­kom pro­te­sta u mar­tu maj­ka­ma, ko­je su spa­va­le na tro­to­a­ru is­pred Skup­šti­ne, su­ge­ri­sao da idu svo­jim ku­ća­ma i da se po­sve­te po­ro­di­ci „jer na ta­kav na­čin ne­će do­bi­ti ni­šta”. Bor­bu maj­ki za svo­ja pra­va pre­mi­jer je na­zvao „pri­ti­skom”.
– Ni­ka­kav pri­ti­sak ne­će mo­ći pro­mi­je­ni­ti od­lu­ku Vla­de. Ova, kao i pret­hod­na vla­da ve­o­ma su pa­žlji­ve i ve­o­ma sen­zi­bil­ne pre­ma ono­me što su so­ci­jal­ne po­tre­be na­šeg sta­nov­ni­štva, pa i ove ka­te­go­ri­je gra­đa­na – ka­zao je ra­ni­je Mar­ko­vić.
On je na kon­fe­ren­ci­ji po­vo­dom go­di­šnji­ce ra­da Vla­de, oci­je­nio da su za 12 mje­se­ci ostva­ri­li ve­ći­nu ci­lje­va i „to u at­mos­fe­ri ni­kad agre­siv­ni­je po­li­tič­ke de­struk­ci­je opo­zi­ci­je i maj­ki sa tro­je i vi­še dje­ce ko­je su bi­le tem­pi­ra­na bom­ba i či­je su na­kna­de pri­je­ti­le da po­to­pe eko­no­mi­ju Cr­ne Go­re”.
– Ka­da je ri­ječ o re­for­mi u obla­sti so­ci­jal­ne po­li­ti­ke, ko­ja je bi­la nu­žna na­kon što je Ustav­ni sud oci­je­nio ne­u­stav­nim do­ži­vot­ne na­kna­de za maj­ke sa tro­je i vi­še dje­ce, iz­mje­na­ma Za­ko­na o so­ci­jal­noj i dječ­joj za­šti­ti obez­bi­je­đe­na je pra­ved­ni­ja ras­po­dje­la so­ci­jal­nih fon­do­va. Svje­sna kom­plek­sno­sti ovog pro­ble­ma, Vla­da je odo­lje­la pri­ti­sci­ma da se odr­ži ova tem­pi­ra­na bom­ba, pod­met­nu­ta u naš fi­nan­sij­ski si­stem po­li­tič­kim kal­ku­la­ci­ja­ma u pret­hod­nom sa­zi­vu par­la­men­ta – oci­je­nio je pre­mi­jer.
Mi­ni­star fi­nan­si­ja Dar­ko Ra­du­no­vić imao je po­se­ban ter­min za na­kna­de maj­ka­ma, a na­zvao ih je „fi­nan­sij­skim mon­stru­mom”.
– Mi smo ima­li taj, ta­ko­zva­ni za­kon o maj­ka­ma sa tro­je dje­ce, ko­ji je bio do­i­sta pra­vi mon­strum u fi­nan­si­ja­ma i mo­gao je da nam uru­ši cio si­stem. Na star­tu smo ima­li si­tu­a­ci­ju da su oba­ve­ze na mje­seč­nom ni­vou po tom za­ko­nu bi­le oko šest mi­li­o­na. Sma­tram da smo na­pra­vi­li mje­re sa mje­rom – oci­je­nio je Ra­du­no­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"