Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kotoranin izrešetan u automobilu * Borba protiv kriminala ne dozvoljava zastoj * Poskupjeli struja, gorivo, cigarete... * Blažu sva zarada od državnog projekta * Kotoranin izrešetan u automobilu * Blagi dani * Sultanova papuča
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-01-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
RANKO KRIVOKAPIĆ, LIDER SDP-a:
– Kriminalizacija izbornog procesa, uvodi se na scenu i fizičko nasilje, a ne preza se ni od otvorenih prijetnji po život i fizičkog premlaćivanja protivnika autokratije.

Vic Dana :)

Mama grdi kćerku.
- Takva ti je današnja omladina. Imaš 15 godina, a svako veče sa drugim momkom u disko. A mamin 30. rođendan zaboravila.


Mujo krenuo s jaranima da slavi Novu godinu, a Fata ga upozorava na vratima:
- Mujo, bolan, paz’ š’a radiš, rek’o s’ mi da ‘š postat drugi čovjek, pa nemoj doć’ kuć’ p’jan k’o majka opet...
Mujo klimne i vraća se na Novu kasno ujutro, dobrano pijan. Fata ga dočeka i nervozno upita:
- A šta sam ja teb’ rekla? Već si zaboravio šta s’ obeć’o?!
Mujo štucne i odmahne glavom:
- Nije, bona, tako... ja sam drugi č’oek, k’o što sam i rek’o... al’ i taj drugi pije...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2018-01-01 KONTROLE, TOKOM KOJIH JE ZA ŠEST MJESECI SA GRANICE VRAĆENO 500.000 KILOGRAMA NEBEZBJEDNIH PROIZVODA, UKAZUJU NA SUMNJU DA JEDEMO NEZDRAVE NAMIRNICE
Meso često sumnjivog kvaliteta (ilustracija) Otrovne bakterije nađene u 86 tona hrane Zbog prekomjerne, nedozvoljene količine pesticida ili truljenja, sa graničnih prelaza je vraćeno ili uništeno 354.000 kilograma voća i povrća
Dan - novi portal
Pre­ko po­la to­ne ra­znih pro­iz­vo­da vra­će­no je sa gra­nič­nih pre­la­za Cr­ne Go­re u pro­te­klih šest mje­se­ci zbog ne­is­prav­no­sti. Od to­ga, u čak 86.000 ki­lo­gra­ma hra­ne pro­na­đe­ne su pa­to­ge­ne bak­te­ri­je eše­ri­hi­ja ko­li i sal­mo­ne­la, vr­lo opa­sne za zdra­vlje lju­di.
Sal­mo­ne­lu, eše­ri­hi­ju i te­ške me­ta­le in­spek­to­ri su pro­na­la­zi­li u ve­li­kim po­šilj­ka­ma si­ra, kaj­ma­ka, pi­le­ćeg me­sa, pa čak i u dag­nja­ma i lig­nja­ma.
In­spek­to­ri su u ovom pe­ri­o­du ot­kri­li štet­ne pro­iz­vo­de i ka­da su u pi­ta­nju vo­će i po­vr­će. Zbog pre­ko­mjer­ne, ne­do­zvo­lje­ne ko­li­či­ne pesticida ili tru­lje­nja, sa gra­nič­nih pre­la­za je vra­će­no ili uni­šte­no 354.000 ki­lo­gra­ma vo­ća i po­vr­ća.
Kon­tro­lu nad hra­nom od 1. ju­na pre­u­ze­la je Upra­va za bez­bjed­nost hra­ne i fi­to­sa­ni­tar­ne po­slo­ve, ko­ja dje­lu­je u okvi­ru Mi­ni­star­stva po­ljo­pri­vre­de i ru­ral­nog raz­vo­ja, na čijem čelu je Milutin Simović. Kon­tro­lu nad hra­nom do­tad su spro­vo­di­le in­spek­ci­je u okvi­ru Upra­ve za in­spek­cij­ske po­slo­ve.
Pred­sjed­ni­ca Cen­tra za za­šti­tu po­tro­ša­ča Ol­ga Nik­če­vić sma­tra da cr­no­gor­ski gra­đa­ni ne mo­gu bi­ti si­gur­ni da je hra­na ko­ja im je do­stup­na, i bez­bjed­na, zbog ni­za afe­ra. Ta­kvi su, ka­ko is­ti­če, slu­ča­je­vi vi­no­bra­na u me­su, če­sti alar­mant­ni na­pi­si u no­vi­na­ma u ve­zi sa hra­nom za dje­cu, vra­ća­nje to­na i to­na dru­gih vr­sta hra­ne sa gra­ni­ce (pi­le­ti­na, li­mun...).
– Za­pra­vo, to je sa­mo vrh le­de­nog bri­je­ga. To­li­ko to­ga se uvo­zi, i ko zna oda­kle, i sve to na kra­ju za­vr­ši na sto­lo­vi­ma po­tro­ša­ča, jer je ci­je­na „pri­stu­pač­na“ – ka­za­la je Nik­če­vić za „Dan”.
Ona sma­tra da je u si­ste­mu kon­tro­la naj­pro­ble­ma­tič­ni­je što ni­je­smo si­gur­ni u bez­bjed­nost i kva­li­tet ro­be ko­ja se uvo­zi.
– Pro­sto je ne­mo­gu­će sve kon­tro­li­sa­ti, a i ono što se kod nas pro­iz­vo­di, ni­je­smo si­gur­ni ko­li­ko je is­prav­no, ka­ko se ko­ri­ste pe­sti­ci­di i ko­li­ko ima ge­ne­teč­ki mo­di­fi­ko­va­ne hra­ne, jer je če­sto neo­bi­lje­že­na (bez vid­no is­tak­nu­tog oba­vje­šte­nja o sa­dr­ža­ju GMO), što je po za­ko­nu oba­ve­zno. Ta­ko po­tro­šač ni­je u mo­guć­no­sti da se opre­di­je­li da li je za ku­po­vi­nu ta­kve hra­ne ili ni­je – na­vo­di ona.
Nik­če­vić ka­že da ve­li­ki pro­blem pred­sta­vlja neo­gra­ni­čen uvoz sve­ga i sva­če­ga i pi­ta se ko­me je to u in­te­re­su.
– Umje­sto da se for­si­ra i po­dr­ža­va do­ma­ća pro­iz­vod­nja hra­ne, za šta si­gur­no po­sto­je uslo­vi. Ta­ko­đe, pro­blem je ma­li broj in­spek­to­ra i slu­žbi za kon­tro­lu, ne­do­sta­tak la­bo­ra­to­ri­ja za is­pi­ti­va­nje hra­ne – is­ta­kla je Nik­če­vić.
Do­da­la je da je na tr­ži­štu naj­sum­nji­vi­je me­so iz uvo­za, u po­gle­du kva­li­te­ta i is­prav­no­sti, ali i vo­će i po­vr­će. Po­ru­ču­je da bi za ne­be­zbjed­nost ro­be iz uvo­za tre­ba­lo da od­go­va­ra uvo­znik.
– On mo­ra ima­ti sve ga­ran­ci­je da je ro­ba is­prav­na, što ne vje­ru­jem da je slu­čaj, a on­da nad­le­žne in­spek­ci­je, od­no­sno Upra­va za bez­bjed­nost hra­ne, ve­te­ri­nu i fi­to­sa­ni­tar­ne po­slo­ve. Pre­ma nji­ho­vim ri­je­či­ma, sve je u naj­bo­ljem re­du, iako se u na­šim mar­ke­ti­ma, npr. odav­no na­la­zi li­mun iz uvo­za sum­nji­ve bo­je, sa­dr­ža­ja, a tek je ne­dav­no ob­ja­vlje­no da je spri­je­čen uvoz 36 to­na za­tro­va­nog li­mu­na u Cr­nu Go­ru. Po­sta­vlja se pi­ta­nje ko­li­ko je to­na do sa­da ušlo u na­šu dr­ža­vu i pro­da­to po­tro­ša­či­ma – na­gla­ša­va Nik­če­vić.
JUN
To­kom ju­na in­spek­to­ri su sa gra­ni­ce vra­ti­li 22.000 li­ta­ra voć­nog nek­tra „mul­ti­vi­ta­min” zbog ne­tač­nog de­kla­ri­sa­nja, iz istog raz­lo­ga vra­će­na je i po­šilj­ka od 22.000 li­ta­ra ne­ga­zi­ra­nog bez­al­ko­hol­nog pi­ća.
U ju­nu su in­spek­to­ri za­bra­ni­li uvoz tri po­šilj­ke pa­pri­ka od 4.998, 3.134 i 1.734 ki­lo­gra­ma zbog ne­do­zvo­lje­ne ko­li­či­ne pe­sti­ci­da. Ne­is­prav­no je bi­lo i 420 kg bre­sa­ka, po­šilj­ka od 3.266 kg li­mu­na, te 15.868 ki­lo­gra­ma lu­be­ni­ca. Sa gra­nič­nog pre­la­za vra­će­na je po­šilj­ka pa­pri­ka od 2,06 to­na, to­na tre­ša­nja, 294 ki­lo­gra­ma ma­li­na, i po­šilj­ka bre­sa­ka u ko­li­či­ni od 1.303 ki­lo­gra­ma.
Pre­ko­mjer­nu ko­li­či­nu pe­sti­ci­da ima­la je po­šilj­ka li­mu­na i grej­pfru­ta u ko­li­či­ni od 20.800 ki­lo­gra­ma. Na tr­ži­šte ni­je uve­ze­no ni 4.320 kg pa­pri­ka, 21.320 kg li­mu­na, ta­ko­đe zbog pe­sti­ci­da. U po­šilj­ci li­mu­na od 800 ki­lo­gra­ma na­đe­ne su ne­do­zvo­lje­ne ko­li­či­ne pe­sti­ci­da, kao i u 4.380 kg ne­kta­ri­na, ko­je su vra­će­ne sa gra­ni­ce.
– Zbog utvr­đe­nih ne­u­sa­gla­še­no­sti, za­bra­njen je uvoz i sta­vlja­nje na tr­ži­šte ukup­no tri po­šilj­ke pre­hram­be­nih pro­iz­vo­da, kao i 13,5 to­na hra­ne za ži­vo­ti­nje. Dvi­je po­šilj­ke su vra­će­ne is­po­ru­či­o­ci­ma, a jed­na po­šilj­ka je na su­per­a­na­li­zi – na­vo­di se u jun­skom mje­seč­nom iz­vje­šta­ju Upra­ve za bez­bjed­nost hra­ne.
Vra­će­ne su dvi­je po­šilj­ke hra­ne za ži­vo­ti­nje u ko­li­či­na­ma od 4,4 i 5,1 to­na. U 3.945 ki­lo­gra­ma za­mr­znu­tih lig­nji na­đen je kad­mi­jum.
JUL
In­spek­to­ri su u ju­lu utvr­di­li da 10 po­šilj­ki iz uvo­za, ukup­ne te­ži­ne 86,9 to­na, i dva šle­pe­ra so­ko­va, ni­je­su bi­le bez­bjed­ne i one su ili vra­će­ne is­po­ru­či­o­ci­ma ili uni­šte­ne na pro­pi­san na­čin.
In­spek­ci­ji za hra­nu je u ovom mje­se­cu pod­ne­se­no 18 ini­ci­ja­ti­va ko­je su se od­no­si­le na lo­še hi­gi­jen­ske uslo­ve u objek­ti­ma, pro­iz­vo­de is­te­klog ro­ka upo­tre­be, pro­iz­vo­de bez de­kla­ra­ci­ja, iz­mi­je­nje­nu bo­ju i mi­ris od­re­đe­ne hra­ne, rad su­bje­ka­ta bez odo­bre­nja nad­le­žnog or­ga­na.
– To­kom ju­la in­spek­ci­ja za hra­nu je pri­mi­la tri pri­ja­ve od stra­ne epi­de­mi­o­lo­ških slu­žbi Do­ma zdra­vlja Bar i Nik­šić o sum­nji na tro­va­nje od­re­đe­nog bro­ja li­ca zbog kon­zu­mi­ra­nja hra­ne u dva kam­pa i jed­nom ugo­sti­telj­skom objek­tu. In­spek­ci­ja za hra­nu je pred­u­ze­la sve pro­pi­sa­ne pro­ce­du­re, mje­re i rad­nje u sa­rad­nji sa epi­de­mi­o­lo­škom slu­žbom u ci­lju utvr­đi­va­nja da li je hra­na u tim objek­ti­ma bi­la uzrok zdrav­stve­nih pro­ble­ma. Na­kon do­bi­ja­nja re­zul­ta­ta la­bo­ra­to­rij­skih is­pi­ti­va­nja uzo­ra­ka hra­ne i bri­se­va, po­tvr­đe­no je da je hra­na u tim objek­ti­ma bi­la bez­bjed­na i da ni­je mo­gla bi­ti uzrok obo­li­je­va­nja lju­di – ka­za­li su ta­da iz In­spek­ci­je.
Za­bra­njen je uvoz 638 ki­lo­gra­ma kra­sta­va­ca, 1.895 kg pa­pri­ka, 2.442 kg gro­žđa. Zbog de­kla­ri­sa­nja ni­je do­zvo­ljen uvoz osvje­ža­va­ju­ćeg i ne­ga­zi­ra­nog pi­ća od ja­bu­ke. Zbog ne­tač­nog de­kla­ri­sa­nja in­spek­to­ri ni­je­su do­zvo­li­li uvoz ni 15.000 kg hra­ne za ži­vo­ti­nje.
U ju­lu je u po­šilj­ci od 27 to­na pi­le­ćih ba­ta­ka na­đe­na otrov­na bak­te­ri­ja sal­mo­ne­la. Ni­je uve­ze­na ni po­ši­lja od 19,9 to­na ze­le­nih ba­na­na iz or­ga­no­lep­tič­kih raz­lo­ga, kao ni po­šilj­ka voć­nog nek­ta­ra zbog de­kla­ri­sa­nja.
– Uze­to je 27 uzo­ra­ka me­da i je­dan uzo­rak ma­sli­no­vog ulja i upu­će­ni su na la­bo­ra­to­rij­sko is­pi­ti­va­nje. Re­zul­ta­ti la­bo­ra­to­rij­skog is­pi­ti­va­nja po­ka­za­li su da pet uzo­ra­ka me­da ni­je de­kla­ri­sa­no na pro­pi­sa­ni na­čin, u po­gle­du na­zi­va, sje­di­šta, adre­se pro­iz­vo­đa­ča u po­slo­va­nju hra­nom (med bez ozna­ka), 12 uzo­ra­ka ne od­go­va­ra za­htje­vi­ma kva­li­te­ta pro­pi­sa­nim pra­vil­ni­kom o mi­ni­mal­nom kva­li­te­tu me­da i dru­gih pče­li­njih pro­iz­vo­da, ak­tiv­nost di­ja­sta­ze, ko­li­či­na še­će­ra sa­ha­ro­za, slo­bod­ne ki­sje­li­ne, ko­li­či­na hi­drok­si­me­til­fur­fu­ra­la (HMF) iz­nad do­zvo­lje­ne utvr­đe­na u tri uzor­ka, uzo­rak ma­sli­no­vog ulja ne od­go­va­ra u po­gle­du pa­ko­va­nja, jod­nog bro­ja, ma­snih ki­sje­li­na. Ve­te­ri­nar­ski in­spek­to­ri su na­lo­ži­li uni­šte­nje 35,5 kg me­da i 10 li­ta­ra ma­sli­no­vog ulja na li­cu mje­sta – na­vo­di se u jul­skom iz­vje­šta­ju.
U ovom mje­se­cu in­spek­to­ri su zbog ne­is­prav­no­sti za­bra­ni­li uvoz 7,8; 24,5; 15 i 3,5 to­na hra­ne za ži­vo­ti­nje.
U po­šilj­ci od 3.770 kg pi­le­ti­ne za ro­štilj na­đe­na je sal­mo­ne­la, u fi­le­ti­ma sa­bljar­ke od 8.611 ki­lo­gram utvr­đe­no je pri­su­stvo te­ških me­ta­la – ži­ve. U 690 kg dag­nji na­đe­ne su sal­mo­ne­la i eše­ri­hi­ja.
AV­GUST
Što se ti­če kon­tro­la hra­ne ne­ži­vo­tinj­skog po­ri­je­kla u av­gu­stu, zbog utvr­đe­nih ne­u­sa­gla­še­no­sti sa pro­pi­sa­nim za­htje­vi­ma bez­bjed­no­sti za­bra­njen je uvoz i sta­vlja­nje u slo­bo­dan pro­met če­ti­ri po­šilj­ke hra­ne, ukup­ne te­ži­ne 1.217 kg i 52 ko­ma­da ple­ho­va – pred­me­ta ko­ji do­la­ze u kon­takt sa hra­nom. Po­šilj­ke su vra­će­ne ili uni­šte­ne.
U ple­ho­vi­ma je kon­sta­to­van po­ve­ćan sa­dr­žaj te­ških me­ta­la. Za­bra­nje­ni adi­ti­vi su na­đe­ni u 48 pa­ko­va­nja do­da­ta­ka is­hra­ni. Za­bra­nje­ni kon­zer­vans na­đen je u još 294 ko­ma­da do­da­ta­ka is­hra­ni. U 300 li­ta­ra ke­ča­pa na­đen je kon­zer­vans ko­ji ni­je na­ve­den na de­kla­ra­ci­ji. Za­bra­njen je uvoz 864 li­t­ra „ro­ze” vi­na zbog pre­ko­mjer­nog sa­dr­ža­ja sor­bin­ske ki­sje­li­ne.
– Zbog utvr­đe­nih ne­u­sa­gla­še­no­sti, za­bra­njen je uvoz i sta­vlja­nje na tr­ži­šte dvi­je po­šilj­ke hra­ne – pro­iz­vo­di od mli­je­ka, u ko­li­či­ni od 3.099 kg zbog mi­kro­bi­o­lo­ške ne­is­prav­no­sti, i jed­na po­šilj­ka svje­žeg svinj­skog me­sa u ko­li­či­ni od 15,17 to­na, zbog ne­a­de­kvat­nog tran­spor­ta – kon­sta­to­va­li su in­spek­to­ri u av­gu­stu.
Ta­da je u 900 ki­lo­gra­ma kaj­ma­ka na­đe­na eše­ri­hi­ja ko­li. Ista bak­te­ri­ja pro­na­đe­na je i u ko­li­či­ni od 2.199 kg si­ra.
– To­kom av­gusta od ukup­nog bro­ja pre­gle­da­nih po­šilj­ki iz uvo­za, hra­ne bilj­nog po­ri­je­kla, u nad­le­žno­sti fi­to­sa­ni­tar­ne in­spek­ci­je, zbog utvr­đe­nih ne­u­sa­gla­še­no­sti sa pro­pi­sa­nim za­htje­vi­ma bez­bjed­no­sti za­bra­njen je uvoz i sta­vlja­nje u slo­bo­dan pro­met se­dam po­šilj­ki hra­ne, ukup­ne te­ži­ne 14.756 kg – na­vo­di se u iz­vje­šta­ju.
U 5,5 to­na ja­bu­ka i 5,5 to­na bre­sa­ka na­đe­ne su ne­do­zvo­lje­ne ko­li­či­ne pe­sti­ci­da, a za­bra­njen je uvoz i po­šilj­ki hra­ne za ži­vo­ti­nje od 1.560 i 500 ki­lo­gra­ma.
SEP­TEM­BAR
Zbog utvr­đe­nih ne­u­sa­gla­še­no­sti sa pro­pi­sa­nim za­htje­vi­ma bez­bjed­no­sti, za­bra­njen je uvoz i sta­vlja­nje u slo­bo­dan pro­met de­vet po­šilj­ki hra­ne ne­ži­vo­tinj­skog po­ri­je­kla.
Zbog sa­dr­ža­ja sor­bin­ske ki­se­li­ne in­spek­to­ri su spri­je­či­li uvoz bi­je­log vi­na u ko­li­či­ni od 856 li­ta­ra. U 33 kg do­da­ta­ka is­hra­ni na­đen je ne­do­zvo­ljen adi­tiv. Vra­će­ni su ma­kro­bi­o­tič­ki pro­iz­vo­di „kra­ljev­ski na­pi­tak od đum­bi­ra i ko­re za gi­ba­ni­cu od helj­di­nog bra­šna” u ko­li­či­ni od 5.838 kg zbog kva­li­te­ta, ozna­ča­va­nja i de­kla­ra­ci­je. U još če­ti­ri po­šilj­ke do­da­ta­ka is­hra­ni od 415; 27, osam i 62 kg na­đe­ni su ne­do­zvo­lje­ni adi­ti­vi. Pre­vi­še adi­ti­va na­đe­no je i u kon­zer­vi­sa­nim šam­pi­njo­ni­ma u ko­li­či­ni od 2.256 kg.
– Zbog utvr­đe­nih ne­u­sa­gla­še­no­sti, za­bra­njen je uvoz i sta­vlja­nje na tr­ži­šte se­dam po­šilj­ki hra­ne ži­vo­tinj­skog po­ri­je­kla i hra­ne za ži­vo­ti­nje. Sve ne­u­sa­gla­še­ne po­šilj­ke vra­će­ne su ino­i­spru­či­o­ci­ma ili su uni­šte­ne na pro­pi­sa­ni na­čin. Zbog ne­u­sa­gla­še­no­sti utvr­đe­nih la­bo­ra­to­rij­skim ana­li­za­ma, vra­će­ne su dvi­je po­šilj­ke: jed­na po­šilj­ka si­ra i jed­na po­šilj­ka pi­le­ćeg me­sa. Do­ku­men­ta­ci­o­nim i fi­zič­kim pre­gle­dom gra­nič­nog ve­te­ri­nar­skog in­spek­to­ra, u sep­tem­bru su utvr­đe­ne od­re­đe­ne ne­u­sa­gla­še­no­sti, i ta­kve su po­šilj­ke vra­će­ne ino­i­spo­ru­či­o­ci­ma, i to: jed­na po­šilj­ka svje­žeg pi­le­ćeg me­sa, jed­na po­šilj­ka pro­iz­vo­da od mli­je­ka i jed­na po­šilj­ka pro­iz­vo­da od me­sa zbog ne­a­de­kvat­nog tran­spor­ta; jed­na po­šilj­ka pro­iz­vo­da od mli­je­ka i jed­na po­šilj­ka hra­ne za ži­vo­ti­nje zbog ne­u­sa­gla­še­no­sti de­kla­ra­ci­ja – kon­sta­to­va­no je u sep­tem­bar­skom iz­vje­šta­ju.
U ovom mje­se­cu je ukup­no sa gra­nič­nih pre­la­za vra­će­no 74.379 kg hra­ne i 350 kg hra­ne za ži­vo­ti­nje.
U po­šilj­ci od 550 ki­lo­gra­ma si­ra na­đe­na je eše­ri­hi­ja ko­li. U za­mr­znu­tom pi­le­ćem fi­leu od 26.004 ki­lo­gra­ma na­đe­na je sal­mo­ne­la.
In­spek­to­ri ni­je­su do­zvo­li­li uvoz 22,68 to­na ba­na­na zbog tru­lje­nja. Iz istih raz­lo­ga, u Cr­nu Go­ru ni­je­su uve­ze­ne još dvi­je po­šilj­ke ba­na­na od 7.140 i 5.442 ki­lo­gra­ma. U po­šilj­ci od 24 to­ne krom­pi­ra na­đe­na je pre­ko­mjer­na ko­li­či­na pe­sti­ci­da.
OK­TO­BAR
In­spek­to­ri su u ok­to­bru za­po­če­li po­ja­čan nad­zor nad objek­ti­ma za pro­iz­vod­nju hlje­ba i pe­ci­va. U to­ku ovog mje­se­ca kon­tro­li­sa­li su 43 pe­ka­re i na­lo­že­ne su mje­re za ot­kla­nja­nje ne­pra­vil­no­sti u od­re­đe­nom ro­ku.
– Zbog utvr­đe­nih ne­pra­vil­no­sti in­spek­to­ri za hra­nu su u unu­tra­šnjem pro­me­tu pred­u­ze­li 73 uprav­ne mje­re i rad­nje i to: rje­še­nje o pri­vre­me­noj za­bra­ni upo­tre­be pro­sto­ri­ja za oba­vlja­nja dje­lat­no­sti pri­pre­ma­nja hra­ne do ot­kla­nja­nja utvr­đe­nih ne­pra­vil­no­sti, jed­no rje­še­nje o za­bra­ni ra­da objek­tu za pro­iz­vod­nju hlje­ba i pe­ci­va zbog ne­is­pu­nja­va­nja pro­pi­sa­nih in­fra­struk­tur­nih op­štih i po­seb­nih za­htje­va hi­gi­je­ne, jed­no rje­še­nje o za­bra­ni upo­tre­be vo­de za pri­pre­mu hra­ne u ugo­sti­telj­skom objek­tu, 28 rje­še­nja o ot­kla­nja­nju in­fra­struk­tur­nih ne­u­sa­gla­še­no­sti u od­re­đe­nom ro­ku. Do­ni­je­li su dva rje­še­nja o sta­vlja­nju van pro­me­ta i uni­šta­va­nju ne­be­zbje­de hra­ne za­te­če­ne u pro­me­tu (pro­mi­je­nje­na or­ga­no­lep­tič­ka svoj­stva hra­ne ili ne­po­sje­do­va­nja do­ku­men­ta­ci­je o po­ri­je­klu), 21 ukaz o ot­kla­nja­nju ne­do­sta­ta­ka ma­njeg ri­zi­ka, a za či­je ot­kla­nja­nje je po­treb­no vr­lo krat­ko vri­je­me, 19 pre­kr­šaj­nih na­lo­ga, na­pla­će­nih u ukup­nom iz­no­su od 6.140 eura. Zbog is­te­klog ro­ka upo­tre­be, ne­po­sto­ja­nja do­ka­za o po­ri­je­klu i ne­de­kla­ri­sa­nih pro­iz­vo­da, iz­mi­je­nje­nih sen­zor­skih svoj­sta­va hra­ne za­te­če­ne u pro­me­tu sta­vlje­no je van pro­me­ta i uni­šte­no 211 kg/li­ta­ra raz­li­či­tih vr­sta hra­ne/si­ro­vi­na – na­vo­di se u iz­vje­šta­ju o kon­tro­la­ma u ok­to­bru.
Za­bra­njen je uvoz dvi­je po­šilj­ke hra­ne ne­ži­vo­tinj­skog po­ri­je­kla od 1.815 kg. In­spek­to­ri su utvr­di­li da su ne­be­zbjed­ne po­šilj­ke od 874 i 941 ki­lo­gra­ma pek­me­za od šlji­va i mar­me­la­de od ši­pu­ra­ka i ja­bu­ka zbog adi­ti­va.
– To­kom ok­to­bra od ukup­nog bro­ja pre­gle­da­nih po­šilj­ki iz uvo­za, hra­ne ži­vo­tinj­skog po­ri­je­kla, zbog utvr­đe­nih ne­u­sa­gla­še­no­sti sa pro­pi­sa­nim za­htje­vi­ma bez­bjed­no­sti, za­bra­njen je uvoz i sta­vlja­nje u slo­bo­dan pro­met če­ti­ri po­šilj­ke hra­ne, ukup­ne te­ži­ne 21.445 kg. Po­šilj­ke su vra­će­ne ino­i­spo­ru­či­o­ci­ma ili su uni­šte­ne na pro­pi­sa­ni na­čin – ka­za­li su in­spek­to­ri.
U po­šilj­ci si­ra od 1.489 kg na­đe­na je eše­ri­hi­ja ko­li. U jo­gur­tu od 13.934 ki­lo­gra­ma utvr­đe­na je pre­ko­mjer­na ko­li­či­na mi­kro­tok­si­na afla­tok­si­na. Po­šilj­ka cvjet­nog me­da od 3.900 kg vra­će­na je zbog ne­kva­li­te­ta. U kaj­ma­ku od 2.122 kg na­đe­na je eše­ri­hi­ja ko­li.
In­spek­to­ri su za­bra­ni­li uvoz po­šilj­ki li­mu­na od 21.262 i 15.050 ki­lo­gra­ma zbog pe­sti­ci­da. Ni­je do­zvo­ljen uvoz 12 to­na sje­men­ske pše­ni­ce zbog kva­li­te­ta sje­me­na.
Zbog ne­kva­li­te­ta ni­je uve­ze­na ni po­šilj­ka od 23 to­ne krom­pi­ra, a zbog pre­vi­še pe­sti­ci­da 4,5 to­na pa­pri­ka, 23,5 to­na in­du­strij­skih ja­bu­ka, 10.687 ki­lo­gra­ma ja­bu­ka, te 980 kg du­nja, 944 kg ana­na­sa. U 6.000 kg ku­ku­ru­za na­đe­no je pre­vi­še mi­kro­tok­si­na afla­tok­si­na, ko­ji je pro­na­đen i u 15 to­na hra­ne za ži­vo­ti­nje.
NO­VEM­BAR
In­spek­to­ri su u unu­tra­šnjoj kon­tro­li kon­tro­li­sa­li 217 obje­ka­ta i utvr­di­li 87 ne­pra­vil­no­sti. Pre­ma na­la­zi­ma in­spek­to­ra, ne­pra­vil­no­sti su se naj­če­šće od­no­si­le na ne­hi­gi­jen­sko ru­ko­va­nje hra­nom to­kom ob­ra­de, pre­ra­de i ču­va­nja, na neo­dr­ža­va­nje hi­gi­je­ne ure­đa­ja, pro­sto­ri­ja, opre­me, ne­po­sje­do­va­nje rje­še­nja za oba­vlja­nje dje­lat­no­sti pro­iz­vod­nje i pro­me­ta hra­ne iz­da­tog od nad­le­žnog or­ga­na i sl.
Kon­tro­li­sa­no je 25 pe­ka­ra i na­lo­že­ne su mje­re za ot­kla­nja­nje ne­pra­vil­no­sti u od­re­đe­nom ro­ku.
– To­kom no­vem­bra od ukup­nog bro­ja pre­gle­da­nih po­šilj­ki iz uvo­za, hra­ne ne­ži­vo­tinj­skog po­ri­je­kla u nad­le­žno­sti in­spek­ci­je za hra­nu, zbog utvr­đe­nih ne­u­sa­gla­še­no­sti sa pro­pi­sa­nim za­htje­vi­ma bez­bjed­no­sti za­bra­njen je uvoz i sta­vlja­nje u slo­bo­dan pro­met jed­ne po­šilj­ke hra­ne, ukup­ne te­ži­ne 28,40 kg. Po­šilj­ka je uni­šte­na na pro­pi­san na­čin – sa­op­šti­li su iz In­spek­ci­je.
Ra­di se o po­šilj­ci do­da­ta­ka za is­hra­nu, u ko­joj je na­đen za­sla­đi­vač – adi­tiv ko­ji ni­je do­zvo­ljen.
– U iz­vje­štaj­nom pe­ri­o­du iz­vr­šen je pre­gled 1.114 po­šilj­ki ko­je pod­li­je­žu ve­te­ri­nar­skom pre­gle­du, na­mi­je­nje­nih uvo­zu, tran­zi­tu ili iz­vo­zu. Pri­li­kom uvo­za iz­vr­šen je pre­gled 860 po­šilj­ki ži­vih ži­vo­ti­nja, hra­ne ži­vo­tinj­skog po­ri­je­kla i pro­iz­vo­da ži­vo­tinj­skog po­ri­je­kla. Po­šilj­ke ži­vih ži­vo­ti­nja na­mi­je­nje­nih da­ljem uz­go­ju upu­će­ne su u ka­ran­tin, ra­di is­pi­ti­va­nja zdrav­stve­nog sta­nja, pri­je pu­šta­nja u slo­bo­dan pro­met. Iz­da­to je 857 rje­še­nja o sta­vlja­nju u slo­bo­dan pro­met, dva rje­še­nja o za­bra­ni uvo­za i jed­na po­šilj­ka je van pro­me­ta (pro­iz­vo­da od me­sa) do do­bi­ja­nja re­zul­ta­ta is­pi­ti­va­nja re­fe­rent­nog uzor­ka (su­per­a­na­li­za). Od ukup­nog bro­ja pre­gle­da­nih po­šilj­ki hra­ne ži­vo­tinj­skog po­ri­je­kla i hra­ne za ži­vo­ti­nje iz uvo­za, za la­bo­ra­to­rij­ska is­pi­ti­va­nja pro­pi­sa­nih za­htje­va bez­bjed­no­sti (mi­kro­bi­o­lo­gi­ja, kon­ta­mi­na­ne­ti, re­zi­due pe­sti­ci­da, ra­di­o­ak­tiv­nost), uze­ta su 202 uzor­ka. La­bo­ra­to­rij­ski je is­pi­ta­no 23,57 od­sto po­šilj­ki iz uvo­za hra­ne ži­vo­tinj­skog po­ri­je­kla – na­vo­di se u no­vem­bar­skom iz­vje­šta­ju.
Ino­i­sporu­či­o­ci­ma su vra­će­ne dvi­je po­šilj­ke pro­iz­vo­da od mli­je­ka zbog utvr­đe­nih od­stu­pa­nja od mi­kro­bi­o­lo­ških kri­te­ri­ju­ma, u ko­li­či­ni od 3.463 kg, jed­na po­šilj­ka pro­iz­vo­da od me­sa 2.444 kg zbog pri­su­stva vje­štač­kih bo­ja, ko­ja je po­sla­ta na su­per­a­na­li­zu.
U po­šilj­ci od 1.972 kg kaj­ma­ka na­đe­na je eše­ri­hi­ja ko­li. Ista bak­te­ri­ja pro­na­đe­na je i u 1,4 to­ne si­ra. In­spek­to­ri su za­bra­ni­li uvoz su­džu­ka od 2.444 kg zbog vje­štač­kih bo­ja.
U 830 ko­ma­da sad­ni­ca ci­tru­sa (310 li­mun, 250 na­ran­dža, 110 grej­pfrut, 130 man­da­ri­na, 30 li­me­ta) na­đe­ni su vi­ru­si. U 11 to­na hra­ne za ži­vo­ti­nje na­đen je afla­tok­sin. Zbog pre­ko­mjer­ne ko­li­či­ne pe­sti­ci­da sa gra­nič­nih pre­la­za su vra­će­ne po­šilj­ke ana­na­sa – 17.094 i od 2.963 ki­lo­gra­ma, pa­su­lja – 19.800 kg i man­da­ri­na – 22.000 kg.A.OSTO­JIĆ


Ne­zdra­ve namirnice uzroč­nici mno­gih bo­le­sti

Ol­ga Nik­če­vić sma­tra da se ni­šta ne kon­tro­li­še do­volj­no, bi­lo da je ri­ječ o do­ma­ćoj hra­ni ili hra­ni iz uvo­za. Na­vo­di da se na na­šem tr­ži­štu mo­gu na­ći raz­li­či­ti pro­iz­vo­di, ali da je pi­ta­nje da li je sve to pro­šlo po­treb­ne kon­tro­le.
– Na­rav­no da ne. A u ovim uslo­vi­ma je i ne­mo­gu­će – ka­že Nik­če­vić.
Sma­tra da fo­kus in­spek­ci­ja tre­ba da bu­de, pri­je sve­ga, na hra­nu iz uvo­za, do­da­ju­ći da i do­ma­će pro­iz­vo­de tre­ba kon­tro­li­sa­ti.
– Na­ro­či­to tre­ba po­ja­či­ti kon­to­lu za­mr­znu­tih pro­iz­vo­da, jer po­sto­ji bo­ja­zan da se pro­iz­vo­di, usled raz­li­či­tih uti­ca­ja, od­mr­znu pa po­no­vo za­mr­za­va­ju, što je za­bra­nje­no i štet­no po zdra­vlje gra­đa­na. Svje­do­ci smo da je to če­sta po­ja­va, čak, za ne­ke vr­ste pro­iz­vo­da, to ni­je te­ško pro­vje­ri­ti. Npr. ako ku­pi­te za­mr­znu­ti gra­šak, a on ni­je ras­tre­sit, zna­či da je od­mr­znut, pa po­no­vo za­mr­znut. Ka­da se to­me još do­da pla­stič­na štet­na am­ba­la­ža, ja­sno je ko­li­ko se „zdra­vo hra­ni­mo”. Npr. ku­pu­je­mo sir, kaj­mak i dru­ge mli­ječ­ne pro­iz­vo­de od do­ma­ćih pro­iz­vo­đa­ča, a za­ne­ma­ru­je­mo či­nje­ni­cu da do­ma­ći­ce če­sto si­pa­ju vru­će mli­je­ko u ra­zno­boj­ne pla­stič­ne po­su­de, što je ve­o­ma opa­sno, a na to ni­ko ne obra­ća pa­žnju, iako smo u vi­še na­vra­ta pu­tem raz­li­či­tih sred­sta­va in­for­mi­sa­nja uka­zi­va­li na tu po­ja­vu – upo­zo­ri­la je Nik­če­vić.
Na­gla­ša­va da je uzroč­nik mno­gih bo­le­sti ne­zdra­va i ne­is­prav­na hra­na.
– Neo­p­hod­na je mak­si­mal­na kon­tro­la pre­hram­be­nih pro­iz­vo­da ko­ji se na­la­ze na tr­ži­štu. Po­red to­ga, ključ­na je edu­ka­ci­ja po­tro­ša­ča o va­žno­sti bez­bjed­ne i kva­li­tet­ne hra­ne ka­ko bi mo­gli ko­li­ko-to­li­ko da se sa­mo­za­šti­te – za­klju­či­la je Nik­če­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"