Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Spasila ga „smrt” * Šabović nezakonito uzeo poslaničku platu * Katnić prije izručenja mora dostaviti dokaze * Livadu založio za kredit od 317.000 eura * Okreću novi list u istoriji * Luča krvavih mojkovačkih badnjaka * Neće valjda nas
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 10-01-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSANDAR DAMJANOVIĆ, FUNKCIONER SNP-a :
Ne može se pozivati na zajednički nastup opozicije u Nikšiću kroz kreiranje nejedinstva i opozicione svađe u Kotoru.

Vic Dana :)

Pita policajac kolegu:
- Šta je to, vodom ide, ne brčka, šumom ide, ne šuška?
- Da nije zagonetka?


Pita Mujo Hasa:
- Znaš li, bolan Haso, da u Njujorku svakog sata jednu ženu pregaze autom?
Haso odgovori:
- Al’ je ta izdržljiva!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Balkan - datum: 2016-12-31 PREDSJEDAVAJUĆI PREDSJEDNIŠTVA BIH MLADEN IVANIĆ O SITUACIJI NA BALKANU Sarajevo da napravi iskorak ka Beogradu Situacija na Balkanu dominantno zavisi od odnosa u trouglu Zagreb–Sarajevo–Beograd i smirivanje napetosti u tim odnosima imalo bi vrlo pozitivne implikacije po cio region, kazao Ivanić
Dan - novi portal
Pred­sje­da­va­ju­ći Pred­sjed­ni­štva BiH Mla­den Iva­nić ka­že da bo­šnjač­ki po­li­ti­ča­ri u Sa­ra­je­vu tre­ba da na­pra­ve is­ko­rak ka Be­o­gra­du za una­pre­đe­nje od­no­sa dvi­je ze­mlje i pred­la­že troj­ni sa­sta­nak li­de­ra BiH, Sr­bi­je i Hr­vat­ske. Is­ti­če da je Dej­ton je­di­ni mo­gu­ći okvir za BiH.
Mla­den Iva­nić je u in­ter­vjuu agen­ci­ji Be­ta re­kao da si­tu­a­ci­ja na Bal­ka­nu „do­mi­nant­no za­vi­si od od­no­sa u tro­u­glu Za­greb–Sa­ra­je­vo–Be­o­grad” i da bi smi­ri­va­nje na­pe­to­sti u tim od­no­si­ma ima­lo vr­lo po­zi­tiv­ne im­pli­ka­ci­je po cio re­gi­on.
Iva­nić je re­kao da su ot­ka­zi­va­nje po­sje­te pred­sjed­ni­ka Sr­bi­je To­mi­sla­va Ni­ko­li­ća Sa­ra­je­vu i na­pa­di na pre­mi­je­ra Sr­bi­je Alek­san­dra Vu­či­ća u Sre­bre­ni­ci naj­vi­dlji­vi­ji pro­ble­mi ko­ji u po­sled­nje vri­je­me ote­ža­va­ju od­no­se dvi­je ze­mlje.
„Za­i­sta sma­tram da ključ­ni is­ko­rak u to­me, jer su pro­ble­mi na­sta­li zbog re­ak­ci­je po­seb­no bo­šnjač­ke stra­ne, tre­ba da do­đe od bo­šnjač­kog ru­ko­vod­stva u Sa­ra­je­vu. Sti­čem uti­sak da su oni shva­ti­li, sti­čem uti­sak da bi to že­lje­li, ali još to ni­smo jav­no ču­li. Onog tre­nut­ka ka­da se to jav­no is­ka­že, mi­slim da će se stvo­ri­ti pret­po­stav­ke da se stva­ri ma­lo ipak uve­du u ne­ke nor­mal­ni­je to­ko­ve”, re­kao je Iva­nić.
Za­lo­žio se za troj­ni sa­sta­nak li­de­ra BiH, Hr­vat­ske i Sr­bi­je, ali i na­veo da od ta­kvog su­sre­ta ne oče­ku­je mno­go, već da se po­ka­že da ključ­ni lju­di tri ze­mlje mo­gu sje­sti za­jed­no i u „nor­mal­noj at­mos­fe­ri” po­pri­ča­ti o po­li­tič­kim te­ma­ma i stvo­ri­ti ma­lo po­zi­tiv­ni­ju sli­ku o me­đu­sob­nim od­no­si­ma.
„Re­al­no mi­slim da naj­ve­ći is­ko­rak tre­ba da ura­di pri­je sve­ga Za­greb i po­seb­no, mo­gu slo­bod­no re­ći, Sa­ra­je­vo, za­to što je do ten­zi­ja iz­me­đu Sa­ra­je­va i Be­o­gra­da do­šlo zbog ot­ka­zi­va­nja po­sje­te go­spo­di­na Ni­ko­li­ća, ko­ja je bi­la po­sle­di­ca bo­šnjač­ke po­li­tič­ke eli­te ko­ja je to tra­ži­la, da je do­šlo do ten­zi­ja zbog na­pa­da na go­spo­di­na Vu­či­ća a da ni­ko za to ni­je od­go­va­rao, a što opet ni­je pro­iz­vod ni­ka­kvih ne­ga­tiv­nih od­no­sa bi­lo Ba­nja­lu­ke bi­lo Be­o­gra­da”, re­kao je Iva­nić.
Na­veo je da je ide­ja o ta­kvom sa­stan­ku nje­go­va, ali da je pi­ta­nje da li će do­bi­ti po­dr­šku.
„Ja mi­slim da pri­je kra­ja ja­nu­a­ra, po­čet­ka fe­bru­a­ra ni­je re­al­no oče­ki­va­ti ta­kvu vr­stu sa­sta­na­ka pod uslo­vom da bu­de po­li­tič­ke sprem­no­sti na svim stra­na­ma”, do­dao je Iva­nić.
Na pi­ta­nje ka­da se mo­že oče­ki­va­ti po­sje­ta pred­sjed­ni­ka Sr­bi­je To­mi­sla­va Ni­ko­li­ća Sa­ra­je­vu, Iva­nić je re­kao da to „za­vi­si od od­no­sa go­spo­di­na Ni­ko­li­ća, Vu­či­ća i (Ba­ki­ra) Izet­be­go­vi­ća”.
Do­dao je da ra­zu­mi­je re­zer­vi­sa­nost Be­o­gra­da dok ne do­đe do ja­sni­jeg sig­na­la iz Sa­ra­je­va da su li­de­ri Sr­bi­je do­bro­do­šli.
Iva­nić ni­je že­leo da ko­men­ta­ri­še pred­sto­je­će pred­sjed­nič­ke iz­bo­re u Sr­bi­ji.
„Mi­slim da ni­je do­bro da se mi iz RS pe­tlja­mo u po­li­tič­ki ži­vot Sr­bi­je. Ja sam se to­ga uvi­jek ču­vao. Na­še je da sa­ra­đu­je­mo s li­de­ri­ma Sr­bi­je, ko god da je. Ja iskre­no imam ja­ko do­bre od­no­se i s go­spo­di­nom Vu­či­ćem i s go­spo­di­nom Ni­ko­li­ćem, ali ne­ke fa­vo­ri­te ne bih imao, jer mi­slim da bi bi­lo ma­lo i pre­po­tent­no od nas iz RS da to ov­dje ra­di­mo”, re­kao je Iva­nić.


Pred­sje­da­va­ju­ći Pred­sjed­ni­štva Bo­sne i Her­ce­go­vi­ne ka­že i da je Dej­ton­ski spo­ra­zum je­di­ni mo­gu­ći okvir za funk­ci­o­ni­sa­nje BiH, jer ni u me­đu­na­rod­noj za­jed­ni­ci ni unu­tar BiH ne­ma po­li­tič­ke sa­gla­sno­sti za nje­go­vu pro­mje­nu.
U in­ter­vjuu agen­ci­ji Be­ta, Iva­nić je re­kao da pro­blem BiH ni­je Dej­ton­ski spo­ra­zum već ne­do­sta­tak po­vje­re­nja iz­me­đu na­ro­da i po­li­tič­kih eli­ta, i da su ne­sla­ga­nja i raz­li­či­te vi­zi­je glav­na koč­ni­ca na evrop­skom pu­tu.
Do­dao je da je „Dej­ton ta­kav ka­kav je i je­di­ni mo­gu­ći okvir” u ko­jem BiH mo­že da funk­ci­o­ni­še i da bi „bi­lo pa­met­no pro­gla­si­ti mo­ra­to­ri­jum na ras­pra­ve o pro­mje­na­ma usta­va, jer ne­ma ni mi­ni­mal­nih šan­si da se o to­me po­stig­ne po­li­tič­ka sa­gla­snost, ni me­đu­na­rod­na, a još ma­nje unu­tar BiH”.
Kao je­dan od raz­lo­ga zbog ko­jih je pot­pu­no ne­re­al­no vje­ro­va­ti da ustav­ni okvir mo­že da se pro­mi­je­ni, Iva­nić je na­veo „tri pot­pu­no raz­li­či­te vi­zi­je BiH”.
„U Sa­ra­je­vu bi vo­lje­li BiH bez en­ti­te­ta, u Ba­nja­lu­ci ne­za­vi­snu Re­pu­bli­ku Srp­sku (RS) ako bi mo­glo, a Mo­star bi htio tre­ći en­ti­tet, ako mo­že”, re­kao je Iva­nić.
Ne­sla­ga­nja i raz­li­či­te vi­zi­je, pre­ma nje­go­vom mi­šlje­nju, ko­če i pro­ces evrop­ske in­te­gra­ci­je BiH, a po­ma­ka na tom pu­tu, ka­ko je re­kao, ne­će bi­ti dok se ne pro­mi­je­ni po­li­tič­ka kli­ma.
„BiH ne­će do­bi­ti sta­tus kan­di­da­ta za član­stvo u EU dok god je u jav­no­sti i u me­di­ji­ma pri­sut­na po kon­flik­ti­ma”, re­kao je Iva­nić i do­dao da po­red od­go­vo­ra na upit­nik EU, što je teh­nič­ki dio po­sla, BiH mo­ra da „pro­mi­je­ni op­štu sli­ku” i da „na­pra­vi po­zi­tiv­ni­ji po­li­tič­ki am­bi­jent”, što pod­ra­zu­mi­je­va i „sprem­nost po­li­tič­ke eli­te na do­go­vo­re i kom­pro­mi­se”.
„Na­dam se da će­mo us­pje­ti da pro­mi­je­ni­mo taj imidž i po­ka­že­mo da je i u okvi­ru Dej­ton­skog spo­ra­zu­ma mo­gu­će do­ći do rje­še­nja. Uvi­jek po­na­vljam da će ra­zum­ni lju­di u sva­kom prav­nom okvi­ru do­ći do rje­še­nja, a ne­ra­zum­ni lju­di u naj­i­de­al­ni­jem prav­nom okvi­ru ne­će ima­ti rje­še­nje. Da­kle, ni­je pro­blem BiH Dej­ton­ski spo­ra­zum ni na­čin do­no­še­nja od­lu­ka, pro­blem je ne­do­sta­tak po­vje­re­nja iz­me­đu na­ro­da i po­li­tič­kih eli­ta, i to je naj­va­žni­ja stvar ko­ja se u pe­ri­o­du pred na­ma mo­ra gra­di­ti – vra­ti­ti po­vje­re­nje iz­me­đu lju­di i pra­vi­ti do­go­vo­re i kom­pro­mi­se”, re­kao je Iva­nić.
Kao pr­vi pred­u­slov da se to i ostva­ri Iva­nić je na­veo „sprem­nost po­li­tič­kih li­de­ra da po­ne­su ma­lo po­li­tič­kih ri­zi­ka”, ali je re­kao da naj­ve­ći is­ko­rak tre­ba da na­pra­vi bo­šnjač­ka stra­na.
„Mi­slim da ključ i naj­ve­ći is­ko­rak tre­ba da se de­si kod naj­br­oj­ni­jeg na­ro­da BiH, bo­šnjač­kog. Pred­u­slov za sve to je ko­nač­no shva­ta­nje da je RS re­al­nost u BiH, kao što je naj­ve­ći dio srp­ske po­li­tič­ke struk­tu­re pri­hva­tio da je de­cen­tra­li­zo­va­na BiH re­al­nost. Ako to pri­hva­ti­mo, ako i jed­ni i dru­gi pri­hva­ti­mo da ne­ma ni­jed­nog eks­trem­nog rje­še­nja, on­da će bi­ti stvo­re­ni pred­u­slo­vi da se na­pra­vi is­ko­rak i da se do­đe do po­zi­tiv­ni­jeg am­bi­jen­ta”, re­kao je Iva­nić.


Na pi­ta­nje da li bi sa­gla­snost dva en­ti­te­ta oko jed­nog za­jed­nič­kog da­tu­ma za obi­lje­ža­va­nje ma­kar sim­bo­lič­no bi­la znak po­vje­re­nja me­đu na­ro­di­ma, Iva­nić je ka­zao da su „da­ni i da­tu­mi naj­e­mo­tiv­ni­je stva­ri oko ko­jih po­sto­je raz­li­ke” i da za­to sa­gla­snost oko jed­nog da­tu­ma ni­je re­al­na, ali da bi se mo­žda mo­gla po­sti­ći oko dva da­tu­ma.
„Ja iskre­no sma­tram da bi se mo­gao pra­vi­ti kom­pro­mis ka­da bi se 21. no­vem­bar, dan pot­pi­si­va­nja Dej­to­na, pri­hva­tio kao pra­znik, što iz Fe­de­ra­ci­je ne že­le, ali i 25. no­vem­bar kao pra­znik ko­jeg iz Fe­de­ra­ci­je že­le, a u RS ne. Mi­slim da oko jed­nog da­tu­ma ni­je re­al­no po­sti­ći sa­gla­nost, oko dva na­dam se da je­ste. Ne mo­gu ga­ran­to­va­ti, ali na­dam se da je­ste”, re­kao je Iva­nić.
Na pi­ta­nje ka­ko se re­fe­ren­dum o Da­nu RS od­ra­zio na po­lo­žaj tog en­ti­te­ta, Iva­nić je re­kao da je sta­nje „ma­nje-vi­še isto” i da se „ni­šta spek­ta­ku­lar­no ni­je pro­mi­je­ni­lo”, ali i na­gla­sio da je po­ku­šaj da se Sr­bi­ma za­bra­ni da sla­ve da­tu­me ko­ji su im bit­ni „naj­ve­ća gre­ška po­li­tič­kih li­de­ra Bo­šnja­ka”, ko­ji su ti­me po­mo­gli pred­sjed­ni­ku RS Mi­lo­ra­du Do­di­ku da po­bi­je­di na lo­kal­nim iz­bo­ri­ma.
„Re­fe­ren­dum u RS je bio od­go­vor na po­ku­šaj uki­da­nja 9. ja­nu­a­ra, Da­na RS”, re­kao je Iva­nić, ko­ji je i oci­je­nio da je Do­dik htio da ga is­ko­ri­sti „ne sa­mo da se po­tvr­di 9. ja­nu­ar već i da se do­bi­je te­ma ko­ja je nje­mu po­mo­gla da po­bi­je­di na lo­kal­nim iz­bo­ri­ma”.
„On u stva­ri naj­ve­ću za­hval­nost du­gu­je po­li­tič­kim li­de­ri­ma u Sa­ra­je­vu, ko­ji su mu da­li tu te­mu i omo­gu­ći­li mu da po­bi­je­di”, do­dao je.
Što se ti­če re­fe­ren­du­ma o ne­za­vi­sno­sti RS, Iva­nić je re­kao da to „po­sto­ji kao svo­je­vr­sna pri­jet­nja o ko­joj vla­da­ju­ća SNSD stal­no go­vo­ri” ali da u ovom tre­nut­ku to ni­je re­al­no, po­što „ne bi do­bio po­dr­šku ni od ko­ga, ni od Be­o­gra­da”.
„To bi bio avan­tu­ri­zam od ko­ga bi šte­tu mo­gli da ima­ju Sr­bi. To je mo­žda pri­ča ko­ja li­je­po zvu­či, ali je pot­pu­no ne­re­al­na”, re­kao je Iva­nić.
Stav da RS ima bu­duć­nost je­di­no kao ne­za­vi­sna, Iva­nić je od­ba­cio kao po­jed­no­sta­vlje­nu sli­ku, re­kav­ši da „RS ima šan­su kao vr­lo vi­sok ste­pen dr­žav­no­sti srp­skog na­ro­da unu­tar BiH”.
„Sve ključ­ne stva­ri od ko­jih za­vi­si ži­vot obič­nog čo­vje­ka se do­ga­đa­ju na ni­vou RS, i zdrav­stvo, i škol­stvo, i pen­zi­je, i obra­zo­va­nje, i pu­te­vi... Sve je na ni­vou RS. To je srp­skom na­ro­du u ovom tre­nut­ku i u ovim po­li­tič­kim okvi­ri­ma sa­svim do­volj­no... Mi, na­rav­no, ima­mo na­mje­ru da bra­ni­mo RS i nje­nu ustav­nu ulo­gu, ali oče­ki­va­ti da je ovog tre­nut­ka mo­gu­će ne­što vi­še je pot­pu­no, pot­pu­no ne­re­al­no”, re­kao je Iva­nić.(RTS)


Prerano za BiH u NATO

Na pi­ta­nje ka­kav je nje­gov stav o član­stvu BiH u NA­TO-u, Iva­nić je re­kao da je pre­ra­no za tu te­mu i po­no­vio da bi pre­po­stav­ka za ula­zak BiH u NA­TO bi­la da sve ze­mlje re­gi­o­na i Sr­bi­ja bu­du čla­ni­ce tog voj­nog sa­ve­za.
„Bez to­ga da sve ze­mlje u re­gi­o­nu bu­du u NA­TO-u, BiH ne mo­že ući. Pret­po­stav­ka da BiH uđe u NA­TO je­ste da je Sr­bi­ja u NA­TO-u. Dok god ni­je, ni­je re­al­no oče­ki­va­ti da će bi­lo ko­ji srp­ski po­li­ti­čar gla­sa­ti da se uđe u NA­TO, jer bi to bi­la po­nov­na po­dje­la srp­skog na­ro­da, a ja ne vi­dim ko­ji srp­ski po­li­ti­čar to mo­že da ura­di. Pre­ma to­me, du­go­roč­no pi­ta­nje sa­gla­sno­sti srp­skih po­li­ti­ča­ra u BiH da BiH uđe u NA­TO za­vi­si od to­ga šta će bi­ti sa Sr­bi­jom”, re­kao je Iva­nić u in­ter­vjuu agen­ci­ji Be­ta.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"