Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milove prijatelje sada terete za mafijaško udruživanje * Da bi spriječio raskol pristao na pregovore i sa opozicijom * Katnić se sporazumima spasava od fijaska na sudu * Sjeća se samo da su tukli * Feniks na radio talasima * Milove prijatelje sada terete za mafijaško udruživanje * Nova klima prijeti prirodnim katastrofama
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 12-11-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Aleksandar Damjanović, funkcioner SNP-a:
Naknade za majke nijesu ugrozile finansijsku stabilnost države već Zakon o zaradama u javnom sektoru kojim su povećane plate funkcionerima.

Vic Dana :)

Kupio Mujo auto, pa riješio da se provoza. Međutim, pukne mu guma. Mujo odluči da je zamijeni, te okrene kola na krov. Utom prođe Haso, pa upita Muju:
●Šta radiš, bolan?
●Mijenjam gumu.
●Pa ne radi se to tako - kaže Haso.
Mujo će na to:
●Ti ćeš da mi kažeš! Ja vozio bicikl cijelog života!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2016-11-11 OŠTRE KRITIKE EK ZBOG UGROŽENIH MEDIJSKIH SLOBODA U CRNOJ GORI
Nema napretka dok se ubistva ne rasvijetle Postignut je ograničen napredak u rasvjetljavanju napada na medijske poslenike, posebno što se tiče nekih slučajeva koji uključuju istraživačke novinare – ocijenila je EK
Dan - novi portal
Jed­na od naj­o­štri­jih ocje­na iz ovo­go­di­šnjeg iz­vje­šta­ja Evrop­ske ko­mi­si­je (EK) za Cr­nu Go­ru od­no­si se na oblast slo­bo­de iz­ra­ža­va­nja i me­di­ja, a bez ri­je­še­nih na­pa­da na no­vi­na­re ne mo­že se oče­ki­va­ti da­lji na­pre­dak u evro­in­te­gra­ci­ja­ma, sma­tra­ju sa­go­vor­ni­ci „Da­na”. U naj­nov­ni­jem iz­vje­šta­ju EK za Cr­nu Go­ru kont­sta­to­va­no je da je bi­lo ne­ko­li­ko na­pa­da na no­vi­na­re i me­dij­sku imo­vi­nu to­kom an­ti­vla­di­nih pro­te­sta u sep­tem­bru i ok­to­bru pro­šle go­di­ne, i da su dva no­vi­na­ra bi­la pri­ve­de­na. EK je upo­zo­ri­la da tre­ba da se ri­je­še sta­ri slu­ča­je­vi na­pa­da, uklju­ču­ju­ći ubi­stvo osni­va­ča i glav­nog i od­go­vor­nog ured­ni­ka „Da­na” Du­ška Jo­va­no­vi­ća iz 2004. go­di­ne, tre­ba iden­ti­fi­ko­va­ti ka­ko po­či­ni­o­ce, ta­ko i one ko­ji sto­je iza na­pa­da.
– Po­stig­nut je ogra­ni­čen na­pre­dak, po­seb­no što se ti­če ne­kih slu­ča­je­va ko­ji uklju­ču­ju is­tra­ži­vač­ke no­vi­na­re – oci­je­ni­la je EK.
Kon­sta­to­va­li su da je u de­cem­bru 2015. go­di­ne is­te­kao man­dat Ko­mi­si­je za pra­će­nje is­tra­ga na­pa­da na no­vi­na­re, ko­ja ni­je is­pu­ni­la svo­je za­dat­ke zbog vi­še fak­to­ra, uklju­ču­ju­ći i sna­žnu po­la­ri­za­ci­ju iz­me­đu članova iz Vla­de i ci­vil­nog dru­štva. U iz­vje­šta­ju je na­ve­de­no da je Vla­da usvo­ji­la pre­po­ru­ku Ko­mi­si­je da se ras­pi­še na­gra­da za ubi­stvo Jo­va­no­vi­ća, kao i da je to ti­je­lo osno­va­no u ju­nu ove go­di­ne, sa ve­ćom za­stu­plje­no­šću pri­pad­ni­ka iz me­dij­ske sfe­re.
– Ve­li­ki broj slu­ča­je­va kle­ve­te uka­zu­je na sla­be me­ha­ni­zme sa­mo­re­gu­la­ci­je i iza­zo­ve u shva­ta­nju ulo­ge me­di­ja – na­vo­di se u iz­vje­šta­ju o na­pret­ku EK, do­da­ju­ći da je na­sta­lje­na kam­pa­nja usmje­re­na pre­ma ak­ti­vi­sti­ma ci­vil­nog dru­štva.
EK je kon­sta­to­va­la da ja­ča­nje ure­đi­vač­ke ne­za­vi­sno­sti jav­nog ser­vi­sa osta­je pri­o­ri­tet, uka­zu­ju­ći da u na­red­noj go­di­ni, Cr­na Go­ra tre­ba da obez­bi­je­di fi­nan­sij­sku i ure­đi­vač­ku ne­za­vi­snost jav­nog emi­te­ra pu­tem od­go­va­ra­ju­ćih fi­nan­sij­skih re­sur­sa i odr­ži­vog mo­de­la fi­nan­si­ra­nja.
Ko­or­di­an­tor­ka za EU in­te­gra­ci­je u Cen­tru za gra­đan­sko oba­zo­va­nje (CGO) Ana Ne­ne­zić oci­je­ni­la je da se jed­na od naj­o­štri­jih ocje­na iz ovo­go­di­šnjeg iz­vje­šta­ja Evrop­ske ko­mi­si­je od­no­si upra­vo na oblast slo­bo­de iz­ra­ža­va­nja i me­di­ja, te da je kon­sta­to­va­no da ni­je ostva­ren na­pre­dak i da su ra­ni­je da­te pre­po­ru­ke sa­mo dje­li­mič­no re­a­li­zo­va­ne. Ona sma­tra da je s ob­zi­rom na sve du­blju po­la­ri­za­ci­ju me­di­ja, fi­nan­sij­sko is­cr­plji­va­nje onih ko­ji su kri­tič­ki ori­jen­ti­sa­ni, a ja­ča­nje onih ko­ji po­zi­tiv­no iz­vje­šta­va­ju o Vla­di, kao i po­sle­dič­ni pad pro­fe­si­o­nal­nih stan­dar­da, ova ocje­na re­al­na, ali i opo­mi­nju­ća za vlast.
– Či­nje­ni­ca je da cr­no­gor­ske vla­ste od­bi­ja­ju da kre­i­ra­ju si­stem u ko­jem će no­vi­na­ri oba­vlja­ti svoj po­sao bez stra­ha od pro­go­na i na­pa­da, ili da obez­bi­je­de pod­sti­ca­jan prav­ni okvir sa ja­sno de­fi­ni­sa­nim pra­vi­li­ma i bez mo­guć­no­sti po­li­tič­kih uti­ca­ja na ure­đi­vač­ku po­li­ti­ku. Ve­li­ko je bre­me na le­đi­ma sva­kog no­vi­na­ra ko­ji že­li da kri­tič­ki i objek­tiv­no iz­vje­šta­ja jer ni­je­dan na­pad na no­vi­na­re i imo­vi­nu me­di­ja su­štin­ski ni­je ri­je­šen, a uvi­jek tre­ba is­ta­ći i do da­nas ne­ra­svi­je­tlje­no ubi­stvo glav­nog i od­go­vor­nog ured­ni­ka „Da­na”. To ni­je ni­šta dru­go do ne­do­sta­tak po­li­tič­ke vo­lje da se ovom pi­ta­nju pri­stu­pi na ozbi­ljan na­čin. Svi osta­li pred­u­slo­vi su po­sta­vlje­ni, pa osta­ju sa­mo op­ci­je da in­sti­tu­ci­je ni­je­su do­volj­no spo­sob­ne da se uhva­te u ko­štac sa ovim slu­ča­je­vi­ma ili po­sto­je od­re­đe­ni po­li­tič­ki uti­ca­ji ko­ji ih u to­me one­mo­gu­ća­va­ju. Za de­mo­kra­ti­za­ci­ju cr­no­gor­skog dru­štva va­žno je što ovo pi­ta­nje prak­tič­no pred­sta­vlja je­dan od uslo­va da­ljeg na­pret­ka – oci­je­ni­la je Ne­ne­zi­će­va za „Dan”.
Is­ta­kla je da iz­vje­štaj po pr­vi put sa­dr­ži jed­nu sna­žnu po­ru­ku za uče­sni­ke po­li­tič­kog ži­vo­ta, a to je da ne po­sto­ji ra­zu­mi­je­va­nje istin­ske ulo­ge me­di­ja u cr­no­gor­skom dru­štvu.
– Zlo­u­po­tre­ba di­je­la me­di­ja za ob­ra­čun sa po­li­tič­kim ne­is­to­mi­šlje­ni­ci­ma i kri­tič­ki ori­jen­ti­sa­nim pred­stav­ni­ci­ma ci­vil­nog dru­štva osta­je ne­pri­hva­tlji­va i no­ti­ra­na je kao prak­sa ko­ja mo­ra bi­ti ob­u­sta­vlje­na – po­ja­sni­la je ona.
Ne­ne­zi­će­va je ka­za­la da ovo­go­di­šnji iz­vje­štaj kao po­seb­no va­žan pred­u­slov za da­lji na­pre­dak is­ti­če i neo­p­hod­nost iz­mje­ne za­kon­skog okvi­ra ka­ko bi se stvo­ri­le jed­na­ke šan­se za sve me­di­je u di­je­lu fi­nan­si­ra­nja iz jav­nih fon­do­va, na šta je CGO vi­še pu­ta upo­zo­ra­vao.
– Pi­ta­nje vla­da­vi­ne pra­va, od­no­sno mjer­lji­vi i kon­kret­ni re­zul­ta­ti u ovoj obla­sti ne­sum­nji­vo su pred­u­slov za da­lji na­pre­dak na pu­tu ka pu­no­prav­nom član­stvu u EU. Dok god Ko­mi­si­ja ci­je­ni da ni­je­su na­pra­vlje­ni do­volj­ni po­ma­ci u ovom di­je­lu, tap­ka­će­mo u mje­stu, od­no­sno ima­će­mo si­mu­la­ci­ju pre­go­va­rač­kog pro­ce­sa – za­klju­či­la je Ne­ne­zi­će­va.
Da su ocje­ne EK re­al­ne, sma­tra iz­vr­šna di­rek­to­ri­ca Ak­ci­je za ljud­ska pra­va (HRA) Tea Gor­janc Pre­le­vić. Ona upo­zo­ra­va da EK iz go­di­ne u go­di­nu pod­sje­ća na ne­ri­je­še­ne slu­ča­je­ve na­pa­da na no­vi­na­re, ali da to ne­će ra­di­ti une­do­gled, is­ti­ču­ći da je to ozbilj­na te­ma ko­ja bi mo­gla da uspo­ri in­te­gra­ci­je jer uka­zu­je na ozbi­ljan ne­do­sta­tak u ostva­re­nju vla­da­vi­ne pra­va.
– Osim slu­ča­ja na­pa­da na no­vi­nar­ku „Da­na” Li­di­ju Nik­če­vić iz ja­nu­a­ra 2014. go­di­ne, ko­ji je je­di­ni na od­go­va­ra­ju­ći na­čin is­tra­žen i ka­žnjen, ni­je bi­lo po­ma­ka u is­tra­zi ubi­stva Du­ška Jo­va­no­vi­ća, kao ni naj­te­žih slu­ča­je­va na­pa­da na no­vi­na­re. Is­tra­ga po­ku­ša­ja ubi­stva Tu­fi­ka Sof­ti­ća za­tvo­re­na je bez re­zul­ta­ta po­sli­je go­di­nu i po, a već 10 mje­se­ci ne­ma na­zna­ka da će bi­ti utvr­đe­na od­go­vor­nost onih ko­ji su do­zvo­li­li da se taj slu­čaj ta­ko ne­dje­lo­tvor­no is­tra­žu­je, po­čev od 2007. go­di­ne pa do da­nas. U ok­to­bru 2015. go­di­ne no­vi­na­ra Goj­ka Ra­i­če­vi­ća su u tri na­vra­ta na­pa­li ne­i­den­ti­fi­ko­va­ni po­li­caj­ci i u tim is­tra­ga­ma, ta­ko­đe, ne­ma po­ma­ka. Sve u sve­mu, dvi­je tre­ći­ne na­pa­da na no­vi­na­re u Cr­noj Go­ri tek tre­ba da bu­de is­tra­že­no i ka­žnje­no u skla­du sa evrop­skim stan­dar­di­ma – is­ta­kla je ona.
Gor­janc Pre­le­vić je na­ve­la da je Evrop­ska ko­mi­si­ja po­no­vi­la kri­ti­ke da se u sud­skoj prak­si ne­a­de­kvat­no pri­mje­nju­ju stan­dar­di iz prak­se Evrop­skog su­da za ljud­ska pra­va i da ogla­ša­va­nje dr­ža­ve u me­di­ji­ma mo­ra da se ure­di, što je, ka­ko je pod­sje­ti­la, pro­pu­šte­no da se ri­je­ši do­pu­na­ma Za­ko­na o me­di­ji­ma iz po­li­tič­kih raz­lo­ga.
– Naj­pro­ble­ma­tič­ni­je su kri­ti­ke ko­je se po­na­vlja­ju, a ko­je se ne po­pra­vlja­ju, a od­no­se se na slo­bo­du iz­ra­ža­va­nja, bor­bu pro­tiv ko­rup­ci­je, na pra­vo­su­đe, na rje­ša­va­nje rat­nih zlo­či­na. To ove go­di­ne zbog ukup­nih po­li­tič­kih pri­li­ka ni­je iza­zva­lo po­sle­di­ce, ali je vr­lo mo­gu­će da ih iza­zo­ve u bli­skoj bu­duć­no­sti – sma­tra Gor­janc Pre­le­vić.A.O.


Sa­mo­re­gu­la­ci­ja i da­lje pro­blem

Član Sa­vje­ta RTCG Go­ran Đu­ro­vić sma­tra da se ocje­ne EK po pi­ta­nju slo­bo­de iz­ra­ža­va­nja i me­di­ja u Cr­noj Go­ri po­na­vlja­ju iz go­di­ne u go­di­nu, i sma­tra da su zbog to­ga for­mu­la­ci­je u ovo­go­di­šnem iz­vje­šta­ju pre­ci­zni­je i stro­že.
– Ocje­ne EK su oče­ki­va­ne jer ni­šta ni­je ura­đe­no na ot­kri­va­nju slu­ča­ja ubi­stva Du­ška Jo­va­no­vi­ća, kao ni u slu­ča­je­vi­ma na­pa­da na no­vi­na­re i imo­vi­nu me­di­ja. Čak ni ma­što­vi­ti no­vi­na­ri i ured­ni­ci RTCG ne­će mo­ći da ma­ni­pu­li­šu sa na­vo­dom u iz­vje­šta­ju da ured­nič­ka ne­za­vi­snost u RTCG tre­ba da bu­de pri­o­ri­tet – sma­tra Đu­ro­vić.
Đu­ro­vić na­vo­di da po­seb­no pro­ble­ma­tič­no pi­ta­nje osta­je sa­mo­re­gu­la­ci­ja, po­go­to­vo u štam­pa­nim me­di­ji­ma, te da ne­ma na­go­vje­šta­ja da me­di­ji ko­je kon­tro­li­še vla­da­ju­ća ve­ći­na pri­hva­te uklju­či­va­nje me­di­ja ko­ji se tru­de da ra­de pro­fe­si­o­nal­no u pro­ces sa­mo­re­gu­la­ci­je.
– U ko­joj mje­ri će stag­na­ci­ja i po­gor­ša­va­nje si­tu­a­ci­je po pi­ta­nju slo­bo­de iz­ra­ža­va­nja i me­di­ja ko­či­ti da­lji pro­ces evro­in­te­gra­ci­ja za­vi­si da li će EK da pre­sta­ne sa po­pu­šta­njem vla­sti­ma u Cr­noj Go­ri sa­mo za­to jer je Evrop­skoj uni­ji za pro­ces pro­ši­re­nja po­tre­ban ta­ko­zva­ni „do­bar pri­mjer” na Bal­ka­nu. Ni ovo, kao ni dru­ga pi­ta­nja, ne­će ri­je­ši­ti EK već uče­sni­ci u po­li­tič­kom ži­vo­tu Cr­ne Go­re i nje­ni gra­đa­ni – za­klju­ču­je Đu­ro­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"