Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Inspektor ranjen sprečavajući pljačku * Bogdanović kabinet koristio za potrebe DPS-a * Birače „love” uvredama i skandalima umjesto programima * Povećali PDV da bi se zadužili 240 miliona * Inspektor ranjen sprečavajući pljačku * Sporno tri odsto granice Srbije sa BiH * Brnabić: Saradnja sa RS na listi prioriteta
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-11-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Predrag BOšković, ministar odbrane:
– Ne postoji politička ličnost koja može da izađe na crtu Milu Đukanoviću.

Vic Dana :)

Mujo:
– Fato, gdje si do sada?
Fata:
– Zaustavio me policajac!
Mujo:
– Zašto?
Fata:
– Zbog prebrze vožnje.
Mujo: I koliko te kaznio?
Fata:
– Tri puta…
Kad je Mujo došao na onaj svijet ugleda masu satova pa upita nekog čovjeka:
– Odakle ovoliki satovi?
– Svaki sat označava pojedinu zemlju i bilježi koliko se puta opsuje Bog.
Na to će Mujo:
– Ima li sat za BiH?
A čovjek će njemu:
– Taj ti se nalazi u dnevnom boravku, služi ko ventilator.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo PORAŽAVAJUĆI ZVANIČNI PODACI
Brojni radnici primaju minimalnu platu Na minimalcu svaki 36. radnik Poreska uprava je svjesna potrebe da stepen poreske discipline na tržištu rada treba podići na veći nivo, posebno imajući u vidu da je veliki broj radnika zaposlen bez osiguranja, kažu u toj državnoj ustanovi
Dan - novi portal
U Cr­noj Go­ri sva­ki 36. za­po­sle­ni osi­gu­ran je na mi­ni­mal­nu za­ra­du, po­ka­zu­ju po­da­ci Po­re­ske upra­ve. Mi­ni­mal­na za­ra­da je 193 eura, a pri­ma je 5.039 gra­đa­na. Mi­ni­mal­na za­ra­da je dva i po pu­ta ma­nja od pro­sječ­ne u dr­ža­vi, a od po­tro­šač­ke kor­pe čak če­ti­ri pu­ta. Naj­vi­še ob­ra­ču­na­tih mi­ni­mal­nih bru­to za­ra­da je u ugo­sti­telj­stvu, tr­go­vi­ni na ma­lo u ne­spe­ci­ja­li­zo­va­nim pro­dav­ni­ca­ma, ne­spe­ci­ja­li­zo­va­noj tr­go­vi­ni na ve­li­ko, iz­grad­nji stam­be­nih i ne­stam­be­nih zgra­da i pri­vat­nom obez­bje­đe­nju.
U Po­re­skoj upra­vi sum­nja­ju da taj broj ne od­go­va­ra re­al­no­sti zbog ra­da na cr­no, od­no­sno bez rad­nog an­ga­žma­na i bez osi­gu­ra­nja.
– Po­re­ska upra­va je svje­sna po­tre­be da se ste­pen po­re­ske di­sci­pli­ne na tr­ži­štu ra­da po­dig­ne na ve­ći ni­vo, po­seb­no ima­ju­ći u vi­du da je ve­li­ki broj rad­ni­ka za­po­slen „na cr­no”, da zbog ne­pla­ća­nja po­re­za i do­pri­no­sa na za­ra­de od stra­ne po­slo­da­va­ca ve­li­ki broj rad­ni­ka ni­je u mo­guć­no­sti da obez­bi­je­di osnov­na so­ci­jal­na pra­va, kao što je zdrav­stve­na za­šti­ta, kao i da je od­re­đe­ni broj za­po­sle­nih osi­gu­ran na mi­ni­mal­ni iz­nos za­ra­de, dok se osta­tak pla­te is­pla­ću­je u go­to­vi­ni, tj. „na ru­ke”. Zbog to­ga je pla­nom za po­što­va­nje po­re­skih pro­pi­sa kao je­dan od naj­ve­ćih ri­zi­ka za po­re­sku di­si­pli­nu pre­po­zna­to upra­vo pod­no­še­nje IOPPD obra­za­ca i pla­ća­nje po­re­za i do­pri­no­sa na lič­na pri­ma­nja za­po­sle­nih, a tret­ma­nom ovog ri­zi­ka ba­vi­mo se na sva­ko­dnev­noj osno­vi, ka­ko kroz se­lek­ci­ju ob­ve­zni­ka za kon­tro­lu, ta­ko i pri­mje­na­ma mje­ra za na­pla­tu oba­ve­za po ovom osno­vu – ob­ja­šnja­va­ju u Po­re­skoj upra­vi.
Po­re­ska upra­va u okvi­ru re­dov­nih ak­tiv­no­sti vr­ši kon­tro­lu pra­vil­no­sti pri­ja­vlji­va­nja i pla­ća­nja po­re­za i do­pri­no­sa na za­ra­de za­po­sle­nih, a u slu­ča­ju utvr­đi­va­nja ne­pra­vil­no­sti pred­u­zi­ma mje­re iz nad­le­žno­sti za sank­ci­o­ni­sa­nje ne­re­gu­lar­no­sti.
– Tre­ba ima­ti u vi­du da pri kon­tro­li re­gu­lar­no­sti po­slo­va­nja po­re­skih ob­ve­zni­ka u di­je­lu za­po­šlja­va­nja rad­ni­ka Po­re­ska upra­va di­je­li nad­le­žnost i bli­sko sa­ra­đu­je sa In­spek­ci­jom ra­da, pri če­mu je Po­re­ska upra­va nad­le­žna za pra­će­nje pri­mje­ne za­ko­na o ob­je­di­nje­noj re­gi­stra­ci­ji i si­ste­mu iz­vje­šta­va­nja o ob­ra­ču­nu i na­pla­ti po­re­za i do­pri­no­sa, o po­re­zu na do­ho­dak fi­zič­kih li­ca i o do­pri­no­si­ma za oba­ve­zno so­ci­jal­no osi­gu­ra­nje, tj. za pro­vje­ru da li po­re­ski ob­ve­znik ured­no pri­ja­vlju­je po­re­skom or­ga­nu sve za­po­sle­ne, te da li ured­no ob­ra­ču­na­va, pri­ja­vlju­je i pla­ća po­re­ze i do­pri­no­se na lič­na pri­ma­nja za­po­sle­nih, dok Upra­va za in­spek­cij­ske po­slo­ve pra­ti re­gu­lar­nost po­slo­va­nja ob­ve­zni­ka sa aspek­ta pri­mje­ne Za­ko­na o ra­du i dru­gih pro­pi­sa ko­ji­ma je re­gu­li­sa­na ova oblast, što ob­u­hva­ta i kon­tro­lu vje­ro­do­stoj­no­sti pot­pi­sa­nih ugo­vo­ra o ra­du. Mo­ra­mo na­ve­sti da zlo­u­po­tre­be ko­je se od­no­se na oblast ko­ja vas in­te­re­su­je ni­je la­ko de­tek­to­va­ti uko­li­ko sa­mi za­po­sle­ni ne sa­ra­đu­ju sa nad­le­žnim or­ga­ni­ma, od­no­sno uko­li­ko ne po­tvr­de da za­i­sta dio za­ra­de pri­ma­ju „na ru­ke”, te u tom smi­slu uspje­šnost sank­ci­o­ni­sa­nja ove ne­za­ko­ni­te prak­se za­vi­si, ka­ko od nad­le­žnih slu­žbi, ta­ko i od sa­mih za­po­sle­nih – na­vo­de u Po­re­skoj upra­vi, ko­jom ru­ko­vo­di Mi­o­mir M. Mu­go­ša.
Za­ko­nom o ra­du je de­fi­ni­sa­no da mi­ni­mal­na za­ra­da ne mo­že bi­ti ni­ža od 30 od­sto pro­sječ­ne ne­to pla­te. So­ci­jal­de­mo­krat­ska par­ti­ja (SDP) tra­ži­la je u ju­lu da se mi­ni­mal­na za­ra­da po­ve­ća na 250 eura, a isti za­htjev ra­ni­je je pod­no­si­la i Rad­nič­ka par­ti­ja, ko­ja je dio De­mo­krat­skog fron­ta. So­ci­jal­ni sa­vjet je na­ja­vio da će o tom pred­lo­gu ras­pra­vlja­ti u sep­tem­bru, ali se još ni­je­su sa­sta­ja­li.
Član Pred­sjed­ni­štva SDP-a i So­ci­jal­nog sa­vje­ta Bo­jan Ze­ko­vić ka­že da je So­ci­jal­ni sa­vjet pri­hva­tio ini­ci­ja­ti­vu ko­ju je pod­nio sa po­sla­ni­kom Ra­škom Ko­nje­vi­ćem za po­ve­ća­nje mi­ni­mal­ne za­ra­de na 50 od­sto pro­sječ­ne pla­te i oče­ku­je da će bi­ti usvo­je­na na pred­sto­je­ćoj sjed­ni­ci.
– Ini­ci­ja­ti­va je vi­še­stru­ko ko­ri­sna jer obez­bje­đu­je ve­će za­ra­de za ve­li­ki broj rad­ni­ka, ve­će pri­ho­de za bu­džet i dr­žav­ne fon­do­ve i pra­ved­ni­je uslo­ve na tr­ži­štu. Je­di­ni ko­ji ne bi ima­li ko­rist od po­ve­ća­nja mi­ni­mal­ne za­ra­de su taj­ku­ni bli­ski vla­sti, ona tzv. „bi­znis eli­ta” ko­ja ostva­ru­je eks­tra pro­fit za­ki­da­ju­ći za­po­sle­ne i dr­ža­vu – re­kao je u iz­ja­vi za „Dan” Ze­ko­vić.
On sma­tra da će se pri­ho­di po osno­vu po­ve­ća­nja mi­ni­mal­ne za­ra­de po­ve­ća­ti naj­ma­nje osam mi­li­o­na eura, za­vi­sno od bro­ja za­po­sle­nih sa za­ra­dom is­pod 250 eura.
– Hi­lja­de za­po­sle­nih ko­ji su osi­gu­ra­ni na iz­nos ni­ži od za­ra­de ko­ju stvar­no pri­ma­ju ima­će ve­će do­pri­no­se za pen­zij­sko i zdrav­stve­no osi­gu­ra­nje. Za­po­sle­ni­ma sa naj­ni­žim pri­ma­nji­ma će se po­ve­ća­ti za­ra­da. Raz­li­ka u oba­ve­znim do­pri­no­si­ma iz­me­đu sa­da­šnje i mi­ni­mal­ne za­ra­de ko­ju pred­la­že SDP je sve­ga 34 eura, što ni­je ve­li­ko op­te­re­će­nje za po­slo­dav­ce. Sin­di­ka­ti su već po­dr­ža­li na­šu ini­ci­ja­ti­vu, oče­ku­je­mo da će­mo do­bi­ti po­dr­šku i iz udru­že­nja po­slo­da­va­ca. Do­bri po­slo­dav­ci, ko­ji su i do sa­da po­što­va­li pra­va rad­ni­ka i pla­ća­li do­pri­no­se na iz­nos pu­ne za­ra­de, sa­da će ima­ti fer uslo­ve, jer će im bi­ti eli­mi­ni­sa­ni oni ko­ji su kon­ku­rent­nost gra­di­li na ne­po­što­va­nju za­ko­na – za­klju­ču­je Ze­ko­vić.
M.S.


Hr­vat­ska pred­nja­či

Ka­da je u pi­ta­nju re­gi­on, Cr­na Go­ra je sko­ro re­kor­der po vi­si­ni mi­ni­mal­ca, ako iz­u­zme­mo Hr­vat­sku gdje on iz­no­si 442 eura. Naj­ni­ža za­ra­da u Sr­bi­ji je oko 180 eura, Ma­ke­do­ni­ji 140, Al­ba­ni­ji 150, a u Bo­sni i Her­ce­go­vi­ni 190 euro.
U se­dam čla­ni­ca EU mi­ni­mal­na za­ra­da je ve­ća od 1.000 eura, a u toj gru­pi su Ve­li­ka Bri­ta­ni­ja, gdje je mi­ni­ma­lac 1.379 eura, u Fran­cu­skoj 1.458, Ir­skoj 1.462 eura, Nje­mač­koj 1.473, Bel­gi­ji i Ho­lan­di­ji po 1.502, a u Luk­sem­bur­gu mak­si­mal­nih 1.923 eura.
Sin­di­ka­lac Alek­sa Ma­ro­je­vić iz Uni­je slo­bod­nih sin­di­ka­ta sma­tra da je mi­ni­mal­na za­ra­da mi­zer­na, ka­da ima­mo u vi­du da po­tro­šač­ka kor­pa ko­šta 800 eura.
– Ka­ko obez­bi­je­di­ti onih 600 eura ko­je su po­treb­ne za tu po­tro­šač­ku kor­pu. Sa 200 eura ne mo­že da se obez­bi­je­di ni osnov­na hra­na za če­tvo­ro­čla­nu po­ro­di­cu, a ne ne­što vi­še – is­ta­kao je u iz­ja­vi za „Dan” Ma­ro­je­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"