Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milove prijatelje sada terete za mafijaško udruživanje * Da bi spriječio raskol pristao na pregovore i sa opozicijom * Katnić se sporazumima spasava od fijaska na sudu * Sjeća se samo da su tukli * Feniks na radio talasima * Milove prijatelje sada terete za mafijaško udruživanje * Nova klima prijeti prirodnim katastrofama
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 12-11-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Aleksandar Damjanović, funkcioner SNP-a:
Naknade za majke nijesu ugrozile finansijsku stabilnost države već Zakon o zaradama u javnom sektoru kojim su povećane plate funkcionerima.

Vic Dana :)

Kupio Mujo auto, pa riješio da se provoza. Međutim, pukne mu guma. Mujo odluči da je zamijeni, te okrene kola na krov. Utom prođe Haso, pa upita Muju:
●Šta radiš, bolan?
●Mijenjam gumu.
●Pa ne radi se to tako - kaže Haso.
Mujo će na to:
●Ti ćeš da mi kažeš! Ja vozio bicikl cijelog života!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2016-11-09 AKADEMIK VASILIJE Đ. KRESTIĆ: GENOCIDOM DO VELIKE HRVATSKE (7) Gušenje srpske nacionalne svijesti Uz odobrenje akademika Krestića, feljton smo uradili po njegovoj knjizi „Genocidom do Velike Hrvatske”, koju je izdala Catena mundi, iz Beograda, 2015.
Dan - novi portal
PRI­RE­DIO: MI­LA­DIN VELj­KO­VIĆ


Za je­din­stvo hr­vat­skog i srp­skog na­ro­da Štro­sma­je­ro­va Na­rod­na stran­ka za­la­ga­la se sa­mo pod uslo­vom da se srp­stvo ne­mi­nov­no uto­pi u hr­vat­stvo. Da bi se to što lak­še i br­že po­sti­glo, Po­zor je di­zao glas pro­tiv osni­va­nja bi­lo ka­kvih po­seb­nih srp­skih usta­no­va i dru­šta­va u Hr­vat­skoj. U tom po­gle­du ka­rak­te­ri­sti­čan je slu­čaj osni­va­nja dru­štva Uje­di­nje­ne omla­di­ne srp­ske u Za­gre­bu pod ime­nom „Zve­zda”. Ka­da je po­čet­kom 1867. to dru­štvo osno­va­no, Na­rod­na stran­ka se go­to­vo uvri­je­di­la. Tim po­vo­dom Po­zor je pi­sao: „Da se ta­kva dru­štva osni­va­ju u Pe­šti, Be­ču, Mo­na­ko­vu, i u op­će in par­ti­bus in­fi­de­li­um, sa­svim je na­rav­ski, on­dje se sa­sta­ju mla­di­ći u stra­nom svi­e­tu, pa se sje­ća­ju svo­ga na­ro­da. Da se ta­ko Sr­bi, ma i iz Sr­bi­je ro­đe­ni – a ne­ka­mo­li pra­vo­slav­ni Hr­va­ti – u Za­gre­bu ću­te kao u stra­nom, to ni­smo zna­li, to­mu se ne na­da­smo”.
Po ovo­me se vi­di da Po­zor i stran­ka či­je je in­te­re­se za­stu­pao ni­je­su pri­zna­va­li Sr­be u Hr­vat­skoj. Oni su stva­r­no po­ri­ca­li nji­ho­vu na­ci­o­nal­nu in­di­vi­du­al­nost, pa ih upra­vo sto­ga ni­je­su na­zi­va­li Sr­bi­ma, već „pra­vo­slav­nim Hr­va­ti­ma”. Sa na­mje­rom da one­mo­gu­će ši­re­nje srp­ske na­ci­o­nal­ne svi­je­sti u Hr­vat­skoj, a da svim sred­stvi­ma raz­vi­ja­ju hr­vat­ska na­ci­o­nal­na osje­ća­nja, na­rod­nja­ci su po­ku­ša­li da sta­nu na put osni­va­nju bi­lo ka­kvih po­seb­nih srp­skih usta­no­va, dru­šta­va i or­ga­ni­za­ci­ja.
Va­lja se pri­sje­ti­ti da su i hr­vat­ski ko­mu­ni­sti, pod ra­znim iz­go­vo­ri­ma ko­ji mno­go pod­sje­ća­ju na pi­sa­nje Po­zo­ra iz 1867. go­di­ne, po­sli­je Dru­gog svjet­skog ra­ta pri­gu­ši­li sve srp­ske na­ci­o­nal­ne usta­no­ve, ko­je su iz­ni­kle u ra­tu 1943–45. go­di­ne. Po uki­da­nju Srp­skog kul­tur­nog dru­štva „Pro­svje­ta”, 23. ma­ja 1980, Re­pu­blič­ka kon­fe­ren­ci­ja So­ci­ja­li­stič­kog sa­ve­za rad­nog na­ro­da Hr­vat­ske da­la je ob­ja­šnje­nje na osno­vu ko­jeg se pri­hva­ta, kao sa­svim pri­rod­no i oprav­da­no, „da na­še na­rod­no­sti”, tj. na­ci­o­nal­ne ma­nji­ne u Hr­vat­skoj, „sa­mo­stal­no raz­vi­ja­ju usta­no­ve i klu­bo­ve”, ali da „ni­je oprav­da­no da ta­kve in­sti­tu­ci­je otva­ra­ju pri­pad­ni­ci na­ro­da i to bi­lo gdje u Ju­go­sla­vi­ji, a po­seb­no ne Sr­bi u Hr­vat­skoj ili Hr­va­ti u Hr­vat­skoj”. Ni­je nu­žno po­seb­no is­ti­ca­ti da je Sr­bi­ma to pra­vo us­kra­će­no sa­mo za­to da bi se uklo­ni­le sve pre­pre­ke ko­je su sta­ja­le na pu­tu nji­ho­ve što br­že asi­mi­la­ci­je i hr­va­ti­za­ci­je.
Iz­van­re­dan pri­mjer ko­li­ko su srp­sko ime i srp­ska po­li­tič­ka in­di­vi­du­al­nost u Hr­vat­skoj po­ri­ca­ni, mo­že da pru­ži ras­pra­va u Sa­bo­ru Hr­vat­ske, vo­đe­na po­čet­kom 1866, ka­da je Jo­van Su­bo­tić, po­zna­ti srp­ski pi­sac, prav­nik, po­li­ti­čar i no­vi­nar, za­tra­žio da se u adre­si Sa­bo­ra, ko­ja je na­mi­je­nje­na vla­da­ru, iz­raz „naš na­rod” za­mi­je­ni i da gla­si „hr­vat­sko-srp­ski na­rod”. Su­bo­ti­ćev pred­log po­dr­ža­lo je ne­ko­li­ko po­sla­ni­ka Sr­ba, me­đu ko­ji­ma: Sve­to­zar Mi­le­tić, Ste­van Ni­ko­la­je­vić, Mi­ha­i­lo Po­lit-De­san­čić i Sve­to­zar Ku­še­vić. Svi oni bra­ni­li su sta­no­vi­šte pot­pu­ne po­li­tič­ke in­di­vi­du­al­no­sti hr­vat­skog i srp­skog na­ro­da u Hr­vat­skoj, Sla­vo­ni­ji i Dal­ma­ci­ji. Me­đu­tim, nji­hov za­htjev i nji­ho­vi sta­vo­vi na­i­šli su na oštro pro­ti­vlje­nje, ži­go­sa­nje i op­tu­ži­va­nje od stra­ne ugled­nih po­sla­ni­ka Hr­va­ta. Pro­tiv tog pred­lo­ga, iz­ja­sni­li su se: Ivan Per­ko­vac, An­tun Ja­kić, Jo­sip Vra­ni­ca­ni, Ma­ti­ja Mra­zo­vić i ba­ron Dra­goj­lo Ku­šlan. Sr­bi ko­ji su se za­la­ga­li za iz­mje­nu adre­se osum­nji­če­ni su za si­je­nje raz­do­ra, za smut­nju, pro­vo­ka­ci­ju, raz­bi­ja­nje Sa­bo­ra, ko­če­nje na­pret­ka, zlo­u­po­tre­bu hr­vat­skog str­plje­nja, ši­re­nje ras­ko­la u na­ro­du ko­ji je je­dan, a oni od nje­ga ho­će da na­či­ne dva. Hr­vat­ski po­sla­ni­ci sma­tra­li su da bi usva­ja­nje Su­bo­ti­će­vog pred­lo­ga na­ni­je­lo naj­ve­ću ne­prav­du „ime­nu hr­vat­skom”, da Sr­bi svo­jim ime­nom vo­de „upra­vo agre­siv­nu po­li­ti­ku da u Tro­jed­noj kra­lje­vi­ni na­mje­ra­va­ju da osva­ja­ju ze­mlji­šte, da po­ku­ša­va­ju da iz­vr­še sr­bi­za­ci­ju Hr­vat­ske, ko­ju je za­po­čeo Vuk Ka­ra­džić”.
Dr­že­ći se dr­žav­no­prav­ne dok­tri­ne da je Hr­vat­ska ze­mlja Hr­va­ta, i iden­ti­fi­ku­ju­ći ze­mlju sa na­ro­dom, svi po­sla­ni­ci Hr­va­ti iz re­do­va Štro­sma­je­ro­ve Na­rod­ne stran­ke sma­tra­li su da u Tro­jed­noj kra­lje­vi­ni po­sto­ji sa­mo je­dan, i to hr­vat­ski po­li­tič­ki na­rod. U skla­du sa tim oni su Sr­be iz Tro­jed­ni­ce tre­ti­ra­li kao dio hr­vat­skog po­li­tič­kog na­ro­da, a ne kao po­se­ban di­plo­ma­tič­ki, od­no­sno kon­sti­tu­tiv­ni na­rod. Baš za­to su se že­sto­ko od­u­pi­ra­li Su­bo­ti­će­vom pred­lo­gu, ne že­le­ći sa Sr­bi­ma da di­je­le dr­žav­ni su­ve­re­ni­tet i da, ma­kar i po­sred­no, uno­še­njem srp­skog ime­na u sa­bor­sku adre­su, Sr­bi­ma pri­zna­ju po­li­tič­ku in­di­vi­du­al­nost. Naj­re­zo­lut­ni­ji stav u tom smi­slu iz­nio je ba­ron Dra­goj­lo Ku­šlan. On je, iz­me­đu osta­log, re­kao: „Ovu dr­ža­vu na­šu, ko­ja se na­pra­ma vla­da­o­cu, na­pra­ma osta­lom di­plo­ma­tič­kom svi­e­tu na­zi­vlje is­klju­či­vo hr­vat­skom, ni­ti se dru­ga­či­je na­zva­ti mo­že, mi ni­ka­kvoj slo­zi za lju­bav s ni­kim na svi­e­tu di­e­li­ti ne mo­že­mo. Za­to ne­ka to­ga bra­ća Sr­blji od nas i ne­i­štu, jer ti­me ištu na­šu smrt (...)”. Zbog ne­po­pu­stlji­vo­sti ve­ći­ne po­sla­ni­ka Hr­va­ta, po­seb­no onih iz re­do­va Na­rod­ne stran­ke, ko­ju su pred­vo­di­li Štro­sma­jer i Rač­ki, Su­bo­ti­ćev pred­log je, pri­li­kom gla­sa­nja, od­ba­čen, pa je iz­raz „naš na­rod”, ka­ko je sta­ja­lo u na­cr­tu adre­se, ostao u nje­noj za­vr­šnoj ver­zi­ji.
(NA­STA­VI­ĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"