Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Izručenje tek nakon pravosnažne presude * Slikarku sumnjiče za pripremanje likvidacije * Ne znaju odgovore, ali znaju ministra * Direktor zaposlio kćerku i zeta * Otvorićemo ambasadu u Jerusalimu * Glas sa radija * Na kraju (godine)
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-12-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ranko Krivokapić, predsjednik SDP-a:
– Politička kriza kao osnov za sve druge krize sve je dublja. Crna Gora se stalno zadužuje dok druge zemlje u regionu smanjuju svoj dug.

Vic Dana :)

Bio Mujo na hadžiluku u Meki i vratio se u svoje selo.
Odlazi u prodavnicu i pita:
- Je li, ima li mene u onoj teki?
Prodavacica odgovara:
- Ima, evo piše, Mujo duguje 350 maraka.
Mujo kaže:
- Pisi Hadži-Mujo.

Koliko psihologa je potrebno da se
promijeni sijalica?
Dovoljan je samo jedan, ali je potrebno
da sijalica stvarno želi da se promijeni.

Pošto vam je ova krema za sunčanje?
286 dinara.
Super, dajte mi...dva jogurta.

Ide Tito Titovom ulicom. Naiđe neki turista pa ga pita:
- Izvinite, je li ovo Titova ulica?
A Tito kaže:
- Jok, eto tvoja je.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2017-12-13 GOVORI KOJI SU PROMIJENILI SVIJET: FRENKLIN D. RUZVELT
Datum koji će ostati upamćen po zlu Ko su ljudi koji su svojim znamenitim riječima uticali na tok istorije? Koje su okolnosti prethodile preokretima koje su najavili svojim upečatljivim istupanjima, kakve su posledice za sobom ostavili? Rodonačelnici religija i propovjednici, genijalne vojskovođe i harizmatični državnici, vjerski fanatici pogubne populističke vođe okupljeni su među koricama naslova „Govori koji su promijenili svijet” koji potpisuje grupa autora, a u prevodu Vladimira D. Jankovića objavio beogradski „Evro book”. Izdvajamo neke od čuven
Dan - novi portal
- Pri­re­di­la: Mi­la Mi­lo­sa­vlje­vić

Go­vor pred Kon­gre­som sa zahtjevom da se ob­ja­vi rat, 8. de­cem­bra 1941
Fren­klin d. Ru­zvelt slu­žio je ni­šta ma­nje ne­go če­ti­ri man­da­ta u Bi­je­loj ku­ći, od 1933. go­di­ne, pa do svo­je smr­ti, 1845. Nje­go­vo pred­sjed­ni­ko­va­nje vre­men­ski se po­du­da­ri­lo s dvi­je­ma ka­ta­kli­zmič­nim do­ga­đa­ji­ma XX vi­je­ka – Ve­li­kom de­pre­si­jom i Dru­gim svjet­skom ra­tom – pa i Ru­zvel­tu isto­ri­ja su­di u skla­du s tim ka­ko se sna­šao u tim dvi­je­ma tra­u­ma­tič­nim si­tu­a­ci­ja­ma. Sud isto­ri­je pre­ma Fren­kli­nu D. Ru­zvel­tu bio je, u ve­li­koj mje­ri, po­zi­ti­van.
U no­vem­bru 1941. ame­rič­ko-ja­pan­ski od­no­si bi­li su iz­ra­zi­to na­pe­ti. Eks­pan­ziv­no Ja­pan­sko car­stvo još je dr­ža­lo dio te­ri­to­ri­je Ki­ne, a od­sko­ra je bi­lo kre­nu­lo i u osva­ja­nje Fran­cu­ske In­do­ki­ne. Sje­di­nje­ne Dr­ža­ve na to su re­a­go­va­le eko­nom­skom blo­ka­dom. Ame­rič­ki špi­ju­ni uka­zi­va­li su na po­kre­te ja­pan­skih po­mor­skih sna­ga u prav­cu Ju­go­i­stoč­ne Azi­je – uklju­ču­ju­ći naf­tom bo­ga­tu Ho­land­sku Is­toč­nu In­di­ju i Ma­la­ju – ali za­to iz­vje­šta­je o pri­bli­ža­va­nju no­sa­ča avi­o­na Ha­vaj­skim ostr­vi­ma ni­ko ni­je uzi­mao ozbilj­no.
Sed­mog de­cem­bra 1941. Ja­pan­sko rat­no va­zdu­ho­plov­stvo iz­ne­na­di­lo je ame­rič­ku Pa­ci­fič­ku flo­tu u ba­zi u Perl Har­bo­ru, na Ha­va­ji­ma. Do po­dne­va to­ga da­na, osam ame­rič­kih rat­nih bro­do­va bi­lo je što po­to­plje­no, što one­spo­so­blje­no za plo­vid­bu, a ži­vo­te su iz­gu­bi­la 2.403 Ame­ri­kan­ca. U isto vri­je­me, ja­pan­ske sna­ge za­po­če­le su in­va­zi­ju Ma­la­je i Si­ja­ma (Taj­lan­da), na­pav­ši pri­tom i dru­ge ame­rič­ke te­ri­to­ri­je u Ti­hom oke­a­nu. Cilj na­pa­da na Perl Har­bor bio je da se pred­u­pri­je­di bi­lo ka­kav dje­lo­tvo­ran od­go­vor Sje­di­nje­nih Dr­ža­va. Krat­ko­roč­no gle­da­no, taj cilj je i ostva­ren. Du­go­roč­no, me­đu­tim, ovom ak­ci­jom Ja­pan­ci su sa­mo pro­bu­di­li uspa­va­nog dži­na.
Na­pad na Perl Har­bor imao je za po­sle­di­cu da se lju­di­ma u jed­noj ze­mlji ko­ja je još bi­la ras­tr­za­na iz­me­đu pro­rat­nih i izo­la­ci­o­ni­stič­kih stre­mlje­nja ko­nač­no raz­bi­stri u gla­vi. Osmog de­cem­bra Ru­zvelt je za­tra­žio od Kon­gre­sa da se ob­ja­vi rat Ja­pa­nu. Na­pad od pret­hod­nog da­na, ko­ji je sam pred­sjed­nik u svom zna­me­ni­tom še­sto­i­po­mi­nut­nom go­vo­ru opi­sao kao „da­tum ko­ji će osta­ti upam­ćen po zlu”, ućut­kao je sva sum­nja­la, i sa­mo je je­dan je­di­ni član Kon­gre­sa gla­sao pro­tiv ra­ta. Tri da­na ka­sni­je, Nje­mač­ka i Ita­li­ja ob­ja­vi­le su rat Sje­di­nje­nim Dr­ža­va­ma, i ta­ko je po­sta­vlje­na osno­va na ko­joj će bi­ti iz­gra­đe­na dva si­ste­ma me­đu­na­ci­o­nal­nih sa­ve­za, što će i od­lu­či­ti is­hod Dru­gog svjet­skog ra­ta.
„Go­spo­di­ne pot­pred­sjed­ni­če, go­spo­di­ne pred­sje­da­va­ju­ći kon­gre­sa, čla­no­vi Se­na­ta i Za­stup­nič­kog do­ma:
Ju­če, sed­mog de­cem­bra 1941. go­di­ne – da­tum ko­ji će osta­ti upam­ćen po zlu – po­mor­sko-va­zdu­šne sna­ge Ja­pan­skog car­stva iz­ne­na­da su iz­vr­ši­le na­pad na Sje­di­nje­ne Ame­rič­ke Dr­ža­ve.
Sje­di­nje­ne Dr­ža­ve bi­le su u mi­ru s tom ze­mljom i, upra­vo na za­htjev Ja­pa­na, is­tra­ja­va­le u raz­go­vo­ru s vla­dom te ze­mlje i nje­nim ca­rem, a sve ne bi li se oču­vao mir na Pa­ci­fi­ku. I za­i­sta, je­dan sat po­što su ja­pan­ske eska­dri­le za­po­če­le bom­bar­do­va­nje ame­rič­kog ostr­va Oahu, ja­pan­ski am­ba­sa­dor u Sje­di­nje­nim Dr­ža­va­ma i nje­go­ve ko­le­ge uru­či­le su na­šem dr­žav­nom se­kre­ta­ru zva­nič­ni od­go­vor na pret­hod­nu ame­rič­ku po­ru­ku. I, prem­da je u tom od­go­vo­ru na­ve­de­no da ja­pan­ska stra­na sma­tra be­smi­sle­nim bi­lo ka­kav na­sta­vak di­plo­mat­skih pre­go­vo­ra, ni­je u nje­mu bi­lo ni­jed­ne je­di­ne ri­je­či pri­jet­nje, ni­ti na­go­vje­šta­ja da se nji­ho­va spre­ma na rat ili na oru­ža­ni na­pad.
Osta­će za­bi­lje­že­no da je, na osno­vu sa­mog ra­sto­ja­nja ko­je Ha­va­je di­je­li od Ja­pa­na, oči­gled­no da taj na­pad bio da­ni­ma, pa i ne­dje­lja­ma una­pred pla­ni­ran. U me­đu­vre­me­nu je ja­pan­ska vla­da svje­sno na­sto­ja­la da ob­ma­ne Sje­di­nje­ne Dr­ža­ve ne­i­sti­nim iz­ja­va­ma i iz­ra­ža­va­njem to­bo­žnje na­de da će mir pre­vag­nu­ti.
Ju­če­ra­šnji na­pad na ha­vaj­ska ostr­va uzro­ko­vao je ozbilj­nu šte­tu ame­rič­kim po­mor­skim i, uop­šte, voj­nim sna­ga­ma. Žao mi je što mo­ram da ka­žem da su iz­gu­blje­ni ži­vo­ti mno­gih Ame­ri­ka­na­ca. Osim to­ga, sti­žu nam iz­vje­šta­ji da su ame­rič­ki bro­do­vi tor­pe­do­va­ni na pu­či­ni iz­me­đu San Fran­ci­ska i Ho­no­lu­lu­la.
Ame­rič­ki na­rod, pra­ve­dan u svo­joj si­li, bo­ri­će se do ko­nač­ne po­bje­de.
Ju­če je, ta­ko­đe, ja­pan­ska vla­da kre­nu­la u na­pad na Ma­la­ju. Si­noć su ja­pan­ske sna­ge na­pa­le Hong Kong. I Gu­am su Ja­pan­ci si­noć na­pa­li. I Fi­li­pin­ska ostr­va. Si­noć su Ja­pan­ci na­pa­li i ostr­vo Vejk. A ju­tros su uda­ri­li na ostr­vo Mi­dvej.
Ja­pan je, u tom smi­slu, na pre­pad iz­vr­šio ofan­zi­vu ko­ja ob­u­hva­ta ci­je­lo pa­ci­fič­ko pod­ruč­je. Ju­če­ra­šnje i da­na­šnje či­ni­ce go­vo­re sa­me za se­be. Na­rod Sje­di­nje­nih Dr­ža­va već je for­mi­rao svo­je mi­šlje­nje i do­bro ra­zu­mi­je po­sle­di­ce ovih do­ga­đa­ja na svo­je sop­stve­ne ži­vo­te i bez­bjed­nost na­še na­ci­je.
Kao glav­ni ko­man­dant ar­mi­je i mor­na­ri­ce, na­lo­žio sam da bu­du pred­u­ze­te sve mje­re u ci­lju na­še od­bra­ne. Ali, na­ša na­ci­ja će za­u­vi­jek pam­ti­ti ka­kav je si­lo­vit na­pad ovo­ga pu­ta iz­vr­šen na nas.
Bez ob­zi­ra na to ko­li­ko će nam vri­je­me bi­ti po­treb­no da za­u­sta­vi­mo ovu una­pri­jed pri­pre­mlje­nu in­va­zi­ju, ame­rič­ki na­rod, pra­ve­dan u svo­joj si­li, bo­ri­će se do ko­nač­ne po­bje­de.
Ja vje­ru­jem da iz­ra­ža­vam vo­lju Kon­gre­sa i na­ro­da kad ka­žem: ne sa­mo što će­mo se bra­ni­ti naj­bo­lje što mo­že­mo, ne­go da će­mo se po­sta­ra­ti da nas ova­kva jed­na pre­va­ra ni­ka­da vi­še ne do­ve­de u opa­snost.
Ne­pri­ja­telj­stva po­sto­je. Ne mo­že­mo žmu­ri­ti pred či­nje­ni­com da su naš na­rod, na­ša te­ri­to­ri­ja i na­ši in­te­re­si u ozbilj­noj opa­sno­sti.
Uz pu­no po­vje­re­nje u na­še oru­ža­ne sna­ge, i ne­po­lju­lja­nu od­luč­nost na­šeg na­ro­da, ne­mi­nov­no će­mo sti­ći do tri­jum­fa – Bog nam u to­me po­mo­gao.
Tra­žim od Kon­gre­sa da pro­gla­si da, od ni­čim iza­zva­nog i ku­ka­vič­kog na­pa­da Ja­pa­na u ne­dje­lju, 7. de­cem­bra 1941, Sje­di­nje­ne Ame­rič­ke Dr­ža­ve stu­pa­ju u rat pro­tiv Ja­pan­skog car­stva.”
(Na­sta­vi­će se)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"