Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Izručenje tek nakon pravosnažne presude * Slikarku sumnjiče za pripremanje likvidacije * Ne znaju odgovore, ali znaju ministra * Direktor zaposlio kćerku i zeta * Otvorićemo ambasadu u Jerusalimu * Glas sa radija * Na kraju (godine)
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-12-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ranko Krivokapić, predsjednik SDP-a:
– Politička kriza kao osnov za sve druge krize sve je dublja. Crna Gora se stalno zadužuje dok druge zemlje u regionu smanjuju svoj dug.

Vic Dana :)

Bio Mujo na hadžiluku u Meki i vratio se u svoje selo.
Odlazi u prodavnicu i pita:
- Je li, ima li mene u onoj teki?
Prodavacica odgovara:
- Ima, evo piše, Mujo duguje 350 maraka.
Mujo kaže:
- Pisi Hadži-Mujo.

Koliko psihologa je potrebno da se
promijeni sijalica?
Dovoljan je samo jedan, ali je potrebno
da sijalica stvarno želi da se promijeni.

Pošto vam je ova krema za sunčanje?
286 dinara.
Super, dajte mi...dva jogurta.

Ide Tito Titovom ulicom. Naiđe neki turista pa ga pita:
- Izvinite, je li ovo Titova ulica?
A Tito kaže:
- Jok, eto tvoja je.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2017-12-13 PROF. DR SUZANA RAJIĆ: VLADAN ĐORĐEVIĆ – OD IPOKRATA DO DOKTORA VLADANA
Opčinjen medicinom i čarima Beča Feljton smo uradili po knjizi prof. dr Suzane Rajić „Vladan Đorđević – biografija pouzdanog obrenovićevca”, koju je izdao beogradski Zavod za udžbenike
Dan - novi portal
- pri­re­dio: mi­la­din VELj­KO­VIĆ

Sto­jan No­va­ko­vić po­šao je da svo­ga dru­ga is­pra­ti do No­vog Sa­da. Za go­di­nu da­na, ko­li­ko su za­jed­no pro­ve­li na Li­ce­ju, njih dvo­ji­ca su se opet zdru­ži­li, ovo­ga pu­ta na mno­go du­že vri­je­me. Svo­je pri­ja­telj­stvo ve­za­li su ob­re­dom po­bra­tim­stva, ti­pič­nim za srp­sku sre­di­nu po­lo­vi­nom 19. vi­je­ka i ro­man­ti­zam, ko­ji je u nas imao svo­je autoh­to­ne ob­li­ke.
U No­vom Sa­du Đor­đe­vić i Do­kić su se ukr­ca­li na pa­ra­brod s kar­ta­ma za pr­vu kla­su. Ob­je­de na bro­du, ko­ji su se sa­sto­ja­li od sa­mih luk­su­znih i nji­ma ne­po­zna­tih je­la, ku­ša­li su pr­vi put u ži­vo­tu: spe­ci­jal­ne su­pe, ke­či­ge, va­ri­va s pre­li­vi­ma, pi­tu s me­som, štru­dlu s ja­bu­ka­ma. Po­sli­je sva­ko­dnev­ne po­pa­re za do­ru­čak i du­gih go­di­šnjih po­sto­va, to je mla­dim pi­tom­ci­ma iz­gle­da­lo kao raj na ze­mlji. Đor­đe­vić je je­di­no u bo­ga­toj ku­ći uja­ka Le­ka imao pri­li­ke da po­ne­kad obil­no ru­ča, ma­da zbog sti­da ni­ka­da ni­je mo­gao da na­pu­ni sto­mak. Ve­li­čan­stve­ni grad Beč do­pu­nio je no­vim odu­še­vlje­njem uti­ske s bro­da.
Pi­tom­ci su naj­pri­je pre­da­li svo­je do­ku­men­te de­ka­na­tu Me­di­cin­skog fa­kul­te­ta u zgra­di Al­te Gew­weh­fa­brik, a za­tim iz­naj­mi­li stan u beč­kom pred­gra­đu Vi­den, u bli­zi­ni Te­re­zi­ja­nu­ma, gdje su sva­kog ju­tra me­di­ci­na­ri ima­li pre­da­va­nja iz he­mi­je. Po kva­li­te­tu, stu­di­je me­di­ci­ne u Be­ču nad­ma­ši­le su u to vri­je­me čak i one u Ber­li­nu i Pa­ri­zu. Već po­sli­je pr­vih pre­da­va­nja pro­fe­so­ra Hir­tla, Bri­ke­ra, Ro­ki­tan­skog, Ško­de i na­da­sve ču­ve­nog Bil­ro­ta, struč­nja­ka za hi­rur­gi­ju, srp­skim pi­tom­ci­ma je po­sta­lo ja­sno za­što fran­cu­ski, en­gle­ski, ita­li­jan­ski, pa čak i ame­rič­ki stu­den­ti do­la­ze u Beč da slu­ša­ju naj­slav­ni­je pro­fe­so­re me­di­ci­ne. Stu­di­je su tra­ja­le pet go­di­na, tj. de­set se­me­sta­ra. Đor­đe­vić je na po­čet­ku se­me­stra svoj­ski pri­o­nuo na po­sao. Bio je re­do­van po­sje­ti­lac svih pre­da­va­nja, ko­ja su dr­ža­na na nje­mač­kom je­zi­ku. Još kao gim­na­zi­ja­lac on je nje­mač­kim vla­dao pri­lič­no do­bro i, po­što je bio vr­lo am­bi­ci­o­zan, či­tao je ro­ma­ne na nje­mač­kom i pre­vo­dio ih uz reč­nik. Za­to je od­mah mo­gao do­sta do­bro da pra­ti pre­da­va­nja pro­fe­so­ra, ali i da se slu­ži udž­be­ni­ci­ma iz me­di­ci­ne, ko­ji su, ta­ko­đe, pi­sa­ni na nje­mač­kom.
Na­čin na ko­ji su pro­fe­so­ri dr­ža­li pre­da­va­nja odu­še­vio je Vla­da­na Đor­đe­vi­ća i me­di­ci­na ga je od pr­ve sa­svim osvo­ji­la. Hir­tlo­va pre­da­va­nja o osno­va­ma na­uč­ne me­di­ci­ne ko­ja po­či­va na de­skrip­tiv­noj i pa­to­lo­škoj ana­to­mi­ji bi­la su jed­no no­vo ot­kro­ve­nje za dok­to­ra po­čet­ni­ka. Upo­zna­va­nje s čo­vječ­jim ti­je­lom i or­ga­ni­ma ko­ji se kri­ju is­pod po­vr­ši­ne ko­že, kroz ko­je hi­rur­ški nož mo­že da pro­đe tek ako se tač­no zna sva­ki dje­lić ljud­skog or­ga­ni­zma bi­lo je naj­vi­ši do­met me­di­cin­ske na­u­ke s po­čet­ka dru­ge po­lo­vi­ne 19. vi­je­ka, ko­ja se za­sni­va­la na eg­zakt­nim i eks­pe­ri­men­tal­nim me­to­da­ma. Đor­đe­vić je, na svo­je ve­li­ko odu­še­vlje­nje, na pr­vim vje­žba­nji­ma iz se­ci­ra­nja shva­tio da ima jed­nu od dvi­je neo­p­hod­ne pre­di­spo­zi­ci­je za lje­ka­ra, a to je, pre­ma ri­je­či­ma pro­fe­so­ra Hir­tla, bio „svinj­ski sto­mak”. Dru­ga nu­žna oso­bi­na bi­lo je „an­đe­o­sko str­plje­nje”. Vre­me­nom je do­ka­zao da po­sje­du­je i tu oso­bi­nu. Op­či­njen Hir­tlom, on je po­sli­je sva­kog ča­sa kod ku­će pre­vo­dio na srp­ski nje­go­va pre­da­va­nja, mu­če­ći se pri tom zbog ne­po­sto­ja­nja me­di­cin­skih ter­mi­na u srp­skom je­zi­ku. Stva­ra­ju­ći sam no­ve ter­mi­ne („sr­bi­za­ci­ja”), uti­cao je na pro­ces iz­grad­nje na­ci­o­nal­ne na­u­ke – me­di­ci­ne, ko­ja je kra­jem 19. i po­čet­kom 20. vi­je­ka oja­ča­la i pri­bli­ži­la se svjet­skim do­stig­nu­ći­ma. I doc­ni­je, kao lje­kar, on je pre­vo­dio i ob­ja­vlji­vao dje­la emi­nent­nih struč­nja­ka iz obla­sti me­di­ci­ne.
U sa­li za se­ci­ra­nje Đor­đe­vić je sa­te i sa­te pro­vo­dio sa skal­pe­lom u ru­ci, is­pi­tu­ju­ći krv­ne su­do­ve, glav­ne ar­te­ri­je, po­je­di­ne ner­ve, mo­žda­ne vi­ju­ge, zglo­bo­ve. To­kom pr­ve škol­ske go­di­ne, od ju­tra do mra­ka, da­ne je pro­vo­dio u spe­ci­ja­li­zo­va­nim sa­la­ma, la­bo­ra­to­ri­ja­ma, kli­ni­ka­ma i am­fi­te­a­tri­ma, a ve­če­ri kod ku­će, uz knji­gu. Sat od­mo­ra za ru­čak bi­la je je­di­na pa­u­za u rad­nom da­nu pi­tom­ca. Osim re­dov­nih, Đor­đe­vić ni­je že­lio da pro­pu­sti ni mno­ga po­pu­lar­na pre­da­va­nja, kao što su bi­la ona iz an­tro­po­lo­gi­je. Obi­la­zio je sve pri­rod­njač­ke mu­ze­je. Iz že­lje da vi­di mo­re ukr­cao se na voz ko­ji je pre­vo­zio tu­ri­ste iz Be­ča do Tr­sta i u svo­joj dva­de­se­toj go­di­ni pr­vi put vi­dio Ja­dran. Kra­jem mar­ta 1864. go­di­ne dr­žav­ni pi­to­mac je mi­ni­stru unu­tra­šnjih dje­la po­slao svoj pr­vi po­lu­go­di­šnji ra­port o sve­mu što je učio i po­la­gao ot­ka­ko je pri­spio na fa­kul­tet.
Iz­gle­da­lo je da se u Vla­da­nu Đor­đe­vi­ću uga­si­la ona var­ni­ca knji­žev­ni­ka i pi­sca. Pr­vi se­me­stri su ga to­li­ko op­te­re­ti­li da ni­je imao vre­me­na da se po­sve­ti pi­sa­nju, ali se za­to odao ča­ri­ma Be­ča ko­ji je, kad su u pi­ta­nju dram­ske i mu­zič­ke umjet­no­sti, va­žio za evrop­sku pre­sto­ni­cu. U beč­kom Burg-te­a­tru, dvor­skom po­zo­ri­štu, pri­ka­zi­va­ne su dra­me, ko­me­di­je i tra­ge­di­je, ne sa­mo Ši­le­ra i Ge­tea ne­go i pred­stav­ni­ka cje­lo­kup­ne svjet­ske dram­ske knji­žev­no­sti, a na­ro­či­to Šek­spi­ra. Kao za­lju­blje­nik u dra­mu on ni­je mo­gao da odo­li ta­ko ve­li­kom is­ku­še­nju.
(NA­STA­VI­ĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"