Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Izručenje tek nakon pravosnažne presude * Slikarku sumnjiče za pripremanje likvidacije * Ne znaju odgovore, ali znaju ministra * Direktor zaposlio kćerku i zeta * Otvorićemo ambasadu u Jerusalimu * Glas sa radija * Na kraju (godine)
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-12-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ranko Krivokapić, predsjednik SDP-a:
– Politička kriza kao osnov za sve druge krize sve je dublja. Crna Gora se stalno zadužuje dok druge zemlje u regionu smanjuju svoj dug.

Vic Dana :)

Bio Mujo na hadžiluku u Meki i vratio se u svoje selo.
Odlazi u prodavnicu i pita:
- Je li, ima li mene u onoj teki?
Prodavacica odgovara:
- Ima, evo piše, Mujo duguje 350 maraka.
Mujo kaže:
- Pisi Hadži-Mujo.

Koliko psihologa je potrebno da se
promijeni sijalica?
Dovoljan je samo jedan, ali je potrebno
da sijalica stvarno želi da se promijeni.

Pošto vam je ova krema za sunčanje?
286 dinara.
Super, dajte mi...dva jogurta.

Ide Tito Titovom ulicom. Naiđe neki turista pa ga pita:
- Izvinite, je li ovo Titova ulica?
A Tito kaže:
- Jok, eto tvoja je.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2017-12-17 PROF. DR SUZANA RAJIĆ: VLADAN ĐORĐEVIĆ – OD IPOKRATA DO DOKTORA VLADANA (10) Odlazak u Moskvu i gubitak stipendije Feljton smo uradili po knjizi prof. dr Suzane Rajić „Vladan Đorđević – biografija pouzdanog obrenovićevca”, koju je izdao beogradski Zavod za udžbenike
Dan - novi portal
-pri­re­dio: mi­la­din VELj­KO­VIĆ

Đor­đe­vić je oti­šao u Mo­skvu a da pret­hod­no ni­je do­bio do­zvo­lu mi­ni­star­stva da se smi­je uda­lji­ti iz Be­ča. Odan­de je slao iz­vje­šta­je, ko­je su štam­pa­le Mi­le­ti­će­va „Za­sta­va” u No­vom Sa­du i Ka­lje­vi­će­va „Sr­bi­ja” u Be­o­gra­du. Iz tih iz­vje­šta­ja vi­di se da je bio fa­sci­ni­ran cje­lo­kup­nom ma­ni­fe­sta­ci­jom i po­ne­sen sna­gom ko­jom je odi­sa­la. Odu­še­vlje­nje uni­ver­zi­tet­skim i cr­kve­nim cen­tri­ma, dvor­ci­ma, mu­ze­ji­ma, a po­naj­vi­še ru­skom flo­tom, do­pri­ni­je­lo je da Ru­si­ja u nje­go­vim oči­ma do­dat­no po­ra­ste, kao i na­da da se ru­ska tro­boj­ka za­vi­jo­ri na ku­be­ti­ma Sve­te So­fi­je.
Zbog svo­je­gla­vo­sti i na­pu­šta­nja od­re­di­šta bez odo­bre­nja iz­gu­bio je dr­žav­nu sti­pen­di­ju. Me­đu­tim, u to vri­je­me su od­no­si srp­skog kne­za Mi­ha­i­la i Uje­di­nje­ne omla­di­ne srp­ske bi­li još ko­li­ko-to­li­ko do­bri. Pri­li­kom kne­že­vog pro­la­ska kroz Beč u lje­to 1867. go­di­ne srp­ski stu­den­ti su ga do­če­ka­li sa že­ljom da ga po­zdra­ve. Đor­đe­vić se u ime Omla­di­ne pred­sta­vio kne­zu, ko­ji je po­tom na­re­dio mi­ni­stru Ko­sti Cu­ki­ću da mu vra­ti sti­pen­di­ju. Ali ako je srp­ski knez i uzeo Đor­đe­vi­ćev po­stu­pak kao neo­b­u­zda­ni mla­dić­ki gest, na Bal­pla­cu u Be­ču su mu iz­ra­di­li do­si­je u ko­ji je uni­je­to sve što je ra­dio i go­vo­rio ka­ko u Mo­skvi, ta­ko i na omla­din­skim sa­stan­ci­ma. Beč­ka taj­na po­li­ci­ja ni­je do­pu­šta­la da joj bi­lo šta pro­mak­ne. (...)
Ni is­ku­stvo gu­bit­ka sti­pen­di­je, ni ne­ga­tiv­no dr­ža­nje srp­skog kne­za pre­ma ra­du Omla­di­ne ni­je­su po­ko­le­ba­li Vla­da­na Đor­đe­vi­ća. On bi vje­ro­vat­no oti­šao i mno­go da­lje u opo­ni­ra­nju vla­di i kne­zu da iz­me­đu oca i si­na ni­je iz­bi­la že­sto­ka sva­đa. Nje­gov otac je nje­ga i nje­go­ve dru­go­ve na­zvao čap­ku­ni­ma i usi­ja­nim gla­va­ma ko­je ne­ma­ju poj­ma šta su slo­bo­da i pa­tri­o­ti­zam. „Zar ti da bu­deš u opo­zi­ci­ji pra­vi­telj­stvu ko­je te hra­ni go­spod­ski sa­mo da ti za se­be učiš; zar ti, rđo jed­na, da ideš uz nos tvo­me i mo­me go­spo­da­ru”, cep­tio je nje­gov otac od bi­je­sa. Đor­đe­vić je ži­la­vo bra­nio svo­ja ubje­đe­nja od oče­vih „sta­ro­vre­men­skih” na­če­la. Na upo­zo­re­nje da će bi­ti hap­še­nja on je hi­tro na čam­cu na­pu­stio Be­o­grad i pre­ve­zao se u Ze­mun, a oda­tle da­lje u Beč. Po­sli­je be­o­grad­ske omla­din­ske skup­šti­ne nje­go­vo su­dje­lo­va­nje u Omla­di­ni uze­lo je dru­ga­či­ji pra­vac. Osim oče­vih pri­jet­nji, to­me je bi­lo i dru­gih uzro­ka.
Upo­re­do s li­be­ral­nim, to­kom pred­sto­je­ćih go­di­na u rad Omla­di­ne in­fil­tri­ra­će se i so­ci­ja­li­stič­ke ide­je, ko­je su ta­da tek bi­le u za­čet­ku. Njen rad sve se vi­še okre­tao od po­čet­nih za­htje­va za oslo­bo­đe­nje i uje­di­nje­nje srp­skog na­ro­da ka po­li­tič­kim pi­ta­nji­ma – dr­žav­nom ure­đe­nju i gra­đan­skim slo­bo­da­ma u Kne­že­vi­ni Sr­bi­ji. Toj dis­har­mo­ni­ji do­pri­ni­je­li su ključ­ni do­ga­đa­ji ko­ji su se u me­đu­vre­me­nu iz­de­ša­va­li. Mo­nar­hi­ja se kon­so­li­do­va­la ure­div­ši se na du­a­li­stič­kom prin­ci­pu, uz po­pu­šta­nje Ma­đa­ri­ma. Vi­še ni­je bi­lo na­de u nje­no fe­de­ra­li­stič­ko ustroj­stvo, u ko­je se pu­no po­la­ga­lo uoči pru­sko-ita­li­jan­sko-austrij­skog ra­ta i ne­po­sred­no po­sli­je nje­ga. Knez Mi­ha­i­lo je ubi­jen u Ko­šut­nja­ku, a čla­no­vi Omla­di­ne i li­be­ra­li bi­li su glav­ni osum­nji­če­ni kao in­spi­ra­to­ri aten­ta­ta. I u Sr­bi­ji i van nje vo­di­la se is­tra­ga pro­tiv njih. Da bi spri­je­či­li pro­go­ne i stra­da­nja, li­be­ra­li su se pri­klo­ni­li na­mje­snič­kom re­ži­mu u Sr­bi­ji, ko­ji je po­stao glav­ni fak­tor u ze­mlji, dok je na pre­sto­lu sje­dio ma­lo­ljet­ni knez. Na­ci­o­nal­na po­li­ti­ka ko­ju je vo­dio knez Mi­ha­i­lo je na­pu­šte­na. Umje­sto nje, Na­mje­sni­štvo je svu sna­gu usred­sri­je­di­lo na unu­tra­šnja pi­ta­nja i us­po­sta­vlja­nje sta­bil­nog sta­nja u ze­mlji.
Beč­ka po­li­ci­ja, ko­ja je srp­skim or­ga­ni­ma vla­sti bi­la pri ru­ci u is­tra­zi, iz­vr­ši­la je pre­me­ta­či­nu Đor­đe­vi­će­vog sta­na u Be­ču i tom pri­li­kom od­ni­je­la nje­gov đač­ki dnev­nik. Zbog tog do­ga­đa­ja nje­go­va ak­tiv­nost u Uje­di­nje­noj omla­di­ni srp­skoj ni­je je­nja­va­la. Evi­dent­no je da je Đor­đe­vić u po­čet­ku sim­pa­ti­sao mla­du so­ci­ja­li­stič­ku stru­ju, ko­ja je vre­me­nom bi­va­la sve gla­sni­ja, a ko­ja se naj­pri­je de­kla­ri­sa­la kao omla­din­ska lje­vi­ca. Ipak, nje­go­ve sim­pa­ti­je ni­je­su bi­le bez­re­zer­vne. Bor­bi za po­li­tič­ku jed­na­kost gra­đa­na bez ob­zi­ra na sta­le­šku pri­pad­nost pri­klju­čio se pr­vi, ali ni­je že­lio da ode u kraj­nost ka ko­joj je Omla­di­na skre­ta­la. Za­to ni­je htio da ide na Tre­ću omla­din­sku skup­šti­nu odr­ža­nu u Ve­li­kom Beč­ke­re­ku sep­tem­bra 1868. go­di­ne. On je sma­trao da Omla­di­na tre­ba da na­sta­vi u prav­cu u ko­me je za­po­če­la svoj rad – „knji­gom do slo­bo­de”. Svo­je po­li­tič­ke po­gle­de is­po­ljio je u umjet­nič­koj for­mi.
Go­di­ne 1868. Vla­dan Đor­đe­vić stva­ra svo­je naj­zna­čaj­ni­je i naj­u­spje­li­je dram­sko dje­lo, za­mi­šlje­no kao tri­lo­gi­ja „Na­rod i ve­li­ka­ši”, „Na­rod i po­pov­šti­na” i „Na­rod i advo­ka­ti”. Plan je bio ogro­man, a dra­ma­ti­čar je ostva­rio sa­mo nje­gov pr­vi dio – „Na­rod i ve­li­ka­ši”. Rad­nja ko­ma­da je smje­šte­na u Sr­bi­ji, u vri­je­me di­na­stič­kog pre­vra­ta 1858. go­di­ne. Dra­ma je pi­sa­na u kri­tič­ko-pu­bli­ci­stič­kom du­hu i sa so­ci­ja­li­stič­kih po­zi­ci­ja, a iz­vr­gla je kri­ti­ci bi­ro­kra­ti­ju i cio uprav­ni si­stem ko­ji­ma su ovla­da­li ko­rup­ci­ja i be­za­ko­nje, uz­di­žu­ći pri tom Na­rod­nu skup­šti­nu. (...)
(NA­STA­VI­ĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"