Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Lukšićevom šuri državni kredit od 400.000 * Đaci napali i profesore, demolirali kancelarije * Zbog šverca droge uhapšeno desetoro * Za „Ramadu” uslovna kazna * Iza napada na mene stoji Putin * Pripremao treći svjetski rat protiv SSSR * A za kojeg si ti vladiku?
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 16-01-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSANDAR VUČIĆ, PREDSJEDNIK SRBIJE :
Bio sam na ivici da pustim i suzu, ne želim da sakrijem koliko su me onakve riječi mitropolita Amfilohija pogodile.

Vic Dana :)

Mujo stoji pred automatom za koka-kolu. Ubaci kovanicu i izađe jedna limenka kole. Ubaci Mujo još jednu i opet izađe limenka. I tako Mujo nastavi dok se jedan iz kolone koja se stvorila iza njega ne pojavi i reče:
–Oprostite gospodine, jeste li gotovi više? I mi smo žedni.
A Mujo će na to:
–Dok Mujo dobija, Mujo igra!


Pita učiteljica Pericu:
– Perice, šta želiš da postaneš kada porasteš?
Perica odgovara:
– Biću prvi čovjek koji se spustio na sunce!
Učiteljica:
– Ali Perice, to nije moguće, pa izgorećeš na suncu.
Perica:
– Ma neću, ja ću da sletim po noći bolan.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura DEBITANT POSTAO 64. DOBITNIK PRESTIŽNOG KNJIŽEVNOG PRIZNANJA
Atanacković NIN-ova nagrada za Dejana Atanackovića NIN-ov žiri donio odluku sa sat vremena zakašnjenja
Dan - novi portal
Dobitnik ovogodišnje NIN-ove nagrade je Dejan Atanacković za roman „Luzitanija” u izdanju beogradske izdavačke kuće „Besna kobila”. On je 64. laureat ovog prestižnog književnog priznanja. Stručni žiri koji je juče u podne trebalo da saopšti dobitnika nagrade, odluku je donio sa sat vremena zakašnjenja, poslije duge rasprave. Žiri je radio u sastavu Tamara Krstić, Jasmina Vrbavac, Zoran Paunović, Mihajlo Pantić i Božo Koprivica (predsjednik). Odluku nijesu donijeli jednoglasno, odnosno, Atanacković je dobio tri glasa žirija, Mira Otašević jedan i Srđan Srdić jedan. Za „Luzitaniju” su glasali Tamara Krstić, Zoran Paunović i Mahilo Pantić, dok je Jasmina Vrbavac glasala za „Srebrna magla pada” Srđana Srdića, a Božo Koprivica za roman „Gorgone” Mire Otašević.
U finalu su pored Atanackovićevog debitantskog romana bila još i djela „Srodnici” Jovice Aćina, „Gorgone” Mire Otašević, „Danas je sreda” Davida Albaharija i „Srebrna magla pada” Srđana Srdića.
Jovica Aćin i Dejan Atanacković konkurisali su sa svojim prvjencima, dok je Srđan Srdić prethodnih godina dva puta bio u drugom krugu, a Mira Otašević u finalu, dok je David Albahari već ovjenčan NIN-ovom nagradom 1996. za roman „Mamac”.
Svečana dodjela nagrade i obilježavanje 83. rođendana NIN-a biće upriličeni u Jugoslovenskoj kinoteci 22.januara u 17 časova.
U obrazloženju NIN-ovog žirija je navedeno da se u romanu „Luzitanija” pripovijeda fantazmagorijsko-alegorijska povijest iz vremena Prvog svjetskog rata, viđenog iz višestruko pomerene, višeslojne perspektive.
- Ukrštajući erudiciju i snažnu imaginaciju, Atanacković stvara kompleksnu sliku svijeta u kojoj se ludilo doživljava kao ostrvo razuma u sveopštoj sumanutosti ratne stvarnosti - naveo je žiri, a prenosi RTS. Članovi žirija su primijetili da „dijelom oslonjen na tradiciju fantastičnog realizma, dijelom nastajući na transponovanju i očuđenju dokumentarne građe, a dijelom na saznanjima iz prirodnih nauka i psihologije, roman `Luzitanija` sklopljen je od niza dinamičnih, vizuelno i retorički upečatljivih poglavlja”.
- Preispitujući temu ludila kao utočišta i kao način suprotstavljanja haosu, Atanacković ispisuje priču koja sugestivno nadilazi sopstvene vremenske i prostorne koordinate i izrasta u univerzalnu priču o temeljnim egzistencijalnim i društvenim pitanjima savremenog svijeta - stoji u obrazloženju žirija.
Atanacković, koji živi i radi u Firenci, obratio se novinarima putem Skajpa izrazivši uzbuđenje i zahvalnost za „veliku čast“, dodajući da je bio oduševljen samim ulaskom u prvi krug čime se, kako je rekao, našao okružen značajnim imenima srpske književnosti.
- Zahvalan sam što je nagrada dodijeljena djelu, a ne imenu, što je djelo našlo svoj put do čitalaca i stručne javnosti. Fascinira me činjenica da knjiga, otkako se pojavila u knjižarama, funkcioniše kao živo biće i stiče svoj put i vidljivost mimo autora - rekao je Atanacković.
Na pitanje novinara koliko je bavljenje vizuelnom umjetnošću uticalo na kreiranje slika i likova u romanu, Atanacković je rekao da činjenica da dolazi iz svijeta vizuelnih umjetnosti nije isključila njegovo bavljenje tekstom, koji se pojavljivao u njegovim radovima i na izložbama i dodao da je kreiranje slika u romanu slično radu na izložbi.
Na molbu da prokomentariše rečenicu u romanu da je Luzitanija najmanja država na svijetu sa najdubljim sukobom između progresa i ludila, Atanacković je podsjetio na viševjekovnu stigmu u vezi sa ludilom i da je kroz istoriju ovladavanje ludilom značilo vrstu progresa. Skrenuo je pažnju na obespravljenost mnogih grupa u današnjem društvu, poput osoba sa invaliditetom, na ugroženost osnovnih ljudskih prava.
- Mislio sam da je neophodno da zamislimo državu koja će biti primjer dobrog projekta, a da bude sačinjena i zamišljena od strane marginalizovane populacije - objasnio je Atanacković.Ž.J.


Vizuelni umjetnik koji radi sa psihijatrijskim pacijentima

Dejan Atanacković (Beograd, 1969), kome je ovo prvi roman, živi na relaciji Firenca-Beograd i predaje više predmeta iz oblasti vizuelne umjetnosti i kulture na univerzitetskim programima u Firenci i Sijeni. Sarađuje sa firentinskim Muzejom prirodnih nauka na predmetu „Body Archives”, posvećenom istoriji predstava ljudskog tijela. Posljednjih godina vodi radionice zasnovane na dijalogu i saradnji studenata i psihijatrijskih pacijenata. U Beogradu je, uz podršku Muzeja savremene umetnosti, pokrenuo „Drugi pogled”, inicijativu za nove narativne tokove, kroz javni rad beogradskih alternativnih vodiča. Kao vizuelni umjetnik, od devedesetih realizuje samostalne izložbe i kustoske projekte. Pojedini Atanackovićevi radovi dio su muzejskih i privatnih kolekcija.


Žiri o „Luzitaniji”

Predsjednik žirija za NIN-ovu nagradu Božo Koprivica rekao je da je Dejan Atanacković jako dobro kontrolisao sudbine velikog broja junaka u dugom periodu od Prvog svjetskog rata do ovih dana.
- Jezik je jako bogat, jer autor koristi različite discipline od slikarstva do botanike. Njegova posebna država je smještena 1916. tamo gdje je ležao jedan od najvećih srpskih pisaca Petar Kočić. Bila bi sreća da ova naša Srbija danas ima takvu vladu sa doktorom Stojimirovićem na čelu - ocijenio je Koprivica, koji je više govorio o romanu „Gorgone“ Mire Otašević, koji vidi kao „poziv na otpor zlu, na borbu protiv ravnodušnosti i zla koje nam je pred nosom“.
Članica žirija Jasmina Vrbavac navela je da su svih pet romana zalužili da uđu u najuži izbor i da su u svakoj knjizi vidjeli potencijal i razloge zašto bi mogla da ponese NIN-ovu nagradu, što je objašnjenje i dugog vijećanja članova žirija. „Luzitanija“ je, prema njenom mišljenju, zanimljiv roman prvjenac u kome autor, zahvaljujući tome što dolazi iz svijeta vizuelnih umetnosti, izuzetno dobro pretvara jezik u slike.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"