Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vlada krije platu premijera * Krio ko je narod bio * Vukoviću za savjetovanje isplaćivali 1,2 hiljade mjesečno * Nagrađeni novinari „Dana” * Tramp spustio rampu za 12 azijskih zemalja * Psi koji vole vozove * „Tramputinov” voz za bolji ili lošiji svijet
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 24-01-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
PREDRAG BULATOVIĆ, FUNKCIONER DF-a:
Nijedan događaj za bilo koju opozicionu stranku ne može biti razlog za povratak u Katnićev parlament.

Vic Dana :)

Mali Mujica luta čaršijom i plače, pa naleti pandur i pita ga:
- Šta je bilo, mali, šta plačeš?
Mujica procijedi kroz suze:
- Izgubio sam seee ....
Pandur ga potapša po glavi:
- Ne brini, jarane, sa’ć’mo mi to sredit’ ... koja ti je adresa?
Mujica obriše nos:
- mujica@gmail.com!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni - datum: 2017-01-23 GROBLJE KAMPO SANTO, ARHEOLOŠKI LOKALITET IZ SREDNJEG VIJEKA, BEZ ADEKVATNE ZAŠTITE I VALORIZACIJE
Sveto polje prepušteno propadanju Ovo mjesto nije samo arheološko nalazište ili spomenik kulture, ima tu nešto mnogo dublje. Tu počivaju naši preci, naši Kotorani, dio našeg identiteta, dio našeg nasleđa, dokaz da nismo od juče – naglašava arhitekta Aleksandar Dender i upozorava da se ne smije dozvoliti uništavanje groblja koje je jedan od identitetskih simbola grada
Dan - novi portal
I
ako je je­dan od naj­vred­ni­jih i na­zna­čaj­ni­jih ar­he­o­lo­ških lo­ka­li­te­ta u Ko­to­ru, sred­nje­vje­kov­no gro­blje Kam­po San­to (Cam­po San­to), ili Sve­to po­lje, još uvi­jek ni­je ade­kvat­no za­šti­će­no od da­ljeg pro­pa­da­nja. Gro­blje se na­la­zi na Gur­di­ću, u sklo­pu sru­še­nog fra­nje­vač­kog sa­mo­sta­na po­dig­nu­tog 1288. go­di­ne kao za­du­žbi­na kra­lji­ce Je­le­ne An­žuj­ske, udo­vi­ce srp­skog ca­ra Uro­ša I, i pred­sta­vlja naj­ve­će sa­ču­va­no sred­nje­vje­kov­no gro­blje na ja­dran­skoj oba­li. Ma­na­stir­ski kom­pleks iz 13. vi­je­ka ob­u­hva­ta pro­stor od oko 1.000 kva­dra­ta i na­la­zi se na atrak­tiv­noj je lo­ka­ci­ji, u bli­zi­ni Sta­rog gra­da, a plan­skom do­ku­men­ta­ci­jom lo­ka­li­tet je za­šti­ćen kao spo­me­nik kul­tu­re i iz­u­zet je od grad­nje. Mje­sto gdje po­či­va­ju ču­ve­ni ko­tor­ski ple­mi­ći, ali i za­na­tli­je, već de­ce­ni­ja­ma je sa­kri­ve­no od oči­ju jav­no­sti i pred­sta­vlja enig­mu za broj­ne po­sje­ti­o­ce UN­SE­KO kul­tur­ne ba­šti­ne, jer do da­nas čak ni­je ni obi­lje­že­no in­for­ma­tiv­nom ta­blom. Sa­kri­ve­no je iza su­ve­nir­ni­ce, ki­o­ska za no­vi­ne i sa­mo­po­slu­ge, če­sto za­ra­slo u tra­vu i ši­blje, ne­ri­jet­ko pre­kri­ve­no pla­stič­nim ke­sa­ma, a to­kom obil­ni­jih ki­ša po­to­plje­no. Nad­grob­ni spo­me­ni­ci, njih pre­ko dvi­je sto­ti­ne, da­no­noć­no su iz­lo­že­ni vre­men­skim ne­po­go­da­ma jer ni­je­su kon­zer­vi­ra­ni, pri če­mu ni­je od­re­đe­na bu­du­ća na­mje­na lo­ka­li­te­ta.
Ar­hi­tek­ta Alek­san­dar Den­der, ko­ji se ak­tiv­no za­la­že za oču­va­nje kul­tur­no-isto­rij­ske ba­šti­ne Ko­to­ra, upo­zo­ra­va da ni­jed­na grad­ska vlast do sa­da ni­je uči­ni­la ni­šta da ovaj dra­gulj za­šti­ti od pro­pa­da­nja.
– Da­nas je ovaj lo­ka­li­tet po­stao sli­ka i pri­li­ka ne­ma­ra i obez­vre­đi­va­nja na­šeg na­sle­đa, na­še kul­tur­ne, ma­te­ri­jal­ne i ne­ma­te­ri­jal­ne ba­šti­ne – ka­zao je Den­der u raz­go­vo­ru za „Dan“.
Pod­sje­tiv­ši da je Kam­po San­to naj­sta­ri­je grad­sko gro­blje ne sa­mo u Ko­to­ru, već i mno­go ši­re, i je­din­stve­no na na­šoj oba­li, on je re­kao da su to­kom sred­njeg vi­je­ka tu sa­hra­nji­va­ni ple­mi­ći, pi­sci, za­na­tli­je, cr­kve­na li­ca...
– Tu su grob­ni­ce ču­ve­nih ko­tor­skih po­ro­di­ca Dra­go, Bo­li­ca, Gru­bo­nja, Bi­zan­ti, tu je i grob No­va­ka ko­va­ča, zla­ta­ra Mi­ha Spi­ce, vje­ro­vat­no i grob fra Vi­te, ma­lo­ga bra­ta iz Ko­to­ra ko­ji je sa­gra­dio naj­ljep­ši spo­me­nik srp­ske sred­nje­vje­kov­ne ar­hi­tek­tu­re – ma­na­stir Vi­so­ke De­ča­ne, kao i mno­gih dru­gih Ko­to­ra­na ko­ji su nas za­du­ži­li da ima­mo Ko­tor ova­kav ka­kav je da­nas, grad upi­san na li­stu svjet­ske kul­tur­ne ba­šti­ne. Iako sa­ma ri­ječ gro­blje aso­ci­ra na svi­jet mr­tvih, ovi gro­bo­vi pru­ža­ju broj­na svje­do­čan­stva o ži­vo­tu lju­di ko­ji su u nji­ma sa­hra­nje­ni, a sa­mim tim i o vre­me­nu i gra­du u ko­jem su ži­vje­li. To je iz­van­red­na sli­ka ži­vo­ta pre­sli­ka­na na ka­me­ne nad­grob­ne plo­če. Za­to ovo mje­sto ni­je sa­mo ar­he­o­lo­ško na­la­zi­šte ili spo­me­nik kul­tu­re, ima tu ne­što mno­go du­blje. Tu po­či­va­ju na­ši pre­ci, na­ši Ko­to­ra­ni, dio na­šeg iden­ti­te­ta, dio na­šeg na­sle­đa, do­kaz da ni­smo od ju­če – na­gla­ša­va Den­der.
On je is­ta­kao da se ne smi­je do­zvo­li­ti uni­šta­va­nje gro­blja ko­je je je­dan od iden­ti­tet­skih sim­bo­la gra­da.
– Ne smi­je­mo da iz­gu­bi­mo onaj ge­ni­us lo­ci, ili duh mje­sta, ko­ji je stva­ran vje­ko­vi­ma, či­ji su dio i oni ko­ji po­či­va­ju na fra­nje­vač­kom gro­blju, i da na kra­ju iz­gu­bi­mo gra­đa­ne Ko­to­ra i onu ne­ma­te­ri­jal­nu kul­tur­nu ba­šti­nu, je­zik i obi­ča­je či­ji su oni no­si­o­ci – na­gla­sio je Den­der.
U Op­šti­ni Ko­tor ka­žu da su re­vi­zi­o­na is­tra­ži­va­nja i pre­ven­tiv­na za­šti­ta fra­nje­vač­kog sa­mo­sta­na u sklo­pu ko­jeg se gro­blje na­la­zi po­če­li 2009. go­di­ne.
– Pro­je­kat je fi­nan­si­ra­la Am­ba­sa­da Sje­di­nje­nih Ame­rič­kih Dr­ža­va u Cr­noj Go­ri. Pr­vi zna­čaj­ni fra­nje­vač­ki sa­mo­stan u Ko­to­ru po­di­gla je kra­lji­ca Je­le­na de Kur­ten (An­žuj­ska) 1288. go­di­ne na Gur­di­ću. U sklo­pu sa­mo­sta­na na­la­zi­lo se i gro­blje. Na ci­je­lom Ja­dra­nu ovo je je­din­stve­no gro­blje, na ko­me su u sred­njem vi­je­ku sa­hra­nji­va­ni ple­mi­ći i za­na­tli­je Ko­to­ra sa fi­nim, ras­ko­šnim ka­me­nim plo­ča­ma. Taj ži­vot ko­ji je u gra­du te­kao pri­je če­ti­ri vi­je­ka, za­pi­san u isto­rij­skim po­da­ci­ma i ugra­đen u objek­te gra­da, za­pra­vo je pre­sli­kan ov­dje, na ma­na­stir­skom gro­blju. Lo­ka­li­tet na Gur­di­ću 1956. go­di­ne je slu­čaj­no ot­kri­ven pri­li­kom za­po­če­tog is­ko­pa za zgra­du no­ve Po­šte. Nje­go­vi osta­ci da­nas či­ne ar­he­o­lo­ški kom­pleks ko­ji je u pot­pu­no­sti ne­za­šti­ćen i de­va­sti­ran, a za vri­je­me ve­li­kih ki­ša je pod vo­dom, kao i Kam­po San­to ili Sve­to po­lje, ko­tor­sko sred­nje­vje­kov­no gro­blje ko­je se na­la­zi uz sru­še­ni ma­na­stir – ka­zao je za „Dan“ Ne­nad Vu­ka­di­no­vić, se­kre­tar za za­šti­tu pri­rod­ne i kul­tur­ne ba­šti­ne.
B.M.

Am­ba­sa­do­rov fond do­ni­rao 44.900 do­la­ra
Am­ba­sa­do­rov fond za oču­va­nje kul­tur­nog na­sle­đa je 2009. go­di­ne ta­da­šnjem Re­gi­o­nal­nom za­vo­du za za­šti­tu spo­me­ni­ka kul­tu­re u Ko­to­ru do­ni­rao 44.900 do­la­ra za oču­va­nje osta­ta­ka fra­nje­vač­kog sa­mo­sta­na na Gur­di­ću, tač­ni­je za ar­he­o­lo­ško is­tra­ži­va­nje ma­na­stir­skog pod­ruč­ja, či­šće­nje i ob­no­vu osta­ta­ka ma­na­stir­skog zi­da i okol­nih nad­grob­nih spo­me­ni­ka. Sa­mo­stan, u sklo­pu či­jeg kom­plek­sa je i 225 iden­ti­fi­ko­va­nih sred­nje­vje­kov­nih gro­bo­va, sru­šen je 1677. go­di­ne i ni­ka­da ni­je po­no­vo iz­gra­đen. Lo­ka­li­tet je ot­kri­ven 1954. go­di­ne, a do­dat­na is­tra­ži­va­nja spro­ve­de­na su 1986. go­di­ne.

Če­ka se od­go­vor Upra­ve za za­šti­tu kul­tur­nih do­ba­ra
U Pod­ruč­noj je­di­ni­ci Upra­ve za za­šti­tu kul­tur­nih do­ba­ra Ko­tor ni­smo mo­gli do­bi­li od­go­vor na pi­ta­nje da li su do da­nas pred­u­zi­ma­ne mje­re na za­šti­ti ovog lo­ka­li­te­ta od da­ljeg pro­pa­da­nja, uklju­ču­ju­ći i od­re­đi­va­nje nje­go­ve bu­du­će na­mje­ne. Na­i­me, ka­ko su nas u pe­tak iz­vi­je­sti­li u toj in­sti­tu­ci­ji, di­rek­to­ri­ca Ma­ri­ja Po­po­vić od­sut­na je zbog smrt­nog slu­ča­ja, pa smo na­ve­de­na pi­ta­nja upu­ti­li elek­tron­skom po­štom. Od­go­vor bi, ka­ko nam je re­če­no, tre­ba­lo da stig­ne to­kom ove sed­mi­ce.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"