Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Predsjednik i dvoje sudija bez pravosudnog ispita * Odbornicu uhapsili zbog telefonskog poziva * Mila tumačio uz pomoć rječnika * Tužilaštvo da ispita bogatstvo Vujovića * Decembar u znaku dobrog zvuka * Savremena srpska umjetnost pred kineskom publikom * Predsjednik i dvoje sudija bez pravosudnog ispita
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 02-12-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Janko Vučinić, predsjednik Radničke partije :
Ako državni funkcioneri ne mogu da dokažu da su nešto stekli od svojih primanja, svu takvu imovinu im treba oduzeti. Mnogi su stekli imovinu na račun pljačke države i naroda.

Vic Dana :)

Mujo se jedva dovukao kući mrtav pijan u sitne sata, a bijesna Fata ga dočeka u kuhinji i zvizne mu jednu za uho:
- Pijanduro jedna obična, ‘o’š još pit’?
Mujo ćuti, a Fata mu zalijepi još jednu:
- A, budalet’no, ‘o’š još pit’?
Mujo i dalje ćuti, pa ga Fata tresne nogom:
- Čuješ ti mene? ‘O’š još pit?!
Mujo slegne ramenima:
- A daj onda još jednu kad s’ već tol’ko navalila...

Utrčava muž u kuću i s vrata viče:
- Ženooo... šta bi radila kad bih dobio na lotou?
- Uzela bih ti pola i ostavila te!
Muž izvadi 20 eura, daje ženi 10 i kaže:
- Briši.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2017-11-29
Bulatović Đaci u parlamentu
Dan - novi portal
-Piše: Vojislav Bulatović

Za početak izlaganja o naslovljenoj temi navešću ovaj natpis: „OVAJ DOM, siromašnim učenicima osnovne škole varoši nikšićke PRILAŽU Risto Rodnić trgovac iz Nikšića i supruga mu Ljubica (rođ. Čolović)”. Na jednoj poslovnoj zgradi u Nikšiću (prodavnica sportske opreme) stoji ova tabla sa početka prošlog vijeka.
Ako je ovaj boravak đaka u domu narodnih poslanika neki vid manifestacije društvenog statusa djece i brige o njima onda ovaj primjer iz davne prošlosti treba da pokaže kako se moralna kategorija brige o djeci može materijalizovati i na ovaj način, i to, ne sa vrha vlasti i preko državnih fondova, već i iz poslovne sfere (donacije, zavještanja i sl.). Nažalost, ovaj dar odavno ne služi svojoj namjeni makar u vidu rente, kao i mnogi drugi u Crnoj Gori. Takvi primjeri nepoštovanja volje darodavca predstavljaju kršenje svake pravde i morala i obeshrabrujuće djeluju na sve one koji bi htjeli nešto slično da urade. Sa ovim u vezi je i pravo djece na fondacije i imovinu dodijeljenu im po raznim osnovama.
Đački “poslanici” u parlamentu (gdje narodni poslanici predstavljaju njegovu opštu volju u sprovođenju uređenja društva kroz zakonodavnu djelatnost i kontrolu rada vlade) predstavili su javnosti u ime velike populacije vršnjaka stavove i razmišljanja o problemima koji se tiču njih, škole i roditelja. Govorili su mirno, konkretno, bez oratorskog egzibicionizma i strasti koji karakterišu govore poslanika, bez polemisanja i sučeljavanja mišljenja što nas je podsjetilo na nekadašnji socijalistički parlament gdje su pojedinci polemisali kao za nekim okruglim stolovima. Oni, doduše, nisu ni mogli drugačije, jer su bili samo gosti kod domaćina ove kuće i bili su svjesni svoje uloge u tom svojevrsnom “recitalu”. U ovom komentaru istaći ću samo neke akcente iz tih izlaganja: vršnjaci – škola i nasilje; reforma po mjeri učenika; usamljenost pojedinaca sa bremenom problema; materijalne nevolje!
U vezi sa učestalim vršnjačkim nasiljem u školama (prave se i mali dokumentarci pomoću mobilnih) mediji alarmiraju javnost da klizimo u haos, jer što će djeca tek raditi kad odrastu?! Internet je omogućio da mali „generali“ planiraju “bitke” na određenim lokacijama. Čudimo se odakle im takva destruktivna mašta? Genijalni Dušan Radović je napisao: „Čim primijetite da djeca liče na vas, tucite ih!“ Mi ih ne smijemo tući a evidentno je da liče na nas, tačnije, pokušavaju da nas oponašaju! Nema nasilja nema tuče i svađe, netolerancije, to je rezervisano za odrasle! Oni se svađaju i tuku, reaguju i uzimaju živote jedni drugima, zbog imovine, zbog položaja, zbog novca i kriminalnih radnji, zbog politike, zbog časti i imena; oni se sude i robijaju; oni se opijaju, drogiraju i ginu u ludoj vožnji na putovanjima; oni zlostavljaju žene i djecu; oni lažu, podvaljuju, varaju i kradu; oni gomilaju bogatstvo i gorde se i izazivaju sirotinju; oni dokazuju svoju moć nad slabima i nemoćnima; oni žive u klasama i stanuju u zagušljivim skloništima, u vilama, palatama i ograđenim zamkovima; oni kupuju na buvljacima i u luksuznim prodavnicama uživaju dok se voze u npojmljivo skupim automobilima ili jahtama, dok krstare svijetom i troše „naš“ novac; oni se dramatično bore za radna mjesta i ako se od tog rada često ne može zaraditi za život. Svuda kontrasti!
Ovi mladi gosti u parlamentu (oko čijeg se legitimnosti vodi baš sada politička i pravosudna borba) rođeni su u ovom vijeku i sa grazomornim završetkom prošlog vijeka nemaju egzistencijalnih dodira. Ovo su đaci osnovnih i srednjih škola od kojih su neki gotovo na pragu društvene zrelosti kada će biti građanin „ravnopravni“ sa onima koji svakodnevno vode borbu na raznim nivoima društvenih života kako je to naprijed skicirano.
Da li je ovaj školski period života zaista jedna zaštitna socijalna školjka za naš nevini podmladak? Da li on može da bude neki bezbrižna zavjetrina gdje će se u ritmu kolektivnog otkucaja srca učiti, socijalizirati i zaboravljati sve ono što ih onespokojava u društvenom okruženju (porodice, lokalne zajednice, medijske buke, navođenja i zavođenja?). Odrasli u to vjeruju ili moraju da vjeruju. Otuda dolaze stalni pritisci da se škola referiše da se prilgodi životu koji je u stalnom vrenju. Škola je pod velikim pritiskom, jer svi bi htjeli nešto efikasno, savremeno, na zavidnom naučnom i pedagoškom nivou. Čak su i ovi đački “poslanici” apelovali da treba reformisati školu tako da ona bude privlačna za učenike i nastavnike. Mnogo je tu nepoznanica i pretpostavki od kojih treba poći u bilo kom projektu.
Vrijedno je pažnje apel koji se čuo u jednom izlaganju da su đaci pojedinačno sada usamljeniji nego ikada: roditelji preokupirani poslovima, nastavnici školskim zadacima pa tako niko nema vremena za pojedince koji nose breme problema. Treba li tome dodati, koliko su svi oni dorasli tim problemima?
Uvodni dio ovog komentara indirektno je dao i odgovor na pitanje koliko smo odgovorni i predani da brižimo o siromaštvu i elementarnim zahtjevima za egzistenciju đaka. Oni taj problem percipiraju dublje nego odrasli.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"