Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
„Prvu sestru” ni da pomenu * Stijepović umjesto Miloševića   * Svjedok saradnik otkucao saučesnike * Na službena putovanja potrošili 110 hiljada * „Prvu sestru” ni da pomenu * Nacionalni identitet * Dotakli smo dno dna
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-06-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
BranKo Ljumović, žrtva golootočke torture:
Treba donijeti zakon po kome bi živi Golootočani i članovi njihovih porodica mogli da dobiju nadoknade za strahote pretrpljene na Golom otoku.

Vic Dana :)

Nagradno pitanje u emisiji na radiju: „Kako se zove Isusova majka?“
Javlja se neki lik.
Halo!
Dobar dan u programu ste znate li odgovor na pitanje?
Znam, Bogorodica!
Dobro, ali nama treba ime...
Ime...? Rajko.
Ma ne vaše, nego majke.
Aaa Draginja!
Došla dva Crnogorca da gledaju trku na 800 m, i jedan čovjek je mnogo zaostajao, pa kaže prvi Crnogorac:
A viđi onoga jada jadnog, ne može mrdnut.
A ćuti jadan, to je naš Crnogorac.
Au viđi sokola, kako poćera onoliku gomilu.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Porodica - datum: 2018-06-03 PROF. DR SLAVICA VUJISIĆ, SPECIJALISTA NEUROLOGIJE I SUBSPECIJALISTA EPILEPTOLOG ZA „DAN” OTKRIVA NAJČEŠĆE BOLESTI U NEUROLOGIJI, SIMPTOME I TERAPIJU U LIJEČENJU
Rana dijagnostika vodi boljem ishodu
Dan - novi portal
Ne­u­ro­lo­gi­ja je gra­na me­di­ci­ne ko­ja se ba­vi iz­u­ča­va­njem obo­lje­nja mo­zga i kič­me­ne mo­ždi­ne, kao cen­tral­nog si­ste­ma, i pe­ri­fer­nih ne­ra­va i mi­ši­ća, kao pe­ri­fer­nog si­ste­ma.
– To je jed­na kom­plek­sna gra­na ko­ja tra­ži od spe­ci­ja­li­ste ne­u­ro­lo­ga da po­zna­je do­bro ana­to­mi­ju i funk­ci­o­ni­sa­nje ner­vnog si­ste­ma ka­ko bi na osno­vu pre­gle­da, ko­ji je po­sred­no za­klju­či­va­nje o funk­ci­ji mo­zga, shva­tio o če­mu se ra­di i usmje­rio is­pi­ti­va­nja u tom prav­cu. Za­što ovo ka­žem? Za­to što je mo­zak smje­šten u ko­šta­nu struk­tu­ru tj. lo­ba­nju ko­ja ni­je do­stup­na di­rekt­nom pre­gle­du već na osno­vu ne­u­ro­lo­škog pre­gle­da po­sred­no za­klju­ču­je­mo gdje je za­pra­vo pro­blem i na osno­vu to­ga usmje­ra­va­mo na­ša is­pi­ti­va­nja – ob­ja­šnja­va prof. dr Sla­vi­ca Vu­ji­sić, spe­ci­ja­li­sta ne­u­ro­log-epi­lep­to­log iz or­di­na­ci­je Ne­u­ro­me­di­ka u Pod­go­ri­ci.
O naj­če­šćim bo­le­sti­ma u ne­u­ro­lo­gi­ji, is­pi­ti­va­nji­ma, simp­to­mi­ma i li­je­če­nju dr Vu­ji­sić go­vo­ri za „Dan”.
– Mo­žda­ni udar je tre­ća bo­lest po uče­sta­lo­sti ja­vlja­nja uop­šte u svi­je­tu, ali i kod nas je ta­ko­đe vi­so­ka in­ci­den­ca i po­ja­va ovog uda­ra ko­ja zah­ti­je­va hit­nost. Tu va­ži jed­na sin­tag­ma kao pra­vi­lo „Mo­zak je vri­je­me”. Li­je­če­nje vi­še ni­je če­ka­nje i li­je­če­nje po­moć­nim sred­stvi­ma već po­sto­ji uzroč­na te­ra­pi­ja, ako je to is­he­mij­ski mo­žda­ni udar od­no­sno za­pu­šen krv­ni sud, po­sto­je lje­ko­vi ko­ji se, ako pa­ci­jent do­đe br­zo i je­ste kan­di­dat za tu te­ra­pi­ju, mo­že pot­pu­no iz­li­je­či­ti, od­no­sno raz­bi­ti tromb na­pra­vi­ti po­nov­na cir­ku­la­ci­ja u re­gi­ji mo­zga ko­ja je ugro­že­na i na taj na­čin spa­si­ti ži­vot, ali i ono što je ja­ko va­žno spa­si­ti od se­kve­la, od­no­sno od ne­po­kret­no­sti, od­u­ze­to­sti, osta­ja­nja u po­ste­lji po­sli­je mo­žda­nog uda­ra – ka­že dr Vu­ji­sić.
Pre­ma nje­nim ri­je­či­ma, dru­go zna­čaj­no obo­lje­nje ko­je je ja­ko ra­ši­re­no – i od nje­ga bo­lu­je je­dan do dva od­sto sta­nov­ni­ka, je­ste epi­lep­si­ja.
– Ni­je sa­mo ve­li­ki epi­lep­tič­ki na­pad, kad pa­ci­jent pad­ne i iz­gu­bi svi­jest, epi­lep­si­ja. Po­sto­ji vi­še de­se­ti­na ob­li­ka ove bo­le­sti. Ne­ka­da su to ma­li na­pa­di ko­ji se je­dva pri­mi­je­te, a ne­ka­da su to mo­tor­ni tr­za­ji, ap­san­sni na­pa­di, na­pa­di gdje ni­je ugro­že­na svi­jest, po­sto­je sa­mo mo­tor­ni tr­za­ji eks­te­re­mi­te­ta ili pak od­re­đe­ne vr­ste na­pa­da gdje ima­mo od­sut­nost, gu­bi­tak kon­tak­ta, ne­ke auto­ma­ti­zo­va­ne rad­nje, bez pa­da­nja pa­ci­jen­ta, ali na­rav­no i ve­li­ki na­pa­di, ko­ji su nam uglav­nom svi­ma ne­gdje si­no­nim za epi­lep­si­ju, jer su naj­dra­ma­tič­ni­ji. Oni su dra­ma­tič­ni i za ono­ga ko se ti­me ba­vi, a ne sa­mo za oko­li­nu ko­ja ne po­zna­je bo­lest. Ovu bo­lest pra­ti jed­na ve­li­ka stig­ma, ta­ko da je tu po­treb­na i jed­na so­ci­jal­na i psi­ho­lo­ška po­dr­ška za­jed­ni­ce da se ti pa­ci­jen­ti ne bi osje­ća­li od­ba­če­no, mar­gi­na­li­zo­va­no i mi po­kre­će­mo ak­ci­je za ove pa­ci­jente pod slo­ga­nom „Iza­ći iz sjen­ke“. Slič­na stig­ma pra­ti pa­ci­jen­te sa psi­hi­ja­trij­skim bo­le­sti­ma, tu­ber­ku­lo­zom ili HIV-om gdje ima­mo ve­li­ki pro­blem da te bo­le­sni­ke za­šti­ti­mo – ka­že na­ša sa­go­vor­ni­ca.
Ne­što zbo­g če­ga se pa­ci­jen­ti ja­ko če­sto ja­vlja­ju ne­u­ro­lo­gu je­ste gla­vo­bo­lja ko­ja mo­že bi­ti pot­pu­no ba­nal­na, ali mo­že bi­ti i ži­vot­no ugro­ža­va­ju­ća. Od ve­li­kog bro­ja gla­vo­bo­lja sve­ga pet od­sto pa­ci­je­na­ta se ja­vi lje­ka­ru u Hit­noj me­di­cin­skoj po­mo­ći.
– Naj­zna­čaj­ni­je gla­vo­bo­lje su mi­gren­ske gla­vo­bo­lje, one ko­je se po­na­vlja­ju, ko­je pa­ci­jent tr­pi, ko­je mu na­ru­ša­va­ju kva­li­tet ži­vo­ta, ali obič­no ni­su ugro­ža­va­ju­će za raz­li­ku od gla­vo­bo­lja ko­je su uzro­ko­va­ne kr­va­re­nji­ma, od­no­sno pu­ca­njem ane­u­ri­zme ko­je zah­ti­je­va­ju da se od­mah pre­po­z­na­ju i da se od­mah tre­ti­ra­ju ili će­te iz­gu­bi­ti pa­ci­jen­ta. Sva­ka na­glo na­sta­la, ni­kad ra­ni­je ta­kva gla­vo­bo­lja je uvi­jek uz­ne­mi­ra­va­ju­ća, kao i gla­vo­bo­lje kod tu­mor­skih pro­ce­sa ko­je su upor­ne, tra­ju, ne pre­sta­ju, ja­vlja­ju se naj­če­šće pred zo­ru. Ta­ko da na osno­vu anam­ne­ze pa­ci­jen­ta mi ne­gdje već shva­ta­mo o če­mu se ra­di – ob­ja­šnja­va dr Vu­ji­sić.
U abu­lan­tu ne­u­ro­lo­ga pa­ci­jen­ti če­sto do­la­ze i zbog ošte­će­nja pe­ri­fer­nih ne­ra­va ko­ji su pro­u­zro­ko­va­ni ili ne­kim pro­ce­si­ma pri iz­la­sku iz kič­me­nih ka­na­la, kao što su di­sku­si ili de­ge­ne­ra­tiv­ni pro­ce­si kič­me­nog stu­ba, ili su ošte­će­nja uzro­ko­va­na po­vi­še­nim še­će­rom u kr­vi (di­ja­be­tič­ne ne­u­ro­pa­ti­je) ili pre­tje­ra­nim kon­zu­mi­ra­njem al­ko­ho­la (al­ko­hol­ne ne­u­ro­pa­ti­je).
U Cr­noj Go­ri ima oko 500 pa­ci­je­na­ta sa di­jag­no­zom mul­ti­ple skle­ro­ze. Šta je u su­šti­ni Mul­ti­pla skle­ro­za ob­ja­šnja­va dr Vu­ji­sić.
– To je hro­nič­no za­pa­ljen­sko obo­lje­nje imu­no­lo­ški po­sre­do­va­no. Ne zna se šta po­kre­će pro­ces, da li su to vi­ru­si ili je to ne­ki dru­gi oki­dač. U sva­kom slu­ča­ju MS se do­ga­đa za­to što se ak­ti­vi­ra­ju od­re­đe­ni lim­fo­ci­ti, bi­je­la krv­na zrn­ca, u pe­ri­fer­noj cir­ku­la­ci­ji, pro­di­ru u mo­žda­ne struk­tu­re ta­mo se do­dat­no re­ak­ti­vi­ra­ju i na­pa­da­ju omo­tač ne­ra­va tkz. bi­je­lu ma­su ko­ja u tom za­pa­lje­nju pro­pa­da. Ka­da se to de­si im­puls duž vlak­na spo­ri­je „pu­tu­je“ i to je raz­log sla­bo­sti, utr­nu­lo­sti, ne­sta­bil­no­sti u ho­du, sla­blje­nja ko­sti­ju i ako se ne li­je­či i ako je loš tok on­da to mo­že vo­di­ti do one­spo­so­blje­no­sti pa čak i do in­va­lid­skih ko­li­ca na­kon od­re­đe­nog bro­ja go­di­na – is­ti­če na­ša sa­go­vor­ni­ca.
Na sre­ću, ka­ko ka­že, sve­ga pet od­sto pa­ci­je­na­ta ima loš tok bo­le­sti, 10 od­sto ima pri­mar­nu pro­gre­siv­nu for­mu, za ko­ju još ne­ma ade­kvat­ne te­ra­pi­je.
- Čak 80 do 85 od­sto pa­ci­je­na­ta ima re­lap­sno re­mi­tent­ni tok što zna­či da ima na­pa­de bo­le­sti ko­ji se smi­re, pa ima pe­ri­od bez bo­le­sti, pa on­da po­no­vo na­pa­de bo­le­sti. Kod te Mul­ti­pla skle­ro­ze, na na­šoj po­zi­tiv­noj li­sti Fon­da zdrav­stva, ima­mo re­la­tiv­no do­bru pa­le­tu lje­ko­va kao imu­no­mo­du­la­tor­nu te­ra­pi­ju ko­ja mi­je­nja tok bo­le­sti ili ga za­u­sta­vlja na du­že vri­je­me, tj. spre­ča­va da­lju pro­gre­si­ju. Od­go­vo­ri na te­ra­pi­ju su raz­li­či­ti i to je za­da­tak ne­u­ro­lo­ga da pra­ti ne­že­lje­ne efek­te li­je­ka, ali isto ta­ko i da pra­ti te­ra­pij­ski od­go­vor, ako ni­je do­bar li­jek da se ide na za­mje­ne. Sad se po­zi­tiv­na li­sta pro­ši­ri­la, do­bi­li smo lje­ko­ve ko­ji mo­gu da se uzi­ma­je kao ta­ble­te, a ne­ki se da­ju i u trud­no­ći. Mi ina­če po­dr­ža­va­mo na­še pa­ci­jent­ki­nje da se ostva­re kao maj­ke jer i kad se da­ju lje­ko­vi ko­ji ni­je­su zgod­ni za trud­no­ću oni se is­klju­če to­kom tih mje­se­ci, a po­sli­je ostva­re­nog po­ro­da one mo­gu da na­sta­ve sa svo­jom te­ra­pi­jom.
Po­red imu­no­mo­du­la­tor­ne te­ra­pi­je po­sto­ji i kor­ti­ko­ste­ro­id­na te­ra­pi­ja.
- Kod akut­nih na­pa­da bo­le­sti se da­ju vi­so­ke do­ze kor­ti­ko­ste­ro­i­da. To su ta­ko­zva­ne puls­ne te­ra­pi­je, što na­ši pa­ci­jen­ti zna­ju, i to je ne­što što ubr­za­va opo­ra­vak za­pa­lje­nja, a sa­mim tim i pro­pa­da­nje onih bi­je­lih omo­ta­ča, a sa­mim tim i sa­mog ner­vnog vlak­na. Kad se ošte­ti sa­mo ner­vno vlak­no on­da je to ire­ver­zi­bil­no, de­fi­ni­tiv­no ne­po­vrat­no i ta­da vi­še ne mo­že­mo po­mo­ći. Skra­ći­va­nje za­pa­ljen­skog pro­ce­sa u na­pa­di­ma bo­le­sti je ja­ko va­žno. Jer ako nam ta­da ovoj­ni­ca vlak­na (mi­je­lin­ski omo­tač) ne bu­de ošte­ćena on­da će i sa­mo ner­vno vlak­no (ak­son) bi­ti sa­ču­va­no. Re­lap­sno re­mi­tent­ni tok bo­le­sti po­sle 14-15 go­di­na vo­di ka se­kundar­noj pro­gre­siv­noj for­mi ko­ja zna­či da vi­še ne­ma­te ata­ke i po­vla­če­nja ne­go ta­da ima­te pro­gre­su­ju obo­lje­nja, kod ne­kog br­žu, kod ne­ko­ga spo­ri­ju, ali to ne zna­či da ti pa­ci­jen­ti ne mo­gu da funk­ci­o­ni­šu. Ne­ka­da ima­ju smet­nje u ho­du, ne­ka­da u rav­no­te­ži, ne­ka­da sla­bo­vi­dost, ne­ka­da lo­šu ko­or­di­na­ci­ju. Pa­ci­jen­ti se ne­ka­da pla­še imu­no­mo­du­la­tor­ne te­ra­pi­je po­go­to­vo na po­čet­ku bo­le­sti jer su ta­da do­bro, i ne­ka­da od­bi­ja­ju in­ter­fe­ron­sku te­ra­pi­ju ko­ja se da­je pot­ko­žno ili in­tra­mu­sku­lar­no tj. ka­ko pa­ci­jen­ti ka­žu „boc­ka­nje” na dru­gi-tre­ći dan. To je za­da­tak lje­ka­ra, ili bo­lje ti­ma, ko­ji će ob­ja­sni­ti pa­ci­jen­ti­ma da što je ra­ni­ji tret­man to je is­hod bo­lji. EK­TREMS ili Evrop­ski ko­mi­tet za tret­man i is­tra­ži­va­nja MS je na pro­šlo­go­di­šnjem kon­gre­su po­mje­rio gra­ni­ce u da­va­nju te­ra­pi­je. Mi smo ra­ni­je če­ka­li dva ata­ka bo­le­sti da po­sta­vi­mo di­jag­no­zu na osno­vu kli­nič­ke sli­ke, mag­net­ne re­zo­nan­ce, pre­gle­da li­kvo­ra tj. na­la­že­nja od­re­đe­nog na­la­za u li­kvo­ru i on­da smo tek po­sta­vlja­li di­jag­no­zu Mu­lit­pla skle­ro­ze. Sa­da se to sve­lo na je­dan atak. Za­što? Da bi­smo po­mje­ri­li što pri­je uklju­či­va­nje te­ra­pi­je. Sa­da je do­vo­ljan je­dan atak bo­le­sti da ima­mo do­pun­sku di­jag­no­sti­ku i da ste is­klju­či­li sve osta­lo što bi mo­glo da imi­ti­ra Mu­lit­pla skle­ro­ze. Ka­že se da Mu­lit­pla skle­ro­za ima sto li­ca, is­po­lja­va se na raz­ne na­či­ne i mo­že da imi­ti­ra: ma­le ra­su­te mo­žda­ne uda­re, ne­ke si­stem­ske bo­le­sti, kao lu­pus, ne­u­ro­sar­ko­i­do­zu, za­tim ne­u­ro­bo­re­li­o­za, bo­lest ko­ja na­sta­je pre­no­som agen­sa od kr­pe­lja. Kad is­klju­či­te sve to od­mah ide­te na te­ra­pi­ju – sa­vje­tu­je dr Vu­ji­sić.
Po­red te­ra­pi­je re­lap­sa ata­ka bo­le­sti, imu­no­mu­du­la­tor­ne te­ra­pi­je po­sto­ji i tre­ća vr­sta to je simp­to­mat­ska te­ra­pi­ja.
– Te­ra­pi­ja ko­ja se za­sni­va na tre­ti­ra­nju spa­zma, tkz. za­ko­če­no­sti mi­ši­ća tre­ti­ra­nju ne­volj­nih po­kre­ta, tre­mo­ra, tre­ti­ra­nju pro­ble­ma sa iz­mo­kra­va­njem ili sa sto­li­com, osje­ća­ja za­mo­ra i dru­go. To pod­ra­zu­mi­je­va an­ti­ok­si­da­tiv­na sred­sta­va, ko­en­zim Q ko­ji je već po­znat jav­no­sti, vit­min­ske pre­pa­ra­te. To iz­i­sku­je do­dat­na sred­stva za na­še pa­ci­jen­te u du­gom vre­men­skom pe­ri­o­du, ta­ko da do­ni­ra­nje su­ple­me­na­ta, or­ga­ni­zo­va­nje fi­zi­kal­ne te­ra­pi­je, po­moć u ku­ći otva­ra pro­stor za rad udru­že­nja za Mu­lit­pla skle­ro­zu. Na­ši pa­ci­jen­ti u Cr­noj Go­ri ima­ju pra­vo jed­nom go­di­šnje da odu u Iga­lo pre­ko Fonda na tri sed­mi­ce ali nji­ma je po­treb­na fi­zi­kal­na te­ra­pi­ja da sve ono što je zdra­vo dr­že u do­broj kon­di­ci­ji da bi kom­pe­zo­va­li ono što ni­je do­bro – po­ru­ču­je dr Vu­ji­sić.
Na svu sre­ću ne­ka­da ma­le dr­ža­ve su u pred­no­sti. Cr­na Go­ra je ma­la pa su sko­ro svi pa­ci­jen­ti vr­lo br­zo na ta­kvoj te­ra­pi­ji u od­no­su na pa­ci­jen­te u okru­že­nju.
- Mo­ram se po­hva­li­ti da sam, uz po­moć lju­di iz Fon­da zdrav­stva, 2003. go­di­ne uve­la in­ter­fe­ron be­ta na po­zi­tiv­nu li­stu lje­ko­va. U tom tre­nut­ku ih je već ima­la Al­ba­ni­ja, ima­li su ne­ke dru­ge ze­me­lja, a Evro­pa odav­no. Mi smo sta­rto­va­li sa jed­nim in­ter­fe­ron­skim li­je­kom, sad po­sto­je tri ob­li­ka tog li­je­ka. Od sko­ro je uve­den li­jek ko­ji je oral­na te­ra­pi­ja, ta­ble­ta ko­ja se pi­je. Ovi pa­ci­jen­ti ko­ji pri­ma­ju imu­ni­o­mo­du­la­tro­nu te­ra­pi­ju mo­ra­ju bi­ti ve­za­ni za kon­zi­li­jum u Kli­nič­kom cen­tru jer je to sku­pa te­ra­pi­ja ne­gdje na mje­seč­nom ni­vou oko 10. 000 eura.
Iako je pra­će­nje pa­ci­je­na­ta ja­ko ozbi­ljan po­sao di­jag­no­sti­ko­va­nje je jed­no­stav­no oni­ma ko­ji se ti­me ba­ve.
– Ne­ka­da bu­de kom­pli­ko­va­no po­sta­vi­ti di­jag­no­zu ako se ma­ni­fe­stu­je ne­ti­pič­no ili po­sto­ji pre­kla­pa­nje sa dru­gim obo­lje­njem, jer pa­ci­jent ima pra­vo da ima vi­še bo­le­sti pa se simp­to­mi pre­pli­ću, ne­ka si­stem­ska bo­lest i Mu­lit­pla skle­ro­za.
Kod po­ja­ve Mul­ti­pla skle­ro­ze fak­tor ri­zi­ka su: ge­ne­ti­ka - ima oko 150 ge­na ko­ji se ja­vlja­ju i uče­stvu­ju od­no­sno če­šće su prisut­ni u od­re­đe­nim kom­bi­na­ci­ja­ma kod pa­ci­je­na­ta sa Mu­lit­pla skle­ro­zom. Tu ne­ma na­sle­đi­va­nja po Men­de­lje­jev­skom ti­pu, je­dan gen jed­na bo­lest, ne­go su to tkz. gen­ski po­li­mor­fi­zmi. Dru­ga stvar ko­ja je na­šla po­tvr­du pa čak i u na­šim is­tra­ži­va­nji­ma je ni­zak ni­vo vi­ta­mi­na D. Ta­ko­đe, pret­hod­no pre­bo­lo­va­na mo­no­nul­ke­o­za tj. pr­i­su­stvo Ep­štajn bar vi­ru­sa. Zna­ča­jan fak­tor ri­zi­ka je pu­še­nje, ka­ko u na­sta­ja­nju bo­le­sti ta­ko i u po­gor­ša­nju, kao i go­ja­znost. Ako ne mo­že­mo uti­ca­ti na ge­ne­ti­ku na sve dru­go mo­že­mo – po­ru­ču­je ne­u­ro­log.
Simp­to­mi Mul­ti­pla skle­ro­ze u po­čet­noj fa­zi ne mo­ra­ju se vi­še ni­ka­da po­ja­vi­ti.
– Kod 25 od­sto pa­ci­je­na­ta MS po­či­nje sla­blje­njem vi­da gdje se ja­vlja i bol u du­bi­ni oka pri po­kre­ta­nju oč­ne ja­bu­či­ce, ne­ka­da sa­mo du­go­traj­na gla­vo­bo­lja, du­go­traj­ni neo­bja­šnjiv za­mor za pa­ci­jen­ta, ali ono što se la­ko pre­po­zna­je je­ste sla­bost u ru­ci u no­zi, tr­nje­nje u jed­noj po­lo­vi­ni ti­je­la, du­ple sli­ke, to mo­gu bi­ti po­čet­ni simp­t­o­mi i da se vi­še ne ja­ve. U za­vi­sno­sti od to­ga gdje se na­la­zi og­nji­šte za­pa­lje­nja i u ko­joj re­gi­ji i u od­no­su za­što je ta re­gi­ja od­go­vor­na ti­me se te­go­be i ma­ni­fe­stu­ju. Za­to i ka­že­mo da Mu­lit­pla skle­ro­za ima sto li­ca. Pa­ci­jen­ti sa­mi vi­de da ne­što ni­je u re­du i do­la­ze kod ne­u­ro­lo­ga. Vr­lo če­sto mi la­ko di­jag­no­sti­ku­je­mo bo­lest, a ri­jet­ko je po­treb­no ulo­ži­ti ve­ći na­por i do­dat­ne pre­tra­ge da se po­sta­vi si­gur­na di­jag­no­za MS-a. Na­rav­no to je ja­ko va­žno zbog uklju­či­va­nja ade­kvat­ne te­ra­pi­je – na­gla­ša­va dr Vu­ji­sić.D.T.

Doktorka vujisić u ordinaciji Ne­u­ro­me­di­ka

Prof. dr Sla­vi­ca Vu­ji­sić, spe­ci­ja­li­si­ta ne­u­ro­lo­gi­je i sub­spe­ci­ja­li­sta epi­lep­to­log, or­di­ni­ra u spe­ci­ja­li­stič­koj or­di­na­ci­ji Ne­u­ro­me­di­ka, u Uli­ci Đo­ke Mi­ra­še­vi­ća, u Blok 6, u Pod­go­ri­ci. Za sve in­for­ma­ci­je dr Vu­ji­sić mo­že­te kon­tak­ti­ra­ti pu­tem mej­la ne­u­ro­me­di­ca­vu­ji­sic­@gmail.com ili pu­tem te­le­fo­na 069-017-107 i 067-106-107.

Po­dr­ška ne­u­ro­lo­gu ve­o­ma bit­na...

Dan po­sve­ćen pa­ci­jen­ti­ma sa Mu­lit­pla skle­ro­zom tre­ba­lo bi da pro­bu­di i one od­go­vor­ne da skre­nu pa­žnju na to. To je sve­ga 500 pa­ci­je­nata u Cr­noj Go­ri, ni­je to ve­li­ki broj ali su lju­di u pu­noj sna­zi i mo­gu bi­ti ko­ri­sni čla­no­vi dru­štva, po­ru­ču­je dr Vu­ji­sić, a ta po­dr­ška ko­ju za­jed­ni­ca mo­že da pru­ži je ja­ko va­žna a ne ko­šta mno­go, pi­ta­nje je do­bre vo­lje i ra­zu­mi­je­va­nja ovog obo­lje­nja. Iako dr­ža­va ula­že kroz lje­ko­ve jer je te­ra­pi­ja sku­pa.
U ne­kim gra­do­vi­ma Udru­že­nja za Mu­lit­pla skle­ro­zu vo­de pa­cijen­ti pa su do­bi­li pro­stor u gra­du gdje se oku­pa­lja­ju, an­ga­žo­va­li su ge­ron­to do­ma­ći­ce za one ko­ji su ne­po­kret­ni, on­da ima­ju fi­zi­o­ter­pe­u­te ko­ji ra­de s nji­ma.
- Vr­lo su va­žne vje­žbe ba­lan­sa, spa­zma, obu­ka u ko­ri­šće­nju po­ma­ga­la. Va­žna je edu­ka­ci­ja u eko­no­mi­sa­nju sa ener­gi­jom. Ne­ka­da je i sla­bost ma­nji pro­blem od osje­ća­ja da ne­ma­te kon­tro­lu ho­da, po­kre­ta i su­gur­no­sti – ot­kri­va ne­u­ro­log.

Po­ro­di­ca i part­ner dio te­ra­pi­je

Is­ku­stvo ne­u­ro­lo­ga bo­ga­ti­je je ka­da us­po­sta­ve bli­zak od­nos sa pa­ci­jen­tom.
- Kon­takt sa dok­to­rom ko­ji je u ovoj si­tu­a­ci­ji i u iz­vje­snoj ulo­zi psi­ho­te­ra­pe­u­t je ja­ko bi­tan. Vi kao dok­tor mo­ra­te ima­ti em­pa­ti­ju za tog pa­ci­jen­ta i mo­ra­te ga sa­slu­ša­ti. Če­sto raz­go­va­ra­mo i o dru­gim pro­ble­mi­ma, raz­lo­ge za part­ner­sko ne funk­ci­o­ni­sa­nje i funk­ci­o­ni­sa­nje sa te­škim fi­nan­sij­skim pro­ble­mi­ma. Po­red vas kao struč­nog li­ca ve­o­ma je bit­na po­dr­ška po­ro­di­ce, lju­di ko­ji su ve­za­ni i va­žni za pa­ci­jen­ta, part­ne­ra ko­ji su očaj­ni jer ne zna­ju ka­ko da se po­na­ša­ju, šta da ra­de. U ze­mlja­ma za­pad­ne Evro­pe po­sto­je ti­mo­vi ko­ji ra­de i sa pa­ci­jen­tima i sa nje­go­vim part­ne­ri­ma ili po­ro­di­com, i sa­vje­tu­ju ih ka­ko da za­jed­no po­ne­su te­ret bo­le­sti.

Is­hra­na kod Mu­lit­pla skle­ro­ze

Ono što se pre­po­ru­ču­je u is­hra­ni obo­lje­lih od MS-a je iz­bje­ga­va­nje pr­že­nog, ma­snog, di­mlje­nog. Pre­po­ru­ču­je se svje­ža hra­na, vo­će, po­vr­će, bi­je­lo me­so, ob­ra­ni jo­gurt even­tu­al­no mla­di sir.
– Su­šti­na is­hra­ne je da bu­du umje­re­no za­stu­plje­ne na­mir­ni­ce, a ako ne­ka­da pre­kr­še pre­po­ru­ke ni­šta se stra­šno ne­će do­go­di­ti, ne tre­ba­ju da se pla­še i uklju­ču­ju ri­go­ro­zne di­je­te. Sa­vje­tu­je se pre­la­zak na la­ga­ni­ju is­hra­nu. Do­sta ča­je­va, ma­nje ka­fe, pre­sta­nak pu­še­nja. Mo­že pa­ci­jent do­volj­no da uči­ni za se­be i na­rav­no da pri­hva­ta­njem svo­je bo­le­sti na­đe na­čin da kva­li­tet­no ži­vi! Mi smo tu da uvi­jek po­dr­ži­mo pa­ci­jen­ta i to­kom di­jag­no­sti­ko­va­nja, su­sre­ta­nja sa te­ra­pi­jom, ob­ja­šnje­nja i sa­vje­ta – na­gla­si­la je dr Vu­ji­sić.

DAN MUL­TI­PLA SLKLE­RO­ZE NO­SI JA­SNU PO­RU­KU
Po­moć u za­po­šlja­va­nju

Zad­nje sri­je­de ma­ja obi­lje­ža­va se svjet­ski Dan Mul­tip­la skle­ro­ze. Taj dan je us­po­sta­vljen 2010. go­di­ne od svjet­skog udru­že­nja Mul­ti­pla skle­ro­ze i ne­gdje ide­ja je bi­la da se po­dig­ne svi­jest o po­tre­bi za­po­šlja­va­nja tih pa­ci­je­na­ta. Za­što? Za­to što se pa­ci­jen­ti raz­bo­li­je­va­ju iz­me­đu 20. i 40. go­di­ne u je­ku ka­ri­je­re, u uspo­nu, u na­pre­do­va­nju u ško­li, u obra­zo­va­nju, u po­rodi­ci i to pre­ki­da nji­ho­ve pla­no­ve. Ta­ko da se od za­jed­ni­ce oče­ku­je da s jed­ne stra­ne zdrav­stev­ni si­stem obez­bi­je­di tj. ima na po­zi­tiv­noj li­sti lje­ko­ve ko­ji mo­gu da po­mog­nu u li­je­če­nju ove bo­le­sti, a s dru­ge stra­ne da s dru­švo uklju­či u rje­ša­va­nje nji­ho­vih pro­ble­ma u za­po­šlja­va­nju, jer ve­ći­na mo­že da oba­vlja po­slo­ve za ko­je je kva­li­fi­ko­va­na. Ne­ka­da se te­že kre­ću, ne­ka­da ne­ma­ju te­go­ba, ali do­volj­no je da ima­ju di­jag­no­zu i da bu­du pri­mlje­ni na po­sao.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"