Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
„Prvu sestru” ni da pomenu * Stijepović umjesto Miloševića   * Svjedok saradnik otkucao saučesnike * Na službena putovanja potrošili 110 hiljada * „Prvu sestru” ni da pomenu * Nacionalni identitet * Dotakli smo dno dna
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-06-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
BranKo Ljumović, žrtva golootočke torture:
Treba donijeti zakon po kome bi živi Golootočani i članovi njihovih porodica mogli da dobiju nadoknade za strahote pretrpljene na Golom otoku.

Vic Dana :)

Nagradno pitanje u emisiji na radiju: „Kako se zove Isusova majka?“
Javlja se neki lik.
Halo!
Dobar dan u programu ste znate li odgovor na pitanje?
Znam, Bogorodica!
Dobro, ali nama treba ime...
Ime...? Rajko.
Ma ne vaše, nego majke.
Aaa Draginja!
Došla dva Crnogorca da gledaju trku na 800 m, i jedan čovjek je mnogo zaostajao, pa kaže prvi Crnogorac:
A viđi onoga jada jadnog, ne može mrdnut.
A ćuti jadan, to je naš Crnogorac.
Au viđi sokola, kako poćera onoliku gomilu.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Porodica - datum: 2018-06-10 VODIČ KROZ NEUROLOŠKI PREGLED SA PROF. DR SLAVICOM VUJISIĆ, SPECIJALISTOM NEUROLOGIJE I SUBSPECIJALISTOM EPILEPTOLOGOM
EEG snimak Put do tačne neurološke dijagnoze
Dan - novi portal
-Če­sto se de­ša­va da pa­ci­jen­ti od­la­žu pro­blem, da se te­ško na­ka­ne da do­đu kod lje­ka­ra, čak ne­ka­da i pre­ka­sno. Du­go če­ka­nje, kao i ne­mo­guć­nost da ura­di­te sve pre­tra­ge na jed­nom mje­stu pred­sta­va­lja­ju je­dan, ako ne i naj­ve­ći, pro­blem za pa­ci­jen­te. Prof. dr Sla­vi­ca Vu­ji­sić, spe­ci­ja­li­sta ne­u­ro­lo­gi­je i sub­spe­ci­ja­li­sta epi­le­pto­log, ob­ja­šnja­va ka­da bi tre­ba­lo da se ja­vi­te ne­u­ro­lo­gu i ko­je sve pre­gle­de i sni­ma­nja bi tre­ba­lo ura­di­ti ka­ko bi do­šli do tač­ne ne­u­ro­lo­ške di­jag­no­ze.
– Ne­u­ro­lo­gi­ja je gra­na me­di­ci­ne ko­ja se ba­vi obo­lje­nji­ma mo­zga, kič­me­ne mo­ždi­ne, pe­ri­fer­nih ne­ra­va i mi­ši­ća. Šta či­ni po­seb­nim ovu gra­nu me­di­ci­ne? To je za­pra­vo ja­ko kom­pli­ko­va­na gra­đa (ana­to­mi­ja) ner­vnog si­ste­ma ko­ji je uz to (mi­sli­mo na mo­zak i kič­me­nu mo­ždi­nu) smje­šten u ne­do­stup­nom ko­šta­nom pro­sto­ru lo­ba­nje i kuč­me­nog ka­na­la. O sta­nju ovih or­ga­na za­klju­ču­je­mo po­sred­no, pre­ko te­sto­va u ne­u­ro­lo­škom pre­gle­du ko­ji ono­me ko­ji do­la­zi pr­vi put iz­gle­da po­ma­lo čud­no, ne­ka­da smi­je­šno, u sva­kom slu­ča­ju dru­ga­či­ji pre­gled od pre­gle­da plu­ća, ab­do­me­na – ob­ja­šnja­va dr Vu­ji­sić iz or­di­na­ci­je Ne­u­ro­me­di­ka u Pod­go­ri­ci.
Šta oso­bu ko­ja ima gla­vo­bo­lju, kri­zu svi­je­sti, vr­to­gla­vi­ce, sla­bost sna­ge u ru­ci ili no­zi, te­ško­će u go­vo­ru, po­drh­ta­va­nje ru­ku, ne­kon­tro­li­sa­ne po­kre­te, ote­žan hod, za­bo­ra­vlja­nje, pro­ble­me sa spa­va­njem, bo­lo­ve u ru­ci, no­zi, pred­je­lu kič­me....oče­ku­je to­kom ne­u­ro­lo­škog is­pi­ti­va­nja - ot­kri­va dr Vu­ji­sić.
Pr­va ste­pe­ni­ca je anam­ne­za, tj. ne­u­ro­log će Vas pi­ta­ti na šta se ža­li­te, ako je to gla­vo­bo­lja on­da, od ka­da je po­če­la, ko­li­ko če­sto ima­te gla­vo­bo­lju, ka­kav je ka­rak­ter gla­vo­bo­lje, šta pro­vo­ci­ra gla­vo­bo­lju, šta pra­ti (muč­ni­na, po­vra­ća­nje, osje­tlji­vost na svje­tlost, bu­ku), ko­li­ko je ja­ka gla­vo­bo­lja, šta po­ma­že. Slič­no je i za dru­ge ne­u­ro­lo­ške pro­ble­me, po­treb­no je doda­ti tač­ne i de­talj­ne in­for­ma­ci­je lje­ka­ru.
Uvi­jek je po­treb­no po­ni­je­ti me­di­cin­sku do­ku­men­ta­ci­ju ako po­sto­ji i da­ti na uvid lje­ka­ru.
Po­tom sli­je­di ne­u­ro­lo­ški pre­gled ko­ji ob­u­hva­ta is­pi­ti­va­nje sta­nja svi­je­sti, pro­vje­ru osnov­nih psi­hič­kih funk­ci­ja, pre­gled kra­ni­jal­nih ne­ra­va, pro­cje­nu funk­ci­je, to­nu­sa i sna­ge mi­ši­ća, is­pi­ti­va­nje mi­šić­nih re­flek­sa, is­pi­ti­va­nje ho­da i ko­or­di­na­ci­je po­kre­ta, sen­zi­bi­li­te­ta i kon­tro­le sfink­te­ra.
Za­jed­no sa anam­ne­zom pr­vi ne­u­ro­lo­ški pre­gled tra­je od 30-45 mi­nu­ta.
Pre­gled ni­je ne­pri­ja­tan ni­ti bo­lan.
Na­kon pre­gle­da ne­u­ro­log u naj­ve­ćem bro­ju slu­ča­je­va shva­ta šta je u pi­ta­nju, sa­op­šta­va pa­ci­jen­tu na šta mi­sli i pla­ni­ra do­pun­ske pre­tra­ge za po­tvr­du ili is­klju­či­va­nje di­jag­no­ze.
Uz to or­di­ni­ra te­ra­pi­ju ko­ja se u tom tre­nut­ku mo­že da­ti, tj. dok se ne za­vr­ši is­pi­ti­va­nje, oba­vi sni­ma­nje, ura­de la­bo­ra­to­rij­ske pre­tra­ge. Uko­li­ko sta­nje na­la­že pa­ci­jent se upu­ću­je na hit­no bol­nič­ko is­pi­ti­va­nje i li­je­če­nje ili se pred­la­že ho­spi­ta­li­za­ci­ja ko­ja se pla­ni­ra.
Naj­ve­ći dio is­pi­ti­va­nja se mo­že ura­di­ti am­bu­lant­no i ni­je po­treb­no bol­nič­ko li­je­če­nje. Za ne­ka sta­nja je neo­p­ho­dan pri­jem na bol­nič­ko li­je­če­nje oso­bi­to ka­da su hit­na, ugro­ža­va­ju­ća sta­nja u pi­ta­nju kao što je mo­žda­ni udar, kr­va­re­nje na mo­zgu, epi­lep­tič­ki sta­tus....
Ko­ja su naj­če­šća is­pi­ti­va­nja ko­ja će vam ne­u­ro­log tra­ži­ti?
Ka­da su kri­ze svi­je­sti u pi­ta­nju me­to­da iz­bo­ra je EEG (elek­tro­en­ce­fa­lo­gra­fi­ja), sni­ma­nje ko­je ne­ma ni­ka­kvo zra­če­nje, ni­je bol­no i tra­je obič­no za­jed­no sa pri­pre­mom oko sat vre­me­na. Po­treb­no je da pa­ci­jent ima opra­nu ko­su, da ne upo­tre­blja­va lak za ko­su, da do­ruč­ku­je i da sa­ra­đu­je to­kom sni­ma­nja. Is­pi­ti­vač će vam u mir­noj, za­mra­če­noj pro­sto­ri­ji tra­ži­ti da vi­še pu­ta u to­ku sni­ma­nja otvo­ri­te i za­tvo­ri­te oči, da du­bo­ko di­še­te ne­ko­li­ko mi­nu­ta i to je sve ka­da je stan­dard­ni EEG u pi­ta­nju. Ne­ka­da je po­treb­no na­pra­vi­ti sni­mak po­sli­je ne­spa­va­nja i ta­kvo sni­ma­nje će ne­što du­že tra­ja­ti pri če­mu je po­želj­no da pa­ci­jent u to­ku sni­ma­nja za­spi. Ko­li­ko če­sto će pa­ci­jent sa epi­lep­si­jom ra­di­ti EEG pla­ni­ra­će vaš epi­lep­to­log.
EMNG (elek­tro­mi­o­ne­u­ro­gra­fi­ja) je is­pi­ti­va­nje funk­ci­je pe­ri­fer­nih ne­ra­va i mi­ši­ća.
Ka­da tra­ži­mo ovaj pre­gled?
Tra­ži­mo on­da ka­da ima­mo kli­nič­ki na­laz ko­ji ide u pri­log: ne­u­ro­pa­ti­je, po­li­ne­u­ro­pa­ti­je (npr. di­ja­be­tič­na po­li­ne­u­ro­pa­ti­ja), kom­pre­si­je ne­ra­va (di­scus her­ni­ja), po­vre­da ru­ku, no­gu ili kič­me, kod re­u­ma­to­lo­ških bo­le­sti ko­ja pra­te za­pa­lje­nja mi­ši­ća (mi­o­si­ti­sa).
Ka­ko iz­gle­da EMNG pre­gled?
- Pre­gled se ra­di bez ane­ste­zi­je i ni­je bo­lan uko­li­ko po­sto­ji sa­rad­nja sa pa­ci­jen­tom. Tra­je od 30 do 45 mi­nu­ta i mo­že bi­ti ma­nje ili vi­še ne­pri­ja­tan.
EMNG je i prog­no­stič­ka me­to­da, na osno­vu ko­je se mo­že pra­ti­ti tok bo­le­sti i opo­ra­vak bo­le­sni­ka, i pri­bli­žno pred­vi­dje­ti is­hod bo­le­sti ili po­vre­de.
CT (kom­pju­te­ri­zo­va­na) pred­sta­vlja ra­di­o­lo­ško zlat­ni stan­dard u sni­ma­nju mo­zga, oso­bi­to u hit­nim sta­nji­ma. Po­sled­nje ge­ne­ra­ci­je CT ske­ne­ra pru­ža­ju sli­ke mo­zga, kič­me i or­bi­ta ko­je su ve­li­ke ja­sno­će. CT je bez­bol­no sni­ma­nje, tra­je oko 15 mi­nu­ta, ne­ka­da je po­treb­no da­ti kon­trast.
Me­to­da ko­ja je ne­u­ro­lo­gu do­dat­no olak­ša­la di­jag­no­sti­ko­va­nje ne­u­ro­lo­ških obo­lje­nja je Mag­net­na re­zo­nan­ca i ko­ju če­sto tra­ži­mo da pa­ci­jent ura­di bi­lo da je sni­ma­nje gla­ve (mo­zga) ili kič­me­ne mo­ždi­ne. Ovom pre­tra­gom do­bi­ja­mo bo­lji pri­kaz ne­kih struk­tu­ra mo­zga i ne­kih pa­to­lo­ških pro­ce­sa. Tra­ži­te od va­šeg ne­u­ro­lo­ga da vam ob­ja­sni ka­ko iz­gle­da sni­ma­nje. Apa­rat kod ne­kih pa­ci­je­na­ta pra­vi ne­la­god­nost za­to što to­kom sni­ma­nja po­sto­ji iz­vje­sna bu­ka (pa­ci­jent mo­že do­bi­ti slu­ša­li­ce, slu­ša­ti mu­zi­ku za vri­je­me sni­ma­nja), po­treb­no je da pa­ci­jent mi­ru­je u re­la­tiv­no uskom pro­sto­ru (ne­ka­da to iza­zi­va strah i ne­la­go­du) i če­sto je po­treb­no in­tra­ve­no­zno da­ti kon­trast. Ovo sni­ma­nje ne tra­je pre­du­go (obič­no 20-40 mi­nu­ta), sa­rad­nja je neo­p­hod­na da bi ra­di­o­log do­bio kva­li­te­tan sni­mak, a ne­u­ro­log u re­la­ci­ji sa kli­nič­kom sli­kom mo­gao da ka­že o ka­kvom se pro­blem ra­di, ili is­klju­či or­gan­sko ne­u­ro­lo­ško obo­lje­nje. Sve do­dat­ne in­for­ma­ci­je o ovoj vr­sti sni­ma­nja do­bi­je­mo u cen­tri­ma za sni­ma­nje mag­net­nom re­zo­nan­com od teh­ni­ča­ra ko­ji će vam za­ka­za­ti pre­gled.
Če­sto je po­treb­no utvr­di­ti ul­tra­zvuč­ni pre­gled krv­nih su­do­va vra­ta, tj. krv­nih su­do­va ko­ji is­hra­nju­ju mo­zak i to je za­i­sta bez­bol­na me­to­da ko­ja nas upu­ću­je u sta­nje ve­li­kih krv­nih su­do­va.
Ka­da je po­treb­no sta­nje krv­nih su­do­va mo­zga se do­pu­nju­je sni­ma­njem MSCT I MR an­gi­o­gra­fi­jom.
Uz na­ve­de­na sni­ma­nje po­treb­ne su osnov­ne la­bo­ra­to­rij­ske pre­tra­ge, imu­no­lo­ški te­sto­vi, te­sto­vi na vi­ru­se, ge­net­ska is­pi­ti­va­nja…
Nakon ovih snimanja ne­u­ro­log će ne­ka­da br­zo i la­ko po­sta­vi­ti di­jag­no­zu i skon­cen­tri­sa­će se na li­je­če­nje. Rje­đe su si­tu­a­ci­je ka­da nam tre­ba du­že i op­šir­no is­pi­ti­va­nje da bi utvr­di­li tač­nu di­jag­no­zu i ne­ka­da se mo­ra­ju po­na­vlja­ti već ra­đe­ni pre­gle­di za šta tre­ba da ima str­plje­nja i pa­ci­jent i dok­tor jer je neo­bič­no va­žno da di­jag­no­za bu­de tač­na.

Ne­u­ro­me­di­ka u podgorici

Prof. dr Sla­vi­ca Vu­ji­sić, spe­ci­ja­li­si­ta ne­u­ro­lo­gi­je i sub­spe­ci­ja­li­sta epi­lep­to­log, or­di­ni­ra u spe­ci­ja­li­stič­koj or­di­na­ci­ji Ne­u­ro­me­di­ka, u Uli­ci Đo­ke Mi­ra­še­vi­ća, u Blok 6, u Pod­go­ri­ci. Za sve in­for­ma­ci­je dr Vu­ji­sić mo­že­te kon­tak­ti­ra­ti pu­tem mej­la ne­u­ro­me­di­ca­vu­ji­sic­@gmail.com ili pu­tem te­le­fo­na 069-017-107 i 067-106-107.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"