Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Džip planuo, Kožar preživio * Korupcija hara, mafijaši se ne hapse * Unaprijed znao da će blokirati pare Fronta * Dva starca žive u napuštenom klozetu * Džip planuo, Kožar preživio * Razaranje po tajkunskom receptu * Potkivanje žabe
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 04-12-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Aleksa Bečić, predsjednik Demokratske Crne Gore:
Duško Marković, kao crna kutija Crne Gore, i Milo Đukanović, kao šef šefa organizovane kriminalne grupe, mogu biti sve samo ne partneri na putu demokratskih procesa i oporavka naše zemlje.

Vic Dana :)

- Sve sam probala i ne mogu da smršam!
- Pa nemoj sve da probaš, zato se i gojiš!


- Halo, je li to TV servis?
- Da.
- Slike nema, ton ima. Šta li može biti?
- Može biti radio!



Pita Mujo Fatu:
Bona, Fato, kako ono da je kod Hase kosa onako gusta i sjajna?
Pa on kosu maže jajima - objašnjava Fata.
Vidi ti njega! Nisam znao da je takav akrobata - kaže Mujo.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija EPCG I CGES JOŠ NIJESU REGULISALI MEĐUSOBNE OBAVEZE, NVO SEKTOR UKAZUJE DA ĆE TO URADITI U TAJNOSTI
Akcionari EPCG čekaju odluku Privrednog suda Preko leđa građana prebijaju 700.000 duga S obzirom na kontinuiranu netransparentnost Vlade i energetskih kompanija, koje sva značajnija pitanja rješavaju „iza zatvorenih vrata”, ne treba biti iznenađen ukoliko se u nekom trenutku objavi da su međusobna potraživanja EPCG i CGES-a prebijena na teret državne kase i građana, kazala je Mrdović Posao, koji je predviđen Zakonom o budžetu, nije završen do kraja. To ukazuje na osnovanu sumnju da je neko 700 hiljada eura stavio sebi u džep, ukazao je Šabović
Dan - novi portal
Elek­tro­pri­vre­da (EPCG) i Cr­no­gor­ski elek­tro­pre­no­sni si­stem (CGES) još ni­je­su re­gu­li­sa­li vi­še­mi­li­on­ske oba­ve­ze, ko­je su na­sta­le 2013. go­di­ne zbog kra­đe stru­je za Kom­bi­nat alu­mi­ni­ju­ma (KAP). Ova dva ener­get­ska su­bjek­ta ima­la su oba­ve­zu, shod­no Za­ko­nu o bu­dže­tu, da re­gu­li­šu vi­še­mi­li­on­ska po­tra­ži­va­nja, ali to ni­je­su ura­di­li.
Raz­li­ka u po­tra­ži­va­nji­ma iz­me­đu dvi­je kom­pa­ni­je iz­no­si 700 hi­lja­da eura, jer CGES po­tra­žu­je 8,8 mi­li­o­na po osno­vu ko­ri­šće­nja G kom­po­nen­te, a EPCG 8,1 mi­li­on eura zbog an­ga­žo­va­nja si­stem­ske re­zer­ve po­čet­kom 2013. go­di­ne. Iz Elek­tro­pri­vre­de su nam ka­za­li da se zbog pred­met­nih po­tra­ži­va­nja vo­de sud­ski pro­ce­si pred Pri­vred­nim su­dom, te da zbog to­ga ni­je­su re­gu­li­sa­li oba­ve­ze sa CGES-om, iako je za to po­sto­ja­la mo­guć­nost shod­no Za­ko­nu o bu­dže­tu.
– Če­ka­mo sud­ske od­lu­ke – na­ve­li su iz EPCG.
IZ CGES-a ni­je­su htje­li da od­go­vo­re „Da­nu” na pi­ta­nja u ve­zi sa ovim pro­ble­mom, dok su nam iz Mi­ni­star­stva eko­no­mi­je na­ve­li da se oni ne ba­ve re­gu­li­sa­njem oba­ve­za iz­me­đu dva dr­žav­na su­bjek­ta.
Pri­je usva­ja­nja Za­ko­na o bu­dže­tu u Skup­šti­ni kra­jem pro­šle go­di­ne, funk­ci­o­ner SDP-a Dža­vid Ša­bo­vić je tra­žio da se uki­ne član 18 ko­jim je pro­pi­sa­no pre­bi­ja­nje du­go­va dvi­je kom­pa­ni­je na te­ret gra­đa­na. Uki­da­nje čla­na 18 zah­ti­je­vao je ka­ko se ne bi 700 hi­lja­da pre­va­li­lo na gra­đa­ne. Pri­je to­ga, po­ku­šao je da pre­ci­zni­je ure­di taj član i od­re­di ka­ko da EPCG i CGES re­gu­li­šu oba­ve­ze, ali u to­me, ka­ko je na­veo, ni­je imao po­moć pred­stav­ni­ka kom­pa­ni­ja, ni­ti Mi­ni­star­stva eko­no­mi­je.
– Pri­je go­di­nu sam uka­zi­vao da to ne tre­ba da bu­de sa­stav­ni dio Za­ko­na o bu­dže­tu, ali sam do­bio uvje­ra­va­nja od pred­stav­ni­ka Vla­de da će se sve re­gu­li­sa­ti ka­ko tre­ba. Ovo je sa­mo još je­dan u ni­zu pri­mje­ra da je jed­no na pa­pi­ru, a dru­go u prak­si – re­kao je Ša­bo­vić za „Dan” i do­dao da je naj­ve­ći pro­blem 700 hi­lja­da raz­li­ke u du­go­va­nji­ma.
– Po­sao, ko­ji je pred­vi­đen Za­ko­nom o bu­dže­tu, ni­je za­vr­šen do kra­ja. To uka­zu­je na osno­va­nu sum­nju da je ne­ko 700 hi­lja­da eura sta­vio se­bi u džep. I ta­da sam uka­zi­vao da po­lu­za­vr­še­ni po­slo­vi osta­vlja­ju pro­stor za raz­ne ma­hi­na­ci­je, a sa­da na­kon što oba­ve­ze ni­je­su re­gu­li­sa­ne, mo­gu re­ći da po­sto­ji osno­va­na sum­nja da te pa­re ni­je­su oti­šle gdje tre­ba, već da ih je ne­ko sta­vio u svoj džep – is­ta­kao je Ša­bo­vić.
Ko­or­di­na­tor­ka is­tra­ži­vač­kog cen­tra MANS-a Ines Mr­do­vić na­ve­la je da jav­nost ne­ma do­volj­no in­for­ma­ci­ja u ve­zi sa tim pi­ta­njem, a s ob­zi­rom na kon­ti­nu­i­ra­nu ne­tran­spa­rent­nost Vla­de i ener­get­skih kom­pa­ni­ja, ko­je sva zna­čaj­ni­ja pi­ta­nja rje­ša­va­ju „iza za­tvo­re­nih vra­ta”, ne tre­ba bi­ti iz­ne­na­đen uko­li­ko se u ne­kom tre­nut­ku ob­ja­vi da su me­đu­sob­na po­tra­ži­va­nja EPCG i CGES-a pre­bi­je­na na te­ret dr­žav­ne ka­se.
– Do kra­ja go­di­ne je ne­pun mje­sec, a ra­ni­ja is­ku­stva u ve­zi sa dr­žav­nim bu­dže­tom po­ka­zu­ju da se upra­vo u de­cem­bru za­vr­ša­va­ju broj­ni pro­ble­ma­tič­ni aran­žma­ni – ka­za­la je Mr­do­vi­će­va.
Pod­sje­ti­la je da je MANS i ra­ni­je uka­zi­vao na pro­ble­ma­tič­nost vla­di­nog rje­še­nja ko­jim me­đu­sob­na po­tra­ži­va­nja ener­get­skih kom­pa­ni­ja, pla­ni­ra da pre­bi­je na te­ret gra­đa­na, od­no­sno da po ko zna ko­ji put za­hva­ti iz dr­žav­ne ka­se i ta­ko po­kri­je oba­ve­ze na­sta­le zbog stru­je is­po­ru­če­ne KAP-u.
D.M.


Kri­va me­to­do­lo­gi­ja

Di­rek­tan kri­vac za pro­blem ko­ji je na­stao u ve­zi sa stru­jom za KAP je Re­gu­la­tor­na agen­ci­ja za ener­ge­ti­ku (RAE), od­no­sno nje­ne me­to­do­lo­gi­je iz 2011. go­di­ne, ko­je di­rekt­no fa­vo­ri­zu­ju ener­get­ske kom­pa­ni­je na te­ret po­tro­ša­ča, ka­za­la je Mr­do­vi­će­va.
– Me­to­do­lo­gi­ja RAE je CGES-u ga­ran­to­va­la od­go­va­ra­ju­ći re­gu­la­tor­ni pri­hod na ba­zi pro­jek­ci­je da će KAP ra­di­ti pu­nim ka­pa­ci­te­ti­ma, ali je KAP u me­đu­vre­me­nu pre­po­lo­vio svo­ju pro­iz­vod­nju i on­da je to zna­či­lo ma­nje pri­ho­da za CGES po osno­vu pre­no­sa stru­je, pa je RAE taj te­ret pre­ba­ci­la na EPCG uvo­de­ći po­seb­nu na­kna­du, a u me­đu­vre­me­nu je Vla­da od­lu­či­la da pre­bi­je ta po­tra­ži­va­nja. Su­štin­ski, po­tra­ži­va­nja bi pla­ti­li ili gra­đa­ni pre­ko ra­ču­na za stru­ju, ili će bi­ti ma­njak u dr­žav­noj ka­si. Da­kle, gra­đa­ni su ti ko­ji na kra­ju za sve is­pa­šta­ju u ovoj dr­ža­vi, u ko­joj, na­ža­lost, iz­o­sta­je bi­lo ka­kva od­go­vor­nost onih ko­ji do­no­se od­lu­ke na šte­tu jav­nog in­te­re­sa, od­no­sno svih nas po­re­skih ob­ve­zni­ka – ob­ja­sni­la je Mr­do­vi­će­va.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"