Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Budva blokirala imovinu Milovom sestriću * Bojoviću produžen pritvor zbog opasnosti od bjekstva * Što je Božije, to je neuništivo * Nevakcinisano svako drugo dijete * Budva blokirala imovinu Milovom sestriću * Podrška Evrope Čadu, Nigeru i Libiji * EU ne bi uspjela da se odbrani bez NATO-a
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-08-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
RANKO KRIVOKAPIĆ, LIDER SDP-a:
Kao nikad dosad u Crnoj Gori se vrši politički progon žena koji je porušio tradicionalni moralni kodeks crnogorskog društva.

Vic Dana :)

Mali Mujica dolazi do Muja u dnevnoj sobi, sjedne kraj njega i pristojno ga upita:
- Babo, ja b’ novi ajfon, crk’o m’ stari mob’tel...
Mujo ga ošine pogledom:
- Kak’i ba ajfon, kup’ću ti neki na traf’ci!
Mujica se snuždi:
- Babo, al’ ja b’ baš ajfon...
Mujo uzdahne:
- Dobro, rec’ čarobnu riječ!
Mujica ispali:
- Nusreta!
Mujo ga pogleda ispod oka:
- Koja ba Nusreta?
Mujica umilno kaže:
- Pa tvoja nova ljubavnica...
Mujo ga nježno potapša po glavi:
- Novi ajfon, kažeš... pa rec’, sine, koji model si mislio?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2017-08-27 FILMSKO PREISPITIVANJE: VJEKOSLAV AFRIĆ, SLAVICA (2) Umjesto radosti, film postao mora Scenario i režija: Vjekoslav Afrić; Fotografija: Žorž Skrigin; Muzika: Silvio Bombardelli; Scenografija: Jozo Janda; Montaža: Maja Ribar Lazarov; Uloge: Irena Kolesar, Dubravko Dujšin, Marijan Lovrić, Carka Jovanović, Ljubiša Jovanović, Jozo Laurenčić, Boža Nikolić, Ivka Rutić, Dejan Dubajić; Proizvodnja: Avala film, Beograd, 1947.
Dan - novi portal
-Pi­še:dr Ra­do­slav T. Sta­ni­šić Film­ski i TV re­di­telj

Va­lja pod­sje­ti­ti da je već u je­sen 1945., po­sli­je pe­tog do­ku­men­tar­nog fil­ma, ne­str­plje­nje film­skih rad­ni­ka do­sti­glo vr­hu­nac – am­bi­ci­je su se to­li­ko raz­mno­ži­le da su pro­sto gu­ši­le stva­ra­lač­ku at­mos­fe­ru. Sva­ko je htio da se­be vi­di u tim pi­o­nir­sko-isto­rij­skim po­du­hva­ti­ma pa je spon­ta­no za­po­če­la ras­pra­va o umjet­no­sti fil­ma i nje­go­vom smi­slu ko­ja s pro­mjen­lji­vim in­ten­zi­te­tom tra­je sve do da­nas. Umje­sto da film bu­de ra­dost po­stao je te­ška mo­ra. Pro­ble­mi, ne­do­u­mi­ce i za­blu­de su­bjek­tiv­ne pri­ro­de nijesu se ra­zr­je­ša­va­li unu­tar sa­mih lič­no­sti već jav­no, uz sa­svim dru­ga­či­je kva­li­fi­ka­ci­je. Ima do­ka­za ko­ji ubje­đu­ju da je već ta­da u ate­lje­i­ma i oko njih bi­lo to­li­ko po­vr­šno­sti, sum­nji­vih im­pro­vi­za­ci­ja i po­li­ti­kant­stva, da je pri­rod­no što se film ra­đao sa de­for­ma­ci­ja­ma i bez sop­stve­nog iden­ti­te­ta. Oku­pi­lo se mno­go lju­di; go­vo­ri­lo se sa­mo­u­vje­re­no o fil­mu, a ma­lo njih je zna­lo šta je za­pra­vo film; stva­rao se pri­ti­sak na dru­štvo da odo­bri ve­ća sred­stva i pro­ši­ri ma­te­ri­jal­nu ba­zu za jed­nu no­vu pro­fe­si­ju i in­du­stri­ju. Na taj na­čin je bez re­al­nih uslo­va is­for­si­ra­na od­lu­ka o sni­ma­nju igra­nih fil­mo­va. Tek ta­da su na­stu­pi­li pra­vi pro­ble­mi: Ka­kav film? Ko će ga na op­šte za­do­volj­stvo re­a­li­zo­va­ti? Film o re­vo­lu­ci­ji, ali i sa ka­kvim sa­dr­ža­jem? Da li ob­u­hva­ti­ti sve op­šte to­ko­ve Na­rod­no­o­slo­bo­di­lač­kog ra­ta ili se za­dr­ža­ti sa­mo na jed­noj ka­rak­te­ri­stič­noj epi­zo­di?
Ka­ko pri­ka­za­ti ulo­gu par­ti­je u or­ga­ni­zo­va­nju ustan­ka? Ima li u ta­kvom dje­lu mje­sta za po­je­di­nač­ne ini­ci­ja­ti­ve ju­go­slo­ven­skih na­ro­da? Ka­kve li­ko­ve ob­ra­di­ti – pra­ve he­ro­je ili ano­nim­ne bor­ce? Di­le­me su bi­le mno­go­stru­ke i sa­svim ne­pre­mo­sti­ve, do­ma­će is­ku­stvo pot­pu­no ne­po­u­zda­no, a po­je­di­nač­ne že­lje vo­di­le su eks­tre­mi­zmu. Oči­gled­no je da iza svih onih gro­mo­gla­snih ri­je­či o fil­mu i li­te­rar­nih op­ser­va­ci­ja ne­do­sta­je osnov­ni kon­cept. Sve oko fil­ma bi­lo je vje­štač­ko, ne­re­al­no, ni­je se tra­žio oslo­nac u vri­jed­no­sti­ma ove umjet­no­sti. Po­seb­no je bi­la uoč­lji­va is­for­si­ra­na rav­no­du­šnost pre­ma pre­o­bra­ža­ji­ma u ne­kim na­ma bli­skim ki­ne­ma­to­gra­fi­ja­ma. U En­gle­skoj je po­ja­va „Krat­kog su­sre­ta” Dej­vi­da Li­na zna­či­la no­vi im­puls i ohra­bre­nje, a u Fran­cu­skoj je Kar­ne svo­jom „Dje­com ra­ja” vra­tio po­vje­re­nje u umjet­nič­ki iz­raz na­ci­o­nal­nog fil­ma. Sa Ro­se­li­ni­jem i fil­mom „Rim otvo­re­ni grad” u Ita­li­ji već tri­jum­fu­je neo­re­a­li­zam svo­jim ne­kon­ven­ci­o­nal­nim, iskre­nim, po­tre­snim i slo­bod­nim su­o­ča­va­njem sa sva­ko­dnev­nom re­al­no­šću. U So­vjet­skom Sa­ve­zu to je vri­je­me „Iva­na Gro­znog” Ej­zen­štaj­na i Jerm­le­ro­vog „Ve­li­kog pre­o­kre­ta”. Pri­li­ke su bi­le ta­kve da je u ob­zir do­la­zi­la sa­mo po­moć so­vjet­skih si­ne­a­sta. Iz­ra­đe­no je vi­še pred­lo­ga i pla­no­va ko­ji su de­fi­ni­sa­li tu sa­rad­nju i pr­vi ju­go­slo­ven­ski film. Bra­ća Va­si­ljev, tvor­ci ču­ve­nog „Ča­pa­je­va”, od­bi­li su da sni­me film o bor­bi ju­go­slo­ven­skih na­ro­da, sa obra­zlo­že­njem da ne po­zna­ju ni am­bi­jent ni lju­de o ko­ji­ma bi tre­ba­lo isti­ni­to da pro­go­vo­ri nji­ho­vo dje­lo. Iz­bor pa­da na sce­na­rio Đor­đia Mdi­va­ni­ja „Bu­ra nad Bal­ka­nom”, po ko­me je po­zna­ti i pro­sla­vlje­ni re­di­telj Abra­ham Rom re­a­li­zo­vao film „U pla­ni­na­ma Ju­go­sla­vi­je” (1946), ma­da se ta­da ni­ko ni­je usu­dio da ubje­đu­je jav­nost ka­ko je to i naš pr­vi igra­ni film po­sle oslo­bo­đe­nja. Stro­go uzev­ši, bi­lo je to di­je­te dvi­je maj­ke. Iako bi po objek­tiv­nim kri­te­ri­ja­ma „U pla­ni­na­ma Ju­go­sla­vi­je” tre­bao bi­ti pr­vi du­go­me­tra­žni igra­ni film u isto­ri­ji so­ci­ja­li­stič­ke Ju­go­sla­vi­je, taj sta­tus se tra­di­ci­o­nal­no da­vao „Sla­vi­ci”, sni­mlje­noj go­di­nu da­na ka­sni­je.(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"