Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kašćelanu „zaboravili” da blokiraju osam stanova * Mugoši i saradnicima sude zajedno * Katnić svjedoči o pripremanju atentata * Bez zabrane za patrijarha * Dejvis poziva na pobunu protiv premijerke * Kijev na Kijev * O prirodi sukoba iz 1918
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 15-10-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Momčilo Vuksanović, predsjednik SNS-a:
– Sramna odluka o priznanju takozvane države Kosovo iznuđena je i donijeta protivno volji 85 odsto stanovništva Crne Gore,

Vic Dana :)

Hodaju dvije svinje ulicom i prolaze pored mesare, a jedna kaže: „Vidi trgovina rezervnih djelova!”

Pametan muškarac + pametna žena = romansa
Pametan muškarac + glupa žena = afera
Glup muškarac + glupa žena = dijete
Glup muškarac + pametna žena = šoping!

Fata dolazi kući i nervozno baci ključeve na ormarić, pa je Mujo upita:
- Š‘a je, bona, š‘a s‘ tako nervozna?
Fata uzdahne:
- Ma, izgleda da je karburator pun vode...
Mujo se zbunjeno počeše po glavi:
- Doobroo... a đe s‘ kola?
Fata slegne ramenima:
- U potoku.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-10-12 FILMSKO PREISPITIVANJE: ZVONIMIR BERKOVIĆ „RONDO” (3) Relativizacija znakova raspoznavanja Scenario i režija: Zvonimir Berković, fotografija: Tomislav Pinter, muzika: arhivska, scenografija: Željko Senečić, montaža: Radojka Tanhofer, uloge: Stevo Žigon, Milena Dravić, Relja Bašić, Zvonimir Rogoz, Rudolf Kukić, Boris Festini, proizvodnja: Jadran film, 1966. godine
Dan - novi portal
-PIŠE: DR RADOSLAV T. STANIŠIĆ, FILMSKI I TV REDITELj

U filmu „Rondo” svi su se muzički elementi preobrazili u materiju koja sasvim jasno odslikava ličnosti u svim unutrašnjim htjenjima i skrivenim željama; istovremeno se prati i njihovo prilagođavanje situaciji, dok nas određeni znakovi ne navode na pravi sadržaj, koji ipak razgolićuje igru i njene aktere.
U tom strogom okviru svaki od tri aktera je drama za sebe, a njihova suočavanja zapravo su drama za sve. Feđa, mlad i temperamentan umjetnik, slučajno je susreo u parku nešto starijeg sudiju Mladena dok su, svako za sebe, posmatrali kako dva penzionera igraju svoju partiju šaha. Ta naizgled dva sasvim različita čovjeka, vrlo brzo su, gotovo bez riječi, otkrila da podjednako strasno vole šah i da u njemu nalaze ne samo relaksaciju, već i izvjestan smisao koji im inače u životu često izmiče. Zbog toga im nije bilo teško da se dogovore oko jednog zajedničkog eksperimenta koji bi trebalo da pokaže da li je uopšte moguće da dva intelektualca provedu jedno zanimljivo nedjeljno poslije podne. Kako je Mladen neoženjen, to će se partija obaviti kod Feđe, koji ima i stan i šarmantnu ženu Nedu, koju sam reditelj predstavlja kao mladu domaćicu sa neostvarenim muzičkim željama i ambicijama. Njoj se stavlja u zadatak da napravi prijatnu atmosferu i da se nađe u blizini šahovske table kako bi ova igra mogla da preraste u zajedničko uzbuđenje i zadovoljstvo.
Te indikacije su dovoljne reditelju kao uvod za prvu scenu — dosta karakterističnu za sve ono što će zatim slijediti. Berković nastoji da se služi određenim riječima ili čitavim frazama ili refrenima — krv će danas pasti, krv će se liti, da li svirate nešto, ne daj mu da pobjegne... i tako redom, kako bi gledalac shvatio ograničenost prostora za ovu igru. Međutim, ovakav shematski koncept i materijal koji je tu lociran nije sam po sebi izraz — reditelj sebi dozvoljava punu slobodu u njegovom korišćenju i, što je još važnije, u interpretaciji. Sve ono što izgleda statično i unaprijed fiksirano može se iznutra ne samo varirati već mijenjati po smislu. Zato su svi oni znakovi koji služe za raspoznavanje dosta relativizirani i mogu se posmatrati istovremeno i kao oznake jednog unutrašnjeg procesa koji se zbiva u samoj materiji. Već tih nekoliko uvodnih kadrova bilo je dovoljno da nas uvjere da je riječ o ljudima koji su dosta otuđeni i od realnosti i od svojih osjećanja, da ne nalaze dovoljno uzbuđenja i smisla u životu koji vode i koji im se, ma koliko bio stvaran, ipak ne čini u svemu njihovim i autentičnim.
To su u dobroj mjeri maniri koje doživljavaju čas kao samoobmanu, a čas kao zaštitu. Oni su toliko prisutni u njima da nisu samo fizičke činjenice, već i dio njihovih ličnosti, pa stoga zadiru i u najsuptilnije psihološke reakcije. Svako je od njih u nekakvoj svojoj subjektivnoj izolaciji, nespokojstvu i duboko skrivenom nezadovoljstvu i u susretu s drugim htio bi da izbjegne potpuno suočavanje sa samim sobom.
Feđa naizgled ima sve što mu je potrebno — živi komforno, nema egzistencijalnih problema, ali i pored mlade i privlačne žene ipak nije sasvim srećan. Život u divnoj izolaciji im nije dovoljan — putuju zajedno, kupuju stvari, ukusi su im se poistovjetili, osjećaju ista zadovoljstva, svuda su i u svemu zajedno, ali bez one prave radosti i zato se kod njih i osjeća podsvjesna želja za izlaskom iz ove situacije.
(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"