Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Tužioci prisluškivali mimo Ustava * DPS preko pravnog nasilja do novog glasanja * Datum zavisi od borbe protiv korupcije * Zaboravili da je Milo sam sebi savjetnik * Tužioci prisluškivali mimo Ustava * Prevedi to na „srb”, „kro”, „mne”, „bih” * Presija privida
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 28-02-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Plamena Halačeva:
– Kronizam, odnosno praksa pristrasnosti pri dodjeli poslova prijateljima i politički podobnim pojedincima, jača korupciju.

Vic Dana :)

Opet si noćas pričao u snu.
– Ma, pusti me ženo da makar noću i ja progovorim koju riječ ...

Izgorela Cigi kuća i policajac pravi zapisnik.
Ciga diktira:
- Piši... Samsung LCD televizor! Boš mašina za veš! Boš pegla! Boš mašina za sudove!
Policajac se iznervira:
- Ajde bre Cigo, ne laži toliko, pa ti nisi ni struju imao ovdje dovedenu!
Ciga:
- Agregat Honda na dizel.

-Kada se utopilo najviše Bosanaca?
- Kada su gurali podmornicu da upali.

-Bosanac radio kao pilot, i zovu ga iz kontrolnog tornja.
- Molimo recite nam Vašu visinu i položaj?
- Metar i osamdeset, sjedim.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura PREMIJERNO U PODGORICI IZVEDEN ELEKTROAKUSTIČNI OPERSKI KABARE
Operski kabare „A weill ago” Bis je zahvalnost za ushićenje
Dan - novi portal
Podgorička publika dobila je rijetku priliku da čuje i vidi na sceni KIC „Budo Tomović” elektroakustični operski kabare „A weill ago” inspirisan djelom i životom njemačkog kompozitora Kurta Vajla (Kurt Weill, 1900-1950).
U izvođenju, kao i osmišljavanju koncepta, učestvuju kompozitorka dr Ana Gnjatović, pijanista dr Milivoje Veljić i doktorandkinja sopran Tijana Đuričić. Tako slušalac i gledalac dobija priliku da u izvođenju Đuričićeve i Veljića čuje neke od najpoznatijih solo-pjesama Kurta Vajla, koje je izvodila i njegova supruga Lote Lenja, ali, sve to „podvučeno” elektronikom i glasovima Gnjatovićeve, samog Vajla, Lenje, Bertolta Brehta…, dok se iza njih nižu kadrovi arhivskih crno-bijelih dokumentarnih filmova nastalih `30-ih i `40-ih godina 20. vijeka. Pritom, naglasak je stalno na ljubavnoj priči Vajla i Lenje koja je imala svoje velike uspone i velike padove, no koja je trajala do konca života ovog njemačkog kompozitora. Tako izmiješani stihovi velikih stvaralaca 20. vijeka, slike i zvuci, akustični i elektronski, koji se međusobno „prelamaju” i „naslojavaju”, stvaraju prepoznatljivu, a opet savremenom dobu bližu predstavu kabarea.
Inače, Đuričićeva, i sama u Beogradu radi kabare baziran na djelima Kurta Vajla, i to njeno opredjeljenje za bavljenje savremenom muzikom, kao i bavljenje Gnjatovićeve u njenoj doktorskoj disertaciji glasom i elektronikom, kako kaže, dovelo je do ovog kabarea. Njih dvije, dodaje sopran, sarađuju i prepoznaju se u interesovanjima još od svojih studentskih dana.
– Za mene je bio veoma inspirativan trenutak kada sam otkrila Vajla, a koja sam dotad, kao školovana operska pjevačica njegovala belkanto, i koji je tada, u moje uho, unio jednu dozu „prljavosti”. Meni se dopada i razvoj njegovog muzičkog jezika, i kontrast koji ta muzika nosi u sebi. Naime, vi čujete valcere, tango, neke pjevljive melodije, a opet, tu su tekstovi koji su vrlo angažovani i harmonije koje su neočekivane. Vi mislite da će se desiti neki džez ili neka hit melodija, a to se zapravo nikada ne dogodi. To je ono što me intrigira kod Vajla – kaže Đuričićeva. Na pitanje koliko pjevač danas u Beogradu, ili negdje drugdje ima priliku da se bavi onim što voli, i da pritom od toga živi, Đuričićeva smatra da je to splet okolnosti, i da pored velikog talenta, dugoročnog rada i prilika, zavisi i čime želite da se bavite.
– Jeste da Beograd u odnosu na Podgoricu možda pruža više prilika, ali ne previše. Poznajem mnoge moje kolege koji jako lijepo žive od toga što rade, ali, čini mi se da je nas puno školovanih koji smo nailazili na neke druge niše, i ostvarivali se kao samostalni umjetnici kroz neke projekte slične ovom i putovali svijetom, ili pak, kroz neke druge profesije koje nam omogućavaju egzistenciju, a onda naša velika ljubav prema muzici dolazi kao divan dodatak životu. Čini mi se da Zapad, naročito Italija i Njemačka, i možda SAD, pružaju još mnogo više prilike pjevačima. Recimo, u Njemačkoj, u malim mjestima imate opere, i to je prilika za mlade ljude da vježbaju i da rade, da se usavršavaju – kaže Đuričićeva, koja nakon karijere u beogradskom Narodnom pozorištu, sada svoju karijeru gradi izvan ustanova kulture. Tako pored nastupa u Evropi ona bilježi i nastupe u Japanu. Ipak, ovo je bio njen prvi nastup u Crnoj Gori, otkud vuče i porijeklo po očevoj liniji. Zato je bilo zanimljivo čuti kako je doživjela zahtjev publike za bis na koji je odgovorila sa pijanistom.
– Uvijek je bis ushićenje i jedna vrsta zahvalnosti, jer znate da je publici bilo prijatno i da su znatiželjni. A, ja obožavam da pjevam i na sceni i van nje, i uvijek se radujem kada dobijem priliku da još malo pjevam – kaže Đuričićeva. Pritom, dodaje ona, glas njeguje na vrlo jednostavan način.
– Ne mistifikujem njegu glasa, nema tu nikakvih tajni. Prija mi dosta vode i sna, uz svakodnevnu vokalnu higijenu. Naravno, ne prija mi da cijeli dan govorim ili budem u zadimljenoj prostoriji – dodaje Đuričićeva, sopran velike glasovne izražajnosti.
Ž.JANjUŠEVIĆ


Glasovi su veliki darovi

Beogradu, kao regionalnom muzičkom centru, ipak nedostaju neki elementi, koji bi mogli da zaokruže priču, jer, dobrih pjevača ima, kaže Đuričićeva.
- Beograd ima dvije operske kuće, i brojne koncertne program i dosta gostujućih profesora koji se bave pjevanjem, pa mladi pjevači imaju priliku za napredak. No, krajnji rezultat ne može se porediti sa nekim vrhunskim evropskim ili svjetskim operskim kućama. Ali, to ne znači da u Beogradu nema dobrih pjevača. Naprotiv, ima ih, ali nema dovoljno sredstava koja se ulažu u cjelokupnu operu i zato je opšti nivo nešto niži nego u inostranstvu – kaže Đuričićeva.
– Glasovi s ovog područja su veliki darovi, specifični su i lijepi, i naravno, zavisi kako će ih profesori ili dirigenti brusiti. Naši pjevači imaju odličnu prirodnu predispoziciju, i onda se brušenjem dobijaju pravi dragulji koji onda u inostranstvu mogu da zasjene, jer im je posvećena pažnja na cjelovitiji način – pojašnjava sopran Tijana Đuričić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"