Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Potukli se funkcioneri SNP-a * Zbog Milovog fakulteta gase Institut u Podgorici * Glasaćemo za pad Vlade * Ispričaću sve što je bilo * Medvjed zaplivao Gazivodama * Beograđanin slavio razvod * Potukli se funkcioneri SNP-a
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 08-07-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Pitali narkomana:
- Imate li INSTARGRAM?
- Čega, gram?

Pitala plavuša momka čime se bavi?
- Ja sam kontrolor leta.
- Blago tebi sad ne moraš ništa da radiš. Zima je.

Pita učiteljica Pericu šta je faraon. Perica odgovori:
- Treće lice glagola farati - faram ja, faraš ti, fara on.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2015-07-06 KULTURNI POJAVNIK Žižak poezije Poezija je velika odgovornost pred Tvorcem poezije. Onako kako je to Njegoš vidio. Nemamo drugog obrasca. Ne, što nemamo, nego kroz ovaj obrazac sija život, Poezija
Dan - novi portal
Pi­še: Mi­lu­tin MI­ĆO­VIĆ


„Lek si / du­blje tim le­ka mi ne“. Ovaj dvo­stih Mom­či­la Na­sta­si­je­vi­ća mo­gao bi se uze­ti kao te­melj to­tal­ne po­e­zi­je. To­tal­no otvo­re­ne po­e­zi­je. To­tal­na otvo­re­nost ko­ri­jen je po­e­zi­je. Usa­gla­še­nost sa Pu­no­ćom - pu­no­ćom eg­zi­sten­ci­je.
Po­zna­to je da tek ma­li, su­vi­še ma­li pro­ce­nat od na­pi­sa­ne po­e­zi­je, osta­je po­e­zi­ja. Na ne­ki na­čin, sa­ma po­e­zi­ja vr­ši tu se­lek­ci­ju, to vred­no­va­nje. A kad ka­žem da sa­ma po­e­zi­ja vr­ši to vred­no­va­nje, mi­slim, na sam ži­vot. Ži­vot ko­ji po­sta­je po­e­zi­ja ili - ži­vot ko­ji uvi­đa da je po­e­zi­ja nje­gov te­melj.
Go­vo­rio sam mo­jim pri­ja­te­lji­ma, pje­sni­ci­ma - ne pi­ši­te po­e­zi­ju, ži­vi­te, ži­vi­te po­e­zi­ju. Ži­vi­te po­e­zi­ju, a on­da će se ona sa­ma is­pi­sa­ti. Ni­je­su me po­slu­ša­li mo­ji pri­ja­te­lji pje­sni­ci, mi­sle­ći da i sa­mo pi­sa­nje (po­e­zi­je?) do­no­si ne­ki ži­vot. Mi­sle­ći da se mo­žda ti du­blji od­no­si iz­me­đu pi­sa­nja i ži­vlje­nja ne­će uoči­ti. Ra­ču­na­ju­ći još mo­žda na pu­nu kon­fu­zi­ju ko­ja vla­da (na­šim) vre­me­nom, vri­jed­no­sti­ma i uvi­di­ma. To­tal­no za­mra­če­nje du­bi­ne i is­ho­da svih po­te­za u (na­šem) vre­me­nu am­ne­sti­ra nas od du­bljeg ra­zu­mi­je­va­nja?
S Ko­stom Nin­ko­vi­ćem je­di­no sam imao te du­blje, usa­gla­še­ne raz­go­vo­re. Usa­gla­še­ne, u smi­slu vi­đe­nja Jed­nog-istog, vječ­no pri­sut­nog, vječ­no dje­lu­ju­ćeg. Isti­na, to pje­snič­ko vi­đe­nje (iako ni­je­smo raz­go­va­ra­li na ovu te­mu) ne­ka­da sam ja­sno vi­dio i u ne­kim pje­sma­ma Ili­je La­ku­ši­ća. Ge­te je to na­zvao, „gor­lji­vo, vječ­no-žen­stve­no“. Ne bih re­kao da se ta ener­gi­ja mo­že smje­sti­ti u je­dan pol. Pri­je bih re­kao da je ta ener­gi­ja i mu­ška i žen­ska, i to sje­di­nje­nje da­je joj moć­nu ek­sta­zu, uvi­jek po­le­mič­nu i isto­vre­me­no žed­nu har­mo­ni­je? Ovo što pi­šem sad, na­rav­no, za­mje­na je za ži­vi raz­go­vor s pri­ja­te­lji­ma, pje­sni­ci­ma. Gle­da­ju­ći, ne bi li po­e­zi­ja osta­la me­đu na­ma, ne sa­mo na­pe­čat­ne pje­snič­ke knji­ge. Po­e­zi­ja je ve­li­ka od­go­vor­nost pred Tvor­cem po­e­zi­je. Ona­ko ka­ko je to Nje­goš vi­dio. Ne­ma­mo dru­gog obra­sca. Ne, što ne­ma­mo, ne­go kroz ovaj obra­zac si­ja ži­vot, Po­e­zi­ja.
„Lju­be­ći /šta li to ubi­jam, šta li bu­dim?“(M.Na­sta­si­je­vić). Do­i­sta na ne­ko­li­ko elep­tič­nih Na­sta­si­je­vi­će­vih sti­ho­va mje­ri­će se srp­ska po­e­zi­ja dva­de­se­tog vi­je­ka, i do da­nas. Da, upra­vo tim bes­te­žin­skim sti­ho­vi­ma, ko­ji su uhva­ti­li pr­vo­bit­ni Zrak. „Po­gled je/ za­sle­pi me/ i nem“ Da, to je ta naj­ma­nja mje­ra!
Od­ne­dav­no je kod nas na­pi­sa­no mno­gio re­li­gij­ske, „bi­blij­ske po­e­zi­je“. Mno­go imi­ta­ci­ja, mno­go od­su­stva ži­ve mje­re. Ne­ki neo­pit­ni po­po­vi i pje­sni­ci sklo­ni su da pje­sme Se­li­mi­ra Ra­du­lo­vi­ća vo­zgla­ša­va­ju ve­li­kom „bi­blij­skom po­e­zi­jom“.
Ne­po­sre­dan raz­log što pi­šem ove re­do­ve je­ste po­ja­va no­vih pje­snič­kih knji­ga, pje­sni­ka Vlaj­ka Ću­la­fi­ća „Kad svi­je­tom pro­mi­je­nim“, Ra­do­mi­ra Ulja­re­vi­ća „Ško­la od­u­ča­va­nja“ i An­dri­je Ra­du­lo­vi­ća „Bi­je­la pče­la Vol­ta Vit­me­na“. Da, i nji­ma sam go­vo­rio da ne pi­šu po­e­zi­ju u ovom vre­me­nu, ne­go da je ži­ve. I po­slu­ša­li su me, i ni­je­su me po­slu­ša­li. Po­slu­ša­li su se­be, i ni­je­su po­slu­ša­li. I sad ima­mo, što ima­mo. Ima­mo pje­sme, na ko­ji­ma se vi­de sjen­ke na­mje­re da bu­du na­pi­sa­ne. Ima­mo sjaj­ne pje­sme, ko­je ni­je­su mo­gle da uni­šte te sjen­ke.
Vlaj­ko je vi­dio svi­jet (i se­be u nje­mu), za­tvo­ren u smr­ti - ali imao je i „ži­žak“ po­e­zi­je, „što ni­šta sa sve­tom ne jed­na­či“ (Dra­go­mir Braj­ko­vić). Is­pi­sao je po­e­zi­ju, pu­nu gor­kog osmi­je­ha i vr­to­gla­vog po­i­gra­va­nja, gle­da­ju­ći se­be i sve u svi­je­tu na­pad­nu­to alom smr­ti. Ali, taj „ži­žak“, ču­do na­dah­nu­te ri­je­či, go­ri u pje­sni­ku i u pro­sto­ru smr­to­no­snog svi­je­ta. Vlaj­ko svje­do­či da ni u ta­kvom pro­sto­ru ni­je nam od­u­ze­ta ra­dost, jer, tu je – ži­žak po­e­zi­je.
Ra­do­mir Ulja­re­vić, već u pr­vim knji­ga­ma, na­pi­sao je re­fren­ski stih „do­la­zim sa one stra­ne“. Iako uvi­jek lu­ci­dan, to­kom svog pje­snič­kog vi­je­ka, uvi­jek je po­ma­lo „hra­mao“ do­la­ze­ći sa „one stra­ne“. U po­sled­njoj knji­zi „Ško­la od­u­ča­va­nja“, oslo­njen po­naj­vi­še na pri­su­stvo ta­jan­stve­ne lič­no­sti Ko­sta Nin­ko­vi­ća, ko­ji je, do­la­ze­ći „sa one stra­ne“, go­vo­rio u pa­ra­dok­si­ma, i svje­do­čio ov­dje, to što je vi­dio „ta­mo“. Ra­do­mir je sad is­pi­sao po­e­zi­ju ko­ja je do­bi­la no­vu di­men­zi­ju, - „onu stra­nu“. Sad, ona dje­lu­je kao osno­va „ove stra­ne“, i neo­p­hod­nost ra­zu­mi­je­va­nja za­go­net­ke ko­ju ži­vi­mo.
Gle sad pje­sni­ka An­dri­ju Ra­du­lo­vi­ća i nje­go­vu no­vu knji­gu „Bi­je­la pče­la Vol­ta Vit­me­na“. On ne mo­že a da se u sti­ho­vi­ma ne dru­ži sa ve­li­kim pje­sni­ci­ma. Nji­ho­ve svje­tlo­sne pu­ta­nje su or­jen­ti­ri nje­go­ve pje­snič­ke re­li­gi­je. Ako po­sto­ji Po­e­zi­ja, u što Ra­du­lo­vić bez re­zer­ve vje­ru­je, on­da je stvar­ni svi­jet, bez ob­zi­ra na to ko­li­ko se pra­vi va­žan, ubi­ta­čan i sli­jep za po­e­zi­ju – u ve­li­koj opa­sno­sti da se ob­ru­ši u ni­šta. Dok je Volt Vit­men osje­ćao du­hov­nu nad­moć nad re­al­nim svi­je­tom, po­i­gra­va­ju­ći se in­ge­ni­o­zno stva­ri­ma „ovo­ga svi­je­ta“, An­dri­ja Ra­du­lo­vić vje­ru­je „Da svi pu­te­vi /Iz nje­go­ve kne­že­vi­ne /Vo­de na ne­bo“(po­e­zi­je) - bez ob­zi­ra na za­tvo­re­nost, ću­tlji­vot i ubi­tač­nost ovog svi­je­ta i su­mo­r­ne sud­bi­ne „čo­vje­čulj­ka“ u nje­mu.
Po­e­zi­jo - lek si, du­blje tim le­ka nam ne.
(Autor je knji­žev­nik)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"