Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Dan pobjede proslavljali sa ustaškim pjevačem * Nadam se da će drugi talas virusa zaobići region * Aco blokirao zaradu Milovom kumu * Uzeli kredite, stanove i otpremnine * Potvrda ljepote i u Bejrutu  * U Brazilu i Rusiji preko 10.000 oboljelih za dan * I drugi album snimiće na engleskom
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 10-05-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Aivo Orav, šef delegacije EU:
– EU je pružila finansijsku podršku, opremu i hitnu pomoć, a Crna Gora je pomogla da se državljani EU vrate u svoje zemlje. To je evropska solidarnost – biti jedni uz druge i tokom dobrih i tokom loših vremena.

Vic Dana :)

Majka Crnogorka na aerodromu u Podgorici prati sina u Ameriku i plače, jeca, suza suzu stiže... Kaže joj drugi sin: - Jadna ne bila, što plačeš? Vratiće se... Pa ne ide u Beograd!


Pita mama Pericu: - Perice, je l‘ si vidio cjediljku? - Bacio sam je u đubre, bila je skroz izbušena!


Pita Mujo Fatu:
- Da li bi spavala sa mnom za 1.000 eura? - Pa, kad razmislim, bih! - A za 10 eura? - Kako se usuđuješ?! Šta ti misliš, ko sam ja?! - To smo već utvrdili, sada se samo cjenkamo!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2020-05-06
Aleksander Gerlah Pandemijska kriza jača islamizam? Islamistički ekstremisti nisu sami u nastojanju da iskoriste pandemijsku krizu za svoje ciljeve. I ekstremni desničari pokušavaju da radikalizuju ljude svojim teorijama zavjere
Dan - novi portal
-Autor: Aleksander Gerlah

S pandemijom korone bi jedan drugi užas, koji je zbog zdravstvene krize potisnut u pozadinu, mogao da dobije na značaju. Islamisti koriste trenutnu situaciju punu nesigurnosti, usamljenosti u karantinu, kao i oskudicu, da regrutuju prije svega mlade ljude kao nove džihadiste.

Duhovnu klimu za tako nešto prave islamski teolozi širom svijeta. Najprije su tvrdili da je pandemija božija kazna za nevjernike. U trenutku kada se zaraza proširila i u muslimanskim zemljama promijenili su priču zahtijevajući od muslimana da se vrate Bogu. Odjednom je slaba vjera stajala u centru poneke hutbe. Islamistički ekstremisti nisu sami u nastojanju da iskoriste pandemijsku krizu za svoje ciljeve. I ekstremni desničari pokušavaju da radikalizuju ljude svojim teorijama zavjere. I jednima i drugima je svojstvena volja da trenutak oskudice i materijalnog odricanja maksimalno iskoriste. Nije tajna da glad i bijeda u siromašnim zemljama guraju ljude u naručje islamista. Osim toga, u brojnim muslimanskim zemljama vlade su slabe i ne raspolažu infrastrukturom za dobro zbrinjavanje bolesnih. Stoga je realna opasnost od rasta uticaja islamista ili čak od mogućnosti da preuzmu vlast u nekim zemljama.

Sve ovo se tiče i Evrope, ne samo zato što su muslimanske zajednice u njoj brojnim kanalima povezane s državama iz kojih potiče njihova vjera. Često su te zajednice i fininsijski zavisne od država iz kojih potiču evropski muslimani. U teškim vremenima koja nastupaju i za mnoge ljude u hrišćanskom svijetu, pojedinci će se radikalizovati i u muslimanskoj dijaspori.
Na sjeveru Afrike, recimo, od „Arapskog proljeća“ su sve zemlje više od deset godina u stalnoj teškoj borbi sa islamistima. Muslimanska braća u Egiptu, organizacija koja je za vrijeme Mubarakove vladavine bila zabranjena, a poslije njegovog pada za kratko došla na vlast, sada pokušava na društvenim mrežama da ocrni Vladu. Više od polovine Egipćana je nepismeno. Oni nemaju mogućnost da to što čuju i vide na internetu zaista provjere.

I u Njemačkoj su Muslimanska braća aktivna. Organizacija je kupila zemljište na istoku Njemačke da bi tamo sagradila džamiju kao operativni centar, tvrdi liberalna muslimanka Sejran Ates u magazinu „Cicero“. Ona je osjetila reakciju političkog islama, kada je u ulozi imama kao prva žena otvorila džamiju u Berlinu.

Islamska udruženja u Njemačkoj koja ne predstavljaju više od 20 odsto muslimana, vide sebe kao otjelotvorenje „pravog islama“. Time žele da imunizuju muslimane na integraciju u prosvijećenoj, sekularnoj Evropi. Mada su resursi države trenutno preusmjereni na druge stvari, uputno je da se s pažnjom posmatra djelatnost svih onih koji radikalizuju, tako bi se u slučaju potrebe zabranile organizacije poput Muslimanske braće.

Zadatak politike u Njemačkoj ostaje to da milionima muslimana koji žive u zemlji izađe u susret u njihovoj integraciji u društvo, kako bi se spriječilo da radikalni akteri kao što su Muslimanska braća iskoriste krizu za svoje mračne ciljeve. Materijalna oskudica pogađa u vrijeme pandemije cijelo društvo, ne samo ljude koji su došli u Njemačku iz drugih zemalja. Zato je sada trenutak da svi zbiju redove kako ne bi ostavili mogućnost da se proširi uticaj onih koji žele da podijele društvo.

dw.com


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"