Hašim Tači / - FOTO: EPA
12/09/2023 u 18:45 h
Dan portalDan portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
StoryEditor

Starješina OVK: Tači nam na sastanku bio predstavljen kao šef

Iskaz svjedoka, čiji je identitet zaštićen šifrom 4255, bio je zatvoren za javnost

U nastavku suđenja bivšem komandantu OVK Hašimu Tačiju (Hashim Thaci) i trojici saoptuženih za zločine na Kosovu i u Albaniji, 1998-99, bivši starješina OVK svjedočio je danas, pred specijalnim kosovskim sudom u Hagu, da mu je na jednom sastanku Tači bio predstavljen kao "šef", prenosi Nova.rs.

Iskaz svjedoka, čiji je identitet zaštićen šifrom 4255, bio je zatvoren za javnost.

Prema sažetku njegove izjave, koju je u sudnici pročitao tužilac Džejms Paće (James Pace), svjedok je 1998-99 bio član Demokratskog saveza Kosova Ibrahima Rugove i pripadnik OVK i to na komandnom položaju u „operativnoj zoni“ Paštrik u opštinama Prizren i Suva Reka.

Po sažetku njegove izjave, svjedok je bio prisutan na dva sastanka sa Tačijem.

-Svjedok je izjavio da je, na jednom sastanku, Tači je bio predstavljen kao član Glavnog štaba OVK, a na drugom sastanku kao šef svim drugim pripadnicima OVK- prenio je tužilac Paće.

Svjedok je, u kratkom otvorenom djelu zasedanja, kazao da je, posle rata, s Tačijem „radio u istoj instituciji“.

U unakrsnom ispitivanju, branilac drugooptuženog Kadrija Veseljija (Veseli) dokazivao je da Glavni štab OVK tokom 1998. nije imao kontrolu nad jedinicama koje su, po njemu, činili mještani koji su branili svoja sela.

Advokat Ben Emerson (Emmerson) oslanjao se, pritom, na oslobađajuću presudu koju je Haški tribunal izrekao njegovom bivšem klijentu Ramušu Haradinaju (Ramush).

Iz te presude, Emerson je citirao reči svedoka Džona Kroslanda (John Crossland), koji je za vrijeme rata na Kosovu bio britanski vojni ataše u Beogradu.

Krosland je na suđenju Haradinaju tvrdio da je 1998. bilo „pretjerano nazvati vrh OVK Glavnim štabom“, da to tijelo „nije imalo kontrolu nad OVK“ i da „nije koordinisalo“ dejstva te paravojske na terenu.

Svjedok se složio sa tim konstatacijama.

Suđenje Tačiju, Veseljiju i saoptuženima Redžepu Seljimiju (Rexhep) i Jakupu Krasnićiju (Krasniqi) biće nastavljeno sutra.

U 10 tačaka, Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići optuženi su za: progon na političkoj i etničkoj osnovi, zatvaranje, nezakonito hapšenje i pritvaranje, druge nehumane postupke, okrutno postupanje, prisilni nestanak, mučenje (dvije tačke) i ubistva (dvije tačke).

Ta zlodjela počinjena su, po optužnici, u četrdesetak pritvoreničkih centara OVK na Kosovu i u dva pritvora u sjevernoj Albaniji.

Krivična djela iz optužnice kvalifikovana su, u šest tačaka, kao zločini protiv čovječnosti, a u četiri tačke kao ratni zločini.

Za te zločine, po optužnici, Tači i saoptuženi snose i individualnu i komandnu odgovornost.

Prema optužnici, Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići bili učesnici u udruženom zločinačkom poduhvatu.

Cilj tog zločinačkog poduhvata bilo je preuzimanje kontrole nad  Kosovom nasiljem nad svima koje je OVK smatrala protivnicima – Srbima, Romima i Albancima proglašenim za „izdajnike“, „špijune“ i „kolaborante“ sa srpskim vlastima.

Kao saučesnici u zločinačkom udruženju, u optužnici su navedeni i oficiri OVK: Azem Sulja (Syla), Ljah Brahimaj (Lahi), Fatmir Ljimaj (Limaj), Sujelman Seljimi (Sylejman), Rustem Mustafa (Rrustem), Šukri Buja (Shukri), Ljatif Gaši (Latif Gashi) i Sabit Geci.

Optuženi su, u vrijeme obuhvaćeno optužnicom, bili članovi Glavnog štaba OVK: Tači kao politički komesar, kasnije i zapovjednik, Veselji kao šef obaveštajne službe, Seljimi kao glavni operativac, a Krasnići kao zamenik komandanta i portarol.

U privremenoj vladi Kosova, proglašenoj u martu 1999, Tači je bio premijer, Veselji minista za obaveštajne poslove, Seljimi ministar unutrašnjih poslova, a Krasnići portarol.

Svi optuženi, koji su uhapšeni na Kosovu 4. i 5. novembra 2020, u prvom pojavljivanju pred sudom, od 9. do 11. novembra te godine, izjavili su da nisu krivi za zločine iz optužnice.

Tači i saoptuženi su od hapšenja u sudskom pritvoru u Sheveningenu (Scheveningen), a sud je više puta odbio njihov zahtjev da budu privremeno oslobođeni.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
28. april 2024 19:10