Си Ђинпинг / - интернет
09/10/2021 u 09:25 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
StoryEditor

Си Ђинпинг о Тајвану: Домовина ће се сигурно поново ујединити

Кинеска нација има славну традицију опирања расколу и одбрани јединства. Раскол "независности Тајвана" представља највећу препреку поновном уједињењу домовине

Питање Тајвана је искључиво унутрашње питање Кине, није дозвољено никакво страно мијешање, а задатак мирног поновног уједињења земље сигурно ће бити испуњен, изјавио је кинески предсједник Си Ђинпинг.

- Тајванско питање настало је из националне слабости и хаоса и несумњиво ће бити ријешено препородом нације... Мирно поновно уједињење домовине у највећој мјери одговара заједничким интересима кинеске нације, укључујући тајванске сународнике - рекао је кинески лидер у говору поводом 110. годишњице Синхајске револуције.

Си Ђинпинг је напоменуо да се Пекинг придржава основне политике "мирног поновног уједињења" и принципа "једна земља, два система", подржава принцип "једне Кине", консензус између Кине и Тајвана из 1992. године и промовише миран развој односа.

- Кинеска нација има славну традицију опирања расколу и одбрани јединства. Раскол "независности Тајвана" представља највећу препреку поновном уједињењу домовине и озбиљну скривену пријетњу препороду нације. Крај оних који заборављају своје претке, издају домовину или дијеле државу, никада неће бити успјешан - истакао је он.

Предсједник Кине је нагласио да је "тајванско питање искључиво унутрашња ствар Кине и не дозвољава никакво спољно мијешање".

- Нико не треба да потцјењује снажну одлучност, непоколебљиву вољу и значајну способност кинеског народа да брани државни суверенитет и територијални интегритет. Историјски задатак потпуног поновног уједињења домовине мора се реализовати и он ће сигурно бити испуњен - закључио је он.

Раније је министар одбране Тајвана Чиу Куо Ченг изјавио да ће континентална Кина до 2025. године имати све могућности за потпуну инвазију на Тајван. Његова објава услиједила је након што је Народноослободилачка војска Кине од 1. октобра упутила на обале Тајвана скоро 150 ратних авиона.

Званични односи између централне владе Кине и њене острвске провинције прекинути су 1949. године након што су се снаге Куоминтанга, предвођене Чианг Каи Шеком, пораженим у грађанском рату са Комунистичком партијом Кине, преселиле на Тајван. Пословни и неформални контакти између острва и континенталне Кине обновљени су крајем `80-их. Почетком `90-их, стране су почеле да контактирају преко невладиних организација – Пекиншког удружења за развој односа преко Тајванског мореуза и Фонда за размјену преко мореуза у Тајпеју.

(Спутњик)

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
24. april 2024 21:39