Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Velimirović nam je dao pare iako je već bio pod Katnićevom kontrolom * U Bijelom Polju pukla koalicija sa DPS-om * Na izbore sa jednom listom * Teško ranjen nakon kafanske svađe * Velimirović nam je dao pare iako je već bio pod Katnićevom kontrolom * Mojkovački drumovi * Zimska priča
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-12-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Momir Đurović, doskorašnji predsjednik CANU:
Nezamislivo je da nas Skupština i neobrazovani političari disciplinuju, i to je nepoznat slučaj u savremenom svijetu pritisaka na nacionalnu akademiju nauka i umjetnosti.

Vic Dana :)

Radoica razgovara s djedom:
- Djede, daj 50 eura da ne bi baka saznala da si na Fejsbuku napisao da si udovac!’
- Ljubav je vječna, subjekti se mijenjaju!

Udaje se baba za djeda. Pita ga baba šta ima od pokretne i nepokretne imovine. A deda odgovara:
- Od pokretne imam vilicu, od nepokretne polni organ.....







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2016-12-17 OPOZICIJA SMATRA DA JE UREDBA O NAPLATI PORESKOG DUGA IMOVINOM NEUSTAVNA
Uredba donesena dok je Žugić bio na čelu finansija Milioni pali na teret građana Uredba pokazuje veliko umijeće koruptivnog ovladavanja državom zbog čega je treba ukinuti, kazao je Koprivica i najavio da će u narednom periodu podnijeti inicijativu za ocjenu ustavnosti sporne uredbe
Dan - novi portal
Ured­ba o na­pla­ti po­re­skog du­ga imo­vi­nom na­no­si vi­še­mi­li­on­sku šte­tu dr­ža­vi ko­ju na kra­ju pla­ća­ju gra­đa­ni i zbog to­ga je tre­ba uki­nu­ti, sma­tra­ju u opo­zi­ci­ji. Po­sla­nik De­mo­kra­ta Mo­mo Ko­pri­vi­ca na­veo je da ured­ba po­ka­zu­je ve­li­ko umi­je­će ko­rup­tiv­nog ovla­da­va­nja dr­ža­vom zbog če­ga je tre­ba uki­nu­ti. Ko­pri­vi­ca je na­ja­vio da će u na­red­nom pe­ri­o­du vje­ro­vat­no pod­ni­je­ti ini­ci­ja­ti­vu za ocje­nu ustav­no­sti ured­be, jer je, ka­ko je is­ta­kao, spor­na sa ustav­nog, eko­nom­skog i fi­nan­sij­skog aspek­ta.
– Re­gu­li­sa­nje na­pla­te po­re­za i po­seb­nog tret­ma­ma u ve­zi sa njom pred­sta­vlja eks­klu­ziv­ni za­kon­ski do­men. Za pod­za­kon­sko re­gu­li­sa­nje osta­ju teh­nič­ki uslo­vi u ve­zi sa spro­vo­đe­njem pro­ce­du­re ka­ko bi se iz­vr­šio za­kon kao vi­ši akt. Re­zul­tat ove ured­be je tran­sfer pro­ble­ma sa pri­vat­nog na jav­ni sek­tor. Ova ured­ba je uzrok no­vih pro­ble­ma, a ne rje­še­nje sta­rih. Ona stva­ra pro­blem upra­vlja­nja no­vom imo­vi­nom u ru­ka­ma dr­ža­ve ko­ja je če­sto van sva­ke funk­ci­je. Na ovaj na­čin dr­ža­va aku­mu­li­ra imo­vi­nu i objek­te u ve­zi sa ko­ji­ma ne­ma ni plan, ni po­tre­bu ni­ti spo­sob­nost ko­ri­šće­nja, što do­dat­no umrt­vlju­je eko­nom­ski po­ten­ci­jal ove imo­vi­ne i obje­ka­ta – oci­je­nio je Ko­pri­vi­ca.
Pre­ma nje­go­vim ri­je­či­ma, pi­ta­nje je šta dr­ža­va, ko­ja ni­je spe­ci­ja­li­zo­va­na za tr­ži­šne ope­ra­ci­je, mo­že ura­di­ti sa imo­vi­nom ko­ju tr­ži­šno ori­jen­ti­sa­ni pri­vred­ni­ci ni­je­su uspje­li va­lo­ri­zo­va­ti.
– Neo­d­go­vor­nost Vla­de se po­seb­no ogle­da u či­nje­ni­ci da do­pu­šta da do­đe u po­sjed ne­li­kvid­nih sred­sta­va u vri­je­me kad jav­ni dug ubr­za­no ra­ste, a jav­ni fi­nan­sij­ski za­jam je sve če­šći ob­lik fi­nan­si­ra­nja bu­džet­skih iz­da­ta­ka. Da­lje, na­pla­ta du­ga imo­vi­nom stva­ra pro­blem mo­ral­nog ha­zar­da kod pri­vi­le­go­va­nih pred­u­zet­ni­ka jer ih ne mo­ti­vi­še na od­go­vor­no po­na­ša­nje i sno­še­nje po­sle­di­ca svo­jih po­du­hva­ta, od­no­sno, da­je im pod­sti­caj da se upu­šta­ju u ri­zič­ne i štet­ne ope­ra­ci­je ne bi li uma­nji­li ili iz­bje­gli svo­ju po­re­sku oba­ve­zu. Ta­ko­đe, po­ve­ća­ni tro­ško­vi po­re­skog du­ga pre­va­lju­ju se na dr­ža­vu. Pro­cje­na vri­jed­no­sti je spor­na i otva­ra pro­stor za zlo­u­po­tre­be. Pra­vu vri­jed­nost imo­vi­ne mo­že od­re­di­ti sa­mo tr­ži­šte. Ti objek­ti i imo­vi­na vri­je­de ono­li­ko ko­li­ko je ne­ko na tr­ži­štu spre­man da pla­ti za nji­ho­vo pri­ba­vlja­nje. Sud tr­ži­šta ne mo­že na­do­mje­sti­ti ni­je­dan pro­cje­nji­vač. Sto­ga su neo­p­hod­ne efi­ka­sne i tran­spa­rent­ne jav­ne li­ci­ta­ci­je da bi se do­šlo do što bo­ljeg na­mi­re­nja po­re­skog du­ga, ve­ćih dr­žav­nih pri­ho­da, ali i da ne­kret­ni­ne odu u po­sjed onih su­bje­ka­ta ko­ji će nji­ma naj­ra­ci­o­nal­ni­je upra­vlja­ti – ob­ja­snio je Ko­pri­vi­ca.
Ured­ba je, ka­ko je na­gla­sio, omo­gu­ći­la da se vr­še ma­hi­na­ci­je, od­no­sno da po­re­ski du­žnik ku­pi ne­kret­ni­nu po ni­žoj ci­je­ni i ubr­zo na­kon to­ga ustu­pe dr­ža­vi na ime iz­mi­re­nja po­re­ske oba­ve­ze.
– Mi­ni­star­stvo fi­nan­si­ja mo­ra sno­si­ti od­go­vor­nost za pro­du­blji­va­nje jav­ne šte­te u uslo­vi­ma na­ra­slih bu­džet­skih pro­ble­ma. Umje­sto što se do­no­se ne­u­stav­ni ak­ti Cr­noj Go­ri je neo­p­hod­na efi­ka­sna pri­mje­na Za­ko­na o po­re­skoj ad­mi­ni­stra­ci­ji i do­no­še­nje no­vog an­ti­e­va­zi­o­nog za­ko­no­dav­stva – za­klju­čio je Ko­pri­vi­ca.
Eko­nom­ski ana­li­ti­čar Gra­đan­skog po­kre­ta URA De­jan Mi­jo­vić re­kao je da ured­bu tre­ba uki­nu­ti.
– Od ove vla­sti ne mo­že se oče­ki­va­ti ni­šta, pa ni na­pla­ta po­re­za – re­kao je Mi­jo­vić.
Ured­ba je do­ni­je­ta 2013. go­di­ne, a Dr­žav­na re­vi­zor­ska in­sti­tu­ci­ja (DRI) je ne­dav­no ob­ja­vi­la re­vi­zi­ju na­pla­te na osno­vu ured­be i kon­sta­to­va­la da ni­je efi­ka­sna. Re­vi­zi­jom je utvr­đe­no da je od po­čet­ka pri­mje­ne ured­be za­klju­čen 21 ugo­vor , od če­ga 14 sa fir­ma­ma i se­dam sa op­šti­na­ma. Du­žni­ci su ima­li ukup­ni dug od 34 mi­li­o­na eura, od če­ga je ugo­vo­ri­ma de­fi­ni­sa­no da se imo­vi­nom pla­ti 23,35 mi­li­o­na. Od te su­me re­a­li­zo­va­no je 12,72 mi­li­o­na ili 54 od­sto, dok je do za­vr­šet­ka re­vi­zi­je osta­lo ne­re­a­li­zo­va­no 10,6 mi­li­o­na.B.Ma.


Do­bi­ja­li pro­sto­re u lo­šem sta­nju

DRI je u po­stup­ku re­vi­zi­je uspje­ha „Efi­ka­snost na­pla­te po­re­skog du­ga imo­vi­nom po­re­skog ob­ve­zni­ka” utvr­di­la da mje­re i ak­tiv­no­sti ko­je su spro­ve­li Mi­ni­star­stvo fi­nan­si­ja, Po­re­ska upra­va i Upra­va za imo­vi­nu ni­je­su u do­volj­noj mje­ri obez­bi­je­di­le da pri­mje­na ured­be o po­stup­ku na­pla­te po­re­skih po­tra­ži­va­nja imo­vi­nom po­re­skih ob­ve­zni­ka da oče­ki­va­ne efek­te. DRI je kon­sta­to­va­la da pri­mje­na ni­je zna­čaj­ni­je uti­ca­la na bu­džet­ske ušte­de u smi­slu sma­nji­va­nja iz­da­ta­ka za­ku­pa pro­sto­ri­ja za po­tre­be dr­žav­nih or­ga­na, ni­je u svim slu­ča­je­vi­ma obez­bi­je­di­la da po­re­ski ob­ve­zni­ci ko­ji su po­re­ski dug pla­ti­li imo­vi­nom ured­ni­je iz­mi­ru­ju po­re­ske oba­ve­ze i da se ras­te­re­te po­re­skog du­ga. Oni su na­gla­si­li da je dr­ža­va u od­re­đe­nom bro­ju slu­ča­je­va do­bi­la su­te­re­ne, ga­ra­žna mje­sta, ne­za­vr­še­ne po­slov­ne pro­sto­re i pro­sto­re u lo­šem sta­nju zbog če­ga je u pre­po­ru­ci Vla­di na­ve­la da pre­i­spi­ta­ju oprav­da­nost ova­kvog rje­še­nja.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"