Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Režim štiti nalogodavca * Danilović predsjednik, Lekić ne priznaje * BDZ spreman za savez sa opozicijom * Za pola godine zaplijenjene dvije i po tone droge * Obama omanuo, Tramp ništa bolji * Desant na Dnevnik * Jedinica iz vladanja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 28-08-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
DRAGAN KRAPOVIĆ, GRADONAČELNIK BUDVE:
Nema potrebe za takvim radikalnim potezima, kao što je skraćenje mandata vlasti. Naravno, ostavljam svima da biraju svoj politički put i svaki drugi.

Vic Dana :)

Uciteljica pita:
- Djeco, ko zna da mi objasni kako funkcioniše država?
Javlja se Perica:
- Država je kao prekookeanski brod. Kapetan je premijer, a posada su ministri i oni vode taj brod kroz talase i oluje i sve druge nedaće...
Učiteljica:
- A narod?
Perica odgovara:
- Pa putnici su narod!
Učiteljica nastavlja:
- A šta rade putnici?
A Perica će kao iz topa:
- Pa povraćaju!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura AKADEMSKI SLIKAR PROF. ČEDOMIR VASIĆ GOVORI ZA „DAN”
Vasić Danas će prije kupiti neki ekran nego sliku Slikanje se neće izgubiti, zato što je to neka veza čovjeka, njegove ruke, cjelokupnog ljudskog angažmana u stvaranju jednog proizvoda
Dan - novi portal
Pro­fe­sor Če­do­mir Va­sić je eks­klu­ziv­no za ko­tor­sku pu­bli­ku u Ga­le­ri­ji „Kod Ho­me­na” kroz iz­lo­žbu „Sa ta­ra­ce” pred­sta­vio svo­ja dva opu­sa, isto­vre­me­no opo­zit­na i har­mo­nič­na: pri­mor­ski akva­re­li, no­stal­gič­ni i opu­šta­ju­ći, ko­ji­ma pre­no­si svo­je do­ži­vlja­je Bo­ke Ko­tor­ske, gdje do­la­zi od 1955. go­di­ne, na­su­prot dra­ma­tič­nim sce­na­ma kroz osam akri­la na plat­nu iz opu­sa „Pro­past Ti­re”. Za­jed­no, pred­sta­vlja­ju cje­lo­vi­tu sli­ku Me­di­te­ra­na i Bo­ke. Du­šan­ku i pok. Bo­ri­vo­ja Ho­me­na, me­ce­ne i vla­sni­ke Ga­le­ri­je po­zna­je vi­še od 30 go­di­na, ali je još u dje­tinj­stvu do­la­zio sa ro­di­te­lji­ma ko­ji su vi­še­stru­ko ve­za­ni za Bo­ku. Na­kon pa­u­ze od 20-30 go­di­na, ob­no­vio je po­sje­te Bo­ki, i 2000. sa su­pru­gom lje­tu­je kod ku­mo­va u Kum­bo­ru, i to re­dov­no či­ne po­sljed­njih 17 go­di­na. Va­si­ćev glav­ni na­čin ra­da pro­te­klih 25 go­di­na je „vi­še­me­dij­ska umjet­nost” - am­bi­jen­tal­ne po­stav­ke, ka­kva je bi­la i iz­lo­žba ko­ju je u mar­tu pri­re­dio u Mu­ze­ju sa­vre­me­ne umet­no­sti Voj­vo­di­ne u No­vom Sa­du – sli­ke, in­sta­la­ci­je, zvuč­ni am­bi­jen­ti. Kao rek­tor Uni­ver­zi­te­ta umet­no­sti u Be­o­gra­du, bio je men­tor Mi­le­ti Pro­da­no­vi­ću pr­vom dok­to­ru li­kov­nih umjet­no­sti, što je nov ste­pen umjet­nič­kog obra­zo­va­nja.
● Ko­je „ta­ra­ce” Bo­ke ko­tor­ske su Vas in­spi­ri­sa­le da na­sli­ka­te ovaj opus akva­re­la?
- Ta­ra­ca je po­jam vi­še ve­zan za Bo­ku, pa i za Du­bro­vač­ku ri­vi­je­ru – uvi­jek mi­slim na onaj po­sljed­nji čin „Du­bro­vač­ke tri­lo­gi­je” Iva Vo­ji­no­vi­ća, „Na ta­ra­ci”, ko­ji se de­ša­va po­čet­kom 20. vi­je­ka, im­pre­si­o­ni­stič­ka si­tu­a­ci­ja sa ne­kim ža­lom za Du­brov­ni­kom ko­ji vi­še ne po­sto­ji. Ta dra­ma mi je još od dje­tinj­stva pri­sut­na. Tu je i fo­to­gra­fi­ja iz Kum­bo­ra, ko­ja se isto ta­ko zo­ve, ne­po­sred­na ve­za sa tom ide­jom. Ono što do­ži­vlja­vam, po­go­to­vu kad ste tu­ri­sta i gost kao ja, uvi­jek gle­dam sa ne­ke po­zi­ci­je – ni­sam iz mje­sta, ni­sam „do­ma­ći”, moj do­ži­vljaj je sa iz­vje­sne dis­tan­ce. Taj po­gled sa ta­ra­ce bi mo­gao da bu­de vi­zu­ra s ne­kog iz­dvo­je­nog mje­sta, po­gled NA stva­ri, ali ne i stvar­no uče­stvo­va­nje. „Po­gled sa ta­ra­ce” - sli­ka u ogle­da­lu na­sta­la je u li­kov­noj ko­lo­ni­ji u Her­ceg No­vom ko­ju je 2007. go­di­ne or­ga­ni­zo­va­la Bor­ka Bo­žo­vić, po­zna­ta isto­ri­čar­ka umjet­no­sti, vla­sni­ca Ga­le­ri­je „Ha­os” u Be­o­gra­du uz po­moć Ro­ki­ja Po­po­vi­ća. Ta sli­ka je po­vod i po­ve­zu­je ove pej­za­že Bo­ke Ko­tor­ske.
●U ko­joj mje­ri je da­nas za­stu­plje­na vi­še­me­dij­ska umjet­nost, a ko­ja u jed­nom dje­lu po­ve­zu­je vi­še sred­sta­va iz­ra­za - zvuk, sli­ku, ti­je­lo, po­kret?
- Ona u do­broj mje­ri pre­vla­da­va, ona se naj­o­či­gled­ni­je pred­sta­vlja u ovim ra­ču­nar­skim iz­ra­zi­ma, teh­no­lo­gi­ji i dje­li­ma, ali ima i ne­ke dru­ge ob­li­ke ko­ji se od­no­se na per­for­mans, dje­lo­va­nje u okru­že­nju u od­re­đe­nom am­bi­jen­tu, sa pu­bli­kom. Sve vi­še se in­si­sti­ra na par­ti­ci­pa­tiv­noj umjet­no­sti, na uče­šću pu­bli­ke u dje­lu. Ta­ko su te moć­ne teh­no­lo­gi­je u do­broj mje­ri po­ti­snu­le ono što su ne­ki kla­sič­ni sli­kar­ski iz­ra­zi i teh­ni­ka, bar u in­te­re­su mla­dih lju­di. Ni­su ih na­rav­no pot­pu­no uki­nu­li, ali u ovom tre­nut­ku one su do­sta pri­sut­ne i sve ve­ći broj mla­dih če­sto se ko­ri­sti kom­pju­ter­skom teh­no­lo­gi­jom, po­go­to­vu na Aka­de­mi­ji, gdje stu­den­ti pr­vo stva­ra­ju na kom­pju­te­ru, pa on­da sli­ka­ju - ne­što što je obr­nut, in­ver­zan pro­ces u od­no­su na ono što mi shva­ta­mo kao taj ne­po­sred­ni sli­kar­ski iz­raz. Ni­je to ap­so­lut­no, ali ima i ta­kvih pri­mje­ra, to ni­je ne­što no­vo - od ula­ska fo­to­gra­fi­je u vi­zu­el­nu sfe­ru, sre­di­nom 19. vi­je­ka, ima­te ja­ko osla­nja­nje na fo­to­gra­fi­ju pri­li­kom stva­ra­nja sli­kar­skih dje­la.
● Ko­li­ko je va­žno da se umjet­nik pri­la­go­đa­va teh­no­lo­škim ino­va­ci­ja­ma, s ob­zi­rom da ste i Vi sa­mi pri­mjer in­ven­tiv­nog, is­tra­ži­vač­kog vi­še­me­dij­skog stva­ra­nja?
- To je sad u mje­ri u ko­joj osje­ća­te po­tre­bu za tim. Ne spo­rim da da­nas mo­že da se sli­ka na vr­lo tra­di­ci­o­na­lan na­čin, a da to bu­du sa­vre­me­na dje­la. Ja sam se naj­vi­še ba­vio te­le­vi­zi­jom, vi­de­om, po­sli­je i ra­ču­na­ri­ma, pra­vio sam am­bi­jen­tal­ne pred­sta­ve uz ko­ri­šće­nje raz­li­či­tih teh­ni­ka – sli­ka, štam­pa, ke­ra­mi­ka, vi­deo rad... Niz raz­li­či­tih sred­sta­va ko­ja tre­ba da da­ju jed­nu cje­lo­vi­tu sli­ku ili ide­ju, da po­tvr­de ili ob­ja­sne ne­ki is­kaz, da do­dir­nu gle­da­o­ca na onim tač­ka­ma ko­je su nje­mu bli­ske. Tra­di­ci­o­nal­na sli­ka sve ma­nje je pri­sut­na u ne­kom sva­ko­dnev­nom ho­ri­zon­tu gle­da­la­ca, na­ro­či­to mla­dih, ko­ji sve vi­še op­šte pre­ko ra­ču­na­ra, te­le­vi­zi­je. Ne iz­gu­bi­ti tr­ku sa vi­zu­el­nim sred­stvi­ma op­šte­nja – to je ono zbog če­ga sam ja bio za­in­te­re­so­van da se ba­vim tim stva­ri­ma, po­se­ban raz­log je bi­la po­tre­ba da se sli­ka nad­gra­di u pro­sto­ru i vre­me­nu.
● Na ko­ji na­čin ste vi to nad­gra­di­li?
- Je­dan pra­vac su sli­ke ko­je su pri­ka­zi­va­le iste pri­zo­re - tra­di­ci­o­nal­no sli­kar­stvo, a dru­gi put je bio kroz ko­ri­šće­nje vi­dea, di­rekt­no sni­ma­nje u vre­me­nu, sli­ke ko­je se emi­tu­ju u ni­zu, a što se ti­če otva­ra­nja u pro­sto­ru, bio je to in­te­res za mu­ra­le. Na osno­vu is­ku­stva La­za­ra Vu­ja­kli­je, ko­ji je to ra­dio po­čet­kom 70-ih go­di­na, ali kao po­je­di­nac, pred­lo­žio sam to Gra­du Be­o­gra­du po­čet­kom osam­de­se­tih i ta stvar je kre­nu­la. Is­pred FLU još uvi­jek po­sto­ji je­dan mu­ral, ma­lo ru­i­ni­ran, to sam ra­dio sa stu­den­ti­ma, jer to je tim­ski rad. Ne­ke sam ra­dio i sam ili sa po­moć­ni­ci­ma.
●Ko­ja je sud­bi­na ulja na plat­nu i kla­sič­nih teh­ni­ka u eri di­gi­tal­nih, vir­tu­el­nih sli­ka?
- Sva­ko vri­je­me ima ne­ke ob­li­ke umjet­nič­kog dje­lo­va­nja ko­ji su do­mi­nan­ta, a u ovom tre­nut­ku to ni­je pri­mar­na umjet­nič­ka for­ma, za­to što su se dru­ga sred­stva to­li­ko na­met­nu­la, ona do­mi­ni­ra­ju na­šom vi­zu­el­nom sfe­rom i pri­je će lju­di ku­pi­ti ne­ki ekran ne­go što će ku­pi­ti sli­ku – pr­vo, jef­ti­ni­je, a dru­go, mo­gu da vi­de mno­go vi­še sli­ka, a ne sa­mo jed­nu. Sli­ka­nje se ne­će iz­gu­bi­ti, ne znam za ko­je vri­je­me, za­to što je to ne­ka ve­za čo­vje­ka, nje­go­ve ru­ke, cje­lo­kup­nog ljud­skog an­ga­žma­na u stva­ra­nju jed­nog pro­iz­vo­da. Da li je to re­a­li­stič­ki, eks­pre­si­o­ni­stič­ki ili ap­strakt­ni iz­raz, sve­jed­no, ali ta po­tre­ba da se sop­stve­nom fi­zič­kom ak­tiv­no­šću „po­ro­di” ne­što, to je ve­za ko­ju po­zna­je­mo od dje­či­je po­tre­be za žvr­lja­njem, cr­ta­njem, to je ima­nent­na oso­bi­na ko­ja ne mo­že da se iz­gu­bi. I dan-da­nas ima vr­lo ja­kih umjet­nič­kih i čak sli­kar­skih ostva­re­nja, ko­ja su za­pa­nju­ju­ća, sve u su­sre­tu, su­ko­bu sa tim no­vim teh­no­lo­gi­ja­ma upra­vo za­to što se po­di­že in­ven­tiv­nost čak za­hva­lju­ju­ći tim teh­no­lo­gi­ja­ma. Ali, pre­ve­de­no u je­dan tra­di­ci­o­na­lan je­zik to on­da da­je no­ve re­zul­ta­te ko­ji su sad ta­ko fa­sci­nant­ni.
●I­za­zo­vi za mla­de?
- Na­la­ze se pri­je sve­ga u ono­me što je da­nas naj­va­žni­je, a to je tr­ži­šte. U ze­mlja­ma tr­ži­šne eko­no­mi­je, ko­ja je bla­gi eufe­mi­zam za ono što je ka­pi­ta­li­zam, i umjet­nost je u stva­ri jed­na ro­ba, ali za tu ro­bu mo­ra da po­sto­ji tr­ži­šte, lju­di ko­ji ku­pu­ju, pro­da­ju, ne­ko ko je za­in­te­re­so­van i vi­di u to­me ne­ku vri­jed­nost. Kod nas po­sto­ji ozbi­ljan pro­blem, ona pu­bli­ka, grad­ski, gra­đan­ski sloj, ko­ji je li­kov­nu umjet­nost do­ži­vlja­vao kao kul­tur­nu po­tre­bu, taj vi­še ni­je u mo­guć­no­sti da od­go­vo­ri toj svo­joj po­tre­bi i ni­je u sta­nju da odr­ža­va umjet­nost kao jed­nu ma­te­ri­jal­nu dje­lat­nost, ne sa­mo kao du­hov­nu dje­lat­nost. Ovaj no­vi sloj, na­ro­či­to bo­ga­ti, i ko­ji če­sto iza­zi­va iz­vje­sno ne­go­do­va­nje kod ši­rih ma­sa, on opet ne osje­ća uop­šte po­tre­bu za tim. Nje­go­ve pre­fe­ren­ci­je su usmje­re­ne u sa­svim dru­gom prav­cu, ka sim­bo­li­ma ma­te­ri­jal­ne mo­ći, to je ve­za­no za uski sloj ko­ji je pre­po­znao ili mu je ob­ja­šnje­no da po­je­di­na umjet­nič­ka dje­la mo­gu da bu­du ne­ka­kva ma­te­ri­jal­na vri­jed­nost. Oni ne idu za umjet­no­šću za­to što ih to za­ni­ma ili za­to što ima­ju po­tre­bu da se to raz­vi­ja, ne­go sa­mo za­to što u to­me vi­de osi­gu­ra­nje iz­vje­snog ma­te­ri­jal­nog ula­ga­nja. Tu se on­da, na­ža­lost, po­ja­vlju­ju sa­mo ime­na uglav­nom umr­lih umjet­ni­ka, ili onih iz­me­đu dva svjet­ska ra­ta, bar u Be­o­gra­du i u Sr­bi­ji pr­ven­stve­no (Sa­va Šu­ma­no­vić, Pe­tar Lu­ba­dra...), ne­spor­na ime­na ko­ja on­da dje­lu­ju kao ne­ka vr­sta mje­re, re­pe­ra, ali sve osta­lo ja­ko te­ško ide.
● Na što mi­sli­te ka­da ka­že­te da „sve osta­lo te­ško ide”?
- Dr­žav­ni orga­ni, Mi­ni­star­stvo kul­tu­re, grad­ski or­ga­ni su sve ma­nje sklo­ni da ula­žu u umjet­nost kao po­tre­bu i kao ele­me­nat jed­ne dru­štve­ne za­jed­ni­ce. Kul­tu­ra ni­je sa­mo da­va­nje. Svi mi­sle da je kul­tu­ra sa­mo da­va­nje i da je to sa­mo tro­šak, i ako vi stvar po­sta­vlja­te na taj na­čin, na­rav­no da će­te gle­da­ti da taj „tro­šak” sma­nji­te što je mo­gu­će vi­še, da pot­pu­no uki­ne­te ako je mo­gu­će, pa on­da da­je­te za ovo, ili za ono. Na­ža­lost, li­kov­na umjet­nost je tu u naj­go­rem po­lo­ža­ju za­to što ove dru­ge, agre­siv­ni­je dje­lat­no­sti, estrad­ne, ali i umjet­nič­ke, kao što je film, te­le­vi­zi­ja, one su mno­go pri­sut­ni­je kod ve­ćeg bro­ja lju­di. On­da ovaj, po­ma­lo vi­še in­tim­ni, lič­ni umjet­nič­ki is­kaz, ima ma­nju pro­đu, ma­nju za­in­te­re­so­va­nost tih dru­štve­nih-dr­žav­nih, grad­skih or­ga­ni­za­ci­ja ko­je bi mo­gle to da po­ma­žu. Za­to se kod mla­dih lju­di ja­vlja kri­tič­ka svi­jest, ne­što što vo­di ka jed­noj vr­sti ra­di­ka­li­za­ci­je. U sta­no­vi­šti­ma oni is­pi­tu­ju raz­ne aspek­te i dru­štve­nog po­na­ša­nja i mje­sta umjet­no­sti u dru­štvu na na­čin ko­ji ni­su sli­ke ko­ji­ma se ne­što ob­ja­šnja­va, ne­go ak­ci­ja­ma, iz­lo­žba­ma, na­stu­pi­ma, per­for­man­si­ma, an­ga­žma­nom ko­jim na­sto­je da stva­ri pro­mi­je­ne. To vi­dim kao do­sta pri­sut­nu ten­den­ci­ju, iako svi oni ču­va­ju taj svoj iz­vor­ni ta­le­nat, me­đu­tim, su­o­če­ni su sa po­tre­bom da re­a­gu­ju na je­dan dru­ga­či­ji na­čin, da svo­je mje­sto iz­bo­re i u tom dru­štve­nom kon­tek­stu. To je vr­lo te­ško, ne­iz­vje­stan je put, ali je lo­gič­na po­slje­di­ca ne­za­in­te­re­so­va­no­sti, osje­ćaj od­ba­če­no­sti kod tih mla­dih lju­di
M.D.Po­po­vić


Ve­zan za Bo­ku i po ocu i po maj­ci

- Moj otac Pa­vle Va­sić, isto­ri­čar umjet­no­sti i sli­kar, bio je do­sta ve­zan za Bo­ku, kao ofi­cir u Obal­skoj ar­ti­lje­ri­ji pri­je ra­ta, na Lu­šti­ci mu je bio ras­po­red, utvr­đe­nje „For Ra­di­še­vić”, gdje ga je do­če­ka­la i oku­pa­ci­ja 1941, oda­tle je oti­šao u za­ro­blje­ni­štvo. Po­sli­je ra­ta su ga zva­li na vje­žbu opet na Lu­šti­cu, ali bez ob­zi­ra na tu voj­nu di­men­zi­ju, on je vo­lio Bo­ku i on­da smo od 1955. če­sto bi­li u Pe­ra­stu, kon­tak­ti­rao je pu­no sa don Ni­kom Lu­ko­vi­ćem i na­pi­sao je ne­ke va­žne stva­ri o ba­rok­nom sli­ka­ru Tri­pu Ko­ko­lji i o skulp­to­ru Fran­če­sku Pen­su Ka­bjan­ki, o nje­go­vojm skulp­tu­ri Sv. Tri­pu­na ko­ji se mo­li u Re­li­kvi­ja­ru­mu i ma­lim re­lje­fi­ma u pod­nož­ju, to je ne­što što je on ob­ja­vio u ino­stran­stvu, u jed­nom ita­li­jan­skom ča­so­pi­su. Pre­da­vao je na Uni­ver­zi­te­tu u Be­o­gra­du. Za­ni­mlji­vo je da je mo­ja maj­ka, Ve­ra, ta­da Jor­go­va­no­vić, pro­fe­so­ri­ca fran­cu­skog je­zi­ka i knji­žev­no­sti, ov­dje išla u ško­lu po­sli­je Pr­vog svjet­skog ra­ta, po­što je moj de­da bio ko­man­dant rat­ne lu­ke, ta­ko da je ona isto vo­lje­la Bo­ku.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"