Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zbog Blažovog profita krše sporazum sa EU * Poslije protesta izglasati nepovjerenje Vladi * DPS da požuri sa smjenom Lazovića i Brajovića * Letovi kasne, piloti na odmoru * Fejsbuk čuva sve objavljene podatke * Marša Ajvins u posjeti Crnoj Gori * Sram vas bilo, mađarski „junaci”
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-09-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Priđu dva mrava slonu i prvi kaže drugom:
- Ti ga sapleti, ja ću da ga ritam.


Mijenjam debelog tatu za tatu sa debelim vezama.
Šifra: svršeni student







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni - datum: 2015-09-20 RADOVAN OJDANIĆ UPOZORAVA NA DRASTIČAN ODLIV STANOVNIŠTVA SA PODRUČJU GORNJIH SELA
Nadaju se da će novi put donijeti obećani bolji život Uskoro neće biti ni sahrana Mještani Lubnica se potajno nadajući se da će se nakon izgradnje puta od Berana do Kolašina narod sve više vraćati Gornjim selima i da će ovi krajevi zauzeti posebno mjesto na turističkoj mapi svijeta
Dan - novi portal
BE­RA­NE - Po­da­ci po­sled­njeg po­pi­sa sta­nov­ni­štva ja­sno uka­zu­ju da na pro­sto­ru be­ran­ske op­šti­ne, po­red pri­vred­nog i eko­nom­skog za­o­sta­ja­nja, mi­gra­ci­o­na kre­ta­nja i pad na­ta­li­te­ta po­pri­ma­ju za­bri­nja­va­ju­ći ka­rak­ter. To naj­bo­lje ilu­stru­je pri­mjer Gor­njo­sel­sku žu­pe, smje­šte­ne na pa­di­na­ma Bje­la­si­ce, ko­ju či­ne se­la Lub­ni­ce, Pra­će­vac, Ba­sta­he, Gla­va­ce, Ku­ri­ku­će i Vu­ča. Na ovom pro­sto­ru 1948. go­di­ne ži­vje­lo je 1.800 sta­nov­ni­ka, da bi taj broj 2003. go­di­ne bio sve­den na ne­što vi­še od 600. Da­nas je ta ci­fra znat­no ma­nja, uz kon­sta­ta­ci­ju da je de­po­pu­la­ci­ja sta­nov­ni­štva u sred­njem sli­vu ri­je­ke Bi­stri­ca pro­u­zro­ko­va­la sma­nje­nje po­ljo­pri­vred­ne pro­iz­vod­nje i de­set­ko­va­nje stoč­nog fon­da, s tim što je broj onih ko­ji se ba­ve tra­di­ci­o­nal­nim dje­lat­no­sti­ma sve­den na mi­ni­mum. Da je si­tu­a­ci­ja po­pri­mi­la za­bri­nja­va­ju­ći ka­rak­ter go­vo­ri i po­da­tak da Osnov­nu ško­lu u Lub­ni­ca­ma ove go­di­ne po­ha­đa sve­ga če­tr­de­se­tak uče­ni­ka, iako je ne­kad bro­ja­la i do 400 đa­ka. Mje­šta­ni su sa­gla­sni da je sla­ba in­fra­struk­tu­ra, ne­a­de­kvat­no odr­ža­va­nje sa­o­bra­ćaj­ni­ca u zim­skom pe­ri­o­du, ne­do­sta­tak rad­nih mje­sta i ne­bri­ga dru­štva u cje­li­ni uzro­ko­va­la dra­sti­čan od­liv sta­nov­ni­štva sa ovog pod­ruč­ja.
- Gor­nja se­la su ne­kad bi­la pu­na na­ro­da. Mje­sni cen­tar u Lub­ni­ca­ma je ži­vio kao pra­vi ma­li grad. Ima­li smo ja­ka po­je­di­nač­na ga­zdin­stva, sa ču­ve­nim sto­ča­ri­ma ko­ji su na ši­rim pro­sto­ri­ma is­ti­ca­ni kao pri­mje­ri uspje­šno­sti. Auto­bus na re­la­ci­ji Be­ra­ne – Lub­ni­ce sa­o­bra­ćao je če­ti­ri pu­ta u to­ku jed­nog da­na. Na­ža­lost, da­nas su na­ša se­la mr­tva, jer su sve ne­ka­da­šnje vri­jed­no­sti uni­šte­ne. Lju­di su se, u po­tra­zi za bo­ljim ži­vo­tom, od­se­li­li u ne­ke sreć­ni­je kra­je­ve. Za­to u škol­skim klu­pa­ma ima­mo ta­ko ma­li broj uče­ni­ka, uz oprav­dan strah da će na ovom pod­ruč­ju ubr­zo za­go­spo­da­ri­ti bi­je­la ku­ga – na­vo­di Ra­do­van Oj­da­nić, pen­zi­o­ni­sa­ni pro­svjet­ni rad­nik ko­ji je pu­nih 40 go­di­na uči­te­ljo­vao na pod­ruč­ju Gor­njih se­la.
On na­gla­ša­va da ga sr­ce za­bo­li kad kre­ne da upo­re­đu­je ne­ka mi­nu­la vre­me­na sa da­na­šnjim.
- Ras­tu­žim se kad se sje­tim ka­ko se ne­kad ži­vje­lo. Ne­ma mo­mač­ke i dje­vo­jač­ke pje­sme. Ne­ma ve­se­lih ko­la. Oku­plja­mo se sa­mo na sa­hra­na­ma, a ako se ova­ko na­sta­vi usko­ro ne­će ima­ti ko ko­ga da sa­hra­ni. Omla­din­ski dom je pre­tvo­ren u ka­pe­lu, za­dru­žni dom je po­ru­šen i pred­sta­vlja pra­vo ru­glo na sred se­la. Me­di­cin­ska se­stra do­la­zi sa­mo dva pu­ta mje­seč­no, dok se po­šta u Lub­ni­ca­ma ri­jet­ko otva­ra. Ško­la u se­lu Ku­ri­ku­će je za­tvo­re­na iako je 1976. go­di­ne bro­ja­la 40 uče­ni­ka. Jed­no­stav­no, na­rod od­la­zi, uz ubje­đe­nje da pod ova­kvim uslo­vi­ma ov­dje ne­ma ži­vo­ta. No, ko­li­ko je kri­vo dru­štvo u cje­li­ni za ova­kvo sta­nje kriv je i taj isti na­rod, jer ni­ko ne­će ni­šta da ra­di. Svi tra­že ne­ki la­go­dan ži­vot – is­ti­če Oj­da­nić.
Ipak, mje­šta­ni Lub­ni­ca se po­taj­no na­da­ju­ći se da će se na­kon iz­grad­nje pu­ta od Be­ra­na do Ko­la­ši­na na­rod sve vi­še vra­ća­ti Gor­njim se­li­ma i da će ovi kra­je­vi za­u­ze­ti po­seb­no mje­sto na tu­ri­stič­koj ma­pi svi­je­ta. Oni pod­sje­ća­ju da su pri­je dvi­je go­di­ne za­po­če­ti ra­do­vi na iz­grad­nji po­me­nu­te sa­o­bra­ćaj­ni­ce i da će usko­ro bi­ti za­vr­še­na pr­va fa­za ko­ja ob­u­hva­ta mo­der­ni­za­ci­ju pu­ta od Be­ra­na do Lub­ni­ca.
- Ra­do­vi su po­di­je­lje­ni u dvi­je fa­ze, s tim što pr­va fa­za pod­ra­zu­mi­je­va re­kon­struk­ci­ju pu­ta od Be­ra­na do Lub­ni­ca, dok je dru­gom fa­zom ob­u­hva­će­na iz­grad­nja osta­ta­ka sa­o­bra­ćaj­ni­ce ko­ja od Lub­ni­ca vo­di do Ko­la­ši­na. Po pla­nu, sa­o­bra­ćaj­ni­ca bi te­ra­lo da do­bi­je ka­rak­ter re­gi­o­nal­nog pu­ta, s tim što je neo­p­hod­no iz­vr­ši­ti pro­boj tu­ne­la na Vra­nja­ku u du­ži­ni od ne­kli­ko ki­lo­me­ta­ra, jer se taj pla­nin­ski pre­voj na­la­zi na oko 1.900 me­ta­ra nad­mor­ske vi­si­ne. Tač­no je da je ovaj pro­je­kat tre­ba­lo da se re­a­li­zu­je dav­no, jer da je to ura­đe­no ne bi da­nas ima­li ova­ko za­bri­nja­va­ju­ću de­mo­graf­sku sli­ku Gor­njih se­la. No, ipak se na­da­mo, da iz­grad­nja ovog pu­ta otva­ra no­vu is­to­ri­sku stra­ni­cu u ži­vo­tu Gor­njih se­la i či­ta­vog kra­ja, jer bi po­me­nu­ti put, po­red bo­ljeg po­ve­zi­va­nja sa su­sjed­nim gra­do­vi­ma i ski cen­tri­ma u okru­žer­nju tre­ba­lo da da pod­sti­caj raz­vo­ju polj­o­pri­vre­de i pro­iz­vod­nji zdra­ve hra­ne. Tim pri­je, jer su pla­ni­ne Je­lo­vi­ca i Bje­la­si­ca pre­vi pri­rod­ni bi­se­ri ko­ji su go­di­na­ma za­po­sta­vlja­ni i de­va­sti­ra­ni – ka­že Mi­o­mir Oj­da­nić. D.Jo­vo­vić


Ma­lo ko­ri­sti od elek­tra­na

De­mo­graf­ska sli­ka Gor­njih se­la dra­stič­no se pro­mi­je­ni­la i po­red to­ga što ovo pod­ruč­je ras­po­la­že sa ogrom­nim pri­rod­nim po­ten­ci­ja­li­ma.Se­lja­ni na­gla­ša­va­ju da su šum­sko bo­gat­stvo de­ce­ni­ja­ma od­no­si­li pri­vi­le­go­va­ni i da se pla­še da će se ne­što slič­no de­si­ti i sa vo­de­nim bo­gat­stvom.
- Na pod­ruč­ju Lub­ni­ca ne­dav­no je iz­gra­đe­na jed­na elek­tra­na. Pla­ni­ra­no je da se na ov­da­šnjim vo­do­to­ci­ma iz­gra­di još ne­ko­li­ko mi­ni­ce­tra­la. Od sve­ga to­ga lo­kal­no sta­nov­ni­štvo je ima­lo ma­lu ko­rist. Ta ko­rist se ogle­da u to­me što se pri­li­kom iz­grad­nje elek­tra­ne za­po­sli­lo de­se­tak lju­di, dok dru­gih be­ne­fi­ta ni­je bi­lo. Elek­tra­na je do­ni­je­la i od­re­đe­ne šte­te jer je do­šlo do uni­šta­va­nja ri­bljeg fon­da i re­me­će­nja pri­rod­nih to­ko­va na­ših ri­je­ka. Mi ni­je­smo pro­tiv to­ga da se pri­rod­ni re­sur­si is­ko­ri­ste na va­ljan na­čin, ali oprav­da­no stra­hu­je­mo da će mje­šta­ni­ma i u ovom slu­ča­ju osta­ti da gle­da­ju ka­ko se dru­gi bo­ga­te pre­ko nji­ho­vih le­đa – na­veo je Bor­ko Oj­da­nić.


Za­dru­žni dom pre­tvo­ren u ru­še­vi­nu

Mje­šta­ni su upo­zo­ri­li da je kraj­nje ne­pri­mje­re­no to što je zgra­da za­dru­žnog do­ma u nji­ho­vom mje­stu, ko­ja za­hva­ta po­vr­ši­nu od ne­ko­li­ko sto­ti­na me­ta­ra kva­drat­nih, pre­pu­šte­na kon­stant­nom pro­pa­da­nju. Oni na­vo­de da i ne zna­ju ko je pra­vi vla­snik cje­lo­kup­ne za­dru­žne imo­vi­ne u Lub­ni­ca­ma i da je kraj­nje vri­je­me da se iz­vr­ši sa­na­ci­ja oro­nu­log objek­ta. Ka­za­li su da su svje­do­ci ka­ko se po­me­nu­ta zgra­da iz da­na u dan sve vi­še uru­ša­va, iako se pod nje­nim kro­vom ne­ka­da na­la­zi­la ot­kup­na sta­ni­ca, pro­dav­ni­ca, ka­fa­na, po­šta i am­bu­lan­ta.


Te­tra­pak za­mi­je­nio do­ma­ću va­re­ni­ku

I stoč­ni fond u di­je­lu Lub­ni­ca je de­set­ko­van, a mje­šta­ni na­gla­ša­va­ju da se vi­še va­re­ni­ke pro­da u se­o­skoj pro­dav­ni­ci ne­go što se po­mu­ze na pod­uč­ju Gor­njih se­la
- Ve­ći­na lju­di iz ovog kra­ja ku­pu­je va­re­ni­ku u se­o­skoj pro­dav­ni­ci. To ja­sno po­svje­do­ča­va da je te­tra­pak za­mi­je­nio do­ma­ću va­re­ni­ku i da je sve ma­nje onh ko­ji po­ka­zu­ju že­lju da dr­že sto­ku ona­ko ka­ko su to ra­di­li nji­ho­vi pre­ci. Sma­tra­mo da bi dr­ža­va mo­ra­la da do­be­se po­seb­ne sti­mu­la­tiv­ne mje­re uko­li­ko mi­sli da po­mog­ne se­la na sje­ve­ru Cr­ne Go­re. To zna­či da se, umje­sto de­kla­ra­tiv­nog za­la­ga­nja, mo­ra ula­ga­ti u po­je­din­ce ko­ji že­le da se ba­ve po­ljo­pri­vre­dom i sto­čar­stvom – po­ru­či­li su mje­šta­ni Lub­ni­ca.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"