Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Miga saslušavaju zbog sumnjivih isplata * Partnerku ucjenjivao seksi snimkom * Oružje završilo kod terorista * Šegrt upropastio projekat od 375 miliona * Duda stavio veto na promjene u pravosuđu * Američke sankcije Rusiji brinu Brisel * Pljuvanje kao lijek
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 25-07-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MIĆO ORLANDIĆ, POTPREDSJEDNIK SD:
Ne postoji politička kriza, već konstantni pokušaji opozicije da državu učine politički nestabilnom i našim inostranim partnerima pošalju takvu sliku ne bi li preuzeli vlast.

Vic Dana :)

Dolazi zeka u apoteku i pita apotekara:
• Imate li sok od šargarepe?
• Nemamo, zeko! - odgovori apotekar.
Dolazi zeka sjutradan u apoteku i pita apotekara:
• Imate li sok od šargarepe?
• Nemamo, zeko! - odgovori apotekar.
Dolazio tako zeka nekoliko dana i dobijao isti odgovor. Na kraju je apotekar odlučio da obraduje zeku i napravi zeki na litre i litre soka.
Došao zeka opet i pita apotekara:
• Imate li sok od šargarepe?
• Imamo! - radosno će apotekar.
• A jel’ da je BLjAAK!!? - reče zeka.

Šta je to malo, plavo, pjeva na grani?
Talentovana šljiva.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2017-07-24 KULTURNI POJAVNIK
Paradoks Kosovo Pitanje „kojem ćeš se privoljeti carstvu“ nije samo postavljeno knezu Lazaru kosovskome, nego se postavlja iznova svakom Srbinu, svakom odvažnom pojedincu koji nosi duhovni kapital svog naroda
Dan - novi portal
- Pi­še: Mi­lu­tin Mi­ćo­vić

U krat­kom spi­su „O ko­ri­sti i šte­ti isto­ri­je za ži­vot“, Fri­drih Ni­če raz­ma­tra to pi­ta­nje, uoča­va­ju­ći ne­do­volj­nost ne sa­mo isto­rij­ske li­te­ra­tu­re za ži­vot, ko­ji uvi­jek, a po­seb­no ka­da se po­kre­nu du­blja pi­ta­nja, pod­ra­zu­mi­je­va ak­ti­vi­ra­nje ne­čeg du­bljeg (di­o­ni­zij­skog?) i kor­je­ni­to lič­nog, a za taj put ne mo­že­mo na­ći in­struk­ci­je u li­te­ra­tu­ri. I u slu­ča­ju Pe­tra Sa­ri­ća, po­sta­vlje­no je to pi­ta­nje, i u pi­smi­ma pod na­slo­vom „I vre­me­nu se za­tu­rio trag“ (Be­o­grad, 2015), uglav­nom pro­ble­ma­ti­zu­je tu si­tu­a­ci­ju, ko­ja sa­dr­ži pu­no lič­nog, ali upra­vo taj lič­ni is­pit, pro­pi­tu­je i osnov­no sta­nje du­ha u na­šem na­ro­du. To se oči­tu­je u sva­kom pi­smu, pa pi­sao ro­di­te­lji­ma, bra­ći, pri­ja­te­lji­ma, pi­sci­ma, vla­di­ka­ma, po­li­ti­ča­ri­ma, moć­ni­ci­ma ovog svi­je­ta. Po­je­di­nac ko­ji se na­šao u ta­ko iz­o­štre­noj eg­zi­sten­ci­jal­noj i du­hov­noj si­tu­a­ci­ji, pro­pi­tu­ju­ći se­be, pro­pi­tu­je sve nas, jer, iako po­je­di­nac, on sto­ji u te­me­lju na­rod­nog pam­će­nja i nje­go­vih is­ku­še­nja, na oštrom pre­sje­ku ve­li­kih di­le­ma ko­je su po­tre­sa­le na­še naj­zna­čaj­ni­je isto­rij­ske lič­no­sti. Pi­ta­nje „ko­jem ćeš se pri­vo­lje­ti car­stvu“, ni­je sa­mo po­sta­vlje­no kne­zu La­za­ru ko­sov­sko­me, ne­go se po­sta­vlja iz­no­va sva­kom Sr­bi­nu, sva­kom od­va­žnom po­je­din­cu ko­ji no­si du­hov­ni ka­pi­tal svog na­ro­da. Ako otvo­re­nim oči­ma po­gle­da­mo du­hov­ni svi­jet i ka­rak­ter Pe­tra Sa­ri­ća, vi­dje­će­mo da su upra­vo to na­rod­no, ka­rak­ter­no na­sle­đe, i lič­na pro­cje­na svo­je i sve­na­rod­ne si­tu­a­ci­je, u mo­men­ti­ma ka­da se po­tre­sa­ju te­me­lji i na­ro­du i po­je­din­cu, odr­ža­li Pe­tra na tom stra­šnom mje­stu, ko­je su mno­gi, pa i mno­gi pi­sci, na­pu­sti­li bez ve­ćih di­le­ma. U tim lič­nim di­le­ma­ma, i kroz pre­pi­sku sa svo­jim bli­žnjim i sa svo­jim pri­ja­te­lji­ma, vid­no je da je on „za­ro­blje­nik“ ne­ke ve­će oba­ve­ze, jer i „ne­što vi­še vi­di“. On upra­vo vi­di, da i „oni ko­ji su oti­šli sa Ko­so­va, ni­je­su oti­šli ne­go se sklo­ni­li“ (,,Pi­sma’’). Ova­kav uvid je ko­li­ko ljud­ski, pra­šta­ju­ći, još vi­še du­hov­ni uvid ci­je­ne Ko­so­va, sa ko­jeg je Sr­bi­nu ne­mo­gu­će oti­ći - jer ga, na kra­ju kra­je­va, no­si u se­bi.
Iako se Pe­tar Sa­rić u knji­žev­nom dje­lu ni­je su­vi­še za­la­gao za kraj­nja pi­ta­nja, ži­vot mu je upra­vo na­met­nuo ne­ka od njih. No­si­o­cu kul­tur­nog pam­će­nja svog na­ro­da, od­jed­nom su na­met­nu­ta du­blja pre­i­spi­ti­va­nja u ko­ji­ma se on pri­sje­ća na­ših naj­ve­ćih umo­va ko­ji su se za­ni­ma­li tom te­ma­ti­kom. U tim tje­sko­ba­ma du­ha po­sta­ju bli­ski Nje­goš i An­drić i Vas­ko Po­pa. Ta­kvi du­ho­vi su svo­jim for­mu­la­ci­ja­ma osvi­je­tli­li ko­sov­ski udes i nje­go­vu stra­dal­nu sla­vu u srp­kom du­hov­nom pam­će­nju. Pi­šu­ći o Nje­go­šu, An­drić za­po­či­nje svoj ču­ve­ni esej re­če­ni­com: „Ova je dra­ma po­če­la na Ko­so­vu“. I na­sta­vlja­ju­ći da­lje u smi­slu sve­pri­sut­no­sti ko­sov­ske ši­fre u Nje­go­še­vom ple­me­nu, pi­še: „Sve što se u tim br­di­ma ra­đa­lo, do­la­zi­lo je na svi­jet sa re­flek­som ko­sov­ske kr­vi u po­gle­du“ (Nje­goš kao tra­gič­ni ju­nak ko­sov­ske mi­sli). Si­gur­no da se u ova­kvim i slič­nim ri­je­či­ma, mo­rao na­ći i Pe­tar Sa­rić. Slič­ne ri­je­či, u naj­du­bljim lič­nim i ko­lek­tiv­nim po­tre­si­ma po­sta­ju stvar­ni­je od sa­me stvar­no­sti. I kad se otvo­ri taj du­blji tok mi­sli, one poč­nu sa­me da iz­vi­ru, i da na­no­vo or­ga­ni­zu­ju svi­jest i sa­mo­sa­zna­nje.
Ču­de­snim pje­snič­kim so­zer­ca­njem ko­sov­ske dra­me i „za­ča­ra­nog po­lja“ na ko­jem je le­gla krv „dvi­je sil­ne voj­ske“, Vas­ko Po­pa vi­di: ,,Po­lje kao ni­jed­no /Nad njim ne­bo/Pod njim ne­bo’’ (Us­prav­na ze­mlja, Ko­so­vo po­lje). Ako ovim sti­ho­vi­ma do­da­mo i sti­ho­ve Ma­ti­je Beć­ko­vi­ća na­pi­sa­ne još se­dam­de­se­tih go­di­na pro­šlog vi­je­ka: ,,...Šta je Ko­so­vo do žr­tve­na por­ta/Gdje je sva­ki od nas po­gi­nuo/Dav­no pri­je no što se ro­dio ‘’(po­e­ma ,,Le­lek me­ne’’), on­da se do­i­sta na­la­zi­mo u pa­ra­dok­su, ko­ji raz­ot­kri­va­mo, raz­ot­kri­va­ju­ći svo­ju i sve­na­rod­nu sud­bi­nu. Ko smo, šta smo, i ka­ko do­la­zi­mo se­bi, sa­zna­je­mo ako do­zna­mo da smo već i pri­je ro­đe­nja „po­gi­nu­li“, i da je sav bu­du­ći ži­vot od­go­ne­ta­nje te taj­ne. Sva­ki na­rod vje­ro­vat­no ima ne­ki svoj stra­da­li znak kroz ko­ji se pre­po­zna­je. To je za Sr­be Ko­so­vo, na ko­jem su iz­gu­bi­li ze­malj­sko car­stvo, ali su do­šli do ne­kog du­bljeg sa­mo­ra­zu­mi­je­va­nja. Za­to Sr­bin, no­si­lac „ko­sov­skog za­vje­ta“, shva­ta da je una­pri­jed po­gi­nuo za ze­malj­ske vri­jed­no­sti, da bi oži­vio za ne­be­ske? Ako se to ne zna, Ko­so­vo po­sta­je bez­iz­la­zna tra­u­ma iz ko­je se ne mo­že „ot­ko­pa­ti“, tj, oži­vje­ti na­da­nje. U Nje­go­še­vim sti­ho­vi­ma: „Na­da­nje je na­še za­ko­pa­no, na Ko­so­vo u jed­nu grob­ni­cu“ pri­kri­ve­ni su pa­ra­dok­si ko­ji pro­ži­ma­ju su­šti­nu na­šeg du­hov­nog i sve­na­rod­nog na­slje­đa. U tom pre­i­spi­ti­va­nju, mo­že osta­ti us­pra­van sa­mo onaj ko­ji do­đe do onog oslon­ca ko­ji dr­ži te­melj­ne pro­tiv­reč­no­sti čo­vje­ko­ve. Za­to, ži­vot mo­že bi­ti dar i kad je stra­da­nje, raz­ot­kri­va­ju­ći du­blji smi­sao umno­že­nih pa­ra­dok­sa: ka­kvo je to na­da­nje, ako je „za­ko­pa­no u grob­ni­ci“, i ka­kva bi to bi­la „grob­ni­ca“, ako je u njoj „za­ko­pa­no“ na­da­nje!?
Re­klo bi se da je iz srp­skog pra­dok­sa Ko­so­va ne­mo­gu­će iza­ći. U nje­mu je je­di­no mo­gu­će sto­ja­ti i po­sto­ja­ti, a ta po­zi­ci­ja da­je i naj­vi­še sa­zna­nje, ko­je se je­di­no ot­ku­plju­je lič­nim svje­do­če­njem.
(Autor je knji­žev­nik)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"