Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Trojica „škaljaraca” privedeni zbog ubistva * Stvorio privatnu firmu a ne državu * Rađenović pristao da robija pola godine duže * Brković, Barović i Knežević duguju 15 miliona eura * Veliko srce za male drugare * Trojica „škaljaraca” privedeni zbog ubistva * Tuđe nebo
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-04-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Pričaju dva prijatelja o ženama. Jedan će:
- Konačno sam shvatio zašto mi je supruga toliko debela. Na šamponu koji koristi lijepo piše: „za dodatni volumen”. Predložiću joj da počne da koristi tečnost za pranje suđa na kojoj piše: „otapa i uklanja tvrdokornu masnoću”, šta misliš o tome?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2016-04-25 DIREKTOR UPRAVE ZA SPREČAVANJE PRANJA NOVCA VESKO LEKIĆ U RAZGOVORU ZA „DAN” SAOPŠTIO
Otkrili 2,3 miliona sumnjivih transakcija Uprava je zbog afere „Panama pejpers” uputila dva zahtjeva partnerskoj finansijsko-obavještajnoj službi kako bi došla do tačnih podataka u vezi ovog slučaja, kazao je Lekić USPNFT je za praćenje određenih lica primala zahtjeve od državnih organa, gdje su bili navedeni osnovi sumnje na finansiranje terorizma na međunarodnom nivou, izjavio je Lekić
Dan - novi portal
Upra­va za spre­ča­va­nje pra­nja nov­ca i fi­nan­si­ra­nja te­ro­ri­zma (USPNFT) je od po­čet­ka go­di­ne pri­mi­la 57 iz­vje­šta­ja o sum­nji­vim tran­sak­ci­ja­ma i po­slo­va­nju, dok je na sop­stve­nu ini­ci­ja­ti­vu pre­po­zna­la se­dam ta­kvih ak­tiv­no­sti, ka­zao je u raz­go­vo­ru za „Dan” di­rek­tor ovog or­ga­na Ve­sko Le­kić. Is­ta­kao je da se ra­di­lo o 2.295.875 eura sum­nji­vih tran­sak­ci­ja na­po­mi­nju­ći da se kod sum­nji­vog po­slo­va­nja ne iz­dva­ja­ju po­je­di­nač­ni iz­no­si.
– Od na­ve­de­nog bro­ja iz­vje­šta­ja 22 su pri­ja­vi­li ob­ve­zni­ci dok su če­ti­ri pre­po­zna­ta na ini­ci­ja­ti­vu Upra­ve, a od­no­si­li su se na re­zi­dent­na li­ca – po­ja­snio je Le­kić.
Ko­men­ta­ri­šu­ći me­đu­na­rod­nu afe­ru „Pa­na­ma pej­pers”, Le­kić je ka­zao da je Upra­va za spre­ča­va­nje pra­nja nov­ca na­kon iz­no­še­nja in­for­ma­ci­ja u me­di­ji­ma po­sla­la dva za­htje­va part­ner­skoj fi­nan­sij­sko-oba­vje­štaj­noj slu­žbi ka­ko bi se pu­tem me­đu­na­rod­ne raz­mje­ne do­šlo do tač­nih in­for­ma­ci­ja.
– Na­kon do­bi­je­nih po­da­ta­ka, shod­no uobi­ča­je­nim pro­ce­du­ra­ma, pri­stu­pi­će se ob­ra­di do­bi­je­nih in­for­ma­ci­ja i even­tu­al­nom pro­sle­đi­va­nju nad­le­žnim or­ga­ni­ma na da­lje po­stu­pa­nje. No, ako je u pi­ta­nju, ka­ko na­vo­di­te „po­re­ski skan­dal”, on­da se lo­gič­no ra­di o pri­mar­noj nad­le­žno­sti Po­re­ske upra­ve ili ne­kog dru­gog nad­le­žnog dr­žav­nog orga­na – po­ja­snio je on.
Le­kić ka­že da su Upra­vi u do­sa­da­šnjem ra­du pri­ja­vlji­va­ne od­re­đe­ne sum­nji­ve tran­sak­ci­je, ko­je su po osno­vu in­di­ka­to­ra uka­zi­va­le na osnov sum­nje na fi­nan­si­ra­nje te­ro­ri­zma. Na­kon iz­vr­še­nih pre­tra­ga, ka­ko na­vo­di, in­for­ma­ci­je su pro­sle­đi­va­ne nad­le­žnim or­ga­ni­ma.
– USPNFT je od dr­žav­nih or­ga­na pri­ma­la za­htje­ve za pra­će­nje od­re­đe­nih li­ca, gdje su bi­li na­ve­de­ni osno­vi sum­nje na fi­nan­si­ra­nje te­ro­ri­zma na me­đu­na­rod­nom ni­vou. USPNFT i u 2016. go­di­ni ima in­ten­ziv­nu raz­mje­nu in­for­ma­ci­ja sa ino­stra­nim fi­nan­sij­sko-oba­vje­štaj­nim slu­žba­ma, o če­mu su upo­zna­ti nad­le­žni or­ga­ni. Osim na­ve­de­nih, od­re­đe­ni broj in­for­ma­ci­ja pro­sli­je­di­li su nam ob­ve­zni­ci, na osno­vu Pra­vil­ni­ka o in­di­ka­to­ri­ma za pre­po­zna­va­nje sum­nji­vih kli­je­na­ta i tran­sak­ci­ja, ko­ji sa­dr­ži li­stu in­di­ka­to­ra za fi­nan­si­ra­nja te­ro­ri­zma. I u ovom slu­ča­ju, po­da­ci i in­for­ma­ci­je se na­kon ob­ra­de do­sta­vlja­ju nad­le­žnim dr­žav­nim orga­ni­ma – ka­zao je on.
Le­kić is­ti­če da su Za­ko­nom o spre­ča­va­nju pra­nja nov­ca i fi­nan­si­ra­nja te­ro­ri­zma pre­ci­zno de­fi­ni­sa­ni ob­ve­zni­ci kao i mje­re i rad­nje ko­je su du­žni da pred­u­zi­ma­ju u ci­lju spre­ča­va­nja pra­nja nov­ca i fi­nan­si­ra­nja te­ro­ri­zma.
– Jed­na od osnov­nih oba­ve­za ob­ve­zni­ka je pri­ja­vlji­va­nje sum­nji­vih tran­sak­ci­ja i sum­nji­vog po­slo­va­nja, ko­je se u vi­du iz­vje­šta­ja pro­sle­đu­ju Upra­vi, na­kon če­ga se vr­ši de­talj­na ana­li­za i ob­ra­da pri­mlje­nih po­da­ta­ka. Ovaj seg­ment iz­vr­ša­va­nja za­ko­nom pro­pi­sa­ne oba­ve­ze od stra­ne ob­ve­zni­ka ko­ji su u di­rekt­nom kon­tak­tu sa kli­jen­ti­ma i nji­ho­vim po­slo­va­nji­ma od iz­u­zet­nog je zna­ča­ja za si­stem SPNFT – ka­zao je on.
Na­vo­di da Upra­va kon­stant­no ra­di na edu­ka­ci­ji ovla­šće­nih li­ca ob­ve­zni­ka i pred­u­zi­ma sve mje­re ka­ko bi im se za­kon što vi­še pri­bli­žio i ka­ko bi is­pu­nja­va­nje nji­ho­vih oba­ve­za da­va­lo što bo­lje re­zul­ta­te.
Le­kić ob­ja­šnja­va da u slu­ča­ju ka­da Upra­va re­gi­stru­je sum­nji­ve tran­sak­ci­je za­po­či­nje pro­ce­du­re na pri­ku­plja­nju svih re­le­vant­nih do­stup­nih po­da­ta­ka iz ra­znih eks­ter­nih iz­vo­ra, vr­ši pre­tra­ge u ba­za­ma si­ste­ma te ob­ra­đu­je i for­mi­ra pred­met.
– Ka­da se u po­stup­ku ana­li­ze i ob­ra­de po­da­ta­ka i in­for­ma­ci­ja ko­je do­đu u po­sjed Upra­ve, utvr­di da po­sto­ji osnov sum­nje u kri­vič­no dje­lo pra­nja nov­ca ili fi­nan­si­ra­nja te­ro­ri­zma, ta­da Upra­va u okvi­ru svo­je nad­le­žno­sti, a u for­mi oba­vje­šte­nja, pred­met­ne oba­vje­štaj­ne po­dat­ke pro­sle­đu­je na da­lje po­stru­pa­nje nad­le­žnim dr­žav­nim orga­ni­ma. Po­da­ci ko­ji se do­sta­vlja­ju na ovaj na­čin ne mo­gu se ko­ri­sti­ti kao do­kaz u pret­kri­vič­nom i kri­vič­nom, kao i sud­skom po­stup­ku, već se mo­gu ko­ri­sti­ti sa­mo u oba­vje­štaj­ne i svr­he ana­li­ti­ke – re­kao je Le­kić za „Dan”.
On je is­ta­kao da ova­ko do­sta­vlje­ni po­da­ci slu­že kao osnov nad­le­žnim or­ga­ni­ma da ko­ri­šće­njem do­bi­je­nih oba­vje­štaj­nih po­da­ta­ka obez­bi­je­de va­lid­ne do­ka­ze ko­je će pre­zen­ti­ra­ti u kri­vič­nom po­stup­ku.
Di­rek­tor Upra­ve za s­pre­ča­va­nje pra­nja nov­ca na­vo­di da ovo ti­je­lo ne po­sje­du­je po­dat­ke o pro­cje­ni da li se i ko­li­ko na go­di­šnjem ni­vou „ope­re” nov­ca u Cr­noj Go­ri.
– Ka­da su u pi­ta­nju me­to­de ili ti­po­lo­gi­je pra­nja nov­ca, Upra­va jed­nom go­di­šnje, u okvi­ru iz­vje­šta­ja o ra­du, ob­ja­vlju­je re­zul­ta­te ana­li­za pri­ja­vlje­nih sum­nji­vih tran­sak­ci­ja ili sum­nji­vog po­slo­va­nja, kao i še­mat­ske pri­ka­ze po­me­nu­tih ti­po­lo­gi­ja, iz­ra­đe­nih na osno­vu naj­zna­čaj­ni­jih teh­ni­ka ko­je se ko­ri­ste za pra­nje nov­ca. Naj­zna­čaj­ni­je me­to­de u kon­kret­nim slu­ča­je­vi­ma od­no­se se na uba­ci­va­nje go­to­vi­ne bez ja­snog po­ri­je­kla u ma­njim iz­no­si­ma od onih ko­ji su oba­ve­zni za pri­ja­vlji­va­nje (ko­ji se pre­po­zna­ju i pri­ja­ve kao sum­nji­vi), za­tim tran­sfe­ri iz ino­stran­stva naj­če­šće po osno­vu zaj­mo­va me­đu po­ve­za­nim li­ci­ma, upo­tre­ba prav­nih li­ca re­gi­stro­va­nih na of­šor de­sti­na­ci­ja­ma kao po­ši­lja­o­ca ili pri­ma­o­ca tran­sfe­ra, po­vla­če­nje go­to­vi­ne bez ja­sne svr­he, ula­ga­nje u ne­kret­ni­ne, iz­grad­nja obje­ka­ta, itd – po­ja­šnja­va Le­kić.
On je ka­zao da je Upra­va u to­ku pro­te­kle go­di­ne ra­di­la na do­ku­men­tu „Na­ci­o­nal­ne pro­cje­ne ri­zi­ka od pra­nja nov­ca i fi­nan­si­ra­nja te­ro­ri­zma” po me­to­do­lo­gi­ji Svjet­ske ban­ke ko­ji je Vla­da usvo­ji­la.
– Taj do­ku­ment pred­sta­vlja naj­o­bu­hvat­ni­ju i naj­zna­čaj­ni­ju stra­te­šku ana­li­zu cje­lo­kup­nog si­ste­ma i pro­cje­nju­je ko­ji su sve seg­men­ti naj­i­zlo­že­ni­ji ri­zi­ku od pra­nja nov­ca i fi­nan­si­ra­nja te­ro­ri­zma i u kom obi­mu – do­dao je on.A.T.

Do­bra ocje­na
Le­kić je na­veo da je Cr­na Go­ra do­bro oci­je­nje­na po pi­ta­nju ukup­nog ni­voa ri­zi­ka jed­ne ze­mlje od pra­nja nov­ca i fi­nan­si­ra­nja te­ro­ri­zma.
– Pre­ma ukup­nom re­zul­ta­tu če­tvr­tog go­di­šnjeg iz­da­nja Ba­zel­skog in­sti­tu­ta za upra­vlja­nje za 2015. go­di­nu, gdje je pri­ka­zan in­deks ukup­nog ni­voa ri­zi­ka jed­ne ze­mlje od pra­nja nov­ca i fi­nan­si­ra­nja te­ro­ri­zma, Cr­na Go­ra na­la­zi se na za­vid­nom mje­stu, gdje su od 152 oci­je­nje­ne dr­ža­ve sa­mo njih 30 bo­lje ran­gi­ra­ne. Iz­vje­štaj Ba­zel­skog in­sti­tu­ta za upra­vlja­nje, raz­vi­jen pre­ko Me­đu­na­rod­nog cen­tra za po­vra­ćaj do­ba­ra (ICAR), sa­či­njen je na osno­vu uskla­đe­no­sti sa stan­dar­di­ma o pra­nju nov­ca i fi­nan­si­ra­nju te­ro­ri­zma, kao i dru­gim kri­te­ri­ju­mi­ma ri­zi­ka, kao što su fi­nan­sij­ski pro­pi­si, jav­na tran­spa­rent­nost, ko­rup­ci­ja i vla­da­vi­na pra­va – ob­ja­snio je Le­kić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"