Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Akter „Snimka” vraćen u MUP * Traže ostavku Vlade i fer referendum * Lažna dojava ispraznila Deltu * Za sedam godina pozajmili tri milijarde eura * Akter „Snimka” vraćen u MUP * Drugi krug * Derište
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 09-04-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Jelena Dubak, generalni sekertar Crvenog krsta CG:
Romi i Egipćani danas žive u kvalitetnijim uslovima.

Vic Dana :)

Zarobe Njemci crnogorskog partizana u ratu i počnu da ga muče ne bi li im odao tajne šifre. Mučili ga oni tako nedjelju dana najtežim mukama, ali Crnogorac ni riječi da kaže. Pomisle oni da on stvarno ne zna te šifre i puste ga.
Kada se Crnogorac vratio među partizane, pitaju ga drugovi kako su ga ispitivali i šta su mu tražili, a on im odgovori:
- Oca im poganog, ispituju sve, mnogo traže. Ljudi, moj vam je savjet da učite sve te šifre - ja nijednu nisam znao, zamalo me strijeljaše zbog toga.

- Baš vam je pametna beba - obraća se čovjek u parku mladoj majci.
- Naravno, išla je samnom devet mjeseci u gimnaziju.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni - datum: 2017-04-08 USLED NEISKORIŠĆENIH POTENCIJALA, NIKŠIĆ IMA PROBLEM SA VODOSNABDIJEVANJEM
Bunar na bulevaru Vuka Mićunovića Ljeti žedni, a 70 bunara zapušteno U pitanju su uglavnom bunari iz turskog perioda i svi su služili za vodosnabdijevanje do izgradnje gradskog vodovoda 1931. godine, a sada su porušeni, zatrpani, a mnogi služe i za odlaganje otpada, kaže Maksim Vujačić To što voda iz bunara nije za upotrebu može se lako riješiti, ali i ovakva kakva je može se koristiti za, recimo, zalivanje zelenih površina ili pranje ulica, čime bi se stvorile značajne uštede na glavnom vodovodu, sugeriše Vujačić
Dan - novi portal
NIK­ŠIĆ – Ne­is­ko­ri­šće­ni vod­ni po­ten­ci­ja­li još du­go će bi­ti pro­blem sa ko­ji­ma će se Nik­ši­ća­ni su­o­ča­va­ti, po­seb­no to­kom ljet­nih mje­se­ci, a vo­de Nik­šić­kog po­lja, pre­ma pro­cje­na­ma struč­nja­ka, bi­le bi i vi­še ne­go do­volj­ne da svih sa­da­šnjih bli­zu 80 hi­lja­da sta­nov­ni­ka te op­šti­ne ima ured­no vo­do­snab­di­je­va­nje. Sa­mo u grad­skoj zo­ni svo­je­vre­me­no je bi­lo bli­zu 70 bu­na­ra ko­ji su da­nas, ka­zao je „Da­nu” hro­ni­čar Nik­ši­ća, no­vi­nar i pu­bli­ci­sta Mak­sim Vu­ja­čić, za­pu­šte­ni, a u vla­sni­štvu su Op­šti­ne.
– U pi­ta­nju su uglav­nom bu­na­ri iz tur­skog pe­ri­o­da, a ime­na su do­bi­ja­li po oni­ma ko­ji su ih gra­di­li. Naj­sta­ri­ji su u Sta­roj va­ro­ši, gdje sam ih to­kom is­tra­ži­va­nja pri­je dva­de­se­tak go­di­na na­šao vi­še od de­set. Svi su slu­ži­li za vo­do­snab­di­je­va­nje do iz­grad­nje grad­skog vo­do­vo­da 1931. go­di­ne – ka­že Vu­ja­čić.
Ne­ko­li­ko sta­rih bu­na­ra, ka­zao je on, ob­no­vi­li su po­je­din­ci ili pred­stav­ni­ci ci­vil­nog sek­to­ra, ali su im, upr­kos do­broj na­mje­ri, pro­mi­je­ni­li auten­tič­ni iz­gled. Broj­ni su po­ru­še­ni, za­tr­pa­ni, a mno­gi slu­že za od­la­ga­nje ot­pa­da. Vo­da iz sva­kog od sre­di­ne pro­šlog vi­je­ka ni­je za pi­će, a Vu­ja­čić ka­že da se ta­da vo­dio spor ko je ve­ći za­ga­đi­vač Pi­va­ra ili Že­lje­za­ra.
– To što vo­da iz bu­na­ra ni­je za upo­tre­bu mo­že se la­ko ri­je­ši­ti, ali i ova­kva ka­kva je mo­že se ko­ri­sti­ti za, re­ci­mo, za­li­va­nje ze­le­nih po­vr­ši­na ili pra­nje uli­ca, či­me bi se stvo­ri­le zna­čaj­ne ušte­de na glav­nom vo­do­vo­du. Op­šti­na ne vo­di ra­ču­na, ni­ti, da znam, ima ne­ku or­ga­ni­zo­va­nu ak­ci­ju šta da ra­di sa bu­na­ri­ma – is­ti­če Vu­ja­čić.
Iz eko­lo­ških or­ga­ni­za­ci­ja go­di­na­ma već upo­zo­ra­va­ju da su na­uč­ni­ci pred­vi­dje­li ka­ko će u bu­duć­no­sti pri­stup pit­koj vo­di bi­ti je­dan od ve­ćih iza­zo­va, od ko­jeg će za­vi­si­ti op­sta­nak ži­vo­ta na pla­ne­ti. Sto­ga je, is­ti­če di­rek­tor Ozo­na Alek­san­dar Pe­ro­vić, ja­sno ko­li­ka je šte­ta već na­pra­vlje­na uni­šta­va­njem po­sto­je­ćih bu­na­ra u Nik­ši­ću.
– Lo­še po­li­ti­ke i pro­ma­še­ni pla­no­vi i stra­te­gi­je omo­gu­ća­va­ju da se de­va­sti­ra­ju i ugro­ža­va­ju pod­zem­ne vo­de Nik­šić­kog po­lja, ko­je su vje­ro­vat­no i naj­vred­ni­ji re­surs na ovim pro­sto­ri­ma. Sto­ga uop­šte ne pre­tje­ru­je­mo ka­da tvr­di­mo da bi za da­na­šnje ka­ta­stro­fal­no sta­nje vod­nih re­sur­sa na te­ri­to­ri­ji op­šti­ne Nik­šić dr­žav­no tu­ži­la­štvo mo­ra­lo da po­ka­že in­te­re­so­va­nje jer je ja­sno da je ugro­žen jav­ni in­te­res – is­ti­če Pe­ro­vić, do­da­ju­ći da su sprem­ni tu­ži­la­štvu po­nu­di­ti ar­gu­men­te u pri­log tvrd­nji da je uni­šta­va­nje nik­šić­kih bu­na­ra na­ni­je­lo ne­sa­gle­di­ve eko­lo­ške i eko­nom­ske šte­te gra­đa­ni­ma, po­seb­no bu­du­ćim ge­ne­ra­ci­ja­ma.
Bu­nar­ska vo­da je, ka­že Mi­o­drag Ka­ra­džić di­rek­tor Dru­štva mla­dih eko­lo­ga Nik­ši­ća (DMEN), ne­is­ko­ri­šten re­surs zbog ne­do­stat­ka stra­te­gi­je ali i ne­kul­tu­re ži­vlje­nja.
– Do­sta bu­na­ra je za­tr­pa­no ot­pa­dom i ni­je­su ade­kvat­no obez­bi­je­đe­ni pa pred­sta­vlja­ju i opa­snost za gra­đa­ne. Još uvi­jek ni­je ka­sno da se bu­nar­ska vo­da poč­ne ko­ri­sti­ti, po­seb­no to­kom ljet­njeg pe­ri­o­da. Neo­p­hod­no je na­pra­vi­ti pro­gra­me nji­ho­vog ko­ri­šće­nja i raz­vi­ti auto­mat­ske si­ste­me za ko­je ne­će bi­ti po­treb­no an­ga­žo­va­nje ljud­stva i teh­ni­ke, a si­stem bi funk­ci­o­ni­sao eko­lo­ški i ne­sme­ta­no – na­gla­ša­va Ka­ra­džić.
B.B.–L.N.


Za­šti­ti­ti i va­lo­ri­zo­va­ti

Mak­sim Vu­ja­čić na­po­mi­nje da nik­šić­ki bu­na­ri ni­je­su ima­li zna­čaj sa­mo u vod­snab­di­je­va­nju, već su bi­li svo­je­vr­sna mje­sta za oku­plja­nja, a ti­me i pr­ve „no­vin­ske agen­ci­je” gdje su se sa­zna­va­le sve vi­je­sti u op­šti­ni. Zna­čaj­ni su, re­kao je on, i kao kul­tur­no-isto­rij­ska do­bra ko­ja su se tre­ba­la za­šti­ti.
Taj vri­je­dan re­surs, sma­tra Al­ke­san­dar Pe­ro­vić, mo­že se i tu­ri­stič­ki va­lo­ri­zo­va­ti, ali se od to­ga iz­gle­da od­u­sta­lo, o če­mu svje­do­či re­kon­struk­ci­ja Tr­ga slo­bo­de, gdje su svo­je­vre­me­no bi­la dva sta­ra bu­na­ra i čak šest če­smi. Ti bu­na­ri su po­sli­je Dru­gog svjet­skog ra­ta, pri­li­kom ta­da­šnje re­kon­struk­ci­je, sru­še­ni i pre­ko njih je pre­vu­čen as­falt.
– Va­žno je na­po­me­nu­ti i da je ak­tu­el­ni pro­je­kat pre­vo­đe­nja Ze­te u Kru­pac po­ten­ci­jal­na opa­snost za po­to­je­će i pla­ni­ra­ne no­ve bu­na­re na Po­klon­ci­ma, či­me se ozbilj­no do­vo­di u opa­snost i pi­ta­nje bu­du­ćeg vo­do­snab­di­je­va­nja gra­đa­na, na­ro­či­to to­kom su­šnog pe­ri­o­da. I to ide u pri­log pri­či da je lo­še upra­vlja­nje vod­nim re­sur­si­ma po­vod da se dr­žav­no tu­ži­la­štvo ozbilj­no po­za­ba­vi ovom pro­ble­ma­ti­kom – na­gla­ša­va Pe­ro­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"