Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vlada potpisala, pa sakrila nezakonit ugovor * Uvod u Radmilinu smjenu * Aco će krojiti planove * U Porto Montenegru imaju stanove od dva miliona * Tramp prijeti sankcijama * Sankcije nisu oruđe za gušenje režima * Cirkus zvani zadruga
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 19-09-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Džavid Šabović, poslanik SDP-a:
– Gdje mogu da kupe glasove, DPS kupuje, gdje ne mogu, pokušavaju da zastraše. Sve „demokratske” metode, korištene od Kube do Iraka, oni će da upotrijebe ovdje.

Vic Dana :)

Haso: Mujo, care, odakle ti to odijelo?
Mujo: Dao mi šef da bih izgledao kao oni šoferi u filmovima!
Haso: Zašto ti nije kupio i cipele, nego hodaš bos?
Mujo: Seljačino, ne idu cipele uz ovaj model, vidi šta piše - Boss!


Čovjek se napio i legao nasred parkinga.
Dođe policajac i pita ga:
-Šta radiš tu?
-Zar ne vidiš da sam se parkirao?!
-Pa nisi ti auto!
-Baš me briga, nisi ni ti pauk!

Dolazi Čak Noris kasnije u školu. A učitelj će: Izvini što je zvonilo prije nego što si došao.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2017-09-18 DIREKTOR PORESKE UPRAVE MIOMIR M. MUGOŠA
Opštine ne plaćaju tekuće obaveze Po osnovu reprograma iz 2015. godine opštine redovno izmiruju obaveze, ali je primijećen zastoj kod tekućih obaveza, posebno kod lokalnih i javnih preduzeća, zbog čega je stvoren novi dug od 15 miliona
Dan - novi portal
U 2015. go­di­ni, 16 op­šti­na sa lo­kal­nim pred­u­ze­ći­ma i jav­nim usta­no­va­ma je re­pro­gra­mi­ra­lo 90 mi­li­o­na eura du­ga na 20 go­di­na i ove re­pro­gra­mi­ra­ne oba­ve­ze re­dov­no se iz­mi­ru­ju, ali je u me­đu­vre­me­nu pri­mi­je­ćen za­stoj u iz­mi­ri­va­nju te­ku­ćih oba­ve­za, ka­zao je u in­ter­vjuu za „Dan” di­rek­tor Po­re­ske upra­ve Mi­o­mir M. Mu­go­ša.
– Naj­ve­ći je za­stoj kod lo­kal­nih pred­u­ze­ća i jav­nih usta­no­va, kao i ka­šnje­nje u pod­no­še­nju IOPPD obra­za­ca zbog če­ga je stvo­ren no­vi dug od 15 mi­li­o­na eura.
Naj­ve­ći iz­nos du­ga ima op­šti­na Nik­šić, ali je ona u pret­hod­ne dvi­je go­di­ne, uz op­šti­ne Bu­dva, Bar i Šav­nik, zna­čaj­no sma­nji­la iz­nos du­ga. S dru­ge stra­ne, do zna­čaj­ni­jeg ra­sta du­ga do­šlo je kod op­šti­na Plje­vlja i Ul­cinj, ko­je i naj­vi­še ka­sne u iz­mi­ri­va­nju te­ku­ćih oba­ve­za, kao i kod Be­ra­na i pre­sto­ni­ce Ce­ti­nje – re­kao je Mu­go­ša, ko­ji je to­kom av­gu­sta ob­i­šao naj­ve­ći broj op­šti­na ko­je ne iz­mi­ru­ju te­ku­će oba­ve­ze.
– Na sa­stan­ci­ma smo na­gla­si­li na­šu od­luč­nost da efi­ka­sni­je na­pla­ti­mo dug i od ovih po­re­skih ob­ve­zni­ka i upo­zna­li ih da će bi­ti pred­met mje­ra pri­nud­ne na­pla­te kao i svi osta­li ob­ve­zni­ci ko­ji ka­sne u pla­ća­nju po­re­za, a ove mje­re ob­u­hva­ta­će i ini­ci­ra­nje ste­čaj­nog po­stup­ka. Za iz­mi­ri­va­nje du­ga u ra­ta­ma shod­no Za­ko­nu o re­pro­gra­mu apli­ci­ra­la su 62 jav­na pre­u­ze­ća i usta­no­ve. Uku­pan dug za re­pro­gram iz­no­si 10,9 mi­li­o­na, 49 ob­ve­zni­ka iz ove ka­te­go­ri­je u pot­pu­no­sti je iz­mi­ri­lo jed­no­krat­nu upla­tu od 598,7 hi­lja­da, se­dam ob­ve­zni­ka je dje­li­mič­no iz­mi­ri­lo oba­ve­zu od 131,7 hi­lja­da – re­kao je Mu­go­ša.
• Ko­li­ko je u ovoj go­di­ni ukup­no na­pla­će­no po­re­za i ko­li­ko je to u od­no­su na pro­šlu go­di­nu i plan za ovu?
– Od ja­nu­a­ra do av­gu­sta ostva­ri­li smo ukup­nu bru­to na­pla­tu od 607,9 mi­li­o­na, što je za 25,4 mi­li­o­na eura iz­nad ostva­re­nja u istom pe­ri­o­du pro­šle go­di­ne, od­no­sno 14,7 mi­li­o­na eura iz­nad pla­na na­pla­te za osam mje­se­ci 2017. go­di­ne. U struk­tu­ri na­pla­te na­ro­či­to je va­žno is­ta­ći na­pla­tu po­re­za na do­da­tu vri­jed­nost ko­ja je iz­no­si­la 127,44 mi­li­o­na i na­pla­tu po­re­za i do­pri­no­sa na lič­na pri­ma­nja za­po­sle­nih u iz­no­su od 394 mi­li­o­na.
• Ko­li­ki je tre­nut­ni po­re­ski dug i ko­li­ko je uve­ćan/sma­njen u od­no­su na isti pe­ri­od pro­šle ili kraj 2016. go­di­ne? 
– Uku­pan po­re­ski dug na kra­ju 2016. go­di­ne iz­no­sio je 567,6 mi­li­o­na i u to­ku 2016. go­di­ne sma­njen za čak 20 mi­li­o­na eura. Ka­da je u pi­ta­nju tre­nut­no sta­nje du­ga, mo­ram na­gla­si­ti da se kom­ple­tan re­pro­gra­mi­ra­ni dug iz­mje­šta iz evi­den­ci­je do­spje­log du­ga, ima­ju­ći u vi­du da se kod re­pro­gra­mi­ra­nog du­ga rok do­spi­je­ća po­mje­ra na do pet go­di­na, u za­vi­sno­sti od bro­ja ra­ta, od­no­sno vre­men­skog pe­ri­o­da u ko­jem po­je­di­nač­ni du­žni­ci ot­pla­ću­ju re­pro­gra­mi­ra­ne oba­ve­ze. Zbog to­ga u ovom mo­men­tu ni­je mo­gu­će iz­vu­ći pre­sjek du­ga ko­ji bi bio upo­re­div sa ana­li­za­ma vr­še­nim pri­je spro­vo­đe­nja re­pro­gra­ma. Me­đu­tim, mo­ram na­ve­sti da su ob­ja­vlji­va­njem Za­ko­na o re­pro­gra­mu po­re­skog po­tra­ži­va­nja ne­ki po­re­ski ob­ve­zni­ci od­jed­nom pri­ja­vi­li oba­ve­ze ko­je se od­no­se na ra­ni­je, čak i vi­še­go­di­šnje pe­ri­o­de, ka­ko bi ih iz­mi­ri­va­li u ra­ta­ma, kao i da su, u svi­je­tlu od­red­be na­ve­de­nog pro­pi­sa da se kroz re­pro­gram mo­gu iz­mi­ri­ti sve oba­ve­ze do­spje­le za pla­ća­nje do da­na ob­ja­vlji­va­nja jav­nog po­zi­va, is­ko­ri­sti­li mo­ment ob­ja­vlji­va­nja jav­nog po­zi­va za re­pro­gram – 15. fe­bru­ar 2017. go­di­ne, ob­u­hva­tiv­ši za­htje­vom za re­pro­gram po­re­skog du­ga i po­re­ske oba­ve­ze iz ja­nu­a­ra 2017. go­di­ne. Ova­kva si­tu­a­ci­ja pre­po­zna­ta je u Po­re­skoj upra­vi, ali se po­re­skim ob­ve­zni­ci­ma ni­je mo­glo ne­gi­ra­ti go­re na­ve­de­no za­kon­sko pra­vo. Ima­ju­ći u vi­du da je sa­mo kroz si­stem re­pro­gra­ma od 6.431 ob­ve­zni­ka - 5.475 ob­ve­zni­ka, sa ukup­nim osnov­nim du­gom od pre­ko sto mi­li­o­na eura, iz­mi­ri­lo jed­no­krat­nu upla­tu, i na taj na­čin obez­bi­je­di­lo se­bi na­sta­vak ot­pla­te du­ga u ra­ta­ma, oče­ku­jem da će trend sma­nje­nja po­re­skog du­ga bi­ti na­sta­vljen, te da će­mo na pe­to­go­di­šnjem ni­vou us­pje­ti da obez­bi­je­di­mo naj­ve­ći dio na­pla­ti­vih po­tra­ži­va­nja.
• Ko­li­ko je od tog du­ga na­pla­ti­vo, a ko­li­ko ni­je?
– Pre­ma ana­li­zi po­re­skog du­ga iz­vr­še­noj sre­di­nom pro­šle go­di­ne utvr­di­li smo da je 268,4 mi­li­o­na iz­nos po­re­skog du­ga ob­ve­zni­ka ko­ji su pre­ma kri­te­ri­ju­mi­ma Mi­ni­star­stva fi­nan­si­ja ak­tiv­ni. Ta­kve oba­ve­ze sma­tra­mo po­ten­ci­jal­no na­pla­ti­vim i u tom smi­slu ula­že­mo mak­si­mal­ne na­po­re da ih i na­pla­ti­mo. Ta­ko je re­pro­gra­mom po­re­skog du­ga ob­u­hva­će­no pre­ko 175 mi­li­o­na eura, a mje­re na­pla­te bi­će usmje­re­ne i na ob­ve­zni­ke ko­ji ni­je­su u re­pro­gra­mu. Tre­ba ima­ti u vi­du i pred­u­ze­ća u ve­ćin­skom vla­sni­štvu, kao što je na­ci­o­nal­na avi­o­kom­pa­ni­ja, za na­pla­tu či­jeg du­ga oče­ku­je­mo sko­ro rje­še­nje od Vla­de. Sva­ka­ko da u po­re­skom du­gu po­sto­ji i zna­ča­jan dio oba­ve­za ko­je su ap­so­lut­no ne­nan­pla­ti­ve, ima­ju­ći u vi­du da se ra­di o vi­še­de­ce­nij­skim oba­ve­za­ma kom­pa­ni­ja ko­je, kao ne­ka­da­šnji gi­gan­ti, ni­je­su pre­ži­vje­le pe­ri­od tran­zi­ci­je, zbog če­ga su iza njih osta­li ogrom­ni du­go­vi, ka­ko pre­ma pri­vred­nim ko­o­pe­ran­ti­ma, ta­ko i pre­ma dr­ža­vi. Si­tu­a­ci­ju do­dat­no uslo­žnja­va či­nje­ni­ca da se i na ta­kva po­tra­ži­va­nja na sva­ko­dnev­nom ni­vou ob­ra­ču­na­va ka­ma­ta, či­me se do­dat­no op­te­re­ću­je po­re­sko knji­go­vod­stvo i uve­ća­va po­re­ski dug.
• Da li se na­pla­ta do­pri­no­sa po­ve­ća­la ili sma­nji­la u ovoj go­di­ni, u ko­jem iz­no­su, od­no­sno pro­cen­tu?
– Ukup­na na­pla­ta do­pri­no­sa za so­ci­jal­no osi­gu­ra­nje u osmo­mje­seč­nom pe­ri­o­du iz­no­si­la je 300,3 mi­li­o­na, što je za čak 23 mi­li­o­na eura iz­nad ostva­re­nja u pro­šloj go­di­ni, a pet mi­li­o­na eura iz­nad pla­na. Ova­kav po­da­tak na­ro­či­to je ohra­bru­ju­ći sa aspek­ta su­zbi­ja­nja si­ve eko­no­mi­je na tr­ži­štu ra­da, a ide u pri­log na­po­ri­ma Po­re­ske upra­ve da ste­pen po­re­ske di­sci­pli­ne u ovoj obla­sti po­dig­ne na što ve­ći ni­vo.
D.M.


Bez ko­men­ta­ra o ured­bi

• Ka­ko ko­men­ta­ri­še­te po­nov­no usva­ja­nje ured­be o na­pla­ti po­re­za imo­vi­nom, s ob­zi­rom na to da je DRI oci­je­ni­la ne­e­fi­ka­snom i da je dr­ža­va do­bi­ja­la imo­vi­nu ko­ju ni­ko ni­je htio?
– Kao ru­ko­vo­di­lac Po­re­ske upra­ve ko­ja pred­sta­vlja ope­ra­tiv­ni or­gan unu­tar Mi­ni­star­stva fi­nan­si­ja, za­du­žen za prak­tič­nu pri­mje­nu i spro­vo­đe­nje po­re­ske po­li­ti­ke, ne bih po­seb­no ko­men­ta­ri­sao pi­ta­nje Ured­be o pla­ća­nju du­ga imo­vi­nom, ni­ti ula­zio u na­mjen­sku vri­jed­nost imo­vi­ne ko­ju je dr­ža­va do­bi­la nje­nom pri­mje­nom. Sva­ka­ko, mo­gu da ka­žem da okvir­no po­dr­ža­vam do­no­še­nje svih pro­pi­sa ko­je na di­rek­tan ili in­di­rek­tan na­čin mo­gu do­pri­ni­je­ti efi­ka­sni­joj na­pla­ti po­re­za i sma­nje­nju po­re­skog du­ga, pri če­mu, na­rav­no, u iz­ra­di pro­pi­sa i prak­tič­noj pri­mje­ni istog, nad­le­žni or­ga­ni tre­ba da uzmu u ob­zir i smjer­ni­ce svih re­le­vat­ninh či­ni­la­ca, a u pr­vom re­du Dr­žav­ne re­vi­zor­ske in­sti­tu­ci­je, ko­ja kon­tro­li­še rad cje­lo­kup­ne dr­žav­ne upra­ve.


Po­li­ci­ja ne bi ima­la ve­ća ovla­šće­nja od in­spek­ci­je

• Je­ste li za ili pro­tiv for­mi­ra­nja po­re­ske po­li­ci­je u okvi­ru PU i iz ko­jih raz­lo­ga?
– Pi­ta­nje po­tre­be fo­r­mi­ra­nja Sek­to­ra za po­re­sku po­li­ci­ju već dvi­je go­di­ne je ak­tu­el­na te­ma u me­di­ji­ma, pri če­mu se po­pu­li­stič­ki i neo­sno­va­no po­ku­ša­va stvo­ri­ti ubje­đe­nje u jav­no­sti da bi po­sto­ja­nje ta­kve or­ga­ni­za­ci­o­ne cje­li­ne ri­je­ši­lo sve iza­zo­ve s ko­ji­ma se Po­re­ska upra­va, kao i sve po­re­ske upra­ve re­gi­o­na, Evro­pe i svi­je­ta, su­o­ča­va u spro­vo­đe­nju svo­jih nad­le­žno­sti, kao i da bi re­zul­ti­ra­lo na­pla­tom kom­plet­nog po­re­skog du­ga. Či­nje­ni­ca je da po­sto­je­ćom za­kon­skom po­re­skom re­gu­la­ti­vom ni­je­su pred­vi­đe­ne nad­le­žno­sti i ovla­šće­nja po­re­ske po­li­ci­je i ona ne bi ima­la ve­će nad­le­žno­sti od po­sto­je­će po­re­ske in­spek­ci­je. Zbog to­ga bi for­mi­ra­nje or­ga­ni­za­ci­o­ne cje­li­ne ko­ja ne bi mo­gla funk­ci­o­ni­sa­ti u pu­nom ka­pa­ci­te­tu bi­lo ne­svr­sis­hod­no tro­še­nje ljud­skih i ma­te­ri­jal­nih re­sur­sa.
S dru­ge stra­ne, mo­ram na­gla­si­ti da Po­re­ska upra­va i u tre­nut­noj or­ga­ni­za­ci­ji uspje­šno spro­vo­di ak­tiv­no­sti u bor­bi pro­tiv po­re­skih uta­ja i si­ve eko­no­mi­je.
Sa­mo u to­ku 2016. go­di­ne Po­re­ska upra­va re­a­li­zo­va­la je 122 za­htje­va za do­sta­vu po­da­ta­ka, pri­mi­la 13 ini­ci­ja­ti­va za vr­še­nje po­stup­ka in­spek­cij­skog nad­zo­ra kod po­re­skih ob­ve­zni­ka, a za­jed­nič­ke ak­ci­je Po­re­ske upra­ve, Upra­ve po­li­ci­je i Tu­ži­la­štva re­a­li­zu­ju se u kon­ti­nu­i­te­tu.


Pre­ma­še­na na­pla­ta po­re­za na do­bit

• Ko­li­ko je u ovoj go­di­ni tre­ba­lo da se pla­ti po­re­za na do­bit i ko­li­ko je do­sad pla­će­no?
– Plan na­pla­te po­re­za na do­bit za cje­lo­kup­nu 2017. go­di­nu je 46,9 mi­li­o­na, pri če­mu smo do­sad na­pla­ti­li 45,6 mi­li­o­na, što je če­ti­ri mi­li­o­na eura iz­nad ostva­re­nja iz pro­šle go­di­ne, a tri mi­li­o­na eura iz­nad pla­na za osam mje­se­ci ove go­di­ne. Oče­ku­je­mo da će­mo plan na­pla­te u na­red­na če­ti­ri mje­se­ca ostva­ri­ti ili i pre­ma­ši­ti ka­da je u pi­ta­nju ova vr­sta pri­ho­da.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"