Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Bečić napustio SNP * Peti dan u mraku i sniježnoj blokadi * DPS da odgovori kad ga prođe nervoza * Spriječiti da građane kontrolišu kriminalci sa legitimacijama ANB-a * Bečić napustio SNP * Islamisti pogubili drugog taoca * Portparoli EU da ne drže pridike
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 02-02-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Azra Jasavić, potpredsjednik Pozitivne Crne Gore:
Ne vjerujem Ranku Krivokapiću, Milu Đukanoviću, a ponajmanje Miodragu Lekiću

Vic Dana :)

- Ostavila me djevojka.
- Šta se desilo?
- Pa bili smo zajedno pod tušem i ona mi kaže: „Hajde da radimo loše stvari, mm?”
- A ti?
- Šta ja, sipao sam joj šampon u oči...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo SIGURNA ŽENSKA KUĆA POKREĆE INICIJATIVU ZA OSNIVANJE ALIMENTACIONOG FONDA
Alimentaciju ne plaća trećina roditelja Istraživanje je pokazalo da skoro trećina izvršnih dužnika nije uplaćivala novac na ime izdržavanja maloljetne djece duže od 24 mjeseca
Dan - novi portal
Pre­ko 70 od­sto li­ca ko­ja su po­či­ni­la kri­vič­no dje­lo ne­da­va­nje iz­dr­ža­va­nja ni­je­su pla­ća­la ali­men­ta­ci­ju svo­joj dje­ci du­že od go­di­nu da­na, po­ka­za­lo je is­tra­ži­va­nje Si­gur­ne žen­ske ku­će (SŽK), spro­ve­de­no na osno­vu sud­skih po­stu­pa­ka vo­đe­nih pred Osnov­nim su­dom u Pod­go­ri­ci. Zbog ne­e­fi­ka­sne sud­ske za­šti­te, ko­ja se po­seb­no ogle­da u to­me da i u po­stup­ci­ma ka­da se od­lu­ču­je o pri­nud­nom iz­vr­ša­va­nju od­lu­ka ko­jim je do­su­đe­no iz­dr­ža­va­nje, tre­ći­na ro­di­te­lja ni­je upla­ći­va­la no­vac za iz­dr­ža­va­nje ma­lo­ljet­ne dje­ce. Si­gur­na žen­ska ku­ća upu­ti­će ini­ci­ja­ti­vu dr­žav­nim or­ga­ni­ma za osni­va­nje ali­men­ta­ci­o­nog fon­da iz ko­jeg bi se obez­bi­je­di­lo iz­dr­ža­va­nje dje­ce u slu­ča­je­vi­ma ka­da ro­di­te­lji ne iz­mi­ru­ju do­su­đe­ne iz­no­se iz­dr­ža­va­nja.
Pre­ma ri­je­či­ma Jo­va­ne Haj­du­ko­vić iz SŽK, re­zul­ta­ti nji­ho­vog is­tra­ži­va­nja su po­ka­za­li da se pred Osnov­nim su­dom u Pod­go­ri­ci ve­ći­na bra­ko­va raz­ve­de spo­ra­zum­no.
– Iz­no­si do­su­đe­ni na ime iz­dr­ža­va­nja u pro­sje­ku iz­no­se 94 eura što ni­je do­volj­no da se za­do­vo­lje po­tre­be ma­lo­ljet­nog dje­te­ta. U ne­ma­lom bro­ju pred­me­ta sud je do­su­dio vi­si­nu ili usvo­jio spo­ra­zum ro­di­te­lja o vi­si­ni iz­dr­ža­va­nja ko­ja je is­pod za­kon­skog mi­ni­mum (63,5 eura) – ka­za­la je Haj­du­ko­vi­će­va.
Is­tra­ži­va­nje je po­ka­za­lo da sko­ro tre­ći­na iz­vr­šnih du­žni­ka ni­je upla­ći­va­la no­vac na ime iz­dr­ža­va­nja ma­lo­ljet­ne dje­ce du­že od 24 mje­se­ca, a utvr­đe­no­je i da je pro­ce­nat spro­ve­de­nih iz­vr­še­nja iz­u­zet­no ma­li, sve­ga u 13,46 od­sto pred­me­ta.
– Is­ku­stva na­ših kli­jent­ki­nja go­vo­re da i na­kon za­vr­še­nog sud­skog po­stup­ka, je­dan broj ne­sa­vje­snih oče­va i da­lje ne upla­ću­ju ali­men­ta­ci­ju, što do­vo­di u pi­ta­nje svr­sis­hod­nost iz­re­če­nih ka­zni. To je po­tvr­di­lo i ovo is­tra­ži­va­nje ko­je po­ka­zu­je da je me­đu oni­ma ko­ji su po­či­ni kri­vič­no dje­lo ne­da­va­nje iz­dr­ža­va­nja za­stu­pljen po­vrat. Na­i­me, od onih ko­ji su bi­li ra­ni­je osu­đi­va­ni sva­ki tre­ći je bi­lo osu­đen za kri­vič­no dje­lo ne­da­va­nje iz­dr­ža­va­nja po čla­nu 221 Kri­vič­nog za­ko­ni­ka, što je za­bri­nja­va­ju­ći po­da­tak. Sma­tra­mo da je neo­p­hod­no po­o­štri­ti kri­vič­ne sank­ci­je za iz­vr­ši­o­ce kri­vič­nih dje­la ne­da­va­nja iz­dr­ža­va­nja – ka­za­la je Haj­du­ko­vi­će­va za „Dan“.
U jed­nom od ana­li­zi­ra­nih pred­me­ta iz­vr­šni du­žnik (otac) iz­dr­ža­va­nje ni­je pla­ćao čak 24 go­di­ne.
Haj­du­ko­vi­će­va je na­ve­la da je ne­pla­ća­nje ali­men­ta­ci­je kr­še­nje pra­va dje­te­ta i na­gla­si­la da je i oba­ve­za dr­ža­ve da obez­bi­je­di efi­ka­san si­stem iz­vr­še­nja za­kon­ske oba­ve­ze ro­di­te­lja.
– Uko­li­ko ni­je u mo­guć­no­sti da iz­na­đe na­či­ne za na­pla­tu ali­men­ta­ci­je od stra­ne ro­di­te­lja, dr­ža­va je du­žna da obez­bi­je­di za­kon­sko iz­dr­ža­va­nje iz bu­dže­ta – sma­tra ona.
Pro­jek­tom „Ali­men­ta­ci­ja – pra­vo sva­kog dje­te­ta i oba­ve­za sva­kog ro­di­te­lja“, ko­ji je SŽK spro­ve­la u sa­rad­nji sa Cen­trom za gra­đan­sko obra­zo­va­nje (CGO), uz fi­nan­sij­sku po­moć EU, ka­ko je po­ja­sni­la Haj­du­ko­vi­će­va, za­po­čet je pro­ces una­pre­đe­nja si­ste­ma na­pla­te ali­men­ta­ci­je.
– Pla­ni­ra­mo da u ko­a­li­ci­ji sa osta­lim žen­skim NVO ra­di­mo na ini­ci­ja­ti­vi za osni­va­nje ali­men­ta­ci­o­nog fon­da iz ko­jeg bi se obez­bi­je­di­lo iz­dr­ža­va­nje dje­ce u slu­ča­je­vi­ma ka­da ro­di­te­lji ne iz­mi­ru­ju do­su­đe­ne iz­no­se iz­dr­ža­va­nja – ka­za­la je ona.
Haj­du­ko­vi­će­va je uka­za­la da u Cr­noj Go­ri ne po­sto­je zva­nič­ni po­da­ci o bro­ju dje­ce či­ji ro­di­te­lji ne do­pri­no­se nji­ho­vom iz­dr­ža­va­nju, upo­zo­ra­va­ju­ći da se do sa­da ne­do­volj­no pa­žnje po­kla­nja­lo tom ro­ble­mu.
– Na osno­vu is­ku­stva žen­skih NVO, broj ro­di­te­lja, naj­če­šće oče­va, ko­ji ne pla­ća­ju ali­men­ta­ci­ju je mno­go ve­ći od bro­ja onih ro­di­te­lja pro­tiv ko­jih je po­kre­nut po­stu­pak zbog ne­da­va­nja iz­dr­ža­va­nja. Mno­gi ro­di­te­lji ne po­kre­ću po­stu­pak pred in­sti­tu­ci­ja­ma, i to naj­če­šće zbog ne­do­stat­ka zna­nja o pra­vi­ma ili zbog osje­ća­ja sra­mo­te. I da­lje su pri­sut­na ste­re­o­tip­na mi­šlje­nja o raz­ve­de­nim maj­ka­ma ko­ji se po­ve­zu­ju sa nji­ho­vim ne­u­spje­hom u pod­ruč­ju brač­nog i po­ro­dič­nog ži­vo­ta, dok ne­vjen­ča­ne maj­ke na­i­la­ze na još ve­će pro­ble­me – ka­za­la je ona.
Iako za ovu pro­ble­ma­ti­ku po­sto­ji za­kon­ski okvir, ona na­vo­di da se u prak­si ka­žnja­va­nje du­žni­ka naj­če­šće po­ka­za­lo kao ne­dje­lo­tvor­no.
– Oče­vi pro­na­la­ze na­čin da iz­bjeg­nu za­kon­sku oba­ve­zu – mi­je­nja­ju pre­bi­va­li­šte, ra­de na cr­no, po­slo­dav­ci ih pri­ja­vlju­ju na mi­ni­mal­na pri­ma­nja, ne­pri­ja­vlju­ju do­dat­ne za­ra­de, upi­si­va­nja imo­vi­ne na tu­đe ime itd. – upo­zo­ri­la je Haj­du­ko­vi­će­va.
Po­sla­nik Po­zi­tiv­ne Cr­ne Go­re (PCG) Sr­đan Pe­rić ka­zao je da po­dr­ža­va ini­ci­ja­ti­vu da dr­ža­va obez­bi­je­di za­kon­sko iz­dr­ža­va­nje iz bu­dže­ta u slu­ča­je­vi­ma ka­da ga je ne­mo­gu­će na­pla­ti­ti od ro­di­te­lja.
– Van spo­ra je da se iz­dr­ža­va­nje dje­te­ta mo­ra pla­ća­ti, kao što je i van spo­ra da se mo­ra pri­mi­je­ni­ti efi­ka­sni­je me­tod nje­go­ve na­pla­te. Me­đu­tim, ve­li­ki pro­blem je to što ve­li­ki broj gra­đa­na, a ti­me i ro­di­te­lja, ži­vi na ivi­ci si­ro­ma­štva, ne­za­po­sle­nost po­sta­je ga­lo­pi­ra­ju­ća, a za­po­sle­nja su ne­stal­na. Ta­kav am­bi­jent do­dat­no uslo­žnja­va ovaj pro­blem – ka­zao je Pe­rić.
Ovo tvr­di da bi zbog to­ga tre­ba­lo vo­di­ti pro­ak­tiv­nu so­ci­jal­nu po­li­ti­ku.
– Sve uka­zu­je na to da tre­ba vo­di­ti pro­ak­tiv­nu so­ci­jal­nu po­li­ti­ku ta­ko da se otva­ra­ju no­va rad­na mje­sta i da se uma­nju­je broj so­ci­jal­nih slu­ca­je­va. Ta­da će i iz­dr­ža­va­nja dje­te­ta bi­ti lak­še na­pla­ti­ti – oci­je­nio je Pe­rić.
U stu­di­ji SŽK se na­vo­di da sto­pa si­ro­ma­štva me­đu dje­com u Cr­noj Go­ri iz­no­si 10 od­sto, što zna­či da je sva­ko de­se­to di­je­te si­ro­ma­šno ili ukup­no oko 14.500 dje­ce. A.T.

Naj­če­šće ka­žnja­va­ni uslov­no

S ob­zi­rom na naj­če­šći ne­u­spjeh iz­vr­šnih po­stu­pa­ka, za­kon­ski za­stup­ni­ci ma­lo­ljet­nih po­vje­ri­la­ca če­sto pri­bje­ga­va­ju po­kre­ta­nju kri­vič­nog po­stup­ka zbog kri­vič­nog dje­la ne­da­va­nja iz­dr­ža­va­nja.
– Is­tra­ži­va­nje je po­ka­za­lo da je 94,59 od­sto osu­đe­nih li­ca mu­škog po­la, tj. u pi­ta­nju su oče­vi ma­lo­ljet­ne dje­ce. Me­đu iz­vr­ši­o­ci­ma je za­stu­pljen po­vrat ka­da su u pi­ta­nju kri­vič­na dje­la pro­tiv bra­ka i po­ro­di­ce, s tim što, ipak, ve­ći broj iz­vr­ši­la­ca ni­je bio ra­ni­je osu­đi­van. Od onih ko­ji su bi­li ra­ni­je osu­đi­va­ni sva­ki tre­ći je bio osu­đen za kri­vič­no dje­lo ne­da­va­nje iz­dr­ža­va­nja po čla­nu 221 Kri­vič­nog za­ko­ni­ka – upo­zo­ra­va­ju u SŽK.
Ka­ko se na­vo­di, pre­ko 60 od­sto iz­vr­ši­la­ca kri­vič­nog dje­la ne­da­va­nje iz­dr­ža­va­nja svo­ju za­kon­sku oba­ve­zu ni­je iz­vr­ša­va­lo du­že od go­di­nu da­na.
– Naj­če­šće iz­re­če­na kri­vič­na sank­ci­ja je uslov­na osu­da, u čak 48,57 od­sto slu­ča­je­va, na­kon ko­je sli­je­di ka­zna za­tvo­ra sa uče­šćem od 37,14, dok je nov­ča­na ka­zna za­stu­plje­na u 14,29 od­sto slu­ča­je­va – pi­še u is­tra­ži­va­nju.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"