Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sajovci neće odgovarati za brutalno ubistvo * Akter „Snimka” opet direktor škole * Pred bombaški napad pobjegao u Holandiju * Èlanarinom reketiraju privrednike * Raketa nije ugrozila Rusiju * Mladost i nada na čelu države * Vokerizacija Balkana
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 15-05-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Boris Raonić, predsjednik Građanske alijanse:
Efikasno dogovorena lokalna vlast u Herceg Novom predstavlja pravo osvježenje na političkoj sceni u Crnoj Gori.

Vic Dana :)

Svađaju se muž i žena:
-Ti sve pare trošiš na opijanje -kaže žena.
-A ti kupuješ maskare za 100 evra.
-Ali ja to kupujem da bi tebi bila lijepa.
-I ja pijem da bi mi bila lijepa.


Kaže mama sinu:
-Sine zašto se ne družiš sa Markom?
Znaš da ti je nekada bio najbolji drug?
-Mama da li bi se ti družila sa nekim ko je nenormalan, ko se drogira i puši?
-Pa naravno da ne bih sine!
-Pa ne bi ni Marko!


Dolazi Ana Nikolić kod doktora i kaže :
- Doktore imam problema s Rastom.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija PREMA PODACIMA PORESKE UPRAVE, TREĆINOM PREDUZEĆA UPRAVLJAJU STRANI DRŽAVLJANI
Koprivica i Lekić U vlasništvu stranaca 10,27 hiljada kompanija Da je politika privlačenja investitora imala uspjeha ne bi Crna Gora imala izrazito visok stepen uvozne zavisnosti. To potvrđuje da su ta nekredibilna strana preduzeća, pod kojim se kriju domaća imena, tuđa sreća, a ne faktor domaćeg razvoja, smatra Momo Koprivica
Dan - novi portal
Uku­pan broj re­gi­stra­ci­o­no ak­tiv­nih kom­pa­ni­ja ko­je su u vla­sni­štvu ili su­vla­sni­štvu stra­nih kom­pa­ni­ja, a ko­je po­slu­ju u Cr­noj Go­ri iz­no­si 10.278, ka­za­li su „Da­nu” iz Po­re­ske upra­ve.
Od po­čet­ka ove go­di­ne osno­va­ne su 432 no­ve kom­pa­ni­je, ko­je su u vla­sni­štvu ili su­vla­sni­štvu stra­nih kom­pa­ni­ja.
– Po­re­ski ob­ve­zni­ci ko­ji su u vla­sni­štvu ili su­vla­sni­štvu stra­nih kom­pa­ni­ja ili stra­nih dr­ža­vlja­na to­kom 2016. go­di­ne po osno­vu po­re­za i do­pri­no­sa upla­ti­li su uku­pan iz­nos od 198.277.539,08 eura – ka­za­li su iz Po­re­ske upra­ve.
Na­vo­de i da su kom­pa­ni­je u stra­nom vla­sni­štvu od po­čet­ka ove go­di­ne, za­ključ­no sa 12. ovog mje­se­ca po osno­vu po­re­za i do­pri­no­sa upla­ti­li ukup­no 69.726.415,34 eura.
Pre­ma po­da­ci­ma Mon­sta­ta, u Cr­noj Go­ri je u pro­šloj go­di­ni bi­lo 28,27 hi­lja­da pred­u­ze­ća, što je po­ve­ća­nje od 8,2 od­sto u od­no­su na 2015. go­di­nu.
Naj­ve­ći broj pred­u­ze­ća evi­den­ti­ran je u Pod­go­ri­ci, 10,33 hi­lja­de, što či­ni 36,6 od­sto od ukup­nog bro­ja. Sli­je­di Bu­dva sa 3,27 hi­lja­da ili 11,6 od­sto i Bar sa 2,72 hi­lja­de, od­no­sno 9,6 od­sto uče­šća u ukup­nom bro­ju pred­u­ze­ća.
Eko­nom­ski ana­li­ti­čar Si­ni­ša Le­kić sma­tra da su po­re­ske olak­ši­ce ko­je omo­gu­ća­va dr­ža­va upra­vo raz­log za osni­va­nje to­li­kog bro­ja stra­nih kom­pa­ni­ja u Cr­noj Go­ri.
– Stra­ni in­ve­sti­to­ri su u Cr­noj Go­ri is­ko­ri­sti­li po­volj­no­sti otva­ra­nja fir­mi i prak­tič­no su po­ku­po­va­li i fir­me i sta­no­ve. Osnu­ju pred­u­ze­će za je­dan euro, a ka­sni­je, u ve­li­koj mje­ri, iz­bje­ga­va­ju i po­rez da pla­te dr­ža­vi, jer im je to omo­gu­će­no. Mi prak­tič­no ne­ma­mo stra­nog in­ve­sti­to­ra, ko­jim smo za­do­volj­ni, jer vr­lo br­zo po­ka­žu svo­je pra­vo li­ce, od­no­sno da im je pro­fit pri­o­ri­tet, što ni­je ni­šta čud­no, ali je pro­blem što ih mi kao dr­ža­va pu­šta­mo da ra­de šta ho­će – ka­zao je on.
Le­kić je na­gla­sio da bi dr­ža­va tre­ba­la da kon­tro­li­še fir­me u stra­nom vla­sni­štvu i nji­ho­vo po­slo­va­nje, u mno­go ve­ćoj mje­ri u od­no­su na do­ma­će kom­pa­ni­je.
– Svi ti stra­ni in­ve­sti­to­ri ko­ji su do­šli u Cr­nu Go­ru sma­nji­va­li su broj rad­ni­ka, kao i pro­iz­vod­nju – re­kao je on na­gla­ša­va­ju­ći da je do­bar dio tih kom­pa­ni­ja do­bio kre­di­te i ga­ran­ci­je na te­ret bu­dže­ta.
Le­kić je pod­sje­tio da je to bio slu­čaj sa, na pri­mjer, tur­skom ko­map­ni­jom To­sja­li grup, ko­ja je ku­pi­la Že­lje­za­ru Nik­šić iz ste­ča­ja, Kom­bi­na­tom alu­mi­ni­ju­ma i slič­no.
– Naj­ve­ći pro­blem je što pri­va­ti­za­ci­o­ni ugo­vo­ri, po za­vr­šet­ku pri­va­ti­za­ci­ja ni­je­su kon­tro­li­sa­ni, ni­je­su ras­ki­da­ni u slu­ča­ju ka­da se po­ka­žu kao spor­ni. Bi­lo je do­sta mal­ver­za­ci­ja sa ga­ran­ci­ja­ma, po­put slu­ča­ja Pri­mor­ke Bar, a si­gur­no da ima još ta­kvih i slič­nih slu­ča­je­va. Za kri­vič­no dje­lo, uko­li­ko je do nje­ga do­šlo, mo­ra da se od­go­va­ra, ali gdje je od­go­vor­nost Vla­de i onih mi­ni­star­sta­va ko­ja su bi­la za­du­že­na za kon­tro­lu i šta su pred­u­ze­li da ne do­đe do ta­kvih stva­ri, po­seb­no mi­ni­star­stva eko­no­mi­je i fi­na­n­si­ja i to je osnov­ni pro­blem – za­klju­čio je Le­kić.
Mo­mo Ko­pri­vi­ca (De­mo­kra­te) sma­tra da, osim ri­jet­kih pri­mje­ra gdje se do­la­skom stra­nih pred­u­ze­ća u Cr­nu Go­ru uvo­zi ino­stra­na šted­nja i sta­vlja u funk­ci­ju pri­vred­nog ra­sta, glav­ni mo­tiv za broj stra­nih pred­u­ze­ća ko­ja po­slu­ju u Cr­noj Go­ri, le­ži u po­re­skim raz­lo­zi­ma i že­lji da se osva­ja i mo­no­po­li­zu­je tr­ži­šte.
– Da je po­li­ti­ka pri­vla­če­nja in­ve­sti­to­ra ima­la uspje­ha ne bi Cr­na Go­ra ima­la iz­ra­zi­to vi­sok ste­pen uvo­zne za­vi­sno­sti. To po­tvr­đu­je da su ta ne­kre­di­bil­na stra­na pred­u­ze­ća, pod ko­jim se kri­ju do­ma­ća ime­na, tu­đa sre­ća, a ne fak­tor do­ma­ćeg raz­vo­ja. Ta­ko­đe, da je ta po­li­ti­ka ima­la uspje­ha Cr­na Go­ra bi pri­ho­do­va­la ve­će su­me na ime po­re­za na do­bit, umje­sto što te­ret jav­nih fi­nan­si­ja no­se gra­đa­ni pla­ća­njem PDV-a. Pod­sti­ca­nje stra­nih di­rekt­nih in­ve­sti­ci­ja ni­je da­lo re­zul­ta­te. Ni­je­su ukla­nja­ne ba­ri­je­re ko­je odr­ža­va­ju u pri­vred­nom ži­vo­tu bu­ra­zer­ske fir­me ko­je je­di­nu šan­su vi­de u mir­nom ži­vo­tu bez kon­ku­ren­ci­je, be­za­ko­nju i do­slu­hu sa vla­šću. Ta­ko­đe, i ne­raz­vi­je­no i lo­še ure­đe­no do­ma­će fi­nan­sij­sko tr­ži­šte do­ve­lo je do to­ga da stra­na pred­u­ze­ća do­bar dio in­ve­sti­ci­ja usmje­ra­va­ju u ne­raz­mje­nji­va do­bra, a tu pri­je sve­ga mi­slim na ne­kret­ni­ne, te je iz­o­stao pri­vred­ni rast usled nji­ho­vog pri­ti­ca­ja. U ta­kvim ne­po­volj­nim pri­vred­no-prav­nim uslo­vi­ma od­i­gra­la se i ne­ga­tiv­na se­lek­ci­ja ino­stra­nih pred­u­ze­ća: ona kre­di­bil­na su za­o­bi­la­zi­la Cr­nu Go­ru, a ula­ga­la su ona ko­ja u ma­hi­na­ci­ja­ma i iz­no­še­nju pro­fi­ta vi­de osnov­nu po­slov­nu stra­te­gi­ju – na­veo je on.J.V.


Ne­pot­pu­ni za­ko­ni šti­te ma­hi­na­ci­je

Ko­pri­vi­ca je is­ta­kao da su ne­pot­pu­ni po­re­ski za­ko­ni „ki­šo­bran” za po­re­ske ma­hi­na­ci­je.
– Ta­ko, na pri­mjer, osta­vlja­ju pro­stor da isto fi­zič­ko li­ce osnu­je dvi­je fir­me ili da bu­de vla­snik fir­me-maj­ke (i smje­sti je na of­šor de­sti­na­ci­ju u ino­stran­stvu) i fir­me-kćer­ke i on­da te dvi­je fir­me, pod pa­tro­na­tom istog li­ca, me­đu­sob­no po­zajm­lju­ju sred­stva i po­slu­ju sa po­zajm­lje­nim, a ne sa sop­stve­nim sred­stvi­ma. To je vr­lo pro­mi­šlje­no jer se na­kna­da za ko­ri­šće­nje tu­đih, od­no­sno po­zajm­lje­nih sred­sta­va tre­ti­ra kao po­slov­ni tro­šak i od­bi­ja od pri­ho­da či­me se uma­nju­je osno­vi­ca po­re­za na do­bit obje fir­me. Na­kna­de za ko­ri­šće­nje po­zajm­lje­nih sred­sta­va, ko­je se po­re­ski tre­ti­ra­ju kao ras­hod za fir­me, na kra­ju za­vr­ša­va­ju u dže­pu nji­ho­vog vla­sni­ka, ali mu pri­je sve­ga slu­že da ne­le­gi­tim­no iz­bjeg­ne po­rez. To je mo­gu­će jer ne­ma­mo va­lja­na pra­vi­la o uta­nje­noj ka­pi­ta­li­za­ci­ji – sma­tra Ko­pri­vi­ca.
On je po­ja­sio da iz raz­lo­ga što ne­ma­mo pra­vi­la o kon­tro­li­sa­noj ino­stra­noj kom­pa­ni­ji uta­ji­va­či­ma na ras­po­la­ga­nju sto­ji i mo­guć­nost da skla­nja­ju do­ho­dak u tzv. ba­znu kom­pa­ni­ju u ino­stran­stvu, ta­ko da on ne ula­zi u svjet­ski do­ho­dak na­šeg re­zi­den­ta.
– Taj za­kon­ski ne­do­sta­tak da­je i pri­li­ku da jed­na fir­ma pro­da­je imo­vin­ska do­bra i vr­ši uslu­ge pa na osno­vu to­ga sti­če po­tra­ži­va­nja ko­ja on­da pro­da­je tj. fak­tu­ri­še svo­joj kon­tro­li­sa­noj kom­pa­ni­ji u ino­stra­nom po­re­skom ra­ju po ni­žoj ci­je­ni da bi ima­la na­vod­ni gu­bi­tak i ti­me uma­nji­la po­re­ski te­ret – po­ja­snio je on.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadr¹kom.

Zabranjen je govor mr¾nje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadr¾aj neæe biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar na¹em MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom èlanku kr¹i Kodeks novinara, prijavite na¹em Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovla¹æeno kori¹æenje sadr¾aja ¹tampanog i on-line izdanja Dana ka¾njivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na za¹titu od istog, kao i na naknadu ¹tete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, ¹tampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi naèin javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz na¹ih izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji æe biti odr¾ani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"